pitanjeeee

st louis

New Member
sellam braco i sestre ja imam jedno pitanje za vas ako mozete da mi odgovoriti jedna od mojih rodica je udata za muslimana cigana ja neznam da li je to grijeh????????? dali moze neko da mi odgovori
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Esselamu Aleikum brate i dobro doso medju nas, nadam se da ces se okoristiti ovom stranicom i sa Allahovom pomoci nesto nauciti.

Sto se tice tvoga pitanja, da ja tebe pitam zar je zabranjeno muslimanki da se udaje za brata muslimana? ako mozes odgovoriti na moje protu pitanje onda si naso odgovor, ako nemozes odgovoriti onda cu ti dati odgovor, a moze i neko drugi:SMILY209::SMILY335:

weselam
 

muharram23

New Member
Staff member
sellam braco i sestre ja imam jedno pitanje za vas ako mozete da mi odgovoriti jedna od mojih rodica je udata za muslimana cigana ja neznam da li je to grijeh????????? dali moze neko da mi odgovori

salamu alaykum

Ako je tvoja rodica obavlja islamske duznosti kao namaz, zekat, post, itd. a taj cigan ne obavlja, onda joj nije dozvoljeno da se uda za takvog covjeka. Ako je taj cigan vjernik, i obavlja Allahove duznosti onda nema problema u tome jer svi vjernici i vjernice su braca i sestre u islamu. Ujednom hadisu se prenosi da je poslanik svs rekao da arap nema prednosti nad ne arapom niti bjelac nad crncem nego je prednost u takvaluku (bogobojaznosti of ALlaha). A ako obadvoje neprakticiraju, normalno da su jos muslimani ali grijesnici. Normalno da se opet mogu zeniti zato sto su muslimani.

Allah zna najbolje

wasalam
 

kecman

New Member
:salam2:
Najbolje se udati ili oženiti sa osobama spram sebe po porijeklu, ako postoje dvije pobožne cure, jedna arapkinja vjernica a druga sa Balkana, naravno da bi uzeo onu sa Balkana.
 

Lejlla

muslima
Staff member
Pa ti nisi pitao sta je najbolje uraditi ako vec imas mogucnost izbora vec si pitao dali je zabranjeno muslimanki da se uda za muslimana koji ne pripada istom narodu kojem pripada i ona . Prema tome to sto bi ti ili neko drugi uradio to je vec nesto drugo ali odgovor na tvoje pitanje je jednostavan i glasi NIJE JOJ ZABRANJENO ako ne postoji neki drugi razlog osim toga koji si ti naveo a to je da on rom/ciganin po nacionalnosti ali musliman po vjeri .Islam je nadnacionalan, Allah dijeli ljude na vjernike i nevjernike a ne na ljude tamne i svijetle puti.Poslije svega ona je vec udata za tog covjeka tako da tu nema vise sta da se bira sta bi ko volio a sta ne,jer su oni vec izabrali.
 

uskupi

Junior Member
sellam braco i sestre ja imam jedno pitanje za vas ako mozete da mi odgovoriti jedna od mojih rodica je udata za muslimana cigana ja neznam da li je to grijeh????????? dali moze neko da mi odgovori

assalam alaikum ... ako je udaja (vjencanje) bila po serijatskim propisima onda to nije grijeh ,naprotiv...assalam alaikum
 
Top