Actiunile inimii

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
www.TurnToIslam.com


Frati si surori in islam ,subiectul nostru de astazi este “ Actiunile Imimii”.Acest mic organ din corpul nostru , pe care multi dintre noi il neglijam complet.

Nu prea ne auzim uni pe alti sa ne intrebam..Cum e inima ta?
Nu ne intrebam uni pe alti : Cum e credinta ta fratele meu, sau sora mea?

Despre acest mic organ profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam a vorbit:
El a spus: Acest organ daca este sanatos, tot corpul este sanatos ,toate organele din corp vor fi sanatoase ,dar daca acest mic organ este stricat tot corpul va fi stricat.

Deci astazi in sha Allah vom discuta despre acest organ din corpul nostru pe care Allah l-a creat .
Ceea ce stim noi e, ca este un mecanism la baza lui ,si anume ca pompeaza sangele in tot corpul.Dar nu asta este idea…

In limba araba i se spune qalb iar profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam ne-a spus de ce acest oragan este numit Qalb.
El sallallahu alahi wa sallam a spus: Cu siguranta s-a numit asa ,deoarece sufera modificari fregvente .

Astazi se poate sa iubesti pe cineva, maine il poti ura,astazi esti credincios, maine esti necredincios si acest lucru se va intampla aproape de Ziua judecatii..un om se va culca credincios si se va trezi dimineata necredincios.
Inima fiintei umane se schimba foarte repede,de aceea profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam ne-a sfatuit sa plangem la Allah intotdeauna sa ne tina inima noastra ferma pe calea adevarului.

Daca nu muncim din greu pentru salvarea noastra ,pentru Viata de Apoi atunci vom fi destinati spre Iad.

Lucrurile care produc boala inimii

Inima nu numai ca se poate imbolnavi ci ea poate si orbii….

1.Pacatele
Neascultarea lui Allah Preainaltul,comiterea pacatelor,daca noi facem toate acestea sa nu ne asteptam sa avem o inima curata,intentii pure,liniste si pace in suflet….nu vom simti acestea,din contra vom simti depresie,mahnire,nesiguranta in locul pacii.
De ce?
Uitati-va in voi!Si intrebati-va!
Deci pacatele sunt un drum spre imbolnaviea inimii

2.Egoismul
Sa fim sclavi proprilor noastre persoane.Ceea ce instinctul imi cere, ii dau.Sa fim sclavii dorintelor nostre.

3.Viata dezorganizata ,in ignoranta
Cunoasterea este tratament pentru inima,cu siguranta oameni care cunosc se tem cel mai mult de Allah.

4.Iubirea pentru aceasta lume

Ne simtim ferciti in aceasta lume,aceasta lume este telul principal,ceea ce ne ocupa mintile noastre tot timpul,aceasta viata,aceasta lume, 24 de ore ocupati doar cu aceasta viata.Deci aceasta contribuie la imbolnavirea inimii.


----------------Actiunile inimii---------------------

Profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam a spus: Cu siguranta Allah nu se va uita la formele voastre nici la corpurile voastre ci se va uita in inimile voastre si la faptele voastre.

La inimile si faptele noastre,deci Alah nu se va uita la culoarea pielii tale,sau la inaltimea ta,Allah se va uita in inima ta,Ce este in ea?Aroganta?Gelozie,Invidie?

Si deasemenea la faptele noastre..daca am facut fapte bune sau rele.


Abu Huraira radiyAllahu anhu a spus: Inima este regele,iar celalalte organe din corp sunt soldatii,deci daca regale este pentru dreptate si soldatii vor fi la fel,iar daca regale este corupt si ceilalti vor fi corupti.

Allah Subhana W Taala cel care a creat aceasta inima a spus :Cu adevarat ca nu sunt ochii lor care sunt orbi ci inimile care sunt in piepturi(sura 22 aya 46)
Deci ceea ce inseamna, ca exista orbirea inimii..si cine spune acest lucru???Creatorul!!!

Tipuri de inimi:

1.Inimi pure(fie ca Allah sa ne faca inimile pure)Nu vom gasi in ele ura,mahnire,gelozie..etc doar puritate.

