pot sa va cer un ajutor?

dragos

New Member
As sallamu aleykum(sper sa nu fi gresit).Ma intereseaza atat cultura cat si filosofia islamica. Ce imi recomandati sa citesc pentru a afla lucruri mai multe si interesante? Spre rusinea mea, nu am citit decat 1001 nopti si sincer am observat ca pe langa faptul ca e o carte de basme arabe, denota si o multitudine de invataturi si vorbe intelepte aplicabile chiar si in zilele noaste. Sincer, eu am privit cartea asta si ca pe o incursiune in lumea araba si in universul intelepciunii ei.
Asadar, imi puteti da macar un deget de ajutor?Sper sa nu fi cerut prea mult. Pace voua!
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
wa'aleikom salam Dragos

Bine ai venit pe Turntoislam.
Multumim lui Allah ca deschide inimile cat mai multor romani si sunt interesati sa citeasca despre islam.
In primul rand vreau sa te intreb daca e ok sa-ti trimitem cateva pdf-uri in limba engleza?Sau doresti neaparat in limba romana!

Pace si tie
 

dragos

New Member
multumesc

as sallam aleykum Iman99. Nu conteaza limba in care mi le trimiti, poate fi atat romana cat si engleza sau franceza. Multumesc mult pentru ajutor si daca tot mi-ai raspuns tu, mai am o intrebare. Iman-ul nu este acel preot care predica in moschee si este in general barbat? mentionez inca o data ca nu ma pricep foarte bine, de aia si cer un mic ajutor, iar daca supar cu ceva, te rog sa imi spui, iertandu-mi nestiinta.
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
:blackhijab::salam2:
Fie ca Allah(Dumnezeu) sa ne dea si noua din smerenia ta..Amen

Am sa-ti incarc inshaAllah(cu voia lui Allah) maine niste pdf-ri interesante.Pana atunci poti citi cele are sunt atashate semnaturii mele..Ce este islamul,,, si unde este Allah!!

Iman inseamna credinta
Imam este de cel care vorbesti tu :blackhijab:.Care da este barbat si conduce rugaciunile.

Noapte binecuvantata tuturor!!!!Amen
 

dragos

New Member
multumesc

multumesc mult Iman99. Sunt o gramada de chestii interesante pe acolo, si sunt si o gramada de cuvinte, pe care, sincer, nu le prea inteleg. crezi ca as putea apela tot la tine? te intreb asta deoarece vad ca esti cam singura de pe aici cu bunacredinta si pregatita sa ajute pe toata lumea.
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Dragos sa dea Dumnezeu (Allaah) sa te pot ajuta si poti discuta si cu adminul sitului care ma shaAllah este un om deosebit probabil ai primit mesaj cu adresa lui Msn.

"esti binevenit printre noi "
 

RAMA AJOOM

New Member
VA ROG DACA IMI PUTETI TRIMITE SI MIE CATEVA DOWA IN LIMBA ARABA SAU ENGLEZA SAU ROMANA PT CA AM INVATAT NOU SA CITESC ARABA VA MULTUMESC SI ALAH SA VA RASPLATEASCA SI INSHALAH ALAH E BAREK ALEIKOM!
 

Alessia

La ilaha illAllah!
As sallamu aleykum(sper sa nu fi gresit).Ma intereseaza atat cultura cat si filosofia islamica. Ce imi recomandati sa citesc pentru a afla lucruri mai multe si interesante? Spre rusinea mea, nu am citit decat 1001 nopti si sincer am observat ca pe langa faptul ca e o carte de basme arabe, denota si o multitudine de invataturi si vorbe intelepte aplicabile chiar si in zilele noaste. Sincer, eu am privit cartea asta si ca pe o incursiune in lumea araba si in universul intelepciunii ei.
Asadar, imi puteti da macar un deget de ajutor?Sper sa nu fi cerut prea mult. Pace voua!


