De ce am ales Islamul ?

Arif Raif

New Member
:salam2: AsSallam Alaikum , frati si surori !


Eu sunt Arif Raif si sunt din Ploiesti . Sunt un musulman fericit :) . As vrea sa va ofer si voua macar 1% din bucuria pe care mi-a adus-o mie in inima Islamul .
Sunt sigur ca daca as reusi sa daruiesc si sa plantez in inima fiecarui om de pe aceasta planeta , macar 1% din ceea ce simt eu acum, planeta ar tresalta de fericire, oamenii s-ar opri in loc pe strada si s-ar imbratisa iar apoi ar aduce slava lui Allah .
... Sunt aproape implinite 3 saptamani de cand am spus Shahadah , asistat seikh Assim Al Hakim , prin sprijinul surorii "iman99" , in prezenta mai multor frati si surori . Allah sa ii rasplateasca si sa fie multumit de toti !
De atunci ma simt ca un prunc nou-nascut. Sunt inconjurat de atentia si grija fratilor intru Islam.
Sunt mandru si nespus de fericit ca sunt musulman .
In seara in care am spus Shahadah simteam un impuls de a deschide fereastra si de a-mi striga bucuria . Eram coplesit de emotii si de o stare inexplicabila .
Sunt mandru ca sunt musulman si nu ma ascund de nimeni . O spun, cu fruntea sus, tuturor celor din jur ! Allah nu m-a lasat sa pier fara a cunoaste adevarul .
Este mult peste ceea ce credeam eu ... Ii multumesc lui Allah ca m-a trezit inainte de a fi prea tarziu si ca mi-a calauzit pasii spre o cale dreapta !

" De ce am ales Islamul ? " Am pus intentionat acest titlul pentru ca acum sa va demonstrez ca nu noi l-am ales ,ca nu eu am ales Islamul ... ci Islamul m-a ales pe mine. M-au intrebat multi de ce m-am "convertit" la "religia" Islamica ? Cum s-a intamplat asta?
In primul rand le spun tuturor ca nu m-am convertit . Cum asta?, poate se intreaba multi.
Eu cred ca noi toti ne nastem musulmani prin voia lui Allah , dar unii dintre noi ratacesc sau sunt indemnati la ratacire inca de la nastere... Eu nu m-am convertit si nici revertit ! Alhamdulillah, ci prin voia lui Allah m-am TREZIT DIN ADORMIRE SI M-AM INTORS PE CALEA CEA BUNA .
InshAllah . Sunt musulman acum. Sunt unul dintre cei pe care Allah i-a luat in seama si de care s-a indurat sa ii binecuvanteze cu cunoastere.
In al doilea rand , le spun tuturor ca Islamul nu este o religie ! Islamul este insasi viata lasata noua de catre Allah, O viata care trebuie traita dupa regulile transmise de Allah prin profetii sai si mai ales prin Profetul Muhammed (saws) . Le mai spun ca Dumnezeu este UNUL SINGUR indiferent cum Ii spun oamenii , iar eu ii spun Allah pentru ca asa ma simt cel mai aproape de adevar.