Dragi frati si surori ,va indemn si ma indemn si pe mine ca in fiecare noapte cand mergem la culcare sa ne reincarcam inima,sa ne curatam inima,sa nu lasam in ea nci o urma de rautate sau ranchiuna impotriva niciunui musulman spunand: O Allah mi-a iertat toti frati si surorile mele ,pentru ca nu avem certitudinea ca ne vom trezi in dimineata urmatoare,se poate sa murim..si ti-ar placea sa mori cu acea ranchiuna ptr fratele tau???
-Asa vei fi inviat in Ziua Judecati!!!
-Cu dorinta razbunarii!!!
Profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam a spus:
Un om ni-i se va alatura si el va fi dintre locuitori Paradisului ,iar un companion a intrat si avea barba uda de la ablutiune,iar profetul sallallahu alehi wa sallam a repetat acest lucru de 3 ori si s-a intamplat sa fie acelasi companion.Apoi unul dintre tineri companioni a mers la el si i-a spus: Unchiule vreau sa stau la tine 3 zile sa fiu musafirul tau,iar acesta i-a zis: Esti binevenit.Asa ca a stat in casa acelui companion 3 zile si nu a vazut nimic special ,nu se ruga toata noaptea..nu facea nimic in plus ,era ca si ceilalti .Apoi i-a zis unchiule,motivul pentru care am venit sa stau la tine aceste 3 zile este ca profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam a spus aceasta si aceasta…dar nu am vazut nimic din ceea ce nu facem noi..ceea ce faci tu facem si noi..atunci care e secretul?
Acesta din urma i-a raspuns: Nu fac multe,dar cand ma duc la culcare in patul meu iert pe toti musulmani. Nu tin nimic rau in inima mea.
Deci acestea sunt inimile pure.
2.Al doilea tip este: Inima moarta

Aceasta inima nu isi cunoste creatorul,imaginati-va pe cineva care nu isi cunoaste creatorul,nu isi stie stapanul,nu stie de ce este in viata asta…Daca l-am intreba..Care este scopul unui pix de exemplu: El ar spune: Sa scrie,Care e scopul unui ceas: Sa ne arate ora…!!Care e scopul pantofilor tai..Sa-mi protejeze picioarele..Care este scopul tau in aceasta viata?Niciunul!!!!!!!!!!!!!!!
Pantofi tai au un scop in viata asta sit u nu ai?Niste pantofi sunt mai imporamti decat o fiinta umana???

Tu crezi ca in aceasta viata ai venit doar asa??Nu!! Tu esti creat cu un scop si trebuie sa-ti indeplinesti misiunea pe care o ai in aceasta viata!!
Deci foarte multi dintre oameni nu isi cunosc scopul de accea si Allah a spus in Sfantul Quran ca sunt oameni care sunt mai rai ca animalele.
Animalele isi cunosc creatorul,sit u nu iti cunosti creatorul.Uni dintre ei spun: Pe mine m-a creat mama natura!!!

Ce e mama –natura??Mama natura nu e mai mult decat: fara viata cum sunt : Muntii,oceanele,apoi animale ,plante asta ne inconjoara..si daca le facem o categorisire avem asa: pe ultimul lor munti,oceane..adica cele fara viata,apoi plantele,apoi animaleel si apoi noi oamenii da?Si vedem ca sarea din munti serveste plantelor animalelor si oamenilor,deci toate aceste lcururi au fost create ptr a ne servi noua..

Cine a facut acest lucru?Tu?Deci Allah a facut-o
Uitati-va la animale…cum putem noi sa antrenam elefanti sa facem cu ei ca si cu copiii,dar putem noi sa antrenam un scorpion???Deci din nou..Mama natura nu are inteligenta..noi oameni in schimb avem .Cum ar putea mama natura sa dea inteligenta pe cand ea nu o are.Deci este Allah creatorul nostrum.
Oameni care spun aceste lcururi au inimile moarte..ei nu il cunosc pe Alllah ,nu isi cunosc creatorul lor.

3.Al treile tip este: Inima bolnava

De ce a ajuns acea inima sa se imbolnaveasca?
Din cauza ca comite pacate.

Lucrurile care distrug inima


1.Amestecarea cu oamenii

Fiind intotdeauna printer oameni ajungem sa nu avem timp pentru noi,pentru inima noastra,Un muuslman trebuie sa stea singur cu el insusi macar o jumatate de ora pe zi.Inainte de a pleca la culare sa stai singur cu tine sis a te intrebi sa faci o analiza,sa ne intrebam..Ce am facut azi?
Daca ai facut fapte bune spune alhamdulilah,daca ai facit fapte rele cere iertare!!!Daca nu o faci cu timpul inima ta se va imbolnavi.

