Biografia Lui Abu Bakr As Saddiq(radiallahu anhu). Viata lui si timpurile sale.

umm aisha

Junior Member
Asalamu aleikum wa rahmatullah wa barakatuh

Abu Bakr As Siddiq (radhiAllahu anhu)

His Life & Times



O cuprinzatoare serie de lecturi care vor acoperi diferitele aspecte ale vietii lui Abu Bakr As Siddiq:

Inainte de Islam
In timpul vietii Profetului (saws)
Califatul lui
Moartea sa

Partea 1 (a):


Bismilahi rahman ar-rahim .Intr-adevar toata lauda I se cuvine lui Allah si astfel ar trebui sa Il slavim, sa cautam ajutorul Sau, sa cautam la El adapost de raul care se gaseste in interiorul nostru precum si de raul care izvoraste din faptele noastre, , adevarat ca aceia pe care Allah ii calauzeste, nu pot fi abatuti de la drumul cel drept, precum si faptul ca toti cei carora Allah le-a permis sa o ia pe un drum gresit, nimeni nu ii poate calauzi.



Cu totii stim ca Abu Bakr As Siddiq este cel mai mare dupa Profetii Lui Allah (swt) si totusi mereu mavem aceasta iubire speciala fata de Umar Bin Al Khattab (r.a). Toata lumea este impresionata de el, de personalitatea lui, puterea si forta celui care a fost numit Al-Faruq. Asadar cateodata nu studiem de ajuns, cu privire la Abu Bakr desi daca aprofundezi cu cititul vei remarca personalitatea uimitoare a sa.


Surprinzator!!! Pentru ca de fiecare daca cand scoti o lista de fapte bune, Abu Bakr se afla in capul listei. Orice lista vei scoate numele lui va fi acolo si va fi si primul.



El a fost primul musulman.

El a fost prin Calif.

A fost singurul si unicul care l-a insotit pe Profet (saws) in Hijjrah.

A fost primul in credinta. Iar Profetul (saws) a spus despre credinta lui Abu Bakr (r.a) ca este mai mare decat al intreagii Ummah. Chiar si in ceea ce priveste lucruri care ni s-ar parea fapte normale, obisnuite.



O data Profetul (saws) statea in Moschee si a intrebat pe Companionii sai:


“Cine posteste astazi?” Abu Bakr As Siddiq a spus: “Eu postesc.”

“Cine a vizitat o persoana bolnava?” Abu Bakr As Siddiq a spus: “Eu am vizitat.”

“Cine a participat la o inmormantare?”
Abu Bakr As Siddiq a spus: “Eu am facut aceasta.”

“Cine a dat azi Sadaqa(charity)?” Abu Bakr As Siddiq a spus: “Eu am dat.”



Si toata lumea din Moschee se uita in jur si singura mana care se ridica la intrebarile Profetului (saws) era mana lui Abu Bakr As Siddiq (r.a).



De fapt intr-o alta relatare a acestei intamplari, se spune ca aceasta a avut loc imediat dupa Salat Al Fajr, caci Profetul (saws) obisnuia sa se intalneasca cu ai sai Companioni dupa Salatul Fajr si statea impreuna cu ei si vorbeau. Spre exemplu vorbeau despre vise, vorbeau despre diferite chestiuni. Profetul (saws) statea si petrecea timp cu ai sai Companioni dupa Salatul Fajr conversand pe diferite teme.


Deci se spune ca Profetul (saws) a intrebat:

“Cine a participat la o inmormantare?” si Umar bin Al Khattab a spus: “Abia ne-am inceput ziua.”

“Cine a dat azi Sadaqa(charity)?” si Umar bin Al Khattab a spus: “Abia ne-am inceput ziua.”

Dar Abu Bakr As Siddiq a spus: Cand venea spre Moschee am vazut un om sarac afara si i-am dat Sadaqa.

“Cine a vizitat o persoana bolnava?” si Umar bin Al Khattab a spus: “Abia ne-am inceput ziua.”


Dar Abu Bakr As Siddiq a spus: “Am auzit ca Abdurrahman bin Auwf este bolnav si inainte sa vin la Moschee am trecut pe la el.”


De fiecare data cand Profetul (saws) punea o intrebare, Abu Bakr era cel care mereu spunea : “Eu am facut.”


Profetul (saws) a spus :

“Daca faptele acestea se combina intr-o persoana atunci aceea persoana va intra in Jennah.”

Deci inca o data subliniez: la orice lista te-ai uita il vei gasi pe Abu Bakr As Siddiq in fruntea listei.


Ali bin Abu Talib (r.a) a spus:

“El era Primul. Si oricand incercam sa concuram cu el in orice fapta el era inaintea noastra.”


Si stim cu toti povestea cand Umar bin Al Khattab a incercat sa concureze cu Abu Bakr in a face fapte bune. Si nu uitati ca orice competitie pentru a face bine este buna. A concura in fapte bune este ea insasi o fapta buna. In Islam se presupune sa nu concuram in ceea ce priveste lumea aceasta materiala (Dunyiah).


Cand vine vorba despre asta Profetul (saws) a spus:


“Aveti frica de Allah si luati-o mai usor cand vine vorba de lumea aceasta.”


Profetul (saws) a mai spus:

“Ingerul Gabriel mi-a spus ca nimeni nu va muri pana cand nu vor ajunge la sfarsitul vietii lor, viata pe care Allah (swt) a prescris-o pentru ei, si pana cand nu primesc toate bunurile materiale, toate proviziile(pe care tot Allah le-a prescris pt ei).”


Asadar luati-o mai usor atunci cand vine vorba de Dunyiah.


Dar uitati ce se spune despre cum trebuie sa fim atunci cand vine vorba de Akhira.

In Coran termenii folositi pentru Akhira sunt: sa concurati, sa va grabiti, sunt doua feluri prin care suntem motivati sa grabim spre Lumea de Apoi, prin a ne speria de Focul Iadului si prin a ne atrage cu frumusetile din Rai. Cand vine vorba de Viata de Apoi trebuie sa concuram, si sa ne gandim la aceasta ca la o cursa, pentru ca sunt locuri diferite in Jennah. Esti intr-o competitie pentru un loc anume din Jennah. Din o mie de persoane doar unul ca ajunge in Jennah, restul de 999 vor merge spre Jehenam asa dupa cum spune Hadeethul din Sahih Muslim.


Allah (swt) il va aduce pe Adam si ii va spune: “Scoate partea din copiii tai care vor merge spre Iad.
Si atunci Adam(aleihi salam) va spune: “Ce parte din copiii mei va merge spre Iad?”
Atunci Allah (swt) ii va spune: “Din fiecare o mie, 999 vor merge in Iad.”


Abu Bakr As Siddiq era in fata, in frunte si asta este ceva se observa pe tot parcursul vietii lui. Mereu era primul. Si ceea ce este si mai uluitor este ca nu parea ca Abu Bakr sa concureze cu cineva anume, era pur si simplu natural. Ceilalti incercau sa concureze cu el. Umar bin Al Khattab a incercat sa faca aceasta. Ali bin Abu Talib a incercat si el. Dar Abu Bakr face ceea ce stie el ca si cum nimeni nu ar mai fi in preajma lui, chiar daca ar fi fost singur ar fi facut aceleasi lucruri. Asa era felul sau de a fi.


Un poet a spus: “Cum pot sa concurez cu tine, cand tu mergi calm si increzator si tot tu iesi primul.” Nu arati ca te grabesti, sau ca te zoresti sa faci aceste lucruri dar tot iesi primul.

Totul pleaca de la afirmatia lui Ali bin Abu Talib : “El era Primul.”

