casatoria cu un musulman?

nina

New Member
am si eu o intrebare: eu nu sunt musulmana dar viitorul meu sot da, el mi-a zis ca nu o sa ma forteze sa-mi schimb religia daca eu nu sunt de acord, amandoi traim in strainatate, fiecare departe de meleagurile lui unde ori cat ai incerca nu -ti poti pastra traditiile asa cum ar trebui, si as vrea sa stiu in ce masura e adevarat faptul ca fiecare isi poate pastra religia? unui musulman i se poate permite acest lucru? sa se casatoreasca cu o femeie de alta religie?eu nu as vrea sa-mi schimb religia, nu pt ca nu mi s-ar parea buna, ci pt ca sunt de parere ca fiecare ne nastem cu un scop, si daca ti-e dat sa ai o religie fie ea musulmana sa crestina trebuie s-o duci pana la capat incercand sa faci tot posibilul pt a o respecta. sunt in lume multe persoane musulmane , ortodoxe,catolice care tin la religia lor dar nu o respecta cum ar trebui. atata timp cat fiecare dintre noi crede si se roaga la acelasi Dumnezeu sau Allah cum se spune in lumea musulmana, se respecta reciproc, casatoria s-ar putea oficia, sau ar trebui ca eu sa-mi schimb parerea? ma gandesc si la viitor cand vom avea copii, dar nu cred ca ar fi o problema, din moment ce ei vor invata traditiile ambilor, si vor crede in acelasi Dumnezeu, invatand cate un pic de la fiecare, si cand vor avea varsta potrivita pt a face o alegere si vor intelege ce inseamna cu adevarat credinta vor fi liberi sa aleaga ceea ce li se pare e cuviinta.gresesc gandind asa? va rog sa ma ajutati cu parerea voastra eu vreau sa fac in asa fel incat sa fie bine pt amandoi, si cel mai important sa fim fericiti impreuna. astept opinia voastra, multumesc
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Buna Nina

Bine ai venit pe Turntoislam

Draga noastra,Allah sa te calauzeasca si sa ne calauzeasca.Da!Un barbat se poate casatori cu o femeie de alta religie atata timp cat ea crede intr-un Creator(Dumnezeu).Adica ea poate fi crestina sau evreica.Evidenta pentru acest fapt o avem in Sfantul Quran si in Sunnah profetului Pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa,si el sallallahu aalhi wa sallam a avut o sotie crestina si una evreica..si care au trecut la Islam pe parcursul vietii lor fara sa le oblige nimeni sa faca acest lucru..ptr ca si Quranul spune: (Traducerea sensurilor)-NU ESTE POSIBIL SILIREA LA CREDINTA...

Copii dintr-o astfel de casatorie iau religia tatalui si invatata obiceiurile musulmane.In islam nu este permis ca musulmanul sa practice mai multe religii..Allah spune in Sfantul Quran(Traducerea sensurilor)-Acela care isi va dori alta religie decat Islamul nu i-i se va accepta.(Fara sa ne simtim "cumva" pentru ca acelasi lucru o spune si Biblia)

Cu speranta ca raspunsul nistru te-a satisacut te las in voia lui Allah.

O zi buna draga noastra.
 

moraru

New Member
Buna Nina!


Asa dupa cum iti scria si sora Iman, un musulman se poatr casatori cu o crestina.Nimeni, sub nici o forma, nu te poate sili sa iti schimbi religia si sora Iman ti-a dat chiar si versetul din Quran care se refera la acest lucru.
Spui ca fiecare om s-a nascut cu un anumit scop in viata.Ai mare dreptate.Quranul ne invata ca Allah nu ne-a creat decat cu scopul de a-l adora.
Pentru ca viitorul tau sot este musulman ,poti profita de acest lucru sa afli mai multe despre islam, lucru care ti-ar folosi in casnicie ,pentru ca nu poti sa traiesti in casa cu cineva despre a carui religie nu stii chiar nimic.
Daca ai intrebari sau nelamuriri poti sa le pui chiar pe acest forum pentru ca ti se va raspunde cu mare placere.
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu 3aliekom