2,Sa fim visatori,

Sunt uni oameni care nu traiesc pe lumea asta…ii vezi visatori pe alta planeta cum sar spune.
Ei isi mai spun: Voi devein musulman bun cand voi devein batran,sau dup ace ma casatoresc,sau dup ace fac hajul..acest gen de om viseaza
Ce garantie are el ca va trai pana atunci??Nu are..deci el poate muri in fiecare moment…TREZITI-VA….Duceti-va la cimitire si vedeti cati ani au cei din morminte??5 ani? 12 ani? 20? 30? 45?60?
Stiti ca profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam a spus: varsta maxima acomunitatii mele este pana la 60 -70 de ani.Trebuie sa ne asteptam la moarte in fiecare clipa,in fiecare clipa moasrtea ne poate bate la usa..si nu putem sa spunem ca nu suntem pregatiti,deci acest lucru mai distruge inima…amanarea pe maine..si maine iar amanam si tot asa….si aceasta este de la Sheitan(satana)

Un alt lucru care face inima slaba este sa depindem de altul decat Allah.Daca vrei sa inima ta sa fie ferma sis a ramana pe pozitie…atunci puneti toata increderea in Allah.

Allah ne spune in Sfantul Quran atunci cand Moise Pacea fie cu el i-a luat pe evrei din Egipt iar regale si trupele lui au fost in cautarea lor.Cand soarele a rasarit Faraonul si soldatii lui erau langa Moise si oamenii lui,iar marea era in partea cealalta..deci in dreapta faraonul si in stanga marea…ei la mijloc(ca intr-un sandwich)Nu era cale de iesire,nu aveau cum sa scape Nu??
Iar oameni lui Moise i-au spus: O Moise,suntem terminate,ne vor prinde.
Dar Moise a spus: Nici vorba….ei nu ne pot prinde!!!Il am pe Domnul meu cu mine,Il am pe Allah cu mine..El este cel care ne va salva.
Si ce a facut?A lovit marea cu toiagul sau iar marea s-a despartit..asta inseamna tawakul…adica atunci cand inima realizeaza prezenta lui Allah…nimic nu ii sta in cale..si nu are teama de nimic.Nimic!!

Profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam cand a emigrat din Meka la Medina iar politeistii au facut un anunt ca cel care il prinde pe Muhamamd sallallahu alahi wa sallam va primi un mare cadou.Un politeist il urmarea pe profet ,era in spatele lor,iar Abu Bakr l-a vazut si i-a spus mesagerului:
O profetule,cineva e in urma noastra!!!
Iar profetul sallallahu alahi wa sallam i-a spus: Fi fara grija!!!

Ce s-a intamplat??pe jos erau roci..numai pietre iar picioarele calului s-au intepenit acolo..acesta a descalecat si a tot incercat s ail ajunga pe profet sallallahu alahi wa sallam..dar fara sanse.La un moment dat profetul sallallahu alahi wa sallam s-a intors si i-a spus:
-Suraqa nu iti pierde timpul!!!Nu ne poti prinde.Allah este protectorul nostru.Dar iti voi spune ceva Suraka.Du-te inapoi si iti promit ca iti voi adduce bratarile regelui Persiei cadou.Va puteti imagina,profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam este vanat si el ii promite aceluia bratarile regelui Persiei????

Si ani au trecut,islamul s-a raspandit si mai tare si Suraka a devenit musulman iar in timpul califatului lui Omar bin Hatab,musulmani au ocupat Persia si au adus bratarile imparatului Persiei.Iar Omar Allah sa fie multumit de el a spus: Unde este Suraka??Ridica-te si da-mi mainile tale…asta ti-a promis profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam.
Deci asta inseamna tawaqul..profetul i-a spus: Du-te nu iti pierde vremea.Nu ne poti face nimic noua,deoarece am fost in pestera si nu ne-ai vazut,si apropos atunci cand erau acolo,nu a fost nici o panza de paianjen.. pesterea era deschisa doar Allah i-a protejat mai mult Abu Bakr sa spus: daca cineva ridica doar privirea ne vedea.Iar profetul sallallahu alhi wa sallam i-a spus: Fi fara grija nu ne va vedea.
O alta cauza a imbolnavirii inimi este mancarea in exces
Daca mancam mult,dormim prea mult si daca dormim mult pierdem multe.Pierdem fapte bune.

Actiunile inimii

1.Invatarea si Intelegerea

Sa invatam cu inima si sa intelegem tot cu inima.