Si ne intrebam noi: “Cum a reusit sa faca el asta?”


Om fiind ai anumite lucruri impotriva ta. Varsta ta, abilitatile mintale, puterea corpului dar toate acestea au fost invinse de Abu Bakr.

Si cred ca este cazul sa face o caracterizare fizica a lui Abu Bakr As Siddiq ca sa incepeti sa il imaginati, pentru ca vom incerca sa sapam adanc in personalitatea lui, vom incerca sa traim cu el, sa vedem cu era el pe dinauntru, nu sa ne uitam numai la evenimentele care s-au petrecut in viata sa, asadar incercati sa va imaginati cum arata si ganditi-va la aceasta.


Deoarece cu acesti oameni, cu acesti Companioni ai Profetului (saws), cu atat cu cat inveti mai mult despre ei, cu atat ii iubesti mai mult. Nu sunt ca orice alte personalitati din istorie, care au o parte stralucitoare si una inchisa. Cu Sahaba (r.a) nu conteaza cat de adanc sapi, tot ce vei gasi este numai bun.


Asa cum Ibn Abbas (r.a) a spus despre Abu Bakr:

“El a fost tot bun. (in totalitate)”

Vrem sa incercam sa traim cu persoana lui Abu Bakr As Siddiq si sa invatam despre el. Fiecare dintre Sahaba era diferit.

Abu Bakr era delicat si plin de compasiune, foarte sociabil.
Umar bin Al Khattab era aspru, neinduplecat.

Dar veti observa un lucru foarte ciudat. De fiecare data cand vorbesti despre Abu Bakr vei sfarsi vorbind si de Umar, si oricand vorbesti despre Umar vei sfarsi vorbind si de Abu Bakr. Fiecare dintre ei il scoate la iveala pe celalalt. Ei au fost cele doua aripi ale Islamului. Si oricand Profetul (saws) era vazut, era vazut cu Abu Bakr intr-o parte si cu Umar in cealalta.


Ali bin Abu Talib (r.a) spune:


“Trimisul Lui Allah (saws) iesea cu Abu Bakr si Umar si se intorcea cu Abu Bakr si Umar.”

Deci Abu Bakr reprezinta partea blanda si plina de compasiune pe cand Umar bin Al Khattab reprezinta pedeapsa Lui Allah asupra raului. Umar bin Al Khattab a fost cel mai rau lucru care i s-a intamplat lui Sheytan. Oricand Sheytan il vedea pe Umar bin Al Khattab acesta avea o zi rea. Asadar cand Umar mergea pe o cale, Profetul (saws) a spus: Sheytan alegea alt drum.” Incerca sa il evite, pentru ca de fiecare data cand il vedea ii starnea amintiri neplacute.

Deci ei reprezinta diferite parti.

Uthman bin Awfan reprezinta timiditatea.

Ali bin Abu Talib reprezinta razboinicul.

In ceea ce priveste sotiile Profetului (saws), Aisha reprezinta persoana care intreaba multe, dornica sa invete multe.

In timp ce Khadijah (r.a) are atitudinea unei femei mature, a fost mai mult sprijinul psihologic al Profetului (saws). Oricand el a avut nevoie sa se sprijine pe cineva, sotia lui a fost acolo pentru el.

Deci fiecare Sahabi are personalitatea lui.

Abu Dhar Al Ghafari spre exemplu este singur. De fapt este o relatare in care se spune ca el a trecut la Islam singur, a murit singur si va fi inviat in Ziua Judecatii Singur. Pentru ca Abu Dhar Al Ghafari (radiallahu anhu) a fost crescut in Ghafar, acesti oameni nu erau oameni de afaceri asa cum erau cei din Mekkah, nici nu erau ei agricultori sau fermieri asemeni celor din Medina. Cum isi castigau ei existenta? Prin a organiza atacuri asupra caravanelor care treceau prin zona. Asadar acest Sahabi a fost nevoit sa isi paraseasca neamul datorita raului pe care acestia il comiteau. Si a trait singur in desert, si a devenit musulman singur, si apoi Profetul (saws) l-a trimis inapoi la neamul sau sa faca Dawua si a venit inapoi incununat de succes, pentru ca a adus pe toti ai lui ca musulmani inapoi la Profet (saws). Asadar Profetul (saws) stia de abilitatea lui Abu Dhar Al Ghafari (r.a) dar tot el stia si alte parti ale personalitatii acestuia si i-a spus in mod explicit: “niciodata sa nu iti asumi responsabilitatea nici macar pentru doi oameni si niciodata sa nu ai grija de situatia financiara a vreunui orfan.” Asadar Profetul (saws) stia limitarile acestui Sahabi, era bun la anumite lucruri dar pentru alte lucruri Profetul (saws) i-a spus sa evite sa se implice.


Abu Darda a fost mai mult desptartit de lumea asta, nu i-a placut sa traiasca petru viata asta. A dus o viata foarte simpla.


Abdurrahman bin Awf pe de alta parte a fost un milionar. Subhanallah, la unii oameni bogatia vine alergand spre ei, Cand a facut Hijrah de la Mekkah la Medinah era sarac lipit, nu avea nimic, absolut nimic. Asa ca Profetul (saws) l-a facut frate cu Saad bin Abada unul dintre cei mai bogati lideri din Ansar. Saad bin Abada a spus lui Abdurrahman bin Awf: “daca vrei imi pot imparti averea in jumatate si am doua sotii, pot divorta una dintre ele si sa o casatoresc cu tine. Si tu alegi pe care vrei.” Aici se vede cum erau fratii adevarati in Islam. Abdurrahman bin Awf ar fi putut profita de aceasta ocazie si sa ia jumatate din averea fratelui sau in Islam pe care acesta singur s-a oferit sa o dea lui. Dar el a spus: “Nu. Allah sa iti binecuvinteze familia si averea.” Si apoi a spus, vreau doar sa imi arati unde este piata aici in Medina. I-a aratat unde era piata, si la o scurta perioada de timp Profetul (saws) l-a vazut pe Aburrahman bin Awf cu o pudra galbena pe fata. Acea pudra galbena era ceea ce obisuniau sa foloseasca pentru femei in timpul Jahillyyei, era un fel de machiaj. Asa ca Profetul (saws) l-a intrebat de unde este pudra pe fata lui? Iar el a raspuns: “M-am casatorit.” Asa se explica pudra galbena de pe fata lui. Profetul (saws) l-a intrebat ce a platit ca Mahr, pentru ca el abia venise in Mekkah si era sarac cand a ajuns acolo. El a spus: “I-am dat aur.” El deja facuse suficient aur incat sa poata plati Mahr pentru a se casatori. Intr-o zi oamenii din Medina au simtit ca un mic cutremur si au inceput sa intrebe ce se intampla. Asa ca li s-a raspuns: “caravanele lui Abdurrahman bin Awf au venit din Siria.” Erau asa de multe camile incat puteai simti pamantul cum se cutremura. Atat de bogat a devenit. De fapt se spune ca atunci cand Abdurrahman bin Awf a murit si-a impartit averea si a dat familiei sale dar a vazut ca avea asa de multa avere incat a spus in testamentul sau ca averea lui sa fie impartita si cu toti cei care au luptat in batalia de la Badr. Cei care au mai ramas in viata dupa batalia de la Badr au primit parte din averea lui Abdurrahman bin Awf (r.a).

