am si eu o nelamurire

esmanur

New Member
Selamun aleykum! am si eu o nelamurire . eu sunt romanca si acum sunt musulman , e o greseala sa spun acum de exemplu : Doamne ajuta in loc de Insallah? ce ma sfatuiti ? cum ar trebui sa vb acum ? e o greseala sa spun in loc de ALLAH , Doamne?? daca gresesc sper sa ma indrept pt ca respect foarte mult islamul .:tti_sister:
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu 3aleikom

Allah sa fie multumit de tine surioara si in sha Allah ca fiecare musulman sa caute multumirea lui Allah si sa caute sa greseasca cat mai putin.

Imi aduc aminte de lectura unui sheikh drag care spunea...Dumnezeu s-a numit pe El Insusi "Allah "cel mai frumos nume.Si El IUBESTE SA-L NUMIM CU NUMELE SALE.

Deci in sha Allah este recomandat sa-L numim Allah,Ar-Rahman,Ar-Rahim,AS-Salam,Al-Kabir,Al-Malik,Al -Aziz,Al-Ghafur etc...

wa 3leikom salam
 

esmanur

New Member
selamun aleykum !! multumesc mult pentru lamurire .mai pot intreba ceva : eu sunt singura din familie musulman , cine ma poate insoti pe mine daca as putea sa merg in orasul sfant? sotul meu poate?:tti_sister:
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu 3aleikom

Da iubita, opinia cea mai corecta este ca o femeie nu are voie sa calatoreasca o anumita distanta fata un insotitor care ii este mahram.

JazakaAllah khairan ukhty

Wa 3aleikom salam
 
Top