Am fost crescut de mic copil in "spirit crestinesc". Mergeam cu bunica la biserica in fiecare duminica. Mai apoi , cand am mai crescut, ma duceam singur . Niciodata nu m-am simtit bine in biserica si niciodata nu am simtit ca as apartine acelui loc. Abia mai tarziu cand am inceput sa citesc (mi-a placut mult sa citesc in adolescenta) am inceput sa inteleg putin cate putin cam ce este crestinismul... Am citit multe carti de teologie crestin-ortodoxa . Am citit multe carti scrise de monahi crestini ( cum ar fi de exemplu interviurile cu vestitul monah ortodox Cleopa Ilie) .
Am citit Biblia din scoarta in scoarta si de multe ori m-am intrebat daca macar 10% din cei pe care ii vedeam atat de "credinciosi" in biserica , batand matanii si sarutand icoane cu atata patos, au citit-o ... Va spun eu ca majoritatea celor care merg la o biserica nici nu au habar de ce merg acolo .Daca ii intrebi incep sa se balbaie sau devin chiar violenti si spun ca ei asa s-au nascut si ca doar ei detin adevarul... Dar cand le ceri argumente sau le adresezi intrebari incomode , punandu-i in fata unor adevaruri clare ... o dau cotita si spun ca este pacat sa iti pui intrebari si sa iti schimbi religia (idei cu care preotii isi indoctrineaza enoriasii , de teama ca nu cumva sa isi piarda sursele de venit neimpozabil si trai in huzur ) . Acesti preoti manipuleaza masele de oameni in interes propriu , indepartandu-i de la calea cea buna. Ii indoctrineaza cu minciuni si fel de fel de traditii (care mai degraba imi par) pagane sau obiceiuri cu influente cabalistice... Sunt multe lucruri care se bat cap in cap si se contrazic unele pe altele ...
Nu am gasit nimic mai limpede , mai curat, mai clar si nealterat decat este Islamul.
Citesc Coranul si simt cum cunoasterea ma invaluie si ma poarta catre Adevar cu fiecare litera care imi trece prin fata ochilor.
Am citit si din scrierile altor religii ... Nimic nu se compara cu Coranul. InshAllah. Nimic nu este mai adevarat decat ceea ce ne-a adus noua Profetul Muhammed (saws) !
Am fost unul dintre norocosii alesi de Allah . Am citit ... Mi-am pus intrebari si am gasit raspunsuri ... Am comparat... InshAllah si am gasit Adevarul. Sunt un indaratnic si mai am inca foarte mult de studiat. Nu am studiat nici macar 2% din cate ar trebui... Insa am studiat indeajuns incat sa ma luminez si sa il gasesc pe Allah .
Profetul Muhammed(saws) nu a fost trimis de catre Allah pentru a ii contrazice pe toti ceilalti trimisi inaintea Lui . Nu . EL a venit pentru a incheia ceea ce ramasese neterminat. Islamul este insasi credinta in Dumnezeu, in ALLAH . A fi musulman inseamna a fi un credincios adevarat si a-i sluji lui Allah . Muhammed(saws) a fost ultima sansa , ultimul deget pe care Allah l-a intins omenirii spre salvare .
Acum cativa ani (sa tot fie vreo 5-6) m-am imprietenit cu un baiat din Maroc venit aici la studii . Intr-o zi de vineri am mers cu el la Moschee. L-am intrebat daca am voie sa intru si mi-a spus ca pot sa intru dar sa stau langa el si sa fac intocmai ceea ce face el, urmandu-l pas cu pas. Atunci am simtit pentru prima data scanteia unui sentiment ce nu isi gaseste explicatia in cuvinte ... Nu intelegeam limba in care rugaciunea era spusa, dar inima mea se ruga pentru prima oara cu adevarat lui Allah. Sentimentul a fost atat de puternic incat m-am speriat si nu am inteles pe moment ce se intampla cu mine. Apoi nu am dat atentie o buna perioada de timp...
Din nefericire , la scurt timp dupa acea intamplare, m-am certat cu prietenul respectiv si m-am reintors in ratacire ,fugind de intrebarile pe care mi le punea inima in legatura cu ceea ce am simtit atunci , in acea zi de rugaciune, de la moschee.
Acum aproape 3 ani, coplesit fiind de campaniile dem.onice de la TV ,ce se duceau impotriva Islamului si vazand ca pe zi ce trece fenomenul ia amploare , am inceput sa imi pun din nou intrebari... Cui foloseste toata aceasta lupta si de ce se zbat cu totii atat de tare incercand sa convinga prin orice mijloc ca Islamul este rau si urat ?!?
Am inceput sa ma documentez, sa cercetez, sa caut ... Allah sa fie slavit ! Asa am inteles ce am simtit atunci in acea zi la moschee. Atunci , in acea zi , Allah mi-a dat un semn si mi-a soptit la ureche, Alhamdulillah, ca m-a ales pentru a ma scoate din randul celor rataciti.
M-am documentat si am inceput (asa macar putin cate putin) a contracara campania de demo.nizare si de denigrare a adevarului lui Allah. Am cautat surse si am inceput sa citesc din nou . Am invatat sa pun intrebari si sa dau raspunsuri. Pe cat am putut, acolo unde cineva spunea o minciuna despre Islam , ma duceam si cautam aducand argumente reale care desconspirau intentiile marsave ale unora si incercarile lor de a profita de necunoasterea oamenilor , impunandu-le minciuni si neadevaruri marsave.
Islamul inseamna adevarata credinta in Allah. Islamul este un mod de viata . Islamul este insasi viata intru Allah. Islamul este iubire , bunatate, blandete, cinste, curatenie, demnitate ... Cel care traieste pentru Islam si in Islam , ar trebui sa fie un exemplu de moralitate. Islamul este miracolul pe care Profetul Muhammed (saws) ni la revelat noua spre salvarea noastra.
Islamul este tot ceea ce este mai bun in acest Univers !
La fiecare pas al nostru ni se arata cate un semn de la Allah. Pana nici macar frunza din copac nu pica fara voia lui Allah.
Este trist ca sunt multi oameni care merg cu ochii deschisi pe strada , dar sunt orbi si nu vad ...
Poate ca sunt multe lucruri pe care as fi vrut sa vi le spun in aceasta postare si pe care am uitat sa le spun... Sa imi scuzati indaratnicia si unele greseli (daca au fost facute) . Sunt totusi un "nou nascut" :) .
As mai putea scrie mult , dar prefer sa ma opresc pentru moment aici .
Sunt fericit ! Sunt musulman acum !
Allah sa fie multumit de voi toti !
Allah sa coboare binecuvantarea Sa si sa ne calauzeasca pasii ,zi si noapte , pe caile cele drepte!