Uthman bin Afan (r.a) a fost unul dintre cei care au luptat in aceasta batalie si pe atunci era Calif dar tot a acceptat partea lui de mostenire de la Abdurrahman bin Awf (r.a) pentru ca Uthman bin Afan a spus: “Averea lui Abdurrahman bin Awf este 100% HALAL. Deci cum sa pot refuza asa dar din partea lui Allah (swt)? Asta este avere care are Barakah in ea si nu pot refuza asa ceva.”

In concluzie: Sahaba sunt diferiti dar este important sa invatam despre ei si sa ii avem drept modele de urmat. Asadar este important sa invatam despre ei si sa ne ridicam privirile spre ei sa sa incercam sa fim asemenea lor. La fel si in cazul femeilor. Ar trebui sa ne uitam la sotiile Profetului (saws) si sa le privim ca pe modele bune de urmat.

In viata de zi cu zi nu se intampla lucruri spectaculoase, dar va veni o zi, un eveniment care te va face sa iei o decizie care sa iti schimbe traiectoria in viata. In araba numim aceasta “moaqif” – punctul culminant, este un moment, un moment in viata ta, care va schimba cursul vietii tale. Si aceste momente sunt cele critice din viata ta care dezvaluie totodata si cine esti tu cu adevarat. Acestea sunt testele la care vei fi suspus. Poate zi de zi lucrurile sunt normale, totul merge linistit, dar este un moment intr-o zi sau intr-o luna cand Allah(swt) te testeaza, sa vada unde alegi sa fii, ce pozitie iei?


Daca ne uitam la viata lui Abu Bakr As Siddiq. Nu aveam toata viata lui inregistrata cu noi, nu avem cele 365 de zile ale fiecarui an din viata lui in fata noastra. Dar avem cateva puncte din viata sa, care ne spun cine a fost Abu Bakr cu adevarat. Si cateva din aceste puncte nu tin mai mult de cateva secunde, unele poate mai lungi. Asadar ore, zile si luni pot trece din viata ta, nesemnificativ, dar o secunda poate face o diferenta.​


De aceea Profetul (saws) a spus:

“Unul dintre voi poate rosti un cuvant si din acesta cauza sa fie ridicat in Jennah si tot asa poate rosti un cuvant care sa cauzeze mania Lui Allah (swt) si sa fie aruncat din pricina asta 70 de ani in Focul Iadului.”

Numai un cuvant, intr-un moment. Si acela poate fi momentul tau.
Daca ne uitam la viata lui Abu Bakr (r.a) sunt multe “muaqif” dar 5 dintre ele sunt cu adevarat unice.


1. Islamul lui. Cu toti ceilalti este o “Kabua” , un moment de poticneala. In araba este un proverb care spune: “Pentru fiecare cal este o poticneala.” Cu toti cei care au trecut la Islam a existat un asemenea moment de ezitare, cu exceptia lui Abu Bakr (r.a). Din momentul in care i-a fost prezentat mesajul el a spus: “La ilaha il Allah, Mohammed rasoolullah.” Nu s-a mai gandit, nu reflectat si asta nu pentru ca Abu Bakr era o persoana care putea fi usor convinsa, sau care isi schimba parerea foarte usor. Ci el de fapt era foarte hotarat in deciziile pe care le lua. Si asta a fost foarte evident cand el a devenit Calif. Abu bakr As Saddiq (r.a) a avut capacitatea sa fie si sa ramana ferm in fata celorlalti Sahaba in anumite chestiuni si la sfarsit s-a dovedit ca el a avut dreptate. Deci nu este o persoana usor de convins. Cand el a devenit musulman stia exact in ceea ce se baga. Dar vom vorbi despre asta mai tarziu.



2. Isra wa Mi’raj. Cand acesta uimitoare calatorie s-a petrecut cu Profetul (saws) oamenii din Quraish, care credeau numai ce ochii vedeau, si ceea ce urechile puteau auzi, si ceea ce mainile puteau atinge au facut o gluma din Isra wa Mi’raj. Si au ras de Profet (saws) crezand ca asta este sansa lor sa puna capat Islamului. Toti musulmanii vor renunta la religia lor, caci vor crede ca Profetul lor este nebun. Asadar Abu Jahal era foarte fericit.

Au mers la Abu Bakr As Siddiq care nu se intalnise inca cu Porfetul (saws) dupa aceasta calatorie si Kufarii au spus lui Abu Bakr: “Stii ce sustine bunul tau prieten? Ca a vizitat Ierusalimul si s-a intors in aceeasi seara.”

Care a fost raspunsul lui Abu Bakr (r.a)?

Daca el ar fi avut o credinta slaba ar fi spus: nu este adevarat.

Si daca ar fi fost o persoana care ar fi putut fi cu usurinta indusa in eroare, ar fi spus: da s-a intamplat.

Dar Abu Bakr As Siddiq (r.a) pentru ca vorbea cu un Kufar si nu putea fi sigur daca informatia este adevarata dar in acelasi timp nici nu vroia sa nege ceva ce Profetul (saws) ar fi putut spune, el a raspuns: “Daca Profetul (saws) a spus asta atunci inseamna ca este adevarat.”

Dupa cum observam raspunsul sau este alcatuit din doua parti.

Prima: “Daca Profetul (saws) a spus asta…” ceea ce inseamna ca mai intai trebuie sa verifice si sa vada daca Profetul (saws) a spus sau nu aceasta. Si acesta este Manhajul Hadeethului.


A doua: Daca Profetul (saws) asa a spus inseamna ca aceasta este adevarul.” Dupa ce mai intai verificam. Nu acceptam asa pur si simplu cand de fapt relatarea poate fi una “Slaba.” Abia dupa ce este studiata relatarea si este stabilit ca este Sahih nu o vom refuza, nu vom spune ca nu este logic sau ca se impotriveste secolului XXI. Atata timp cat Profetul (saws) a spus-o inseamna ca este adevarat.



3. Cand Profetul (saws) a murit. Istoricii au descris acel moment spunand: "cand Profetul (saws) a murit, Uthman bin Afan se ascundea in casa lui, Umar bin Al Khattab isi purta sabia afirmand ca Profetul (saws) nu a murit, ci a mers sa il intalneasca pe Allah pentru 40 de zile asa cum a facut Musa (aleihi salam) si ca se va intoarce si oricine mai spune ca Mohammed este mort ii voi taia capul. Si cativa dintre Sahaba erau in Masjid plangand."

Asa a fost descrisa situatia in Medina dup ace Profetul (saws) a murit. A fost asa o catastrofa a fost moartea Profetului (saws), nu erau pregatiti sa infrunte asa un moment. Desi Abu Bakr a fost cel avea relatia cea mai apropiata cu Profetul (saws) dintre toti Sahaba, el a fost cel care i-a adus inapoi din acea stare. Asta arata cat de constat si de stabil era, cat de mult Eman avea.




