Al-Ma'thurat(Pomenirea de dimineata si seara)

gamada27

Slave of Allah
Asalamu 3alaikum wr wb
Pomenirea de dimineata si seara
In primul rand as dori sa incepem cu un tabel fontic insha'Allah care sa ajute musulmanii recent convertiti sa citeasca corect rugile in lb araba insha'Allah.
Literele ingrosate sunt litere mute, ele se citesc la sfarsitul versetului doar cand se citeste continuu,legat de urmatorul verset.
Literele subliniate sunt sunete mai puternice.
Literele duble se citesc sunet continuu.Exceptie facand "AA".
Tabel fonetic litera pronuntie
  • a ...........about​
  • a/e ........cat/elefant
  • AA/a' ......spune de 2 ori A,distinctiv, cu gura deschisa
  • b ............box/borcan
  • d ............door/dorm
  • d d ..........puternic(maxilarul deschis dar buzele usor rotunde) duh
  • ee/ii ........feet/fiice
  • f .............fish/film
  • gh............sunetul facut la gargara
  • h..............hat/hermela
  • h .............h puternic(arunca spatele limbii spre interiorul gatului si forteaza aerul sa iasa afara pt h)
  • i...............ink/ibric
  • j/gi ...........japonese
  • k ..............kit/kilogram
  • kh ............grav(atinge cu spatele limbii spatele gurii si forteaza aerul afara kh)
  • l ..............look/lup
  • m .............man/melc
  • n ..............nurse/naut
  • o ..............on/ora
  • q.............. "k" sunet facut in spatele gatului
  • r ...............rabbit/raza(similar cu r spaniol)
  • sh/s, ..........ship/sipca
  • s ...............salt/sare
  • s ...............puternic(maxilar deschis,dar buzele tinute usor rotund)
  • t ................tan/tema
  • t ................puternic(maxilar deschis,dar buzele tinute usor rotund)
  • th ...............think
  • th/dz ...........the
  • th/z .............th ca in the dar mai puternic(maxilar deschis,dar buzele tinute usor rotund)
  • AAuu ............uuu
  • oo/uu ...........pool
  • u .................put
  • w .................water/oaza
  • / ..................pronunta litera de dinaintea sa dar tai-o scurt oprindu-te brusc
  • y ..................yarn
  • z ...................zebra
 

gamada27

Slave of Allah
Rugi

Profetul Muhammed(saws) spune:"Acelui care zice, de 3 ori, dimineata sau seara, "O, Allah, m-am trezit(ma culc) din partea Ta cu binefacere, sanatate si protectie.Sporeste asupra mea binefacerea,sanatatea si protectia,in aceasta lume si in lumea de apoi!", Allah ii va spori negresit aceasta binefacere."

Allaahuma ini asbahtu (amsaitu-pt seara) minka fii niAAmatin wa AAfiatin wa sitr,fa atima AAlay niAAmatak wa rufiatak wa sitraka fiidunya wal-akhira.

Profetul(saws) spune:"Cine zice dimineata sau seara:"O,Allah, in dimineata (seara) asta,fiecare dar pe care eu sau o parte a creatiei Tale l-am primit este numai de la Tine, Unicul, care nu ai pe nimeni egal,si pt Tine este toata Slava si catre Tine sunt toate multumirile!", a implinit multumirea acelei zile,iar cine a recitat seara a implinit multumirea acelei seri."

Allahumma ma asbaha (amsa) bii min niAAmatin, aw bi-ahadin min khalqika fa minka wahdaka la s,ariika laka falakalhamdu wa laka-sukrun.​
(de 3 ori)
 

gamada27

Slave of Allah
Rugi

Profetul(saws) spune:"A fost odata un rob care zicea:"O Allah, a Ta este toata lauda asa cum se cuvine sa fie pt maretia si puterea Ta!" Cei 2 ingeri nu au stiut ce sa-i scrie ca rasplata pt aceste cuvinte pe care le-a rostit si atunci au urcat la Allah sa-L intrebe de rasplata. Allah Preainaltul le-a spus sa scrie ce zice robul pana in momentul in care se va inatlni cu El si El il va rasplati."
Ya rabbii laka-lhamdu kama yanbaghy lijalali wajhika wa AAthimi sultanika.​
( de 3 ori)
Va urma insha'Allah
 

gamada27

Slave of Allah
Rugi

Asalamu 3alaikum wr wb
Profetul(saws) spune:"Cine zice , de 3 ori, dimineata si seara, "Sunt multumit ca Allah este Domnul Meu si ca Islamul e religia mea,iar Muhammed(saws) este profet!" acesta va fi multumit in Ziua de Apoi."
Radaytun billahi rabban,wa bilislami diinan, wa bisaydina Muhammad (sallalahu AAlayhi wa sallam) nabiian wa rasulla.
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu 3aleikom
O dua f frumoasa..de fapt mi mult o marturisire..e bine sa o avem pe limbile noastre mereu
JazakAllah khairan surioara