“Cel care a facut un bine cât un graunte de colb, îl va vedea, ~Dupa cum, cel care a facut un rau cât un graunte de colb, îl va vedea.”[Coran, 99:7-8]
 

telmiza

New Member
Alhamdulilah!
Allah Akbar!
InshaAllah sa afle cat mai multa lume despre adevaratul Islam!
Allah ma'ak frate drag...
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu 3aleikom.Ma sha Allah frate Arif intr-adevar foarte impresionanta postarea ta.Eu am sa fiu mai scurta deoarece pe langa FAPTUL ca nu sunt un povestitor iscusit mai stau prost si cu timpul.ALHAMDULILAH


M-a impresionat calmul din sufletele musulmanilor,m-a impresionat faptul ca femeia este protejata,nu este nevoita sa munceasca pentru intretinera casei,nu este nevoita sa fie pusa in fata unor situatii..jenante,,sau grele,cum ar fi ptr a doua categorie:”Inmormantarea”.

si multe altele.....

Tin minte cand am deschis Quranul pentru prima data..am fost socata,sa citesc despre un Iad pe care fiind crestina nu auzisem mai niciodata.Cea mai mare pedeapsa pe care o auzisem era sa fi in Foc..fara nici o explicatie.Pe cand cititnd Quranul,subhanAllah..am realizat ce inseamna sa fi in Iad..pe cat a putut mintea mea sa realizeze,avand in vedere limitele noastre de intelegere.

Alhamdulilah de la mama am primit o educatie spirituala buna...si cred ca a avut un amestec in alegerea mea,il vad si pe fratele meu ca inca isi cauta “linistea” si ma rog ca intr-o zi sa fie alaturi de cei care au fost companionii profetului sallalahu alahi wa sallam Allah sa fie multumit de ei toti.

Asa ca nu mi-a trebuit foarte mult sa ma convertesc..Allah m-a ajutat sa inteleg cat mai repede messajul si Il rog ca si in continuare sa ma calauzeasca si sa-mi ierte pacatele.

wa 3aleikom salam
 

salemi

New Member
Bismillah ar-Rahman ar-Rahim!

Salam aelykum!