4. Hoatararea cu privire la armata lui Osama bin Zaid. Inainte ca Profetul (saws) sa moara l-a numit pe Osama bin Zaid sa conduca o armata. Insa mai inainte de asta trebuie mentionat ca Profetul (saws) a numit pe Zaid bin Haritha (fostul sau fiu adoptiv, fost sclav) sa conduca o armata care era formata din majoritate Companionilor si a ordonat ca aceasta armata sa mearga sa lupte cu Romanii, avea sa fie prima confruntare cu Imperiul Roman. Profetul (saws) l-a numit pe Zaid bin Haritha sa fie liderul armatei. Subhanallah Profetul (saws) daduse instructiuni asupra a ceea ce trebuie facut daca Emirul (conducatorul) moare. Asa ca a spus daca Zaid bin Haritha moare cel care ii i-a locul sa fie Jahar bin Abu Talib. Daca si acesta moare atunci Abdullah bin Rawaha sa ii i-a locul. Profetul (saws) stia ca aceasta este o operatiune foarte riscanta si de aceea a dat aceste trei nume. Le-a dat toate instructiunile si au plecat catre nord sa infrunte Imperiul Roman. Prima batalie intre Islamu si Imperiul Roman. Armata era de 2000 de soldati si aveau in fata o armata de 200.000 de soldati. Cei trei lideri au fost omorati, si apoi musulmanii au hotarat sa il numeasca ca si lider pe Khalid bin Waleed si s-au retras cu succes inapoi in Medina. Osama bin Zaid este fiul lui Zaid bin Haritha. Profetul (saws) cu cateva zile inainte sa moara il numeste pe Osama bin Zaid ca lider al unei armate si i-a dat urmatoarele instructiuni. El (saws) a spus: “Vreau sa conduci armata asta si sa treci caii peste locul unde a fost omorat tatal tau.” Dar Profetul (saws) a murit inainte ca armata sa fi plecat. Acum Abu Bakr As Saddiq (r.a) a devenit Calif si triburile care se aflau in preajma Medinei au renuntat la Islam (apostati) si Companionii veneau la Abu Bakr si ii spuneau ca aceasta armata a lui Osama bin Zaid ar trebui sa fie tinuta in Medina ca sa protejeze musulmanii si nu sa plece sa lupte cu


Imperiul Roman. Ca prioritatile s-au schimbat. Pentru ca in Medina sunt familiile Companionilor si familia Profetului (saws) si avem responsabilitatea sa ii protejam. Abu Bakr As Saddiq a spus: “Vreti sa intorc un ordin care a fost dat de Profet (saws)? El este cel care a trimis aceasta armata si ea va pleca. Chiar daca toti in Medina vor fi omorati si eu sunt ultimul in viata tot voi trimite aceasta armata.”



5. Pozitia lui Abu Bakr As Saddiq (r.a) cu privire la Al-Murtaddeen (apostati).


Acum de ce vorbim despre istorie? De ce este important? Tinerii musulmani din ziua de azi, mai ales cei din Vest au lipsuri in ceea ce priveste identitate lor. Avem o criza de identitate. Intreabati pe fratii si surorile noastre care sunt crescuti in Vest despre Trimisii Lui Allah(swt), intrebati despre Sahaba, si mai apoi intrebati de super staruri, despre celebritati. Trebuie sa ne mobilizam si sa ne intoarcem la radacinile noastre, la mesajul original lasat de Profet (saws). Si sa urmam exemplul celor care i-au fost aproape, care erau gata sa moara in orice clipa pentru Numele Lui Allah (swt).

Inshallah vom continua…
 

umm aisha

Junior Member
Asalamu aleikum wa rahmatullah wa barakatuh

Partea 1 (b):


Este clar asa cum am mai spus ne aflam intr-o criza de indentitate. Si cand spun asta nu ii invinuiesc pe cei tineri, tinerii nu pot fi invinuiti pentru asta. Familiile care isi cresc copiii in asemenea mediu trebuie sa isi asume responsabilitatile si sa constientizeze ca scolile si mass media nu ii vor invata pe copiii dansilor despre Profetii Lui Allah(swt) sau despre Sahaba (r.a). Nici macar sistemul de educatie de stat nu ii va invata aceasta, ii va invata despre eroii Razboiului Civil, despre criminalii celor doua razboaie modiale, despre regi si regine, despre Marea Britanie si despre perioada de colonizare, dar nu vor vorbi niciodata despre Khaled bin Waleed (r.a), sau despre Musa (aleihi sallam), sau despre Issa (aleihi sallam), sau despre Ibrahim (aleihi sallam). Nu vor vorbi niciodata despre Umar bin Al-khattab (r.a) sau despre Abu Bakr As Saddiq (r.a), despre Aisha (r.a) sau despre Khadeejah (r.a).

Asadar tinerii nostri sunt privati de aceste informatii.


Un faimos scriitor spune:


“Daca vrei sa distrugi o societate, taiati-le radacinile. Astfel copacul se va usca si va muri.”




Daca nu esti atasat de radacinile tale, de istoria ta, esti un nimeni. De aceea este extrem de important pentru fiecare dintre noi sa invete detaliile vietilor eroilor nostri, ei sunt celebritatile noastre, ei sunt modelele demne de urmat, ei sunt cei pe care vrem sa ii urmam. Nu este de ajuns sa stii numai numele, pentru ca nu poti iubi o persoana numai pentru ca ii stii numele. Trebuie sa stii mai mult despre el sau ea. Si Subhanallah pe acesti oameni cu cat ii cunosti mai bine cu atat ii iubesti mai mult.


Si cu celebritatile Kufarilor cu cat stii mai mult despre ei cu atat ii urasti mai mult, asta daca ai dispozitia naturala.


Si spun asta pentru ca iubitul nostru Profet (saws) a spus:

“Va veni un timp cand oamenii vor spune despre un om ca este “ma athrafahu” (tradus exact inseamna “cool” sau “misto”) si cand de fapt in inima lui nu este nici macar o boaba de eman (credinta).”


Cine sunt oamenii despre care se zice in zilele noastre ca sunt “cool”? Celebritatile Kufarilor, iar noi traim in acele timpuri despre care vorbeste Profetul (saws) in Hadeethul da mai sus.


Cand vorbim despre Abu Bakr As Saddiq nu vorbim numai despre persoana lui ci vorbim si despre timpurile lui. O sa vorbim despre Califatul lui si despre ceea ce s-a intamplat in aceea perioada.

Sursele pe care le voi folosi sunt din “Tareekh At Tabari” scrisa de At-Tabari; Ibn Khatir cartea “Al Bedaya wa al Nihya” (“Inceputul si Sfarsitul”); As Siyuti cu cartea “Tareeh Al Khulafa’” (“Istoria Califilor”) si cel pe care il folosesc eu acum cel mai mult este “Tareekh At Tabari”.



Numele lui Abu Bakr As Saddiq nu este acesta. Abu Bakr As Saddiq este numai o porecla. Numele lui adevarat este Abdullah, asta dupa majoritatea opiniilor invatatilor. Mai este si o alta opinie cum ca numele sau ar fi fost Ateeq, dar mai probabil este ca acest nume sa fie o descriere sau ca acest nume sa ii fi fost dat de Profet (saws).


Tatal sau a fost poreclit Abu Quhafa. Si observam ca de obicei numele dupa care noi ii cunoastem nu sunt numele lor adevarate. Spre exemplu Profetul (saws), bunicul sau era Abdul Mut’alib si acesta iarasi nu era numele sau adevarat, numele lui adevarat era Shaiba (care inseamna “om batran”) pentru ca atunci cand a fost nascut se zice ca avea niste fire de par alb. Dar a fost poreclit Abdul Mut’alib pentru ca intr-o zi unchiul sau il adusese in Mekkah si oamenii au crezut ca el este un sclav. Au crezut ca unchiul sau a fost la piata si a cumparat un sclav si asa l-au numit Abdul Mut’alib (scavul lui Mut’alib).

Si apoi Abdul Mut’alib bin Hashim (tatal lui Abdul Mut’alib, adica Hashim era strabunicul Profetului<saws>). Hashim la fel nu era numele lui, ci era tot o porecla. Numele lui este ‘Amr. Hashim inseamna sa farami, sa zdrobesti. Si lui i-a fost dat aceasta porecla deoarece el a fost primul care a faramat paine in supa ca le-o dea la pelerini. Inainte li se dadea doar supa dar din generozitatea sa a pus paine in supa si a zdrobit-o. Si asa a fost numit Hashim.


