Am nevoie de ajutor!

BlezuDiana

New Member
Si ma bucur ca v am gasit! eu sunt Diana, o romanca plecata in Canada (de 5 luni deja).Aici am intalnit un om cum nu am mai intalnit vreodata, Noureddine, care este din Maroc si e musulman. Am vorbit mult cu el , deoarece lucram in acelasi loc, si mi a vorbit despre religia lui care ma atragea chiar dinainte de a l cunoaste , intrucat am citit Coranul si mai multe articole despre islam. Acum studiez aceasta religie pentru ca vreau sa ma convertesc.mi am facut multi prieteni musulmani aici, si de la ei am ocazia sa invat si mai mult. problema mea este mai delicata, deoarece o femeie musulmana trebuie sa fie curata atunci cand se casatoreste, iar eu fiind in romania si mai putin matura decat sunt acum am pacatuit.acum as vrea sa stiu daca exista vreo cale pentru a fi iertata pentru ce am facut sunt foarte deznadajduita,mai ales ca nu voi putea sa ma casatoresc cu un musulman din cauza imensei greseli pe care am facut o!
 

umm djamyl

New Member
Salut, Diana. In primul rind felicitari pentru decizia pe care ai luat-o, o sa te convingi ca e cel mai bun lucru pe care il putea face in sha Allah.

In legatura cu intrebarea ta, fiecare om cind primeste islamul Allah ii iarta pacatele din perioada jahiliei( pina la islam) asa ca nu-ti face griji, Allah in sha Allah o sa-ti ierte si tie acest pacat. Iar in legatura cu casatoria cu un barbat musulman, din cite stiu eu, aceasta nu e o piedica. Te poti casatori cu un musulman, desigur daca el nu are nimik impotriva la ceea ce ai facut tu inainte. In sha Allah Allah sa ne calauzeasca pe calea cea dreapta spre El.
:tti_sister:

Daca mai ai intrebari, suntem gata sa te ajutam.
 

BlezuDiana

New Member
Iti multumesc enorm pentru raspuns,mi a luat o povara imensa de pe suflet! cred intr adevar ca am gasit calea cea buna , in sha Allah! cu siguranta voi apela la voi de fiecare data cand o sa am nevoie de povatuire, la fel cum voi incerca pe cat putiinta atunci cand voi fi inmasura sa ajut pe cineva! shukrān! Fie ca voia lui Allah sa fie indeplinita!
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu aleikom
Umdjamil fie ca Allah sa te binecuvanteze...

Draga noastra diana..Nu este Allh cel mai Iertator?:D alhamdulilah Stapanul nostru pe langa ca ne calauzeste ne mai si iarta de cele facute inainte si scris in Sfantul Quran ca daca Allah va dori..va schimba toate faptele tale rele in lucruri bune..deci nu numai ca le va sterge..le va schimba in fapte bune..Allah akbar.

Tu nu esti obligata sa-i spui lui ce si cum..doar ideea ca ti-ai pierdut virginitatea "in mod constient" si inshaAllah va fi bine.
Cineva a intrebat pe sheik Salem al amry acelasi subiect si raspunsul lui a fost acesta..nu intra in detalii...spune doar ca nu mai esti ....si nu lasa ca imaginatia omului sa mearga departe...


TE MAI ASTEPTAM PE FORUM DRAGA NOASTRA
 

salemi

New Member
Pacea si binecuvantarea lui Allah sa fie asupra voastra!