Alhamdulillah petru Islam si pentru fiecare suflet pe care El il trezeste,ii da auzul si vazul!
Sunt fericit pentru tine frate,Allah ti-a daruit cel mai maire dar pe care il poate oferii unui om in aceasta lume!
Conserva-l,protejeazaza-l,traieste-l si multumeste-i lui Allah pentru mila sa!
Alhamdulillah!
Salam aleykum!
 

umm djamyl

New Member
Assalamu alaikum ua rahmatullahi ua barakatuh!
Subhanallah. Chiar m-au trecut fiorii cind am citit. Arif inshallah Allah sa-ti dea intelegerea corecta a islamului si sa te ajute in cautarea cunostintelor.
Eu nu mai tin minte ce am simtit cind am primit islamul, cred ca a fost mai mult bucurie combinata totodata cu frica, deoarece stiam ce ma asteapta cind vor afla parintii, si fiind totusi inca la o virsta cind depindeam de ei material.
Dar Alhamdulillah, am vrut foarte mult, si m-am tinut de islam, si Allah m-a ajutat foarte mult. Cite probleme au fost si totusi cit de usor am trecut prin ele...Subhanallah! Allah intr-adevar ii ajuta pe cei care vor intr-adevar sa intre in islam cu totul, inshallah. Allah ii da fiecaruia dupa intentia acestuia.
Barak Allahu Fikum.
Ua alaikum assalam ua rahmatullahi ua barakatuh.
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Wa 3aleikom salam wa rahmtullahi wa barakatuhu

Ma sha Allah.Allah sa fie multumit de voi.

Asa este probleme,greutati, pe care le intampinam si in ziua de azi...Dar Allah usureaza cu-i voieste.Alhamdulilah.Si cum spui tu surioara atunci..in momentele acelea simtem ca e capat de tara..dar cat de departe eram de capat subhanAllah:)...


Allah akbar..InshaAlah sa fim dintre cei care vor locui in gradinile Firdawsului sa fim alaturi de companioni profetului sallallahu alahi wa sallam si sa avem ocazia sa-I vedem Chipul Creatorului nostru.Ame amen amen

wa 3aliekom salam wa rahmtullahi wa barakatuhu
 

Leila87muslimah

New Member
Salam Aleikom,

mashAllah frate Arif, emotionanta poveste, se poate citi din randuri ca ati cautat mult timp adevarul....alhamdulilah ca l-ati gasit si imbratisat.

Eu sunt convertita de 3 luni, iar povestea mea incepe asa :D
in momentul in care eu am descoperit islamul, nu cunoasteam pe nimeni musulman, nici macar pe internet, nu cautam nimic si nu vroiam sa imi schimb religia...
era doar o zi obinusnuita in care eu m-am asezat in fata calculatorului si am inceput sa caut ceva pe internet pentru scoala; din zecile de site-uri pe care am intrat am accesat si unul islamic, era un forum...am ramas foarte impresionata de limbaj, vroiam sa inteleg ce ziceau "acei oameni", relatia foarte calduroasa dintre membri si... astfel am vrut sa citesc tot mai mult
din acea zi am intrat zilnic pe internet cautand informatii, mi se parea totul atat de diferit si de strain de mine incat am vrut neaparat sa cunosc...ma atragea simplitatea si logica din Islam, faptul ca exista doar un Coran si nu zeci ce variante si mai ales drepturile femeilor (pentru ca la perioada respectiva eram o feminista infocata :D)
dupa o perioada in care am continuat sa citesc, inevitabil au aparut si intrebarile, nu mai intelegeam nimic....atunci am inceput sa citesc si despre ortodoxism, sa ma duc la biserica in fiecare duminica, sa intreb in dreapta si in stanga....refuzam complet Islamul, imi era frica de schimbare si de problemele pe care le voi avea apoi, asa ca imi promiteam in fiecare zi ca nu mai citesc despre Islam; bineinteles ca nu am putut..dubiile erau prea mari in mine si atunci am inceput sa ma rog sa aflu adevarul
mi-a luat ceva timp pana cand m-am convins, multe nopti in care am plans, dar alhamdulillah am spus shahada si in acel moment am simtit ca zbor de pe scaun si este foarte adevarat ce se spune... ca atunci cand accepti Islamul ti se ia un val de pe ochi, asa am simtit si eu, nu am putut sa dorm toata noaptea de fericire:SMILY252:
eram atat de emotionata incat atunci cand am facut ghusl si rugaciunea (asa cum stiam eu atunci) am intors toata casa pe dos si am trezit toti vecinii :D, bine ca eram singura acasa :D
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu 3aleikom

Surioara,:ma::ma::ma:ALLAH SA TE BINECUVANTEZE SI SA TE CALAUZEASCA IN CONTINUARE.
SUBHANALLAH NE RAGASIM CU TOTII IN FIECARE POVESTE.ALLAH AKBAR

WA 3aleikom salam
 

ummraschid

Active Member
Staff member
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

mashaAllah surioara Leila, :hearts: fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa iti inlesneasca mereu numai ceea ce este mai bun pentru tine, caci El subhanahu wa ta'ala este Cunoscatorul inimilor noastre!...