Asa era la vremea respectiva in Arabia. Ti se dadea un nume dar pe parcurs primeai un altul.


Tatal sau a fost poreclit Abu Quhafa, dar numele sau adevarat era Othman.

Deci numele lui Abu Bakr As Siddiq este: Abdullah bin Othman.


A fost numit Abu Bakr adica tatal lui Bakr sau cel de Bakr. Bakr inseamna o camila tanara, vioaie, puternica. Deci nu este o camila batrana sau una matura, ci este tanara.

(Fac o mica paranteza. In timpul Califatului sau cand unii musulmani au renuntat la credinta lor, au spus ca ei nu vor plati banii lor lui Abu Bakr As Saddiq. Cine este el sa ii dam noi banii? Noi obisnuiam sa ii dam banii Profetului (saws) dar nu ii vom da lui Abu Bakr. Si au inceput sa il numeasca Abu Al Faseel. “AL Faseel” inseamna puiul de camila, camila foarte mica. Si doreau sa arate cu asta ca Abu Bakr As Saddiq era un om slab. Dar Udai bin Hatim le spunea: “veti ajunge sa vedeti ca el este Abu Al Fahl.” Al Fahl inseamna o camila puternica, adica o camila mascul. Si pana la urma vorbele lui Udai bin Hatim s-au dovedit a fi adevarate, pentru ca in final Abu Bakr a demonstrate cine era cu adevarat.)


Dintre titlurile pe care le-a primit cel mai cunoscut este acesta:

1. As Saddiq. Este derivat din “As-Sadq” care inseamna “adevar”.

De ce i-a fost dat acest nume? Ei bine, datorita catorva situatii din viata sa. Una dintre aceste situatii este mentionata de Aisha (r.a) care se refera la Isra wa Mi’raj. Cand el a raspuns celor necredinciosi: “Daca Profetul (saws) a spus asta atunci inseamna ca este adevarat.” Si de aici s-ar fi tras numele lui de As-Saddiq(cel drept care spune adevarul, cel credoncios) .

(Al-Hakeem)​


Profetul(saws) l-a numit si el As-Saddiq.

Profetul (saws) statea intr-o zi pe muntele Uhud impreuna cu Abu Bakr As-Saddiq, Umar bin Al-Khattab si Uthman si a fost un usor cutremur. Profetul (saws) a pus man ape munte si i-a zis: “Uhud stai nemiscat, pentru ca deasupra ta este un Profet, As-Saddiq si doi martiti.” Si muntele s-a oprit din cutremurat.

A fost numit As-Saddiq si din cauza ca a acceptat Islamul foarte rapid, fara sa stea pe ganduri.​



2. A-Sahib. Care inseamna “Companionul”.


Toti Sahaba erau Companioni dar tovarasia lui Abu Bakr era unica. Profetul (saws) si Abu Bakr (r.a) aveau o prietenie mai speciala. Ei au fost foarte apropiati chiar si inaintea Islamului. Si erau apropiati si de varsta. Abu Bakr (r.a) era cu doar doi ani mai tanar decat Profetul (saws). Pe cand ceilalti Sahaba erau foarte tineri. Si Ali bin Abu Talib era un copil. Umar bin Al-Khattab(r.a) era considerat ca fiind printre junorii Comapanionilor, avea doar 28 de ani cand a devenit musulman. Iar Abu Bakr (r.a) avea 38 cand a devenit musulman fiind astfel unul dintre cei care erau apropiati de varsta cu Profetul (saws).


Asa cum am mai spus ei doi aveau o relatie foarte stransa de prietenie inca dinaintea Islamului, iar venirea Islamului nu a facut decat sa le intareasca si mai mult prietenia. Abu Bakr (r.a) era atat de apropiat de Profetul nostru (saws) de parca ar fi fost creat special pentru el. Abu Bakr nu i-a fost numai un prieten, ci un tovaras, un sfatuitor, un sponsor financiar, o garda de corp, un confident, a fost totul pentru Profetul Mohammed (saws). Si acest nume i-a fost dat si in Sfantul Coran cand se vorbeste de Hijrah facuta de Profet (saws) impreuna cu Abu Bakr As-Saddiq (r.a).


Allah (swt) a spus:

“Dacã voi nu-i veniti în ajutor, [sã stiti cã] l-a ajutat Allah [mai înainte], când cei care nu credeau l-au alungat, ca unul dintre cei doi. Când ei doi se aflau în pesterã si când el i-a zis însotitorului sãu:
"Nu fi mâhnit, cãci Allah este cu noi!" Si a pogorât Allah linistea Sa asupra lui si i-a venit în ajutor cu osteni pe care voi nu i-ati vãzut si a fãcut cuvântul celor care nu credeau [sã coboare] jos, în timp ce cuvântul lui Allah [s-a înãltat] cel mai sus. Iar Allah este Puternic [si] Întelept ['Aziz, Hakim].”


[Surah At-Tawba, ayah 40]​

Ibn Hajar Al Asqalani a comentat asupra acestei Ayah in felul urmator:

“Companionul din aceasta Ayah este Abu Bakr (r.a) in concordanta cu parerea generala a invatatilor. Si sunt multe Hadeeth care sa sustina acest lucru. Si nu este nimeni altcineva care a impartasit asemenea relatie cu Profetul (saws) decat Abu Bakr As-Saddiq (r.a)."


3. Al-Ateeq. Care inseamna “Emancipat”, “Cel care a fost eliberat din sclavie”, “Cel eliberat”.

Acum trebuie sa stim ca Abu Bakr nu a fost niciodata sclav in sensul propriu-zis. Si totusi ce vrea sa spuna acest nume Al-Ateeq? Atunci cand un sclav este eliberat se spune “al-atq”. Si Abu Bakr este numit Al-Ateeq adica cel care este eliberat. Care este intelesul acestui nume Aisha (r.a) spune ca Abu Bakr As-Saddiq a venit la Profet (saws) si Profetul (saws) s-a ridicat si a spus catre el: “O Abu Bakr sa te bucuri ca ai primit binecuvantarea de la Allah (swt) ca tu esti sclavul eliberat din Foc.”

De asemenea a mai fost numit “Al-Atqa” care inseamna “Cel Pios, credincios,cel evlavios”. Si acest nume i-a fost dat in Coran:

“În vreme ce va fi ferit de el cel evlavios, care dã averea lui [ca milostenie] si se curãteste si care nimãnui nu-i face un bine pentru a fi rãsplãtit, ci numai cãutând Fata Domnului sãu Cel Preaînalt. Si El va fi multumit!”

[Surah Al-Layl, ayah 17-21]​


Abu Bakr As Saddiq obisnuia sa elibereze sclavi, sclavii musulmani care erau persecutati. El ii cumpara si ii elibera. Dar cei pe care el ii elibera erau slabi, erau femei si in Arabia la vremea aceea regula era ca cel pe care il eliberezi sa fie loial celui care l-a eliberat, nu este o relatie de sclavie ci una de loialitate.

Tatal lui Abu Bakr a mers la fiul sau si i-a spus: “Fiul meu, de ce eliberezi sclavii acestia care sunt slabi si femeile sclave? Daca tot faci treaba asta de ce nu eliberezi, niste barbati puternici care intr-o zi sa te sprijine”.


Abu Bakr As-Saddiq (r.a) a spus: “Motivul pentru care fac aceasta este sa Il multumesc pe Allah (swt). Nu caut nici un castig pentru lumea asta”.

Apoi Allah(swt) a revelat ultimele ayah din Surah Al-Layl. In care spune ca El il va face fericit pe Abu Bakr As-Saddiq.


