Fumatul-Haram

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Asalamu aleikom w rahmatulah w garakatu

Cei mai multi dintre musulmani incearca sa evite marile pacate din islam-crima,suicidul,adulterul,alcoolul etc .Musulmanilor le este interzis sa-si faca rau lor insisi si celor din jur.Acum milioane de musulmani in toata lumea fac acest lucru-fac rau chiar se omoara pe ei insisi si familile lor.
Pericolul este tutunul,tigarile...Cercetarile vin acum deoarece pe timpul profetului MOhmmad saw tigarile nu existau.Asa ca nimeni nu poate gasi un vers in Quran sau in sunna profetului salallahu alehi w salam spunand clar ca tigarile sunt interzise.Dar Quranul ne da foarte multe exemple de principii generale si cheama la folosirea intelectului ...
In Sfantul Quran Allh Preainaltul spune: Traducerea sensurilor 7:157
El le porunceste ceea ce este bine si-i opreste de la ceea ce este urat, le îngaduie lor bunataaile ai le opreste lor pe cele necurate si-i usureaza pe ei de povara lor si de lanturile care au fost asupra lor

Deci ce face tutunul cu sanatatea ta si cu credinta ta??


1.Pericolul pentru sanatate

Allah spune : Traducerea sensurilor Surah al-Nisaa 4:29
.....si nu va ucideti voi însiva!Allah este Îndurator [Rahim] cu voi!

Este de inteles foarte clar ca fumatul cauzeaza multe probleme de sanatate care duc la moarte.Un om care fumeaza este mai dispus la cancer de 22 ori decat unul care nu fumeaza.Fumatori de asemenea sunt predispusi la bolile de inima,cancer ,infarct..etc
Sunt sute de toxine otravitoare in tigari pe care fumatorul le inhaleaza.Intr-un hadith autentic profetul Mohammad salallahu alehi w salam spune: Oricine bea otrava, si astfel se omoara pe el insusi,va sorbi aceasta otrava pentru totdeauna in Iad.
Peste 3 milioane de oameni mor din cauza fumatului si a cauzelor acestuia.
2.Pericolul sanatatii familiei tale.

In sfantul Quran Allah preainaltul spune: Traducerea sensurilor surat al-Ahzaab 33:58
58. Iar aceia care îi vor necaji pe dreptcredinciosi si pe dreptcredincioase,fara ca ei sa fi agonisit [ceva pentru care sa merite aceasta],aceia vor avea parte de ponegrire si de pacat invederat.
Intr-un alt hadith profetul Mohammad saw a spus: Nu trebuie sa existe facere de rau,si nici ranire reciproca
.

Cei care sunt inprejurul fumatorilor inhaleaza fumul...ceea ce insemna second hand smoke fum nefiltrat.Otrava se ridica in aer in jurul fumatorului.Sunt peste 4 mii de chimicale in tigari peste 40 cauzeaza cancerul.Cei care inhaleza sunt dispusi la Asm,bronsite.probleme respiratori in special la copii.

3.Dependenta

Dependenta de tutun este o cauza psihica care deseori este un obstacol in viata proprie si in a-L adora pe Allah.De exemplu cei mai multi musulmani stau departe de tigari pe perioada ramadanului.Ce mai multi dintre ei petrec acest post dormind fiind bolnaviciosi doar numarand orele sa se incheie postul.Multi dintre ei asteapta la usa mosqeei sa se recite adanul ptr asi aprinde tigara..uitand sa manance sau sa bea apa.

4.Mirosul vatamator

Musulmani sunt sfatuiti sa se abtina in a manca usturoi si ceapa cruda,pentru mirosul care il emana aceste 2 plante.Nimeni nu iubeste acest miros.Acelasi situatie este in cazul fumatului,si mai rau putem spune ca acest fum se imprima in tot ceea ce exista in jurul persoanei fumatoare,par,haine casa,masina etc.

Profetul Mohammad salallahu alehi w salam a spus: Oricine mananca plante ca si usturoiul ceapa sau praz trebuie sa stea departe de mosqee
Multi fumatori incearca sa ascunda mirosul neplacut cu gume mentolate bomboane etc...sau parfum,acest lucru nu face ca mirosul sa dispara ci doar in mascheaza.Cateodata combinatia este si mai neplacuta.

5.Risipa banilor

Allah spune in Sfantul Quran Traducerea sensurilor Surah al-Israa 17:26-27

“Si da-i celui care ti-e ruda ceea ce i se cuvine, ca sisarmanului si calatorului de pe drum [aflat la nevoie], însa nu risipi peste masura
Caci risipitorii sunt fratii seitanilor, iar seitan este nerecunoscator Domnului sau!”


Profetul Mohammad salallahu alehi w salam spune intr-o relatare autentica: Allah uraste de la voi 3 lucruri: Barfa, cersitul si risipirea banilor.