wa 3aleikom salam
 

gamada27

Slave of Allah
Rugi

Asalamu 3alaikum wr wb
wa Jazaky sis
Juwayriyah bint Harith spune ca Profetul(saws) a iesit de la ea dimineata,dupa rugaciune, si a lasat-o la locul ei de rugaciune. S-a intors dupa rasarit si a gasit-o in aceeasi postura, spunandu-i Profetul(saws):"Dupa ce am plecat, am spus 4 cuvinte, de 3 ori, pe care daca le punem in balanta cu ceea ce ai zis tu pana acum, cuvintele mele sunt mai grele decat ale tale:"Cat de maret este Allah si eu il slavesc prin numarul creatiei Sale si placerii Sale, si prin greutatea tronului Sau, si prin forta cuvintelor Sale!""

Subhana-llahi wa bihamdih, AAdada khalqihi, wa rida-a nafsihi, wa zinata AArsihi, wa midada kalimatihi.

Usman l-a auzit pe profet(saws) spunand:"Cine sune in fiecare dimineata si seara:"In numele Lui Allah, cu numele celui caruia nimic nu-i poate face rau nici pe pamant,nici in ceruri si El este Atoatestiutor,Atoatevazator!" de 3 ori ,nu-l atinge nici un rau."

Bismi-llaahi allathii la yadurru maAA ismihi sai'un fii al-ardi wala fii-ssamaAA wa huwa-samiAA'u al-aliim.
 

gamada27

Slave of Allah
Abi Musa Al Asari(Allah fie multumit de el) a relatat:"Profetul(saws) ne-a tinut o cuvantare si a zis:"O, voi oameni, temeti-va sa-I faceti lui Allah asociat, pt ca acest lucru este mai tainic decat sunetul pasilor furnicilor." Am intrebat:"Cum sa ne temem daca acest lucru este atat de tainic?" Spuneti:"O, Allah, cautam adapost la Tine ca nu cumva sa-Ti facem ca asociat ceva cu stiinta si cerem iertarea Ta pt ceea ce facem cu nestiinta!""(de 3 ori)

Allahuma inna nAAauthu bika min an nusrika bika sai'an naAAlamuhu, wa-nstaghfiruka lima la naAAlamuh.
 

gamada27

Slave of Allah
Rugi

Asalamu 3alaikum wr wb

Profetul(saws) spune:”Pe acel care zice ,dimineata sau seara, de 4 ori,”O,Allah, cu adevarat, am indiminetat(inserat) si ma rog tie, Stapan al Tronului Tau, al ingerilor Tai si a intregii Creatii, care stau marturie ca Tu esti ALLAH, nu exista alta divinitate in afara de Tine, Unicul, care nu are pe nimeni egal si ca Muhammed (saws) este robul si mesagerul Tau!”, Allah il va feri de foc.”

Allahuma ini asbahtu( amsaitu) ushiduk wa ushidu hamalata arsik wa malaiketac wa jemiAA khalkik anaka anta Allah la illaha illa ant wa anna Mohammedan aabduk wa rasuuluk.

Profetul Muhammed(saws) spune:”Pe acel care trimite asupra mea 10 binecuvantari dimineata si 10 seara, il instiintez ca ii voi fi mijlocitor in Ziua de Apoi.”

Allahume Sali ala saidina Mohammed wa ala eli saidina Mohammad kama salaite ala seidina Ibrahima wa barik ala seidina Mohammed wa ala eli saidina Mohammed kama barakta ala saidina Ibrahim wa alla eli saidina Ibrahim fil-AAlamin inaka hamidon majid.

Profetul(saws) spune:”Cine zice seara:”Caut adapost in perfectiunea cuvintelor lui ALLAH , de mania si pedeapsa Lui, de rautatea supusilor Sai, de amagirea si aparitia diavolilor!”, de 3 ori, nu-l va atinge febra in acea noapte(febra din cauza unei intepaturi).”

AAA’uthu bi-kalimati illahi-tammati min sari ma kahlaqa.
 

gamada27

Slave of Allah
Rugi

Asalamu 3alaikum wr wb
A intrat o data Profetul(saws) in moschee si a gasit un barbat pe nume Abu Umama si l-a intrebat de ce sta in moschee in afara timpului rugaciunii.I-a raspuns:"Din cauza problemelor si a datoriilor." A spus Profetul(saws):"Sa te invat cateva cuvinte pe care daca le rostesti,ALLAH indeparteaza de la tine problemele tale?" A raspuns:"Da." L-a invatat Profetul(saws):"Spune dimineata, cand te trezesti sau seara "O, ALLAH, caut adapost la Tine de probleme si de tristete, caut adapost la Tine de neputinta si lenevie, caut adapost la Tine de lasitate si zgarcenie, caut adapost la Tine de greutatea datoriei si de constrangerea oamenilor!"(de 3 ori) Am facut ce a zis Profetul(saws) si a indepartat ALLAH problemele de la mine si mi-a usurat plata datoriilor pe care le-am avut."

