Četiri Principa (Akida)

muharram23

New Member
Staff member
Shaykh ul-Islaam Muhammad bin Abdul-Wahhaab

Molim Allâha, Najdarežljivijeg, Gospodara Prijestola, da vas zaštiti na ovom svijetu i na Ahiretu,

da vas blagoslovi gdje god se nalazili i da vas učini od onih koji su zahvalni kada im se daje, strpljivi kada su na iskušenjima, od onih koji traže oprosta kada učine grijeh. Jer uistinu su ovo tri znaka sreće.

Znajte, Allâh vas uputio da Mu budete poslušni, da je Hanefiyyah Ibrahimova religija: To je obožavanje Allâha čineći religiju u potpunosti za Njega, kako je On rekao,

”Džine i ljude sam stvorio samo zato da Meni u ibadetu budu.” [Prijevod značenja adh-Dhaariyaat (51):56]

Kada potvrdite da vas je Allâh stvorio radi ibadeta Njemu, znajte da ibadet nije ibadet bez tevhida, kao što namaz nije namaz bez čišćenja (taharah). Pa kada se u ibadetu pojavi širk on ga pokvari kao što nečistoća učini čišćenje nevažećim.

Pa kada spoznate da pojava širka kvari ibadet, poništava sva djela a onaj ko ga čini (širk) je vječno u Džehenemu, shvatićete da je najvažnija stvar koja vam je obavezna: spoznaja ove činjenice, da bi vas Allâh sačuvao od ponora činjenja širka Njemu, o kojem je On, Najuzvišeniji rekao,


”Allâh, doista, neće oprostiti da se Njemu išta ravnim smatra, a kome hoće oprostit će sve osim toga.” [Prijevod značenja an-Nisaa (4):116]

A ovo znanje se sastoji od četiri principa koja je Allâh, Najuzvišeniji, pomenuo u Svojoj Knjizi.

Prvi princip je da znate da su kuffaar, protiv kojih se Poslanik sal-Allâhu alayhe wa sallam borio, afirmirali (potvrđivali) da je Allâh, Najuzvišeniji, Kreator (Stvoritelj) svega i Onaj koji svim upravlja, sve održava i uređuje, ali ih to nije uvelo u Islaam a dokaz je Njegov govor, govor Najuzvišenijeg,

”Upitaj: ’Ko vas brani s neba i iz zemlje, čije su djelo sluh i vid, ko stvara živo iz neživog, a pretvara živo u neživo i ko upravlja svim?’ ’Allâh’, reći će oni. A ti reci: ’Pa zašto Ga se onda ne bojite?’” [Prijevod značenja Yunus (10):31]

Drugi princip: Da oni (mušrici) kažu: ”Mi njih ne prizivamo i ne obraćamo im se osim da tražimo blizinu i zagovaranje kod Allâha.” Dokaz protiv traženja blizine (preko awliyaa) je Njegov govor

”A onima koji pored njega uzimaju zaštitnike: ’Mi ih obožavamo samo zato da bi nas što više Allâhu približili’ – Allâh će njima, zaista, presuditi o onome u čemu su se oni razilazili. Allâh nikako neće uputiti na Pravi put onoga ko je lažljivac i nevjernik.” [Prijevod značenja az-Zumar (39):3]

A dokaz protiv zagovaranja (preko awliyaa) je Njegov govor, govor Najuzvišenijeg,

”Oni pored Allâha, obožavaju one koji im ne mogu ni nauditi niti im mogu kakvu korist pribaviti, i govore: ’Ovo su naši zagovornici kod Allâha’. [Prijevod značenja Yunus (10):18 ]

Postoje dvije vrste zagovaranja: zabranjeno zagovaranje i potvrđeno zagovaranje. Zabranjeno zagovaranje je traženje pomoći od drugih mimo Allâha u onome gdje samo All âh može pomoći. A dokaz je Njegov govor, govor Najuzvišenijeg,

”O vjernici, podijelite dio onoga čime vas Mi opskrbljujemo, prije nego što dođe Dan kada neće biti ni otkupa, ni prijateljstva, ni posredništva! A nevjernici su doista nepravedni! ”

[ Prijevod zna č enja al - Baqarah (2):254]

Potvrđeno zagovaranje je ono koje je traženo od Allâha dok je zagovarač počašćen zagovaranjem a onaj za koga se zagovara je neko čijim je djelima i govorom All âh zadovoljan, nakon što On da dozvolu, jer je On, Najuzvišeniji, rekao,

”Ko se može pred Njim zauzimati bez Njegovog dopuštenja?! ”

[ Prijevod zna č enja al-Baqarah (2):255]

Treći princip je da se Poslanik, sall-Allâhu ‘alejhi we sellem, susretao sa ljudima koji su se razlikovali u njihovom ibadetu. Među njima je bilo ljudi koji su obožavali meleke, nekih koji su obožavali poslanike i dobre ljude i drugih koji su obožavali kamenje, drveće, sunce i mjesec. Allâ hov Poslanik , sal - All â hu ‘alejhi we sellem, se borio protiv njih i nije pravio razliku među njima.