...este intr-adevar emotionanta povestea fiecarui reintors la Islam...alhamdulillah, toata lauda I se cuvine lui Allah subhanahu wa ta'ala care daruieste lumina Islamului cui doreste El!... subhanAllah, fiecare dintre noi, fiecare pe un alt drum, am fost calauziti spre aceeasi lumina!...ALHAMDULILLAH!!!...
...nici eu nu cautam Islamul, insa de cand ma stiu, cautam placerea lui Allah subhanahu wa ta'ala...crescuta intr-o familie religioasa...faceam tot ce puteam pentru a ma apropia de Allah, dupa invataturile pe care le primeam la acea vreme!...alhamdulillah...a trecut totusi vreme indelungata, pana cand Allah subhanahu wa ta'ala mi-a ingaduit sa cunosc Islamul...si cred ca m-am simtit musulmanca, din prima clipa, chiar inainte sa o marturisesc!... graba cu care am imbratisat religia in care ne nastem cu totii, a infricosat intreg anturajul meu de atunci, de la prieteni, la familia mea indurerata!...alhamdulillah, au urmat apoi schimbari de necrezut pentru mine, cea de atunci, schimbari in comportament si gandire, pe care, alhamdulillah, Allah subhanahu wa ta'ala mi le-a ingaduit si mi le-a inlesnit...alhamdulillah!!!

...inshaAllah, fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne pastreze inimile mereu vii, in evlavie si in adorare...amin.

BarakAllahu fikum!

:tti_sister:
 

ummaymanabd

Junior Member
Salam aleikum...
Foarte emotionante povestioarele voastre :ma:...
Intotdeauna am fost in cautarea lui Allah, stiam ca exista si imi amintesc ca ma rugam Lui dar in modul meu, fara sa folosesc rugaciunile crestine si fara sa frecventez biserica...ma rugam Lui si ii ceream sa imi arate ca ma iubeste...
Eu,personal,m-am intors la islam, in ziua casatoriei...Imi amintesc,ca am intrat in moschee, fara sa dau importanta vestimentatiei mele, era pentru prima data cand intram intr-o moschee...
Cum am intrat, sotul m-a lasat si a plecat sa faca doua rakah pentru moschee, iar eu am ramas in usa si ma uitam in jurul meu sa vad ce si cum se intampla...Am auzit voci de femei si am facut cativa pasi spre locul unde se aflau ele, si una dintre ele m-a intrabat un pic uimita daca ma poate ajuta cu ceva si ce caut acolo?
i-am raspuns zambind ca am venit sa ma marit...Curioase, celelalte surioare au iesit si s-au uitat lung la mine...si...m-au intebat cu cine trebuie sa ma marit?
Sincer, erau socate de situatia in care ma aflam...Una dintre ele m-a intrabat daca intentionam sa ma intorc la islam si la raspunsul meu afirmativ, mi-a urat ca allah sa ma calauzeasca si ca inshaallah intr-o zi voi fi si eu imbracata islamic...M-am gandit in acel moment " eu???? imbracata ca un pinguin??? Niciodata..."
Ca sa nu ma lungesc prea mult, imamul, initial nici nu a vrut sa primeasca shahada de la mine:shymuslima1:, nici nu reusea sa se uite la mine...
In final, am declarat shahada, au venit doi martori dintre fratii prezenti la moschee si ne-am casatorit, alhamdulillah...
Si, subhanallah, alhamdulillah, surioare dragi, e adevarat mi-a trebuit ceva timp, dar inshaallah cu rabdarea sotului, am inceput sa citesc despre islam...am inceput sa iubesc tot ceea ce allah a trimis pentru noi, nu era zi sa nu plang, sa nu citesc qur'an, pentru orice nelamurire luam sunna si citeam , am ajuns sa imi ghidez viata numai si numai dupa legile lui Allah, am indosat binecuvantatul hijab, am schimbat complet comportamentul, si toate astea numai si numai cu forta lui Allah SWT...
Faceam du'a in fiecare noapte si ii ceream lui Allah sa ma ierte si ii multumeam pentru minunatul cadou pe care mi l-a facut, calauzirea...
Astazi,subhanallah , stau si ma gandesc cat de mult ma iubeste Allah, ca m-a scos din ignoranta in care hibernam, si cum as putea eu sa nu ii fiu recunoscatoare???:tti_sister:


Fie ca Bunul Allah sa ne binecuvanteze pe toate, pe toti si sa ne faca sa intram pe portile Paradisului...Amen...
:
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu 3aleykom wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

Ma sha Allah surioara m-ai facut sa bufnesc in ras:blackhijab:..la faza cu pinguinul:SMILY303::SMILY303::SMILY303::SMILY303:

MashaAllah,Alhamdulilah Allah akbar ca am primit calauzirea si subhanAllah...Allah alege modul com o primim...spuneam ca am o sora in Ro care ma sha Allah si ea a acceptat islamul la casatorie si cum este acum ma sha Allah...Allah sa o calauzeasca in continuare.Amen


Cine urmeaza?:DDeja ne-am obisnuit rau..ah..Made Sarah..incearca sa ne fenteze:D:shymuslima1:


wa 3laleykom salam
 
Salam aleikum wa rahmatullh wa baraktuhu

Povestile pe care le-am citit pe acest forum,sant minunate Allahmdulillah ca ne-am intors la islam.
Eu sant musulmana din iunie 2008,si din todeauna am simtit ceva special legat de islam,chiar si cand nu stiam ce insemna cu adevarat ,stiam numai ca este o religie . Allah subhanu wa ta a`la,mi-a rapsuns la rugaciunile pe care le faceam in fiecare seara si in care mereu spuneam:O Doamne arata-mi adevarata religie!,pentru ca in acea perioada eram foarte confuza si am incercat sa analizez toate religiile despre care auzisem si pe care le puteam cunoaste in deaproape. Nu ma simteam confortabil in biserica si nici respectand treditiile ortodoxe,catolicismul imi parea o religie prea fada,cultele protestante contineau prea mult propagandism.
Insa intr-o binecuvnatata zi, la ora de Istoria Religilor,a inceput sa ni-se predea despre islam:SMILY47:.Si atunci am inceput cu adevarat sa sa vreau sa stiu mai multe despre aceea relgie,fata de care simteam ceva special,dar care imi era teama sa o cunosc cu adevatat crezand ca eate doar pentru "arabi":D(ma amuz stiind acum ca arabii reprezinta o minoritate intre musulmani.):SMILY303:
Sa raspund clar scurt si la obiect de ce am ales islamul o sa imi fie greu dar voi incerca;
1.Simt ca asta e calea mea ,mi-am gasit linistea,nimic din ceea ce fac acum nu imi pare strain,ciudat,ba chiar normal,e ca si cum as fi facut un lucru candva de mult si acum revin la el.
2.Ca femeie ,fata ma simt protejata,repesctata.
3.Nu am gasit nimic in islam care sa nu imi placa ,nimic cu care sa nu fiu de acord,am acceptat cu usurinta sa renut la lucrurile pe care le facem inainte (ex ascultam muzica clasica) si care nu erau permise in islam,si am acceptat cu si mai mare usurinta lucrurile pe care islamul le cerea si pe care eu nu le facusem pana atunci de (ex purtarea hijbului:hijabi:)
4.Viata a capatat un scop clar:"Sa il slvesc pe Allah si sa urmez calea Sa",am o viata plina de reguli logice si usor de urmat,e ceea ce mereu am visat,daca acum intreb "De ce sa cred asta sau sa fac asta?" sigur voi primi un raspuns logic ,si argumentat nu doar "Fa si tu ca asa fac ceillti!",sau "Asa stim din batrani!".
Sunt astazi musulmana si insha Allah sa fiu intodeauna,pentru ca asa ma simt implinita,libera:SMILY252:,ma intreb uneori ce am facut de am fost aleasa de Allah sa cunosc acest drum minunat?si las capul in jos si spun Allahu Akbar,Allahu Allam.
Fie ca toti sa mergem pe drumul cel bun si sa ajungem in Genna.
:tti_sister::shahadah:
 