Abu Bakr a fost nascut la doi ani dupa Anul Elefantului. Pe atunci arabii nu aveau un sistem calendaristic pus la punct ci in anul in care se petrecea un eveniment important, numeau acel an dupa evenimentul resprectiv. Cand armata lui Abraha a fost distrusa anul acela a fost numit, Anul Elefantului. Mai tarziu abia Umar bin Al-khattab (r.a) a infiintat calendarul. In timpul Califatului sau au fost cateva cazuri care au necesitat Judecatoria. Spre exemplu cineva imprumuta bani de la altcineva si acela ii spunea sa ii plateasca inapoi in luna Shabaan, numai ca in contract nu era trecut si anul, adica in luna Shabaan dar in ce an? Nu aveau un calendar. Putea fi luna Shabaan din anul urmator, sau peste doi sau peste 10 ani. Si atunci Umar bin Al-Khattab a spus ca este necesar un calendar. Islamul deja era foarte raspadit, nu mai era o mica comunitate unde toata lumea stia pe toata lumea. Si de aceea era necesar sa fie pus la punct un calendar. Si asa au adoptat noul calendar Hijri (adica dupa Hijrah Profetului <saws>).


Deci Abu Bakr As-Saddiq s-a nscut cu doi ani inainte de Anul Elefantului si Profetul (saws) la cateva saptamani dupa evenimentul important din Anul Elefantului. Deci era o diferenta de 2 ani intre ei.

Si am promis din postul anterior ca vom da o descriere fizica a lui Abu Bkar (r.a). Nu sunt multe descrieri despre cum arata fizic, dar cu ceea ce avem putem sa ne imaginam asa in mare cum ar fi aratat. Cateodata de imaginam intr-un fel o anumita persoana, dar de fapt cand ajungem sa aflam mai multe vedem ca nu este chiar asa cum ne-am imaginat. Arabii aveau inainte un nume pentru cei care reuseau sa spuna dupa fata cuiva ce fel de om este. Era pentru ei o arta sa stii ca faci aceasta care in araba se numeste “Firasah” (abilitatea de a citi pe fata cuiva). Se spune chiar ca Imam Shafii a mers sa studieze despre aceasta arta in Yemen.

Se mai spune de asemenea ca Umar bin Al-Khattab era unul dintre cei care se pricepeau foarte bine la asta.


A vazut pe cineva si l-a intrebat: “Cum te cheama?”

El a raspuns: “Numele meu este Flacara.”

Apoi a intrebat: “Care este numele tau de familie?”

El a raspuns: “Numele meu de familie este Scanteie.”

Apoi l-a intrebat: “Care este numele tribului tau?”

El a raspuns: “Numele tribului meu este Foc.”

Atunci Umar bin Al-Khattab i-a spus: “Du-te inapoi acasa, caci casa ta este in flacari.” Si s-a dovedit adevarat.



Abu Bakr As-Saddiq avea o inaltime medie spre scund. Si era slab, de fapt foarte slab. Cand Profetul (saws) a spus ca trebuie ca Izar-ul (era ca un fel de prosop care se punea de jur imprejur) trebuie sa fie deasupra glezenei, Abu Bark a mers la Profet (saws) si i-a spus ca Izar-ul lui nu sta prins bine de mijlocul lui. Era atat de slab incat Izar-ul sau mai aluneca pe braul sau si statea mai jos de glezna. Si a intrebat sa vada daca este ceva in neregula cu asta si ce poate sa faca. Iar Profetul (saws) i-a raspuns ca pentru el nu este nici o problema. Si a mai fost descris ca a avut picioare foarte subtiri. De fapt tot corpul lui nu prea avea carne. Chiar si fata era slaba, se puteau vedea oasele fetei foarte usor. Si ochii lui erau adanci. Si avea pielea deschisa la culoare. A fost descries ca fiind alb. Evident asta este relative pentru ca atunci cand arabii spuneau alb insemna piele deschisa. Dar ceea ce numim noi azi alb ei numeau atunci roscat. Cand spuneau ca o persoana este roscata sau galbena inseamna alb pentru noi azi. Deci nu luati cuvintele sau culorile literal atunci cand cititi texte arabesti vechi. Ei ii numeau atunci pe cei din Europa de azi “oamenii galbeni”si cateodata ii numeau si “oamenii rosii”. Alb era pentru cei care erau mai deschisi la culoare decat cei care traiau in desert. Cei din desert aveau pielea neagra. Deci in comparatie cu ei Abu Bakr As-Saddiq era deschis la piele. Era foarte sociabil. Usor il puteai aborda si era foarte placut. Oamenii iubeau sa stea langa el si sa vorbeasca cu el, pentru ca era foarte milos si bun.

Cand vom vorbi despre Viata lui Umar (r.a) o sa vedeti ca el este exact opusul la ceea ce am scris mai sus.


Abu Bakr As-Saddiq a fost un om de afaceri de success. A umblat mult, a intalnit multa lume, cunostea pe liderii triburilor, si era foarte faimos. De fapt oamenii erau mai familiarizati cu fata lui Abu Bakr As-Saddiq decat cu fata Profetului (saws). In timpul cand au facut Hijrah oamenii veneau la Abu Bakr (r.a) si ofereau salutul Islamic si apoi il intrebau cine este omul care te insoteste?

El raspundea: “Acest om imi arata drumul.” Din cauza ca aceea calatorie era secreta, si trebuia sa ascunda adevarata identitate a Profetului (saws) a spus: “Acest om imi arata calea.”

Cel care intrebat avea sa inteleaga ca ii arata drumul prin desert. Dar ceea ce Abu Bakr spunea de fapt era ca acest om ii arata calea spre Jennah. Acest om imi arata drumul spre Jennah.​

Abu Bakr (r.a) era un specialist in genealogie. Stia numele triburilor, originile lor, de unde erau, de unde au venit, era un expert in acest domeniu.

Aisha (r.a) a spus:Abu Bakr este cel mai bun om din Quraish care stie originile si genealogia triburilor din Quraish .”

(Sahih Muslim)​


Aceasta calitate a lui Abu Bakr era foarte importanta pentru Profet (saws). De aceea de fiecare data in timpul de Hajj cand Profetul (saws) se intalnea cu sefii triburilor lua pe Abu Bakr (r.a) sa il insoteasca. Pentru ca mai inainte ca Profetul (saws) sa se intalneasca cu vreun trib, Abu Bakr (r.a) ii spune cine sunt, care sunt calitatile lor, care avantajele si dezavantajele tribului respectiv, de unde vin ei, locatia lor, toate informatiile acestea erau in mintea sa. In asa fel incat de cele mai multe ori el era cel care purta discutia.

Abu Bakr As-Saddiq era un om cu aspiratii inalte. Singura lui aspiratie pentru care a muncit toata viata lui a fost aceea de a-L multumi pe Allah (swt). Nu avea spiratii pentru lumea si viata de aici (Donyah).


Cu toate acestea avea un usor temperament aprins.

Umar bin Al-khattab spune:Obisnuiam sa incerc pe cat posibil sa evit temperamental aprins al lui Abu Bakr As-Saddiq.”

Ibn Abbas a spus: “Era tot bun. Totul despre el era bun. Dar avea un temperament aprins.”


Dar isi revenea foarte repede si cauta iertarea si isi cerea scuze, iar natura lui interioara plina de compasiune si bunatate facea acel temperament aprins sa fie acceptabil pentru oameni.

