Barfa...Care te baga in Focul Iadului!!!!!

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Asalamu aleikom w rahmtulah w barakatu

Alah sa ne fereasca de focul iadului si sa ne ajute ... sa auzim numai lucruri halal si sa vorbim numai lucruri halal si sa facem numai lucruri halal.
Daca unul dintre voi aude o barfa despre fratele sau trebuie sa se opuna acesteia si sa corecteze pe cel care vorbeste cu blandete politete si intelepciune.Aceasta este in concordanta cu multele cai de schimbare a unui rau,iar Profetul Mohammad salallahu alehi w salam ne-a dat instructiuni in acesta privinta..ca trebuie sa facem atat cat ne sta in puteri sa schimbam aceasta.Ultima cale este sa parasim acel grup pentru nu a asista la barfa.
Allah Subhana w Taala spune in Sfantul Quran:Traducerea sensurilor [al-An'am 6:68]

Tineti-i pe cei care imprastie barfa departe de voi!!!!Mesagerul Lui Allah salallahu alehi w salam a ordonat celor care ascult o barfa sa paraseasca locul.
Abu Darda a spus ca Mesagerul lui Allah salalahu alehi w salam a zis: Oricine apara onoarea fratelui sau aceasta va fi protectia lui de focul iadului

Profetul Mohammad salallahu alehi w salam a spus: Oricine apara onoarea fratelui sau Allah va proteja fata lui de Focul Iadului in Ziua Judecatii.Narrated and classed as Hasan by al-Tirmidhi. Classed as Hasan by al-Albani, Ghayah al-Maram (below Hadith 431).]

Relatat de la Ibn Mubarak ,Allah sa-l aiba in mila sa ca a spus: Daca ar fi sa barfesc pe cineva as barfi pe parinti mei pentru ca ei au mai mult drept la hasanatul meu.

Cineva a spus: Cutare si cutare a vb despre tine-atunci celallat i-a trimis o farfurie de curmale celui care a barfit cu mesajul....Am auzit ca mi-ai daruit din hasanatul tau ca si cadou si vreau sa iti intorc favoarea care mi-ai facut-o cu scuzele ca nu a putut fi pe masura a ceea ce mi-ai daruit tu.


Un om a mentionat ceva rau despre fratele sau..iar celalat l-a intrebat...Ai merge afara sa te lupti cu romanii?El a raspuns: Nu..Ai merge afara sa te lupti cu turcii?El a spus : nu.Apoi a spus : Romani si turci sunt in siguranta de tine dar fratii tai musulmani..... Nu.

Daca nu esti capabil sa faci 3 lucruri atunci nu trebuie sa faci alte 3.
1.Daca nu poti face bine.Atunci nu fa rau
2.Daca nu poti sa faci ceva in folosul oamenilor..atunci nu-i ranii
3.DACA NU POTI POSTII ATUNCI NU MANCA CARNEA FRATELUI TAU

waleikom salam w rahmtulah w barakatu
 

Asmaa_A

New Member
:salam2:
Sora Iman video-ul e super impresionant si cred ca oricine il vede fie el sora sau frate nu o sa ii mai prea arda de barfa. Barfa raneste foarte mult si poate atinge oameni nevinovatii, asa ca Allah subhanu taala sa ne fereasca de barfa cel putin pe noi musulmanii, inshallah.

Fe aman Allah

:wasalam::SMILY33:
 

AISCIA

New Member
Cu siguranta video-ul asta m-a infricosat....
Subhanallah...Inainte sa cad in pacatul barfei am sa ma gandesc la pedeapsa lui allah subhana wa ta'ala.:shymuslima1:
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Asalamu aleikom wa rahmatu llahi wa barakatuhu

Asa e surioara um Aiman daca ne-am aminti intotdeauna inainte de a scoate un cuvant din gura ca tot ceea ce spunem ne la locul lui va fi impotriva noastra si este impotriva noastra.Allah sa ne calauzeasca si sa ne fereasca de fitna

Frate Abdul Manan voi barbati sunteti mai ocupati si nu prea cadeti des in pacatul asta...munca va iroseste tot timpul.Dar femeile care sunt casnice.....???!!!!!!Allah sa ne ajute sa fim macar pe jumatatea femeilor dreptcredincioase din timpul profetului Mohammad :saw:.

wa aleikom salam wa ra7matu llahi wa barakatuhu
 
Top