Ma sha Allah frate Moraru,asa este draga noastra Nina ar fi bine sa afle cat mai multe despre religia viitorului si nu pentru a se converti (nu neaparat).Este esential sa afli despre obiceiurile si traditile celui cu care vei petrece inshaAllah toata viata.Ca pe parcursul casniciei sa nu apara probleme inshaAllah.
Ne rugam la Allah(Dumnezeu) ca casnicia voastra sa fie una "fericita".
Amen

wa 3aleikom salam
 

nina

New Member
multumesc pt raspunsuri, sunteti foarte amabili. adevarul e ca am foarte multe nelamuriri in legatura cu aceasta religie si nu pt ca ar fi greu de inteles ci pt ca nu am suficienta informatie. desi am vorbit in nenumarate randuri cu logodnicul meu nu am intrat prea mult in acest subiect pt a el u vrea ca eu sa cred ca ma presioneaza pt a ma converti. de aceea ma bucur ca v-am gasit pt ca am foarte multe intrebari fara raspuns deocamdata. sper ca ma puteti ajuta si incetul cu incetul voi reusi si eu sa invat cate ceva despre islam. una dintre intrebari ar fi: daca pot face ramadanul impreuna cu sotul meu chiar daca nu m-am convertit,(eu as vrea sa-l facem impreuna) si care este modul corect de al face, adica pasii care trebuie urmati in afara faptului ca nu se poate manca in timpul zilei. si alt lucru care vroiam sa-l comentez este mai mult cazul unei femei pe carea am cunoscut-o aici si care prin coincidenta este casatorita cu un prieten al sotului meu. pe mine m-a impresionat mult situatia ei deoarece intotdeauna am auzit numai lucruri bune despre musulmani, si am vazut cu ochii mei ca sunt persoane sufletiste si credincioase, dar in acest caz nu este asa. ea s-a casatorit de vreo 5 ani iar la inceput totul era bine sotul ei desi este musulman din nastere bea, fumeaza, consuma droguri, dar totusi cand au facut pasul cel mare i-a propus sa se casatoreasca in tara lui, si sa-si schimbe religia cu promisiunea de a se schimba si impreuna sa respecte traditiile si cuvantul coranului. ea a acceptat, iar numai dupa 7 luni au inceput problemele: alcool, droguri, batai, cuvinte urate, ea saraca suportand toate acestea urmand exemplul lui butura si pastile pt nervi, dar acum nu mai poate si ma intreaba in nenumarate randuri ce e defacut. mie nu-mi place sa ma bag in viata nimanui pt ca nu sunt in masura sa dau sfaturi dar asa ca o parere i-am zis ca eu personal nu as suporta o asemenea situatie, in schimb ea mi-a raspuns ca datoria unei bune musulmane este sa aiba grija de sotul ei si sa-l accepte asa cum e, si mai mult de atat mi-a zis ca-i este interzis sa divorteze, eu nu cred ca este prea bine informata si ca toate informatiile pe care le are apartin sotului ei. mi-ar placea foarte mult s-o ajut pt ca sufera si nu cred ca o persoana ar trebui sa treaca prin asa ceva, casatoria e facuta pt a disfruta impreuna u perechea ta de viata, pt a invata unul de la celalat si a face tot posibilul ca aceasta viata scurta pe care o avem sa fii cat mai agradabila impreuna, respectandu-se si iubindu-se recproc. dar in acest caz unde nu exista respect pt propia persoana in nici un caz nu se poate vb despre respectul pt religie. am sau nu dreptate? va rog sa-mi spuneti ce e de facut? cu ce sfaturi o pot ajuta eu? e adevarat ca nu poate divorta ea, ca sotul e cel car trebuie sa faca pasul? si in cazul unui divort cand va ramane singura intr-o tara care nu este musulmana, (ea schimbandu-si anterior religia) cum poate continua de una singura, pt ca in acest moment nu are sprijinul nimanui cunoscator de situatie. va multumesc mult
 

