Pls Am mai multe intrebari intrebare...:)

adrianrc_10

New Member
:salah: Salaam!Am tot vazut ca atunci cand un musulman isi face rugaciunea poarta pe cap ceva.un fel de caciulitza.Cum se numeste?De unde se poate face rost de una?...Am mai vazut ca unii o poarta shi pe strada...e chiar neaparat?Ce spune Traditia Profetului despre acest lucru?Multumesc
 

nadya

romanian muslimah
aleikum salaam Adrian, sincer nu stiu cum se cheama acea caciulita, poate tu vrei sa stii cum se zice in limba araba?!?! poti intreba un barbat care o poata, cu siguranta nu se va supara :D cum poti procura una? la fel, la moscheie poti intreba.

Daca este traditia Profetului :saw: ? da este, la fel ca si barba. Nu este neaparat, este ca un simbol al Islamului la fel ca si hejabul ptr femei, numai ca hejabul este OGLIGATORIUL.

inshaAllah ca raspunsurile mele sa te satisfaca.
 

adrianrc_10

New Member
aleikum salaam Adrian, sincer nu stiu cum se cheama acea caciulita, poate tu vrei sa stii cum se zice in limba araba?!?! poti intreba un barbat care o poata, cu siguranta nu se va supara :D cum poti procura una? la fel, la moscheie poti intreba.

Daca este traditia Profetului :saw: ? da este, la fel ca si barba. Nu este neaparat, este ca un simbol al Islamului la fel ca si hejabul ptr femei, numai ca hejabul este OGLIGATORIUL.

inshaAllah ca raspunsurile mele sa te satisfaca.

Al Hamdulillah!!!Multumesc mult pentru raspuns sora!!!Imi sunt chiar de ajutor:salah:
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As salamu aleikom wa rhmatu llahi wa barakatuhu

Nadia Allah sa fie multumit de tine ma sha Allah.Am doar de precizat un singur lucru la ceea ce ai scris.In legatura cu barba ca "traditie neobligatorie " a profetului sallallahu alehi wa sallam.In sha Allah daca poti sa aduci argumentele invatatilor care sustin acest fapt...ptr ca eu nu le-am gasit..inafara de faptul ca spun ..asa era atunci moda ..toti erau cu barba..altceva nu spun..si apropo sunt hadituri din care rezulta ca nu totii erau cu barba..crestini aveau alt port sa spunem asa..

Allah sa fie multumit de voi..ptr mai multe informatii vizitati subiectul" Barba in Islam
/'wa aleikom salam wa rahmatu llahi
 

AhmedGabriel

New Member
Assalaamu Aleikum Wa Rahmatu Allah Wa Barakatuh! Poate ca gresesc insa eu cand am trecut la islam am tinut barba neatinsa pana la un moment dat considerand ca e haram sa o tund sau sa o barberesc.Dat fiind faptul ca in munca ce o desfasor temporar inshaAllah nu pot a tine barba m am documentat in legatura cu problema asta si mi s au trimis niste link-uri referitor la asta si presupun ca sunt hadith-uri autentice am sa postez aici si Allah Subhanahu Wa Ta'ala sa ma ierte daca am gresit cumva si voi frati si surori sa ma corectati sau sa ma completati va rog daca am gresit sau daca am omis ceva.http://www.islam-qa.com/en/ref/48960 http://www.islam-qa.com/en/ref/48960
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Allah sa fie multumit de tine frate

Cei 4 imami au declarat ca este haram sa o razi..in legatura cu lungimea gasim mai multe opinii dar ceea ce e just, e ca cea mai mica lungime este de o palma..Si Allah stie mai bine
 
Top