as-salam aleykum wa rahmatullahi wa barakatu! In legatura cu nationalismul

hamza3XL

New Member
as-salam aleykum wa rahmatullahi wa barakatu, am si eu nevoie de ajutor va rog.

Am nevoie de dovezi daca nationalismul si patriotismul in islam si evident intre musulmani e haram sau nu. Adica eu unul am gasit hadisuri care spun clar ca e interzis, si din ce am citit in Coran am dedus ca e clar interzis(nationalismul cat si patriotismul), ca duce la fitna, si din ultima predica a profetului Mohammed(saw) deduc acelasi lucru. Dar raspunsul de la un invatat al islamului ar fii si mai bun, inshaAllah.

Va multumesc mult, jazak Allahu khairan.

wa aleykum salam wa rahmatullahi wa barakatu
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu aaleykom

scuze de intarziere
postez in engleza daca e nevoie o sa traducem
ssalamu alaikum,



The question is not clear and it doesn’t have the hadeeths that you claim to prohibit thin. I would appreciate it if you can quote them for me.



The way I see it, Islam doesn’t prohibit favoring one’s country over another. It doesn’t prohibit defending one’s country, property or home against an aggressor. However, our allegiance is to Islam.



Therefore, I love Saudi Arabia and I have my allegiance to the county that has the two Holy Mosques. I don’t see myself better than anyone else and I don’t look down at others. Therefore, my nationalism is OK in this case.
 

hamza3XL

New Member
As'salamu aaleykom

scuze de intarziere
postez in engleza daca e nevoie o sa traducem
ssalamu alaikum,



The question is not clear and it doesn’t have the hadeeths that you claim to prohibit thin. I would appreciate it if you can quote them for me.



The way I see it, Islam doesn’t prohibit favoring one’s country over another. It doesn’t prohibit defending one’s country, property or home against an aggressor. However, our allegiance is to Islam.



Therefore, I love Saudi Arabia and I have my allegiance to the county that has the two Holy Mosques. I don’t see myself better than anyone else and I don’t look down at others. Therefore, my nationalism is OK in this case.

Wa aleykum salam wa rahmatullahi wa barakatu!

Eheheeee dragii unchiului Hamza... ce face banu` din ''invatati''. Mi-am facut temele pe cont propriu, si am vazut eu si vrajeala cu asa-zisii salafii...
Aia care chiar urmeaza salaf, sunt hardcore si spun lucrurilor pe nume, si anume vorbesc impotriva multor chestii gresite.

Se pare ca invatatii ''salafii'' din Saudi Arabia, sar peste multe faze si uita sa pronunte takfeer asupra liderilor ce conduc dupa Taghut si kufr,dar... vorba aia... sa curga dolarii si sa o ardem cu kuffarii.

Allah are sa-i pedepseasca ameen.

Cica salafii aia de urmeaza pe bune salaf, auziti, cica ar fii... ''salafi takfiri'' adica ca ei scot oamenii din islam. Si ce sa faci cu kuffar murtadeen? Sa le dai medalii si sticle de alcool drept rasplata?
 

hamza3XL

New Member
As-salam aleykum wa rahmatullahi wa barakatu! Jazak Allahu khairan de raspuns sora mea, dar eu nu-l consider corect. Sa-mi explice si mie une scrie in Quran despre ''tari musulmane'' si despre cum ca : ''nationalismul meu e OK in cazul asta''. Unde erau tarile musulmane inainte de 3 martie 1924? Era califatul inainte de aceasta data.

Sa-mi mai explice distinsul si inegalabilul ''invatat'' ce spune Allah despre ''liderii'' ''tarilor musulmane'' care ia drept aliati pe kuffar si drept stapani pe ei? Mai sunt acestia musulmani?

Da stai... ca e ''haram'' sa te revolti, trebe sa rabzi si sa taci, mmmmda.
Ceva gen ''boul in jug''.
 
Top