jaydaa

New Member
Salam aleikum wa rahmatullah!
Allah sa fie multumit de noi toti...impresionante povesti...Eu...cand am primit Islamul in viata mea...am simtit ca zbor..am simtit k am renascut pe loc...in acel moment mi-am dat seama k eu am fost musulmana toata viata si nu stiut acest lucru...alhamdulillah ca Allah m-a salvat! Ii multumesc zilnic pt k El nu m-a uitat...pt k imi dovedeste clipa de clipa ca imi este alaturi...In sha Allah cati mai multi sa fie ghidati spre adevar! ALLAH AKBAR!
Allah sa-i rasplateasca pe fratii si surorile noastre ce ne-au ajutat sa pasim mai usor spre adevaratul Islam!
 
Allah sa-i rasplateasca pe fratii si surorile noastre ce ne-au ajutat sa pasim mai usor spre adevaratul Islam!

Salam aleikum wa rahmatullh wa baraktuhu subscriu la acesta fraza:ma:JAzak Allahu khairan ,pentru toti frati si surioarele care ne-au ajutat sa facem acest pas si care ne ajuta in continuare sa pasim,pe acest drum.
:tti_sister:
 

Arif Raif

New Member
Salam aleikum wa rahmatullh wa baraktuhu subscriu la acesta fraza:ma:JAzak Allahu khairan ,pentru toti frati si surioarele care ne-au ajutat sa facem acest pas si care ne ajuta in continuare sa pasim,pe acest drum.
:tti_sister:

AsSallam Alaikum !

Asa este .
Sa imi fie rusine :( ca eu am uitat ce era mai important la finalul postarii mele.... !
SubhanAllah. Allah sa ii rasplateasca si sa ii binecuvinteze pe fratii si surioarele care ne-au ajutat si ne-au intins mana atunci cand am cerut ajutor ! Allah sa fie multumit de ei si sa le pregateasca un loc special in Rai !

Allah Akbar !

Allah Atotputernicul si PreaMilostivul sa ne imbogateasca cu rabdare,cunoastere si intelepciune pe toti ! Ameen.

Wa aleikom sallam wa rahmtullahi wa barakatuhu !
 