Dokaz je govor All â ha Najuzvišenijeg,

”I borite se protiv njih dok smutnje ne nestane i dok vjera ne bude Allâhova. ”

[ Prijevod zna č enja al - Baqarah (2):193]

A dokaz da se sunce i mjesec (obožavaju) je govor Najuzvišenijeg,

”Među znakovima su Njegovim noć i dan, i Sunce i Mjesec. Ne činite sedždu ni Suncu ni Mjesecu. ” [ Prijevod zna č enja Fussilat (41):37]

A dokaz da se meleki (obožavaju) je govor Najuzvišenijeg,

”I ne bi vam naredio da uzimate meleke i vjerovjesnike gospodarima. ”

[ Prijevod zna č enja ali -’ Imr â n (3):80]

A dokaz da se poslanici (obožavaju) je govor Najuzvišenijeg

”- A kada All â h rekne: O ‘Isa, sine Merjemin, jesi li ti govorio ljudima: ‘Prihvatite mene i majku moju kao dva boga uz Allâha!’ – on će reći: ’Čist si Ti od toga! Meni nije prilično da govorim ono što nemam pravo. Ako sam ja to govorio, Ti to već znaš; Ti znaš šta je u meni, a ja ne znam šta je u tebi; samo Ti jedini sve što je skriveno znaš. ”

[ Prijevod zna č enja al - M â’ idah (5):116]

A dokaz da se dobri ljudi (obožavaju) je govor Najuzvišenijeg

”Oni kojima se oni mole sami traže načina kako će se što više Gospodaru svome približiti, i nadaju se milosti Njegovoj i plaše se kazne Njegove. ” [ Prijevod zna č enja al - Isr â’ (17):57]

A dokaz da se kamenje i drveće (obožavaju) je govor Najuzvišenijeg

”Šta kažete o Latu i Uzzau? I Menatu trećoj, najmanje cijenjenoj? ”

[Prijevod značenja an-Najm (53):19-20]

I hadis Abu Wâ qid al-Laythee (radiAll âhu anhu ) koji je rekao: «Izašli smo sa Allahovim Poslanikom , sall-Allâhu ‘alejhi we sellem, na Hunejn, a bili smo tek skoro napustili nevjerovanje (kufr). Mušrici su imali lotosovo drvo kod kojeg su klečali i na njega vješali svoje oružje. Zvalo se Zatu-envat. Prošli smo pored lotosovog drveta. Rekli smo: ‘Allahov Poslaniče, daj da i mi imamo Zatu-envat kao što oni imaju Zatu-envat.’ Allahov Poslanik, sall - All â hu ‘alejhi we sellem, rekao je: ‘Allah je najveći. To su, uistinu, suneni. Rekli ste, tako mi Onoga u Čijim je rukama moja duša, onako kako su rekli Benu-Israil Musau:

”napravi i ti nama boga kao što i oni imaju bogove! ” - ”Vi ste, uistinu, narod koji nema pameti! ” [ Prijevod zna č enja al - A ’ r â f (7):138]

’Vi ćete, uistinu, slijediti primjere onih koji su bili prije vas.’”

(Zabilježio ga je Tirmizi i okarakterisao ga kao sahih)

Četvrti princip je da su mušrici našeg vremena gori u njihovom širku od mušrika prošlog vremena. Ovo je zato što su oni (mušrici prošlog vremena) činili širk u vremenima bez teškoća dok su činili ibadet čisto Allâ hu kad bi ih zadesila nevolja . Međutim, mušrici našeg vremena čine širk neprestano, i u vremenima teškoća i dobrim vremenima. Dokaz za ovo je Njegov govor, govor Najuzvišenijeg,

”Kad se u lađe ukrcaju, Allâ ha mole , iskreno Mu se predaju ć i , a kada ih On do kopna dovede , odjednom druge Njemu ravnim smatraju . ” [Prijevod značenja al-Ankaboot (29):65],

pa je na osnovu ovoga prizivač (onaj koji moli) u stvari obožavatelj (ovim moljenjem), a dokaz je Njegov govor, govor Najuzvišenijeg,

”Ko je u većoj zabludi od onih, koji umjesto Allâ ha , mole one koji im se do Sudnjeg dana ne ć e odazvati i koji su prema njihovim molbama ravnodu š ni . ” [Prijevod značenja al-Ahqaf (46):5]

A Allâh, Uzvišeni, najbolje zna. Neka je salavat i selam na Muhammeda, njegovu familiju i drugove.
 
Top