Ko se prvi javi

nusejba

New Member
Esselamu alejkum

Evo prijedloga da postavljamo pitanja. Ko prvi zna odgovor ima pravo da postavi slijedeće pitanje.Pa ako ste za- evo bujrum .

U samo jednoj situaciji je dozvoljeno klanjati za drugog. Koja je to situacija?

Ko zna neka odgovori ,pa nek postavlja sljedeće pitanje.:salah:
 

AAminAA

Amatullah
Onda neznam.

Znam da se mozhe podijeliti sadaka za drugoga i da se mozhe napostiti Ramazan ako je osoba imala nijet a umrla, i da se mozhe i hadz za drugoga obaviti , a da se mozhe klanjati pa makar i u jednom sluchaju za drugoga, je prvo shto u zhivotu cujem.Mozhda nisi pitanje dobro postavila, hajr insha'Allah Allah najbolje zna... No da nebi duzila i nagadjala u "prazno" prema svojim procjenama, strpicu se do odgovora, kako nebi shta zgrijesila.

Masalaam
 

muharram23

New Member
Staff member
Esselamu alejkum

Evo prijedloga da postavljamo pitanja. Ko prvi zna odgovor ima pravo da postavi slijedeće pitanje.Pa ako ste za- evo bujrum .

U samo jednoj situaciji je dozvoljeno klanjati za drugog. Koja je to situacija?

Ko zna neka odgovori ,pa nek postavlja sljedeće pitanje.:salah:


Salamu alaykum

mislis na "salatul gajb". Kada neka licnost u islamu preseli a nema dovoljno ljudi da mu klanjaju dzenazu pa mogu muslimani klanjat za tu osobu namaz u odsutnosti. Neznam dali nato mislis? Ako mozes malo bolje objasniti sta se odnosi klanjat za nekog?

Wassalam
 

nusejba

New Member
:salam2:

Vidim da neki od vas nisu shvatili pitanje.Sestra Amina bila je blizu.Pa ću ja da napišem odgovor .Nabrojala je šta možemo uraditi za drugoga ,al kad možemo za drugoga klanjati to nije napisala.A odgovor je kad obavljamo Hadždž za drugoga tad moramo i klanjati dva rekata tavaf namaza za onu osobu za koju i obavljamo Hadždž.I to je jedina situacija kad možemo za drugoga obaviti namaz,a sve ostale namaze obavlja svako za sebe.Molil Allaha da ovo bude od koristi i meni a i vama.
Allah vas nagradio.

Evo drugo pitanje ;Samo jedna osoba u toku svog ibadeta može činiti taj ibadet i niko više na dunjaluku u tom momentu nemože ga učiniti .Pa kad ta osoba završi sa svojim ibadetom ,tek onda neko drugi može ga učiniti.

Pitanje glasi:O kojoj vrsti ibadeta je riječ?
 

AAminAA

Amatullah
Masha'Allah, napisala sam to jednom pa sam obrisala jer nisam bila 100% sigurna seko. Znam da se po oblacenju ihrama klanjaju dva rekjata, ali obrisah post...

Allah te nagradio.
 

muharram23

New Member
Staff member
selamu alejkum

evo jedno jednostavno pitanje. Da bi djela bila primljena kod ALlaha azawajal, djela moraju da ispune dva uvjeta. koja su to 2 uvjeta?



wassalam
 

Lejlla

muslima
Staff member
:salam2:

Vidim da neki od vas nisu shvatili pitanje.Sestra Amina bila je blizu.Pa ću ja da napišem odgovor .Nabrojala je šta možemo uraditi za drugoga ,al kad možemo za drugoga klanjati to nije napisala.A odgovor je kad obavljamo Hadždž za drugoga tad moramo i klanjati dva rekata tavaf namaza za onu osobu za koju i obavljamo Hadždž.I to je jedina situacija kad možemo za drugoga obaviti namaz,a sve ostale namaze obavlja svako za sebe.Molil Allaha da ovo bude od koristi i meni a i vama.
Allah vas nagradio.

Evo drugo pitanje ;Samo jedna osoba u toku svog ibadeta može činiti taj ibadet i niko više na dunjaluku u tom momentu nemože ga učiniti .Pa kad ta osoba završi sa svojim ibadetom ,tek onda neko drugi može ga učiniti.

Pitanje glasi:O kojoj vrsti ibadeta je riječ?

Halali,ali meni ovo pitanje nije bas jasno .
 

nusejba

New Member
:salam2:

Evo odgovora na predhodno postavljeno pitanje:O kojoj vrsti ibadeta je riječ?

Odgovor :poljubiti Hadžerul-Esved(Crni kamen)Dok ga jedna osoba ljubi niko više mu u tom trenutku ne može prići.Ovo je bila praksa Allahovog Poslanika s.a.v.s,i ashaba a i generacija poslje njih.
 

AAminAA

Amatullah
:salam2:

:ma: Nusejba, Allah neka te nagradi uhti . Amiin ! Sve ovo mi znamo, ali ovako kako si ti to zamaskirala, nebi mi nikad palo na pamet da je to to. :lol:
 

nusejba

New Member
:muslim_child:

Četiri dana pred preseljenje Poslanik s.a.v.s., je oporučio tri stvari

Koje su to tri stvari ?
 
Top