Ma numesc Ahmed de doi ani de cind am imbratisat Islamul,Alhamdulillah pentru ca ma simt cel mai bogat om de pe pamant,am primit lumina de la El si simt ca traiesc pentru prima data!
Mai am multe de invatat dat inchallah ca si pina acum sunt sigur ca El ma va calauzii.
Una din "problemele" mele in acest moment ar fi casatoria nu doar datorita faptului ca sunt plecat din tara de aproape 5 ani(locuiesc in Palermo-Italia) dar mai mult pt ca in momentul in care voi veni in tara in zona unde locuiesc eu Caras Severin nu prea sunt musulmani.
Aici m-as putea casatorii cu o musulmanca din Tunisia sau Maroc dar gindul meu e de a ma intoarce acasa inchallah!
Daca as ramane aici pentru mine ar fi mai simplu mai ales din punctul acesta de vedere dar acasa ma asteapta parintii mei si stiu ca fata de ei am o mare responsabilitate!Trebuie sa le stau alaturi si sa incerc inchallah sa le explic minunata religie care Allah a ales-o pt noi,in acelasi timp sansele mele de a-mi gasi o sotie credincioasa se reduc si faptul ca mediul in care va trebuii sa traiesc va fi suficient de dificil pt a-mi putea practica religia.
Stiu ca imi trebuie mult calm si rabdare dar am 30 de ani iar acum 2 ani cind am imbratisat Islamul m-au parasit toti in afara de Allah care mi-a dat forta de a merge inainte!
Vreau sa pun bazele unei familii musulmane si in acelasi timp sa fiu aproape de parintii mei care au nevoie de mine.
In tara munceam in Timisoara si am vazut ca avem o comunitate musulmana acolo dar nu am siguranta ca voi gasi o sotie musulmanca pt a ma putea stabili din nou in tm,deci practic locul de munca il am aici si imi merge bine iar sotia o pot gasi suficient de usor dar tot aici la 3000 km de parinti care acum au nevoie de mine!Sincer nu stiu cum sa fac:)
Daca mi-ati putea da un sfat v-as fi profund recunoscator!
Allah sa va binecuvanteze pt munca pe care o faceti pt credinta voastra!


as salamu aleikom!
 

Alessia

La ilaha illAllah!
Alhamdulillah

Assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu!

Bismillah ar-raman ar-rahim

Vreau sa te felicit draga Diana pentru decizia de a te converti la islam, nici o fericire nu se compara cu cea de a fi musulman si de a-L iubi pe Allah subhana wa ta'ala.

Oricand a nevoie de un sfat sau de o informatie, poti veni aici, in casa noastra iar noi inshallah iti vom raspunde numaidecat.Acest forum este atat de bogat in informatii, prin munca depusa de surioarele noastre.Alhamdulillah!

Pentru fratele Ahmed:frate, decizia iti apartine doar tie, daca vrei sa ramai in Italia sau daca vrei sa vii acasa.Am inteles ca esti ingrijorat pentru ca nu stii daca in Romania iti vei gasi o sotie, cu precadere, in Timisoara.Frate,. tot ce putem noi face pentru tine,este sa dam vestea mai departe si poate cine stie inshallah cineva va fi interesat.Sau ai putea sa vii intr-o mica vacanta in Romania si sa i te adresezi imamului din Timisoara care cu siguranta va stii daca exista fete necasatorite.Ambele lucruri, atat casatoria cat si grija pentru parinti sunt foarte importante dar inshallah poate vei gasi o cale sa le impaci pe amandoua.Sa nu uitam ca jumatate din credinta consta in casatoria de dragul lui Allah swt si ca oricum cu parintii nu putem sta o viata, trebuie sa ne facem familia noastra si parintii trebuie sa inteleaga.Dar bineinteles trebuie sa avem grija de ei si sa nu ii neglijam.Poate ca ar fi bine sa discuti si cu parintii tai, sa ii consulti, pentru ca atata timp cat ei nu te sfatuiesc de rau impotriva islamului, tu trebuie sa le dai ascultare.Daca ei inteleg situatia si sunt de acord sa ramai in italia, atunci iti va fi mai usor, dar daca ei se supara pentru ca vrei sa ramai acolo, atunci trebuie sa faci tot posibilul sa gasesti aici o sotie, ca sa nu ii superi.
Inshallah sa se rezolve.

wa alaikum salam wa rahmatullahi wa barakatuhu
 

salemi

New Member
Bismillah ar-Rahman ar-Rahim!

Salam aleykum surioara!
Vreau sa-ti multumesc pentru sfat pentru ca de cele mai multe ori e foarte greu sa luam decizii de genul cind e vb despre noi chiar daca in general toti cei din jurul nostru ne cer sfaturi iar noi cu ajutorul lui allah reusim sa facem putina lumina in mintea lor.
Alhamdulillah pentru tot ce a fost si o sa vina,accept orice vine de la Allah pentru ca in definitiv in viata asta decizii nu prea luam in schimb utem decide sa-L adoram !
Inca odata iti multumesc surioara!
Allah sa te binecuvanteze!
 
Top