Alessia

La ilaha illAllah!
Povestea convertirii mele

Assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu

Dragele mele surori si dragii mei frati
Viata mea a fost plina de lucruri inutile, o adevarata jahilia..Credeam ca am o viata frumoasa, pentru ca nu am nicio responsabilitate si sunt libera sa fac ce vreau.Mai mult, nu recunosteam ca exista nicio Autoritate deasupra mea, notiunea mea despre Dumnezeu era:eek: energie care se afla in fiecare din noi, care nu ne aude, nici nu ne vede, nici nu ne poate ajuta.Adevarul este ca eram asa de confuza, incat nici nu vroiam sa ma chinui sa aflu cu siguranta daca exista Dumnezeu sau nu, imi placea starea de dubiu pentru ca era mai usor asa.Crestinismul nu mi-a placut niciodata, m-am perindat pe la diferite secte de pocaiti, catolici si ortodocsi si toti mi-au lasat un gust amar.
Insa la un moment dat parca am lasat-o mai moale si am inceput sa ma mai calmez, cel putin cu muzica, am schimbat pe un rock mai linistit, renuntand la metal.Insa in rest, nu s-a schimbat nimic prea mult.Am inceput sa nu mai fiu atat de fericita, mi-am dat seama ca ceva nu e in regula, insa nu m-am gandit ca acest sentiment se datoreaza golului spiritual care era in mine.
L-am intalnit pe sotul meu pe net.Am inceput sa vorbim, insa cu chiu cu vai, deoarece eu eram decisa sa ridic un zid gros asupra inimii mele, eram prea dezamagita de viata ca sa mai cad prada unei alte minciuni si cine stie mai ce.M-a uimit blandetea lui si rabdarea.Mi se parea ca are o inima atat de curata!Insa cand a inceput sa imi spuna despre Islam, am devenit reticenta.Am refuzat orice prelegere despre Islam.Vazand acestea, sotul meu a gasit alta metoda de a imi spune despre Islam, fara sa ma enerveze.A inceput sa imi spuna povesti despre profet, astea defapt erau hadithuri dar eu nu stiam, el a zis ca sunt povesti, ca sa imi starneasca interesul.Si a reusit, o mica flacara s-a aprins undeva in mine.Am devenit tot mai interesata de Islam, insa nu l-am lasat sa isi dea seama de asta.dupa vreo 3 luni de vorbit pe net, m-a cerut in casatorie si mi-a spus sa stau linistita ca nu trebuie sa imi schimb religia.Asta m-a uimit foarte tare, si mi-am dat seama ca omul chiar nu vroia sa ma forteze si sa ma atraga la religia lui.Si atunci am devenit si mai avida de cunoastere.Allah mi-a indrumat pasii spre acest site, unde imi amintesc ca i-am scris surorii Iman.Asta se intampla acum un an, alhamdulillah.A raspuns atat de prompt si m-a ajutat atat de mult, incat am ramas fara cuvinte.Am citit despre casatoria in Islam.Mi-a placut enorm, apoi am mai citit cate ceva si dupa scurt timp i-am spus surorii Iman ca vreau sa ma convertesc.Asa ca intr-o seara din iunie, m-am convertit la Islam alhamdulillah.
M-am simtit asa de fericita, o fericire ciudata, era ceva nou, o altfel de fericire decat cea simtita cu diferite ocazii pana atunci.Eu o numesc lumina credintei, asta este fericirea.Asa dupa 2 luni am inceput sa port hijab, desi imi promisesem ca atata timp cat voi fi in Romania cel putin nu voi purta.Apoi tot dupa vreo 2 luni am renuntat la muzica, subhanallah!Va imaginati o rockeritza, pentru care viata insemna muzica, care se trezea cu muzica in urechi si dormea cu ea in urechi, care nu respira fara muzica!A fost greu dar am reusit!cu ajutorul lui Allah!Am renuntat la alcool, la petreceri, la unii prieteni, si chiar am renuntat sa mai ies cu ei macar afara in oras.Am renuntat la fumat alhadulillah, eu care fumam de 6 ani, 1 pachet pe zi, in ultimul timp chiar 2!Va spun cu mana pe inima, nu am crezut ca ma voi lasa de fumat niciodata!Dar Allah m-a ajutat, si pentru Allah am intors spatele unei vieti care pline de placeri insa care din pacate ma duceau doar la pierzanie.
Allahmdulillahi rabil alamin!Allah sa ne binecuvanteze si sa ne indrume pe toti, sa ne tina departe de biddah si de deviatii si sa ne fereasca de focul iadului, iar in Ziua de Apoi sa ne ocrotesca sub umbra sa si sa deschida poarta Paradisului pentru noi.Amin

II multumesc nespuns surioarei Iman si surioarei Gabi si tuturor celor care m-au ajutat in acest minunat an!
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu 3aleikom wa rahmtu-llahi wa barakatuhu

Allah sa fie multumit de tine,sa sti surioara ca ne mandrim cu tine..si ne putem da seama ca ai mult potential..Allah sa te ajute in continuare si sa-ti deschide drumurile.Sa te faca dintre cei care vor locui in Gradinile Firdawsului alaturi de cei mai buni dintre oameni.Amen

wa 3aleikom salam
 

ummraschid

Active Member
Staff member
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

mashaAllah, surioara Alessia, am citit cu mare emotie cuvintele tale...alhamdulillah, Allah subhanahu wa ta'ala nu lasa nici o cautare fara rezultat, nici o stradanie fara izbanda, nici o ruga fara raspuns, alhamdulillah!...cu adevarat, Allah subhanahu wa ta'ala schimba inimile noastre, in Islam, prin nemarginita Sa milostivire, alhamdulillah!...

inshaAllah , fie ca Allah ta'ala sa te faca dintre cei castigatori in Ziua Judecatii, amin!
 
Top