Wa alaikum salam wa rahmatullahi wa barakatuhu
Mashallah, ma bucur sa vad ca tot mai multi oameni sunt interesati de Islam.
Allah sa te calauzeasca si sa te lumineze inshallah.Amin
Esti binevenit si daca ai nevoie de ajutor nu ezita sa mai postezi pe acest forum in threadul acesta si cu siguranta ti se va raspunde inshallah.:blackhijab:
 

dragos

New Member
daca nu supar...

sincer, e fascinant ceea ce citesc dar am o mare dezamagire in ceea ce ma priveste...nu stiu deloc limba araba(adevarul e ca inca nu mi-am dat nici interesul pana acum ca sa o invat)..asa ca va rog din toata inima ca atunci cand mai puneti in mesaj si ceva in limba araba(macar ca raspuns la ceea ce postez eu) sa puneti va rog si traducerea , asa pentru cultura mea generala(asta daca se poate, bineinteles). si apropos de asta, ce inseamna: Wa "alaikum salam wa rahmatullahi wa barakatuhu"?
Pace voua
 

ummraschid

Active Member
Staff member
pacea fie cu tine!...

"wa alaikum assalam wa rahmatu-llahi wa barakatuhu" este raspunsul la salutul "assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu", care inseamna " pacea asupra voastra, milostivirea si binecuvantarea lui Allah"...

...se relateaza de la Abu Hurayrah (fie ca Allah sa fie multumit de el) ca un om trecu pe langa Profet :saw: pe cand acesta statea cu companionii sai, si spuse “Salaam ‘alaykum (pacea asupra voastra).” Profetul :saw: spuse: " [El va avea] zece hassanat ( rasplata)." Un alt om trecu pe langa ei, spunand: “Salaam ‘alaykum wa rahmat-Allaah (pacea fie asupra voastra si milostivirea lui Allah)." Profetul :saw: spuse: " [El va avea] douazeci de hassanat" Un alt om trecu pe langa ei si spuse: “Salaam ‘alaykum wa rahmat-Allaahi wa barakaatuhu (pacea asupra voastra si milostivirea lui Allah si binecuvantarea Sa)".Profetul :saw: spuse: "[El va avea] treizeci de hassanat".

...un link cu un mini dictionar islamic, in limba engleza:

http://muttaqun.com/dictionary3.html

...inshaAllah sa-ti fie de folos...
 

dragos

New Member
pace voua

As sallamu aleykum fratii mei intr-un acelasi Dumnezeu(Allah).
Citind pe net cate una alta despre islam si cultura sa, inshaAllah am gasit ca exista 4 secte ale islamului: sunni, shiita, ahmdiyan si sufi.Despre primele doua am gasit o multitudine de date dar despre ultimele doua prea putin. Ma puteti ajuta in aceasta priviinta? Din cate am citit inshaAllah, am observat ca cei din secta sufi nu prea sunt acceptati de musulmani iar despre cei din secta ahmdiyan doar ca pot fi gasiti in universitatile din America si au scrieri apologetice impotriva crestinismului si iudaismului
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Buna Dragos,
Chiar ma intrebam acum cateva zile de tine.Uite daca ai cateva zile rabdare am sa termin proiectul.Lucrez acum la o traducere cu titlul..Istoria sectelor in islam.Si am sa o postez pe site in sha Allah.

O zi buna
 

Alina1968

New Member

Lucrez acum la o traducere cu titlul..Istoria sectelor in islam.Si am sa o postez pe site in sha Allah.


Asalamu aleicom wa rahmatulillah wa barakatu.
Astept cu nerabdare si eu draga sora Iman,te urmaresc de mult ,dar spre rusinea mea nu prea postez.Crede-ma ca mi-ai fost printre primele persoane care mi-au deschis drumurile in ale cunoasterii islamului.Jazak Allah hair.
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu 3aleikom.
Allah sa fie multumit de tine draga surioara ..stiu ca citesti si ma sha Allah Allah sa-ti intareasca credinta si sa-ti inmulteasca stiinta .Te iubesc de dragul Lui Allah.
Am sa postez in sha Allah in maxim o saptamana...deoarece vreau sa-l fac video ca si lectura.


Wa 3aleikom salam wa ra7matullahi wa barakatuhu
 
Top