2.Iubirea

Iubirea face parte din actiunile inimii..Cum iubim noi pe cineva?Cu urechile?Nu! Iubim Cu inima ..DE accea vedem la tineri de Valentine days Inimi peste inimi..(deci sa nu uitam ca valentine’s day nu e in islam)dar am dat exemplul pentru a evidentia unde simtim iubirea.In inima.
Si simtim durerea in inima..nu?Ati exeprimentat asta da?cu siguranta ca da!!Cele care au iubit au simtit durerea in suflet…
3.Ura
Cu aceeasi inima iubim si uram…

4.Smerenia (modestia)

Allah a spus in sfantul Quran despre servitor lui Allah cei mai buni ca fiind acei care umbla pe pamant cu smerenie,iar daca ignorantii se adreseza lor ei spun: Salam..Pace!!

Veti gasi ca oameni invatati ( marii ulamaa) sunt modesti si umili.Daca tu ii vezi pe ei mergand pe strada nu vei spune ca sunt invatati sau profesori,oameni simpli,modesti si care umbla cu smerenie dar cand ei vorbesc sunt Fermi si se vede stinta lor.Acestia sunt adevaraii ulama adevaratii invatati,si veti gasi ignorantii care merg pe strada cu capul ridicat de mandrie,cu nasul pe sus,aroganti stiti de ce?Pentru capul lui e gol si de accea este mai usor de carat:D iar oameni invatati au atata stinta ..de acceea capul lor este plecat ma sha Allah.

La iadholul genna mutakabir-Nu vor intra in Paradis arogantii
Deci daca vrei sa intri in Paradis trebuie sa fi supus(smerit)

5.Supunerea

Allah subhana w Taala a spus sa ne supunem lui si mesagerului Sau…sa ascultam ceea ce ne spune el sallallahu alahi wa sallam
Multi frati si surori cand le spui Profetul Muhamad sallallahu alahi wa sallam a spus cutare si cutare,,ei te intreaba: Este aceasta in Quran?
Ca si cum vorbele profetului sallallahu alahi wa sallam ar fi nesimnificative,
Apoi il intrebi…frate tu crezi in profetul Muhamamd?sallallahu alahi wa sallam?El raspunde: Da cred!!! Dar realitatea este alta.El nu crede
Cum poate spune ca da…Muhamamd este mesagerul lui Allah si in acelasi timp nu il asculta?Daca tu crezi ca este profetul lui Allah atunci trebuie sa crezi sis a asculti tot ceea ce spune.
Abu Bakr Sadiq-Stiti cand a fost noaptea miraj isra..iar dimineata Abu Jahal a trecut pe langa Abu Bakr si i-a spus: St ice spune prietenul tau?Abu Bakr l-a intrebat: Ce a spus?
Abu jahal a zis: a spus ca aseara a fost in ierusalim si s-a intors inapoi.
Iar Abu Bakr a spus fara ezitare..EL A SPUS ADEVARUL
Deci ptr ei aceasta veste era una incredibila..dar Abu Bakr a spus: Daca profetul sallallalahu alhi wa sallam a spus-o inseamna ca e adevarat.Fara ezitare…asta inseamna supunere la orice profetul salllallahu alahi wa sallam a spus.
6.Convingerea

Profetul Ibrahim alahi salam i-a spus lui Allah.O Allah,lasa-ma sa vad cum dai viata mortilor. Alah i-a spus: Nu crezi?Iar Ibrahim i-a spus bad a cred dar vreau ca inima mea sa fie convinsa.Iar Allah i-a spus sa ia 4 pasari sa le faca bucati si sa le puna pe fiecare munte si apoi sa le cheme…iar pasarile se vor intoarce la el vii.
ACUM va intreb?
Cand s-a convins Ibrahim?Inainte sau dupa?
Dupa!! Cu siguranta!!
Asa ca convingerea ridica nivelul credintei.Si daca Ibrahim a cerut dovada..lui Allah..atunci si noi putem cere evidente invatatilor correct?
Daca invatatul spune: Fa asta si asta..noi trebuie sa-l intrebam….Sheik pot sa stiu evident pentru acest lucru?Pot sa stiu de ce trebuie sa fac asta?
Iar invatatul nu trebuie sa se supere si sa spuna: Da fiule…Alah a spus asta,profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam a spus….da?
Daca sheikul spune: Nu ai inceredere in mine?Atunci noi spunem…bad a am,numai ca vreau ca inima mea sa fie convinsa
.

7.Frica este deasemenea o actiune a inimii.
8.Speranta
9.Rabdarea
10.Vitejia si curajul,lasitatea
, toate acestea sunt actiuni ale inimii si multe altele.

Fie ca llah sa ne intareasca inima noastra cu multa credinta.Fie ca Allah subhan a w Taala sa ne purifice inimile si fie ca Allah subhan w Taala sa ne uneasca inimile noastre pentru adevar
 
Top