PITANJA I DISKUSIJE

zaria

New Member
Selam,
znam da je muzika haram,ali me zanima jedno;kada zena plese svom muzu trbusni ples,naravno,potrebna joj je muzika(samo def i bubnjevi),da li je ta muzika haram?
I zanima me da li su zene Bozijeg Poslanika nosile nikab?Jedni govore da su nosile,a drugi govore da nisu.No niko mi ne zeli reci odakle im ti podaci.Naime,jedino mi je profesor ahlaka,ujedno i ugledni efendija,rekao da nisu nosile i citirao mi neke ashabe(ne sjecam se imena).Neka vas Uzviseni Allah nagradi!
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Selam,
znam da je muzika haram,ali me zanima jedno;kada zena plese svom muzu trbusni ples,naravno,potrebna joj je muzika(samo def i bubnjevi),da li je ta muzika haram?
I zanima me da li su zene Bozijeg Poslanika nosile nikab?Jedni govore da su nosile,a drugi govore da nisu.No niko mi ne zeli reci odakle im ti podaci.Naime,jedino mi je profesor ahlaka,ujedno i ugledni efendija,rekao da nisu nosile i citirao mi neke ashabe(ne sjecam se imena).Neka vas Uzviseni Allah nagradi!

Esselamu Aleikum draga sestro,

Dobro nam dosla i nadamo se da cemo se lijepo druziti, i da ces se okoristiti ovom stranicom, inshallah.

Sto se tice tvojih pitanja pogledaj textove; Prva bracna i Prednost pokrivanja, isto pogledaj pod pitanjima i odgovorima pa ces naci odgovore na soja pitanja.
Ako nemognes onda javi da trazimo dalje:)

weselam
 

Lejlla

muslima
Staff member
Ve alejkumu Selam seki tvoj profesor ahlaka ne govori istinu . Majke pravovjernih a zene Allahovog poslanika,Muhammeda,s.a.v.s., su nosile nikabe . Informacije su nam poznate iz hadisa .Sto se tice muzike ona je generalno haram def je izuzetak u odredjem situacijama samo.
 

zaria

New Member
Ve alejkumu Selam seki tvoj profesor ahlaka ne govori istinu . Majke pravovjernih a zene Allahovog poslanika,Muhammeda,s.a.v.s., su nosile nikabe . Informacije su nam poznate iz hadisa .Sto se tice muzike ona je generalno haram def je izuzetak u odredjem situacijama samo.


Selam,
puno hvala na odgovoru.Nisam imala bas puno da citam knjige i istrazujem po netu,jer je kraj skolske godine,pa sam morala malo vise uciti,ali hvala Allahu jos dvije sedmice:blackhijab:
Jedna moja prijateljica je imala referat kod tog profesora na temu ''Moda,sminkanje,oblacenje'',tu je navela:Na njihovim glavama ce biti punđe (frizure) kao grbe iznemoglih deva. ...
poslije casa sam upitala profesora da li se to misli na zene koje nisu pokrivene ili koje su pokrivene,samo mi je odgovorio:''to se misli na pokrivene zene!''
Pa bih vas zamolila da mi Vi kazete na sta se to tacno odnosi.
Unaprijed hvala i neka Vas Uzviseni Allah nagradi!
 

Lejlla

muslima
Staff member
Esselamu alejkum!

Pogledaj samo oko sebe seko i vidjeces zene koje pa samo sto nisu jos zgradu sazidale na glavi .Sta stavljaju ispod marame da im grbe na glavi budu onolike nekad mi nije bilo jasno i zar one stvarno misle da izgledaju lijepo sa tim grbama na glavi subhanAllah kako ih sejtan obmanjuje.A bas i izledaju kao grbe kamila one njihove grbe na glavama da nam se Allah smilije svima i uputi nas na ispravno slidjenje Kur'ana i sunneta.Amin!
 

Farshi_turaab

New Member
:salam2:

:ma: baš sam se obradovala kad sam naišla na ovaj forum. Allah vas nagradio za ovako korisne i poučne tekstove, a i pitanja i odgovore.

Taman kad sam ovdje, da vas baš pitam jedno možda malo teže pitanje koje se tiče odgoja nefsa - šta raditi kada si u stanju da odagnas zlo rukom ili jezikom, ali ti to prešutiš i ne učiniš ništa osim prijekora srcem, iz bojazni da se ne posvađaš sa tom nekom osobom ili da se ona naljuti na tebe? Pitam to jer sam to kod mnogih sestara primjetila i baš smo o tome razgovarale... Neke kažu da im se to dešava kad im opadne iman i sl., al kod mene lično ako se takva stvar dogodi, to je zbog toga što sam odgajana tako da strogo pazim da ne povrijedim nikoga, što je dobra osobina osim ako ne ide u toliku krajnost da ti bude preče zadovoljstvo ljudi od Allahovog zadovoljstva. Stoga me zanima, baš, kako "preodgojiti" nefs? Mislim uopšteno, ne mora se ticati baš ovog problema.
Sad za sad meni pomaže govor Ibn Qajjima, rahimehullaah, u kojem on kaže da čovjeku uvijek treba biti na pameti smrt, koja kada ga snađe, niko mu od ljudi neće moći pomoći jer će tada samo svom Gospodaru biti prepušten, i neće mu pomoći to što je njima udovoljavao na uštrb Allahovog zadovoljstva... Eto halalite mi što odužih, al baš me zanima šta vi mislite o ovome jer vjerovatno se ovakvo nešto svakome od nas dogodilo makar jednom u životu. Allah vas nagradio.