Si intelesesera ca aceasta era personalitatea lui Abu Bakr (r.a). De fapt intr-o Khuttbah dupa ce a devenit Calif a spus: “Cateodata eu ma pot supara foarte repede, incercati sa ma evitati cand vedeti ca se intampla asta. Pentru ca nu vreau sa fac rau la nimeni dintre voi.”

Deci nu era un temperament cauzat de mandrie, nu ci era pur si simplu parte integranta din personalitatea sa.


Cand vorbim despre Sahaba trebuie sa redau intregul tablou. Vom incerca sa vorbim despre tot, atat pe cat este posibil, potrivit cu cata stiinta avem. Si nu vom ascunde unele lucruri si vom accentua altele din diferite motive.

Depinzand de ideologia fiecaruia se pot lua lucruri din istorie si ascunde in timp ce altele pot fi duse la extreme.

Spre exemplu cineva care este interesat de spiritualitate poate cauta multe si gasi multe despre spiritualitatea lui Abu Bakr (r.a) si vorbi multe, si in acelasi timp poate ascunde Jihadul lui Abu Bakr (r.a).

Si cineca care iubeste Jihadul lui Abu Bakr (r.a) poate vorbi numai despre asta si se poate concentra pe ultimii ani din viata lui in felul acesta excluzand alte lucururi la fel de importante. Cum ar fi cealalta parte a lui Abu Bakr As-Saddiq, omul de familie, prietenul, tatal si asa mai departe.


Asa ca cel mai bun lucru care il putem noi face este sa vorbim adevarul si numai adevarul si nimic in afara de acesta. Pentru ca este foarte important sa avem intreaga imagine si sa nu fim inselati, sau sa ne lasam inselati intr-un fel sau altul. Nu este nimic de ascuns in vietile Companionilor sau in viata Profetului (saws).


Noi suntem mandri si ar trebui sa fim mandri de tot ceea ce a facut Profetul (saws). Nu trebuie sa ne gandim ca daca inamicii Islamului se leaga de anumite evenimente din timpul vietii Profetului (saws) sau a Companionilor sai asta nu inseamna ca noua trebuie sa ne fie rusine si sa ne ascundem dupa deget.
Inamicii Islamului intotdeauna vor gasi ceva de la care sa inceapa sa creeze discutii.

Trebuie cu totii sa stim ca Sahaba au fost oameni si nu ingeri. Au avut si eu lipsurile lor si greselile lor, dar sa straduit sa faca cat au putut mai bine cu putinta. Daca nu ii vom infatisa ca oameni va fi foarte depresiv si greu pentru noi sa ii urmam ca si modele, pentru ca vom ajunge la concluzia ca va fi foarte greu sa calcam pe urmele unor ingeri.



Ei au fost oameni care si-au dat silinta si au muncit toata viata lor sa Il multumeasca pe Allah (swt). Lucru pe care ar trebui sa il facem si noi si sa dam exemplu copiilor nostri sa faca la fel. Asa avem speranta si sunt incurajati sa incercam macar. Daca ii vedem ca pe niste ingeri nu vom incerca niciodata sa ii urmam.


Recunoastem ca nu vom ajunge niciodata exact ca ei, dar macar cel putin vom avea speranta si ne va motiva sa incercam sa dam tot ceea ce avem mai bun pentru a ne asemana lor.

Stilul lor de viata era foarte greu si Allah (swt) i-a testat cu teste foarte dificile. De aceea vedem ca si ei au mai gresit, pentru ca cel ce sta deoparte si nu face nimic, este imposibil pentru el sa faca o greseala. Dar Sahaba (r.a) au avut o viata foarte activa. Cand te uiti la cate evenimente sunt atribuite unei singure persoane si te uiti la cat timp a trait te gandesti oare cand a avut timp sa faca toate astea?

Cum au avut sansa sa lupte in Badr, Uhud, Al-khandaq, Al-Hudaibyah, Fath Mekkah, Mu’ta, Tabuk, au mers la Hajj in ultimul Hajj al Profetului (saws) inainte sa moara, si au avut timp sa faca Umrah, se se roage rugaciunile de noapte “Qyam Al-Layl”, sa memorize Coran, sa studieze cu Profetul (saws), si sa ii invete si pe altii, si apoi au devenit conducatori si lideri militari, si in acelasi timp aveau si familii mari, numeroase, casatoriti cu cate 2,3,chiar si 4 sotii. Era o exceptie sa gasesti un Sahaby casatorit numai cu o sotie. Aveau multi copii, aveau de condus afaceri, aveau ferme.

Si sa nu uitam ca cel mai mare test este cel de pe campul de lupta, si Sahaba nu au luat parte numai la o batalie, ci la multe batalii. Dar pentru cineva care este foarte comod, si duce o viata linistita, si nu vrea sa urmeze exemplu si i-a aminte de la intamplarile din viata Companionilor Profetului (saws) nu se vor stadui prea mult sa le calce pe urme.

Sa nu uitam ca daca un Sahaby a murit si Profetul (saws) fusese multumit de el inainte sa moara, nu avem motive sa ne intristam. Pentru ca stim unde este rasplata fiecaruia.

Si la fel ar trebui sa ne punem intrebarea si pentru noi insine. Facem noi tot ceea ce ne sta in putinta pentru Islam, pentru religia Lui Allah (swt)? Sa ne straduim mai mult pentru Akhira si mai putin pentru Dunyiah.

Asta este mesajul meu. Stim ce trebuie sa facem ca sa ne bucuram de gradinile Raiului. Haideti sa muncim mai mult pentru asta. Caci Allah (swt) este Cel Iertator. Ameen.
 

umm aisha

Junior Member
Asalamu aleikum wa rahmatullah wa barakatuh

Partea 2: Familia lui si cum a imbratisat islamul


Vom incepe sa vorbim despre familia lui Abu Bakr As-Saddiq (radiallahu anhu).

Prima lui sotie a fost: Qutaylah bint Abd-al-Uzza pe care a divortat-o in timpul Jahyylliei. Si exista o diferenta de opinii in ce priveste daca ea a trecut la Islam sau nu. Si ea a fost mama lui Abdullah bin Abu Bakr (radiallahu anhu) si Asma’a bint Abu Bakr (radiallahu anha).



A doua sotie a fost:
Umm Ruman bint Amir. Ea a fost una dintre cei care au imbratisat Islamul inca de la inceput. Si ea a fost mama lui Abdurrahman bin Abu Bakr (radiallahu anhu) si Aisha bint Abu Bakr (radiallahu anha).

A treia sotie a fost: Asma' bint Umays. Ea fusese sotia lui Jafar bin Abu Talib, fratele lui Ali bin Abu Talib (radiallahu anhu). Asma’ facuse Hijrah cu sotul ei Jafar in Abisinia (Habasha). Si stim ca Jafar era liderul musulmanilor in Abisinia. Si au locuit acolo pentru o perioada destul de lunga, de fapt s-au intors in timpul bataliei de la Khaibar care era spre sfarsitul perioadei in care Profetul (saws) a stat in Medina. Si mai apoi Profetul (saws) l-a numit pe Jafar in urmatoarea functie dupa liderul armatei in batalia de la Mu’ta. In anul 8 dupa Hijrah, Profetul (saws) l-a numit al doilea in functie dupa Zaid bin Haritha in batalia de la Mu’ta.


Asadar cand Zaid a fost omorat, cel care a devenit liderul armatei a fost Jafar bin Abu Talib. Si el a purtat steagul Islamic in mana dreapta, si aceasta i-a fost taiata, apoi a apucat steagul in mana stanga si aceasta i-a fost si ea taiata. Asa ca a apucat steagul cu ceea ce mai era ramas din mainile lui si l-a ridicat, dupa care i-au taiat si ceea cu ce mai reusea sa tina steagul. In cele din urma a imbratisat steagul Islamului in intentia sa il tina ridicat, pana cand a cazut la pamant mort.



