Astept opinia voastra....

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Asalamua leikom w rahmatulah w barakatu

Dragi surori,la solicitarea surorii sarahH VOM DESCHIDE UN NOU THEARD ci anume ptr invatarea Sfantului Quran.Pe langa in sha Allah vom aduce si comentari ale versetelor adica tafsir.Acum,pentru ca parerea voastra conteaza si cu toate suntem o familie trebuie sa si hotaram imreuna.Intrebarea mea este...cum v-ar place mai mult...sa invatam un verset pe zi?Sau o sura pe saptamana?

Aceasta este Cartea cea fara indoiala Ea este calauza pentru cei smeriti(Quran Traducerea sensurilor 2:2)

Fie ca Allah sa ne calauzeasca spre Calea Cea Adevarata calea pe care a urmat-o Profetul:saw: si companioni lui (Allah sa fie multumit de ei)

waleikom salam w rahmatulah
 

saraH03

New Member
:salam2:

parerea mea este sa fie un verset pe zi , aducem transcrierea si audio , cred ca daca este pe sapt lasam tot timpul pe maine , trece saptamana si nu am apucat sa invatam , sau invatam in graba :shymuslima1:
Acum fiecare sa isi spuna parerea , si inshaAllah sa ajungem la un comun acord :tti_sister:
 
assalam waleykum, cat de ocupate putem fi sa nu ne facem timp sa invatam un verset pe zi? inshallah, eu zic ca nu ne ia mult timp. iar 5 minute pe zi pt o cauza nobila, nu i strica nimanui. :tti_sister:
 

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
Assalamu 3alaykum wa ra7matu Allahi wa barakatuhu. Eu sint de parere sa invatam tot cite un verset pe zi, In sha Allah, pentru ca astfel vom avea acces la mai multe sure, chiar si mai lungi, si pentru ca mi se pare mai eficient sa invatam putin cite putin, treptat. Wa 3alaykum assalam wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.
 

Asmaa_A

New Member
Assalam aleikom wr wb,
Sunt deacord cu surorile, ca un verset pe zii ar fii foarte bine. 10-20 de minute pe zii isi poate gasi fiecare dintre noi, inshallah pt a invata versete din Coran.
 

saraH03

New Member
:salam2:

Majoritatea decide un verset pe zi :blackhijab:
Cu ce sura propuneti sa incepem ?
Fiecare vien cu propunerile , si inshaAllah sa ajungem la un comun acord , iar inshaAllah, dupa Aid sa si incepem .
Eu propun surat - al baqara :shymuslima1:
- an naba
- al mulk
- al rahman
- ya sin
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Asalamu aleikom w rahmatulah w barakatu

Iubesc sura ar-rahman ..chiar mi-as dori sa o invat in sha Allah
Baqara habitby....imbatranim cu ea tot invatand:):ma: dar....asteptam propuneri...:shake:

waleikom slaam w rahmatulah w barakatu
 

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
MA SHA ALLAH, surioara Sara :hearts:, este minunat ca ai reusit sa inveti Surat Al-Baqara, eu deocamdata nici nu indraznesc sa ma gindesc la asemenea performanta, dar In sha Allah, poate voi reusi si eu intr-o zi. Si eu vreau sa invatam Surat Ar-Rahman, In sha Allah, in varianta de recitare pe care o prefer eu dureaza putin peste 11 minute. :hearts:
 

saraH03

New Member
MA SHA ALLAH, surioara Sara :hearts:, este minunat ca ai reusit sa inveti Surat Al-Baqara, eu deocamdata nici nu indraznesc sa ma gindesc la asemenea performanta, dar In sha Allah, poate voi reusi si eu intr-o zi. Si eu vreau sa invatam Surat Ar-Rahman, In sha Allah, in varianta de recitare pe care o prefer eu dureaza putin peste 11 minute. :hearts:

:salam2:
Surioara sara nu ai inteles bine , nu am spus ca am invatat-o
{ cu toate ca-mi doresc dintot sufletul } , am spus ca " am invata-o " , adica inshaAllah daca invatam un verset pe zi , in aprope un an { cu vac si cu repetari } , o vom invata :tti_sister:
 

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
:salam2:
Surioara sara nu ai inteles bine , nu am spus ca am invatat-o
{ cu toate ca-mi doresc dintot sufletul } , am spus ca " am invata-o " , adica inshaAllah daca invatam un verset pe zi , in aprope un an { cu vac si cu repetari } , o vom invata :tti_sister:

:shymuslima1: Uhhh, am vazut o litera in plus... superficialitatea mea caracteristica!

Da, ai dreptate surioara Sarah, cu un verset pe zi am reusi sa invatam in citeva luni, nici un an macar, In sha Allah.

Eiii, chiar daca am citit gresit sa stii ca m-am ambitionat, mi-am zis 'Daca Sarah care e atit de ocupata a reusit sa invete, eu ce scuza am, ca n-am copii sau casa de care sa am prea mare grija' :ma: Asa ca sper sa ramin macar cu sentimentul 'ambitios' din neintelegerea aceasta In sha Allah :SMILY252:
 

saraH03

New Member
:salam2:

Pai tocmai la aceasta ambitie m-am gandit cadn am zis sa facem ceva impreuna , sa ne ambitionam , de ce X a invatat si eu nu , inshallah sa fie o ambitie pentru o cauza nobila { invatarea Quranului :tti_sister: } .

P.S. Cine isi pune ambitia sa invete tot Quranul :ma:?

Ma alf salama :SMILY139:
 

batool67

New Member
:salam2:

Dragele mele cred ca intai ar trebui sa incepem ptr cele care nu stiu cu alfabetul lb arabe si cu regulile de tajweed. Coranul nu ar trebui invatat din ambitie ci din dorinta de a sti cat mai mult din cuvantul lui Allah. Fiecare verset invatat ne va inalta putin cate putin spre o treapta superioara din paradis.:tti_sister:
 

saraH03

New Member
Deci incepem cu surat Al Rahman ? Cand vreti sa incepem ? Eu nu voi fi acasa pana duminica .

Sora Huda , ai dreptate , trebuie sa invatam din dorinta de a stii cat mai mult cuv de a lui Allah , sa asteptam rasplata de la Allah , daca de ex eu invat o sura , nu o invat ca sa-mi zica mama bravo , ci ptr Allah , iar cu ambitia , era ceva de genul de ce sa fie X mai bun ptr mine la Allah { de ce el face fajr si eu nu , eu-s ami pacatos ? un exemplu } , noiar trebui tot ce facem sa fie ptr Allah , si de la El sa acceptam rasplata .
intradevar este mai important sa fcemcum scriein Quran , decat sa-l memoram , dar inshaAllah , incet - incet , sa le combinam .
Allah sa ne dea putere .
Salam aleykum wa rahmatullah wa barakatu .
 

yasminysra

New Member
Asalamu aleikom.Sint nou venita pe forum.ALLAH sa rasplateasca pentru toate intentiile bune pe care le aveti.:salah:Invatatul versetelor este un lucru nemaipomenit.A s vrea din toata inima sa pot invata tot Coranul,deocamdata nu stiu decat 16 sure.INSAALAH sa-l pot invata tot:tti_sister:Cu cat invatam mai mult ne putem ajuta si feri de pacate pe noi si copii nostrii:salah:
 

saraH03

New Member
:salam2:
Bine ai venit printre noi surioara .
Toti ne dorim sa invatam tot Quranul :tti_sister: , si ce este si mai important sa practicam ce scrie in Quran .
Allah sa ne dea putere sa invatam :tti_sister:
 
Top