:salam2:
 

nusejba

New Member
:salam2:

neka mi halali adminisracija al ne znam gdje da postavim pitanje


Evo o čemu se radi.Ja se smatram sljedbenikom ehli sunneta ,al u posljednje vrijeme ,nastale su ne suglasice između sami daija .Pa svaki daija za sebe tvrdi i iznosi dokaze da je na istini.I pozivaju da se ne slijede sljedbenici strasti čak navodeći imena pojedinih daija.
Ja kao ne znalica ne znam koje od njih u pravu kad svi iznose dokaze iz Kur'ana i sunneta .Moje pitanje je kako da raspoznam one koji su na hakku a koji su to sljedbenici strasti kad svi pozivaju istom,ali neki govore javno nemoj te slušati tog i tog .Molim vas za odgovor jer vidim da na ovoj sranici prostiru se tekstovi od raznih naših daija(da ih Allah nagradi sve).
molim vas ime Allaha da mi razjasnite ovu situaciju.Allah vam dao bereket u vašem daljnjem radu.


Aleikumu selam,

Nisam upoznat da se takvo nesto trenutno dogadja, mozda posto sam vani. Neznam o cemu se tacno radi, niti koje su daije(ako su daije) posto ne bi trebalo tako nesto da se desava.

Pa mozda najjednostavniji odgovor bi bio, da trazis odgovor od nekoga ucenog i da vidis da li je istina ta izjava koju si cula uvezi doticnog daije. Samo zato sto neko kaze(pa i daija) nemoj slusati tog i tog nemora znaciti da u tome drugom nema dobra, osim ako su dokazi tu 100% da je nesto sto je uradio mimo Islama.

Moja pointa je ako su te daije "sljedbenici strasti" neznaci da ono sto on govori se kosi sa Islamom.

Mozda neko ima bolji odgovor?

weselam
 

diarra

New Member
selam alejkum....imam jedno pitanje..tice se sihra i crne magije..da li je moguce Kur'anom(ucenjem) uz Allahovu pomoc izlijeciti covjeka koji pocije da ludi od straha od smrti,i koji bjezi od ljudi,veoma nervoznog,koji ima(tako kaze)nevjerovatne grceve po cijelo tijelu,a da je to izazvano njegovim nekim manjim grijehom i haramom sto su mu ucinili drugi...postoji li mogucnost da ponovno nema tog strahai da normalno razmislja i da zivi normalno????da li mu to sejtani natovare takvo ponasanje i razmisljanje.....selam

Aleikumu Selam,

Treba se prvo utvrditi da li je to sihr? Ako osoba tako djeluje onda najvjerovatnije jest, ali da bi bili sigurni 100% treba naci nekoga ko lijeci ispravno, a ne neke vracare koji otvaraju Kur'an i traze nekakve zvijezde;).

Najbolje otidji na ; www.lijecenje-kuranom.com pa tamo porazgovaraj.

Gdje se trenutno nalazis?

weselam
 

diarra

New Member
[QUOTE=

sellam....gledao sam i te stranice lijecenje Kuranom,jel mi neko moze dati podatke neke osobe koja uci Kuran da bi se to moglo utvrditi i koja se ne bavi nikakvim gatanjem,i da lijeci samo ucenjem....ja sam u blizini sarajeva i hvala vam na odg.selam
 

diarra

New Member
sellam ...hvala vam na odgovoru javicu vam se opet ako bog da u boljem raspolozenju....Allah vas nagradio
 

staripazar

New Member
psovanje Allaha,s.w.t.

Esselamu Aleykum we rahmetullahi te'ala we barakatuhu.... Allah vas nagradio za vas trud........../
Ako se covjek nadje u jako stresnoj ili uznemirenoj situaciji, kada je iznerviran i ako u takvom stanju opsuje Allaha,s.w.t. (nije opravdano), da li je to sirk..ako jeste sirk, moze li se oprostiti sirk, ako se ta osoba poslije toga pokajala i nikad poslije toga nije uradila bilo sta slicno tome???.Uzvišeni je Allah rekao: "Allah, uistinu, neće oprostiti da Mu se neko drugi smatra ravnim, a oprostit će manje grijehe od toga kome On hoće." (En-Nisa, 48,116.), medjutim u drugom ajetu Uzvišeni kaže: "Reci: O robovi Moji koji ste se prema sebi ogriješili, ne gubite nadu u Allahovu milost, Allah će oprostiti sve grijehe, On puno prašta i milostiv je." (Ez-Zumer, 53.).......... dzezakallahu khayren
 

