assalamualeikum am o intrebare

rahmankabal

New Member
eu sunt nascut in romania dar am stat o vreme in egipt.cat am stat acolo am auzit despre cum se pedepsesc femeile daca umbla cu alti barbati sau fac un adulter.am auzit ca se pedepseste cu moartea pentru a nu le face de rusine pe cei din sat pe vecini sau pe familie.intrebarea mea estefaptul ca asta e o lege sau o traditie islamica sau asa scrie in quran sau asa faceau oamenii din inainte?cel mai important ce vreau sa stiu este ca daca scrie in quran sau este o lege?va rog frumos sa ma ajutati sa stiu cat mai multe despre islam si sa ne fie de folos la noi toti insaallah:salah:si noi musulmanii sa invatam totul despre islam insallah ca sa putem invata pe cei mai mici ca noi:astag::tti_sister:
 

Alessia

La ilaha illAllah!
pedeapsa adulterului

Wa alaikum salam wa rahmatullahi wa barakatuhu

Adulterul in Islam este demaimulte feluri.Vazul auzul si vorba pot ducela adulter.Astfel avem adulterul ochiului(atunci cand privim la sexul opus mai mult decat o data), avem adulterul mintii(a gandi la ceva ce nu este permis) si cel al vorbei(cand vorbim si ascultam ceea ce este interzis).Tot in categoria de adulter intra masturbare, vizionarea de materiale *!*!*!*!ografice, atingerea unei persoane de sex opus care nu ne este permisa pentru a o atinge, etc

Profetul salallahu alayhiwasallam a spus:"“Daca vreunul din voi ar fi fost injunghiat in inima cu o bucata de fier, aceasta este mai bine pentru el decat sa atinga o femeie care nu-i este permisa.” (Narat de al-Tabaraani; vezi Saheeh al-Jaami’, 5045).
Deci si numai atingerea este un pacat grav!

Pedeapsa pentru adulter(act sexual care implica penetrarea) este de 2 feluri:pentru cel casatorit este omorarea cu pietre iar pentru cel necasatorit 100 de bice + un an de izolare.
Aceasta este pedeapsa lumeasca insa cea de la Allah este mult mai dureroasa.

OAllah iarta-ne noua pacatele si nu ne lasa prada Iadului!Amin!
 
Top