Islam u bosni ?

volim-islam1

New Member
SELAM

I would like to ask if anyone knows about the bosnian culture and islam the similarties and the differences.
ihave found out that when i go bosnia i see the way they act towards islam is different than they way they do in the country im living in (Uk). Is it a mixture of culture?
In Addition, as a teenager i am intrested in the sense of culture and religion and which of either is the truth and the best.

Hvala
Dazakallah

Hadzera

:hijabi:
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
SELAM

I would like to ask if anyone knows about the bosnian culture and islam the similarties and the differences.
ihave found out that when i go bosnia i see the way they act towards islam is different than they way they do in the country im living in (Uk). Is it a mixture of culture?
In Addition, as a teenager i am intrested in the sense of culture and religion and which of either is the truth and the best.

Hvala
Dazakallah

Hadzera

:hijabi:

We aleikumu selam,

Dobro nam dosla sestro, nadam se da cemo se lijepo druziti, inshallah.
Tvoje pitanje meni nije jasno, neznam sta zelis? jeli mislis na razliku izmedju bosanskog islama i kulture u bosni i van nje??

Do you speak bosnian? if yes try to writte in bosnian:biggrin:

weselam
 

volim-islam1

New Member
We aleikumu selam,

Dobro nam dosla sestro, nadam se da cemo se lijepo druziti, inshallah.
Tvoje pitanje meni nije jasno, neznam sta zelis? jeli mislis na razliku izmedju bosanskog islama i kulture u bosni i van nje??

Do you speak bosnian? if yes try to writte in bosnian:biggrin:

weselam

selam sestro,

dobro pricam bosanski ali slabo pisem (tek se naucim)
hocu da znam razliku izmedju bosanskog islama i kulture u bosni i gdje zivim
(engleskoj), i sto je tako drugaci

hvala.
 

Lejlla

muslima
Staff member
Esselamu alejkum sestro .

Dobro ti nama dosla na forum . :ma: Bosanski ti ja skroz jednostavan za pisanje pisi kao sto govoris ,a citaj kako je napisano .

Ja eto nisam bas iz Bosne ja sam porijeklom iz Sandzaka ali sam Bosnjakinja pa ti to dodje jedno te isto.

Tako da odamah znas da mi nemamo nikakv svoj poseban islam ,jer islam je jedan . Sad kao i kod ostalih naroda postoje i kod nas mozda neki obicaji koji su vremenom poceli da se pripisuju islamu a koji nisu od islama . Sad svakako treba imati razumijevanja za sve to treba poznavati prilike i okruzenje u kome smo zivjeli mi muslimani u bivsoj Jugoslaviji u vremenu komunizma .To su bila teska vremena za nas muslimane kad su nam negirali i zabranjivali nasu vjeru, naciju ,jezik,kulturu i sve ostalo sto ima bilo kakve veze sa islamom i bosnjastvom.Ali uprkos svemu tome mi smo elhamdulillah opet opstali i islam na tim prostorima uz Allahovu pomoc sacuvali, uprkos svim genocidima koji su nad nama vrseni .


Tako seko da znas da mi nemamo nikakav svoj bosnjacki ili bosnaski islam ,jer islam je jedan i isti propisi vaze za sve ljude na ovom svijetu pa tako i za nas ,jer i mi smo dio ummeta Muhammeda,s.a.v.s.,

Mi imamo svoj bosanski jezik ,svoje obicaje ,kulturu,tradiciju kao i svi ostali narodi sto nije cudno niti je u suprotnosti sa islamom . Ali mi nemamo nikakav svoj privatni isam .

Ako ti je ovako nezgodno da pises na forumu javi se meni na pm ,pa mozemo razmijeniti msn adrese .

PS Gazija je brat , a ta rijec znaci borac/mudzahid koji je prezivio bitku ili rat . Onaj koji pogine je sehid inshAllah a onaj koji prezivi on je gazija kao ovaj nas brat sa foruma.

Esselamu alejkum!
 
Top