Sent

Junior Member
1. Šta se uči, prilikom klanjanja u džematu, nakon sunneta kad se preda selam, prije nego imam preuzme. (nakon Allahume ente sellamu...) Fatiha ili neka dova?
2. Da li imam predvodi Vitr-namaz? (prije teravih namaza i inače)
Nisam klanjao dugo vremena ali imam iskrenu namjeru od ovog Ramazana do kraja, redovno, kako treba.
3. Šta znači riječ "Amin", postoji li kakav prevod za nju?
I ima neko slučajno kakav link o tome kako klanjati po sunnetu, onako kako je to Poslanik činio? Kao što je podizanje kažiprsta desne ruke prilikom učenja ettehijjatu, izgovaranje dove između dvije sedžde... Može i na eng.
 

Al Bosni

New Member
Zinaluk & Blud

Salamu Aleikum We Rahmetullahi We Barakatuhu,

Draga braco i cijenjene sestre,

Postavio sam pitanje na dijelu "pred bracni odnosi", brat Allah ga nagradio i sacuvao je siroko odgovorio, ili sam dobio odgovor a nisam ga vidjeo, ili ga moje oci i srce nisu vidjeli.

Pitanje se odnosi o'bludnim radnjama, dakle: dali je veliki grijeh kojim Allah prijeti u Svojoj Knjizi zinaluk/blud ulazenje muskog u zenski spol, odnosno dali se te Allahove prijetnje odnose na tu vrstu bluda? Ili recimo i na poljubac izmedzu osoba razlicitog spola ili diranje spolova bez ulazenja muskog u zenski spol?

Baraka'Allahu Fikoum Ya Ikhvat Al Islam.
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
1. Šta se uči, prilikom klanjanja u džematu, nakon sunneta kad se preda selam, prije nego imam preuzme. (nakon Allahume ente sellamu...) Fatiha ili neka dova?
2. Da li imam predvodi Vitr-namaz? (prije teravih namaza i inače)
Nisam klanjao dugo vremena ali imam iskrenu namjeru od ovog Ramazana do kraja, redovno, kako treba.
3. Šta znači riječ "Amin", postoji li kakav prevod za nju?
I ima neko slučajno kakav link o tome kako klanjati po sunnetu, onako kako je to Poslanik činio? Kao što je podizanje kažiprsta desne ruke prilikom učenja ettehijjatu, izgovaranje dove između dvije sedžde... Može i na eng.

Esselamu Aleikum dragi brate da te Allah olaksa na tvom putu. Sto se tice pitanja da pokusam odgovoriti kad vec niko nije:)

1. po pravilu nista se nebi trebalo uciti, ali je kod nas to praksa prema tome... uci se Ajetul-Kurija, subhanallah , elhamdullillah i Allahu ekber 33 puta, najlakse ti je da pogledas u Ilmihalu.

2. imam predvodi vitr poslije teravih namza, posto je vitr namaz zadnji namaz osim nocnog koji se klanja prije sabah namaza.

3. nije mi poznato da postoji prevod, mozda neko zna bolje od mene pa nek odgovori. Amin se odnosi da nakon Fatihe nam Allah primi za ono sto smo molili u fatihi. Procitaj prevod Fatihe pa ce ti biti jasnije.

4. Evo ovdje je link za klanjanje po sunnetu; http://www.turntoislam.com/forum/showthread.php?t=57021

Brate dragi teravih namaz je sunnet a nije farz tako da bi trebo da gledas da klanjas sve vaktove u svoje vrijeme ako vec nisi?

Esselamu Aleikum
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Salamu Aleikum We Rahmetullahi We Barakatuhu,

Draga braco i cijenjene sestre,

Postavio sam pitanje na dijelu "pred bracni odnosi", brat Allah ga nagradio i sacuvao je siroko odgovorio, ili sam dobio odgovor a nisam ga vidjeo, ili ga moje oci i srce nisu vidjeli.

Pitanje se odnosi o'bludnim radnjama, dakle: dali je veliki grijeh kojim Allah prijeti u Svojoj Knjizi zinaluk/blud ulazenje muskog u zenski spol, odnosno dali se te Allahove prijetnje odnose na tu vrstu bluda? Ili recimo i na poljubac izmedzu osoba razlicitog spola ili diranje spolova bez ulazenja muskog u zenski spol?

Baraka'Allahu Fikoum Ya Ikhvat Al Islam.

Aleikumu Selam brate,

ono sto sam ti postavio ytreba lo bi da bude dovoljno? <Moje osobno misljenje je da se to odnosi na ulazak jednog organa u drugi. Ovo je moje misljenje, a ti treba da se posavjetujes sa seriatsko ispravnom osobom. Otidji na ; www.amber.ba ili mimber.ba

Esselamu Aleikum da nas Allah uputi na pravi put.
 
Top