Allaahuma ini aAAuthu bika min al-hammi wal-hathan, wa aAAuthu bika min al-AAajzi wal kasal, wa aAAuthu bika min al-jubni wal-bukhl, wa aAAuthu bika min ghalabati-ddayni wa qahri-rrijal.
 

gamada27

Slave of Allah
Rugi

Abdul Rahman ibn Bkrah i-a zis tatalui sau:"O, tata, eu te aud ca te rogi in fiecare dimineata si seara:"O, ALLAH, da sanatate corpului meu! O, ALLAH, da sanatate auzului meu si vazului meu! Nu este dumnezeu in afara de Tine!" de 3 ori,.Si am auzit ca mai zici:"O, ALLAH, caut adapost la Tine de necredinta, de saracie si de chinurile mormantului! Nu este dumnezeu in afara de Tine!" de 3 ori ,dimineata si seara." A zis tatal lui:"L-am auzit pe Profet(saws) rugandu-se astfel.Mie imi place sa urmez ceea ce a facut el.

Allahuma AAafinii fii badani, allahuma AAafinii fii samAAii, allahuma AAafinii fii basarii, la ilaha ila anta.


Allahuma ini aAAuthu bika min-akufri walfaqr, wa aAAuthu bika min AAathabi-lgabr, la ilaha ila anta.
 

gamada27

Slave of Allah
Trimisul lui ALLAH(saws) zice:"Cel care spune acestea:"O, ALLAH, Tu esti Domnul meu, nu exista alta divinitate in afara de Tine, Tu m-ai creat si eu sunt robul Tau si ma supun legamantului si poruncilor Tale pe cat pot. Caut adapost la Tine de raul pe care l-am facut. Ma intorc la Tine cu darurile Tale, ma intorc la Tine cu pacatul, asadar cer iertarea Ta, caci cu adevarat nimeni nu poate ierta pacatul in afara de Tine!"(de 3 ori) si moare in aceeasi zi sau noapte, va intra in Paradis."

Allahuma anta rabbii, la ilaha ila anta, khalaqtani wa ana AAabduka, wa ana AAalay AAahdika wa waAAdika ma-statAAtu, aAAuthu bika min sarri ma sanaAAta, abuu laka biniAAmatika AAalaya wa abuu bi-thanbee fa-ghfirlee fa-inahu la yaghfiru-thunuba ila anta.

Profetul(saws) spune:"Celui care zice:"Cer iertarea lui ALLAH, unica divinitate, Cel Viu, Cel Vesnic si ma caiesc in fata Lui"( de 3 ori), i se iarta chiar daca a dat inapoi in fata dusmanului."

Astaghfiru-allahu-alAAathiim allathii la illaha ila huwal-hayul-qayum wa atuubu ilaihi.​
 

gamada27

Slave of Allah
Profetul Muhammed(saws) zice:"Cine spune de 100 de ori "Slava lui ALLAH!" la amiaza si de 100 de ori seara, este ca si cum ar fi facut pelerinajul de 100 de ori. Cine spune "Lauda lui ALLAH!" de 100 de ori , la amiaza si de 100 de ori seara, este ca si cum ar fi pregatit 100 de cai pe calea lui ALLAH sau ar lupta pe calea lui ALLAH de 100 de ori. Cine preamareste pe ALLAH de 100 de ori la amiaza si de 100 de ori seara, este ca si cum ar elibera 100 de sclavi dintre fii lui Ismail. Cine spune "Allahu Akbar!" de100 de ori la amiaza si de 100 de ori seara, nu vine nimeni cu o fapta mai buna in acea zi, decat cel care spune la fel sau spune mai mult."

SubhanaAllah
Alhamdulillah
la illaha ila Allah
Allahu Akbar
 

gamada27

Slave of Allah
Trimisul lui ALLAH(saws) spune:"Cine spune dimineata:"Nu este dumnezeu in afara de ALLAH, cel Unic, fara de asociat, aLui este Imparatia si Slava, da Viata si da Moarte si El este peste toate cu putere!" de 10 ori, pt fiecare este rasplatit de catre ALLAH cu 10 fapte bune, ii vor fi sterse 10 fapte rele si va fi ridicat in grad cu 10 trepte. Aceste cuvinte semnifica pt el ca si cum ar elibera 10 sclavi, si sunt pt el provizii de dimineata si pana seara."

La illaha ila Allah wahdehu le sherike lah, lahu lmulku, wa lahu lhamd, wa huwa ala kuli shey'in qadiiir.

Profetul(saws) zice:"Cine spune "Slava Tie doamne, marturisesc ca nu exista dumnezeu in afara de Tine, cer iertarea Ta si ma caiesc la Tine!", intr-o adunare unde se pomeneste ALLAH, este pecetluit acest lucru pt el, iar cine spune intr-o adunare unde se vorbesc prostii, este iertare pt el."

Subhanaka llahumma wa bi-hamdika, as-hadu an la ilaha ila anta, astghfiruka wa atuubu ilaika.
 
Top