moraru

New Member
Draga Nina,

Sa le luam pe rand.Sigur ca poti tine postul Ramadanului impreuna cu sotul tau, chiar daca tu nu esti musulmana,ba chiar cred ca acest lucru va spori atat credinta sotului tau cat si respectul sau fata de tine.Pentru a tine post , trebuie in primul rand sa va declarati la inceputul sau intentia (niyya se numeste in limba araba) de a tine post.Apoi, de la rasaritul soarelui si pana la apusul soarelui(vezi calendarul de rugaciune local) trebuie sa va abtineti de la a manca , a bea si de la a avea raporturi conjugale.Exista si cazuri speciale cand postul se intrerupe in caz de boala, calatorie,etc , dar acestea sunt cazuri speciale si nu vom vorbi despre ele decat daca este necesar.
In legatura cu prietena ta ,imi pare rau despre situatia ei ,dar stii cum se spune" nu exista padure fara uscaturi".Sotul ei chiar daca s-a nascut musulman, nu inseamna ca si este un bun musulman.De aceea Islamul ne invata sa ne alegem sotul/sotia mai degraba dupa criteriul evlaviei decat dupa altceva.Tot Islamul ne recomanda sa ne cunoastem sotul/sotia (in limitele permise, desigur) inainte de casatorie, sa ii cunoastem familia sa le cunoastem reputatia, pentru ca pe cat posibil sa nu patim ceea ce a patit prietena ta.
Despre divortul intentat de sotie(din punct de vedere islamic) nu am cunostinte exacte dar ma voi documenta si voi reveni.
Oricum,sunt sigur ca exista frati si surori pe forum care au cunostinte de jurisprudenta islamica mai multe decat mine si care te vor ajuta cu mare drag.

:salah:
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu 3aliekom


Draga Nina fratele Moraru a raspuns corect ma sha Allah,tu poti posti alaturi de sotul tau dar nu vei primi rasplata pentru acel post in viata de apoi ci in viata aceasta ..in bani,sanatate,copii etc..
Pe cand un musulman primeste si in viata aceasta si in viata de apoi.

Sheikh Assim al Hakeem ti-a raspuns la intrebare in felul urmator.
In mod normal trebuie sa fim foarte atenti in a raspunde la aceste intrebari,ptr a putea da un verdict am nevoie de mai multe detalii

Se poate ca el sa fi baut alcool o data sau sa o fi lovit o data, si acesta nu e motiv de despartire

Dar daca situatia aceasta devine o regula(un obicei) da! Atunci ea are dreptul sa ceara divortul!
Si Allah stie mai bine

wa 3aleikom salam
O zi buna
 

ummraschid

Active Member
Staff member
Un bun venit din toata inima, draga Nina!

...fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ushureze cautarile tale si sa inlature toate obstacolele din calea ta catre Adevar!...

...iti inteleg ingrijorarea, insa inshaAllah cu cat vei afla mai multe despre Islam, prin intermediul Qur'anului si Sunnei, si poate mai putin prin intermediul musulmanilor, care sunt cu totii oameni, cu atat vei intelege mai multe si vei privi tu insati, tot ceea ce te inconjoara cu alti ochi...

...daca prietena ta, sau oricare dintre noi, a imbratisat Islamul, a facut-o inshaAllah pentru ea, si nu pentru sotzul ei, iar faptul ca are probleme in casnicia ei, fie ca Allah ta'ala sa le ushureze situatia, nu are nimic a face cu re-intoarcerea ei la Islam...sa nu ramai cu aceasta impresie, inshaAllah...chiar in cazul unui divortz, sa nu crezi ca o musulmanca, nu va beneficia de ajutor sau de drepturile ei, ca cetatean al acelui stat...astaghfirAllah...dimpotriva, ea beneficiaza pe langa acestea, de cel mai puternic sprijin, de cel al lui Allah subhanahu wa ta'ala, fata de care orice alt sprijin este neinsemnat...inshaAllah, sa o intareasca credintza ei in Allah ta'ala sa treaca acest test si sa nu deznadajduiasca...

...mashaAllah, intentia ta de a posti alaturi de sotzul tau este intr-adevar de bun augur si fie ca ea sa fie doar inceputul...inshaAllah, sotzul tau se va simti cu sigurantza intarit in actiunile sale de adorare, si prin sprijinul si intelegerea ta...

...inshaAllah , sa ai incredere in Allah, pentru ca asa cum spui, nimic nu se petrece fara un anume scop... iti sunt alaturi toti membrii acestui forum si nu numai, pentru orice nelamuriri sau intrebari...fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa rasplateasca fratilor si surorilor care se straduiesc de dragul lui Allah subhanahu wa ta'ala...:tti_sister:

:hearts:
 
Top