Opinile recente ale marilor invatati

Mari invatati au ajuns de compun acord si declara cu totii ca Tuntunul este clar Haram..si este interzis dreptcredincisilor.

Cum sa ma las?

Cum am mentionat mai sus tuntunul provoaca dependenta,iar aceasta dependenta tine de psihicul tau si este raspunsul corpului tau.Poate la inceput ti-i se pare greu dar cu ajutorul lui Allah si cu angajamentul tau(intentia) trebuie sa o faci pentru multumirea lui Allah,si ptr sanatatea ta.Pentru inceput este recomandat sa faci o intentie firma din adancul sufletului tau pentru a renunta la acest rau .

Ai incredere in vorbele lui Allah:
Surah Al-'lmran 3:159-160 Traducerea sensurilor
159. Si datorita îndurarii lui Allah, tu, [Muhammed], ai fost asa de
bland cu ei! Iar de ai fi fost fara blandeþe si aspru la inima, ei ar fi fugit
din preajma ta. Deci iarta-le lor si roagã-te [lui Allah] pentru iertarea
lor! Sfãtuieste-te cu ei asupra treburilor, dar o data ce ai luat o
hotarare, încrede-te în Allah! Allah ii iubeste cu adevarat pe cei care
se incred [în El].
160. Daca Allah va face sa izbânditi, nimeni nu va va putea birui, dar
de va va parasi pe voi, cine este acela care ar putea sa va ajute dupa
El? In Allah trebuie sa se încreada dreptcredinciosii!


Apoi trebuie sa eviti locurile unde se fumeaza sau unde obisnuiai sa fumezi.De exemplu daca aveai un prieteni care fumeaza trebuie sa alegi sa stai departe de ei o vreme.Este un pas vulnerabil si este usor sa cazi in capcana " Doar una"
Aminteste-ti ca tunutul cauzeasca o dependenta psihica si de accea trebuie sa stai departe complet.Bea multa apa si fi ocupat cu alte treburi.Du-te la mosqee,fa sport.si aminteste-ti vorbele Lui Allah

Surah al-Ankabut 29:69 Traducerea sensurilor
69. Iar pe aceia care lupta pentru Noi îi vom calauzi Noi pe caile Noastre, caci Allah este cu cei credinciosi care fac bine.
Traiesti cu un fumator


Daca partenerul tau este fumator in primul rand incurajeaza-l si pe el sa se lase pentru multumirea lui Allah,pentru credinta si sanatate.Daca el refuza ai dreptul de ati proteja sanatatea proprie si a copiilor tai.Nu lasa sa se fumeze in casa.Chiar daca avem parinti fumatori iar Allah ne-a ordonat sa fim buni cu ei nu ii putem lasa sa faca ceva ce Allah a interzis.


Populatia totala a globului este de 6.5 miliarde dintre care ma sha Allah 2 miliarde sunt musulmani ar veni la fiecare 4 persoane un musulman, 1.15 miliarde sunt fumatori cam 18% din populatie, musulmani fumatori sunt aproxiativ 400 de milioane

Stiai?
Philip Morris este cea mai mare companie de fabricat tigari din lume,12% din profit il dau Israelului,Daca 400 de milioane de musulmani fumeaza un pachet pe zi si fiecare pachet costa minim 2 dolari..numai musulmani contribuie cu 800 de milioane in fiecare zi pesntru compania Philip Morris
Sa presupunem ca 10 % din profit care este peste 80 de milioane 5,12% din profit merge in Israel-12% din 80 de milioane egal 9.6 milioane pe ZI.

ACEASTA inseamna ca musulmani contribuie cu evreii si ii ajuta sa ne omoare copii in Palestina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

waleikom salam w rahmatulah w barakatu
 

maria_hajjaj

New Member
salamu alaycum
fumatul a fost intotdeauna unul dintre lucrurile cele mai <detestate> de familia mea,asa ca si eu am crescut cu acest sentiment.Tin minte ca spuneam intotdeauna ca n-o sa ma casatoresc niciodata cu un barbat fumator.. :SMILY286: si totusi am facut-o...:)insa mi-am incurajat si sustinut sotul pana cand a reusit sa-si infranga dependenta fata de tutun.Al hamdulillah yaArab al Amin -Allah(swt) i-a dat puterea sa scape de acest viciu iar acum el este cel care nu suporta sa fie in preajma cuiva care fumeaza sau care miroase puternic a tigari!! Stiu ca sunt foarte multe persoane care sunt constiente de efectele secundare ale tutunului, care-si doresc sa se lase insa le este f.greu...
Dar HEI! daca ne dam invinsi in fata unei amarate de tigari atunci cum sa luptam cu lucrurile foarte grave de care Seitan se tine cu toata puterea??!! Luptati pt voi(daca e cazul) sau fiti alaturi de cei care se lupta cu viciul asta atat de <bolnavicios>!!! Fie ca Allah(swt) sa ne calauzeasca si sa ne dea puterea de a depasi obstacolele care apar in drumul nostru catre calea cea dreapta!!:tti_sister:
 

Amonet

New Member
Assalamualaikum, brothers and sisters ! Sunt noua pe acest forum si sper sa aveti rabdare cu mine.
Am si eu o intrebare: Narghila sau shisha pipes sint foarte populare in orientul mijlociu.Multa lume fumeaza acest tabac cu arome de fructe in aceste pipe. Este acest lucru Haram sau nu? Stiu ca obiceiul asta este un aspect traditional in tarile arabe dar vreau sa stiu in ce categorie intra din punct de vedere religios.
Shukran
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Asalamu aleikom w rahmtulah w barakatu
Surioara Amonet ma bucur ca esti alaturi de noi.Cand un lucru este haram inseamna ca si putinul din acel lucru este haram.Si daca ne gandim putin logic cine a ajuns sa cada in aceasta capcana...Cu cate o tigara,,o narghila etc.Din pacate cum am precizat in articol f multi muuslmani fumeaza Allah sa-i ajute sa renunte la acest Rau:(.In sha Allah
Surioara inca o data..Bine ai venit
waleikom salam w rahmtulah w barakatu
 

umm aisha

Junior Member
Asalamu aleikum wa rahmatullah wa barakatuh

Dragi frati si surori asa cum spunea si surioara Iman, fumatul creeaza dependenta. Noi nu condamnam pe nimeni, noi suntem preocupati pentru sufletele fratilor si surorilor noastre.

Stau cateodata si ma gandesc la faptele mele bune, si sper din tot sufletul meu ca ele sa fie mai multe la numar decat cele rele. Suntem oameni si cu totii gresim. In fiecare zi ne chinuim sa il multumim pe Allah (subahana wa Ta'ala) si in acelasi timp ne chinuim sa ne tinem la distanta de tot ce I-ar provoca nemultumirea.

Sotul meu a fumat 8 ani de zile si cand a zis ca va lasa tigarile pentru Allah din momentul ala nu a mai pus pe buzele lui otrava distrugatoare. Alhamdulillah, alhamdulillah. Cunosc surori care au frati ce s-au lasat de fumat exact inaintea Ramadanului. Si ganditi-va la asta ca la un bun moment de a renunta la fumat. Fratele unei surori, mashallah, inaintea Ramadanului a facut intentie in sufletul lui ca Allah sa il ajute sa renunte la acest nociv si neplacut lucru in Fata Lui Allah (subhana wa Ta'ala). Si a reusit. Dupa o luna de neatins tigarile, pentru ca era Ramadan, nu s-a mai intors la fumat. Inshallah Allah sa il tina ferm.

Asadar ganditi-va la Allah si faceti totul numai de dragul Lui si veti vedea rezultatele. Caci sprijin si ajutor numai de la El avem. Asadar cereti in rugaciunile voastre sa va intareasca sa renuntati la acest HARAM. Inshallah noi facem Du'a pentru toti fratii si surorile care sunt dependenti de fumat, ca Allah sa ii ajute si sa ii intareasca inshallah. Amin


"None of you truly believes until he loves for his brother what he loves for himself."
[Prophet Muhammad(saws)]
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu aaleikom

Asa este ma sha Allah....Sa te lasi e foarte usor-Daca ai ambitie si dragoste ptr Allah-

Cere-i Lui si El te va ajuta...dar accepta incercarea si fa un mic sacrificiu ..Allah nu iti baga in sac...trebuie sa vada si un efort din partea ta..cat de mic..sau depinde de capacitatile tale...Allah nu ingreuneaza pe cineva cu mai mult decat poate duce...ai nevoie doar de putina rabdare s(sabr),si sa stai o vreme departe de prieteii care fumeaza..
Allah cu voi

Wa aaleikom salam
 

Sp0nky

New Member
:(

Si eu incerc din greu,dar a devenit obisnuinta.
Recunosc mi-am stricat dantura ,ma simt mereu obosit,chiar am avut si o problema medicala din cauza lor ,acum cu criza asta le-am mai diminuat.
E foarte greu da nu imposibil.
 

ummraschid

Active Member
Staff member
assalamu alaykum si bine ai venit pe TTI,

cu ajutorul lui Allah subhanahu wa ta'ala nu este NIMIC prea greu!...
El, subhanahu wa ta'ala ne este alaturi si ne va ajuta daca ii vom cere ajutor, si ne va ierta, atata timp cat ne caim si intoarcem supusi si plini de evlavie, catre El!...
 
Top