De aceea Profetul (saws) a spus:


“Allah (swt) i-a inlocuit bratele cu doua aripi, cu ajutorul carora sa zboare spre Paradis.”

Astfel sotia lui, Asma’ a devenit vaduva. Devenise o responsabilitate printre Sahaba ca nici o femeie sa nu ramana fara sot. Daca o femeie era divortata, sau era vaduva, sau daca ea nu se casatorise atunci cand era mai tanara, Sahaba (radiallahu ahum) nu lasau o femeie singura fara ajutor adica fara sot. Drept urmare Abu Bakr As Saddiq (r.a) s-a casatorit cu Asma’ bint Umays. Si ea a fost mama lui Mohammed bin Abu Bakr (radiallahu anhu).



A patra sotie a fost:
Habibah bint Kharijah. Si ea face parte din tribul Ansarilor, mai precis din Banu Al-Khazraj (Allah sa fie multumit de ei). Ea locuia intr-o zona numit Sinh care era un fel de suburbie a Medinei, deci la ceva distanta de central Medinei. Si acolo era Abu Bakr (radiallahu anhu) atunci cand Profetul (saws) a murit. De aceea a intraziat un pic dupa ce vestea deja se raspandise ca Profetul (saws) murise, caci el fusese la sotia lui. Dar vom vedea imprejurarile acestea si vom vorbi despre aceasta mai tarziu. Si ea a fost mama lui Umm Khultum bint Abu Bakr (r.a).


Abdurrahman (radiallahu anhu) a fost primul sau baiat si spre deosebire de restul familiei el a acceptat Islamul mult mai tarziu, de fapt chiar ultimul membru al familiei care a imbratisat Islamul. El a luptat impotriva musulmanilor in batalia de la Badr. Era recunoscut ca fiind unul dintre cei mai curajosi si mai puternici luptatori dintre Quraish. Aceasta era reputatia lui. A devenit musulman dupa Tratatul de la Hudaybiyyah.



Abdullah (radiallahu anhu) a fost al doilea sau fiu, care de altfel a jucat un rol critic in momentul in care Profetul (saws) si Abu Bakr au facut Hijrah. Abdullah a fost ranit de o sageata in timpul asediului de la At-Ta’if, si nu a murit atunci, dar a murit in timpul Califatului tatalui sau, Abu Bakr (radiallahu anhu) cauza fiind aceea rana mai veche. Rana a fost puternica dar a trait asa ceva vreme si apoi intr-un sfarsit a murit, Allah sa fie multumit de el. Moartea lui este considerata ca fiind o moarte de martir, pentru ca a survenit in urma acelei rani din acea batalie.

Aisha (radiallahu anha) fiica sa a relatat 2210 Hadeeth si Bukhari si Muslim au fost de accord cu 147 de Hadeeth pe care le putem gasi atat in Sahih Bukhari cat si in Sahih Muslim. Insa Bukhari a mai relatat in plus peste cele 147 inca 54 de la Aisha(radiallahu anha). Si Muslim a relatat de la Aisha inca 69 Hadeeth in afara de cele 147. Ea a murit la varsta de 63 de ani, in anul 57 dupa Hijrah.

Umm Khultum (radiallahu anha) fiica sa, a fost cea mai mica dintre copiii sai si a fost nascuta dupa ce el a murit. Inainte de moartea lui, Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu) a vorbit cu Aisha (radiallahu anha) si i-a spus: “Acestia doi sunt fratii tai si acestea doua sunt surorile tale. Aisha (radiallahu anha) a raspuns: “Stiu cei doi frati ai mei si pe sora mea Asma’ , cine este cealalta?” Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu) a spus: “Cealalta este cea din pantecele sotiei mele Habibah, si eu cred ca va fi o fata.” Asta s-a intamplat inainte ca el sa moara, si pana la urma a fost asa cum a crezut el. La numai cateva luni dupa moartea lui, sotia sa a nascut o fata, Umm Khultum bint Abu Bakr (radiallahu anha). Aceasta fata a lui Abu Bakr a fost cea care s-a casatorit cu Talha bin Ubaydullah (r.a) unul din cei 10 care le-a fost data vestea ca va intra in Paradis. De fapt Az Zubair si Talha (radiallahu anhum) au avut asa o relatie apropiata incat ori de cate ori vorbesti despre unul dintre ei vei sfarsi prin a mentiona si de celalalt. Az Zubair si Talha bin Ubaydullah mereu sunt mentionati impreuna si chiar au si murit impreuna in batalia “Waq’at Al-Jamal” The Camel.


Deci Abu Bakr As Saddiq a avut-o pe Asma’ casatorita cu Az Zubair (radiallahu anhum) si dupa mai mult timp pe Umm Khultum casatorita cu Talha bin Ubaydullah (radiallahu anhum). Deci ambii Sahaba au avut o relatie de familie cu Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu).

Umm Khultum (radiallahu anha) nu a fost casatorita pentru mult timp cu Talha bin Ubaydullah (radiallahu anhu) pentru ca el a fost omorat in batalia “Waq’at Al-Jamal”.

Aceasta este familia lui Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu).



Continuam cu Islamul lui Abu Bakr (radiallahu anhu)




Si va voi reda ceea ce a spus Ibn Khatir cartea “Al Bedaya wa al Nihya” (“Inceputul si Sfarsitul”) [Aceasta carte este o monumentala scriere a marelui invatat Ibn Kathir care incepe sa vorbeasca practic de la inceput pana la sfarsitul creatiei. A inceput de la creatie, a continuat cu povestile Profetilor si cu Seerah Profetului (saws) si cu toate evenimentele, apoi a vorbit despre semnele care prevestesc Ziua Judecatii, apoi despre Ziua Judecatii si a terminat cu momentul in care oamenii intra in Jennah sau in Focul Iadului]: “Prima femeie care a acceptat Islamul, a fost Khadeejah (radiallahu anha); primul copil care a devenit musulman a fost Ali bin Abu Talib (radiallahu anhu); primul sclav care a imbratisat islamul a fost Zaid bin Haritha (radiallahu anhu); si primul barbat liber (adica nu sclav) a fost Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu) si islamul lui a fost mai benefic religiei decat cel al tutror celor mentionati mai sus. Pentru ca a devenit musulman cand avea un statut inalt in societate si si-a folosit abilitatile si puterea si toata averea lui pentru benficiul Islamului si pentru a-l sprijini pe Profetul Mohammed (saws).”


Profetul Mohammed (saws) cand a facut Dawah lui Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu) i-a spus: “Allah (swt) m-a trimis ca Mesager, sa avertizez umanitatea, si te invit la Islam.” Abu Bakr intr-o clipa, fara nici cea mai mica urma de ezitare a spus: “La ilaha il Allah, Mohammed rasoolullah.” Celelalte ivitatii la Islam pe care profetul (saws) le-a facut si celorlalti Sahaba, cu unii dintre ei a durat cateva secunde pana au acceptat mesajul, cu altii a durat cateva zile, cu altii a durat luni si cu altii ani, pana au acceptat Islamul.


Spre exemplu cu Khalid bin Waleed (radiallahu anhu) a trebuit sa se gandeasca la Islam pentru cativa ani.

Amr’ bin Al-‘As (radiallahu anhu) la fel, chiar si fiul lui Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu), Abdurrahman bin Abu Bakr, el a devenit musulman abia dupa Tratatul de la Hudaybiyyah.


Dar cu Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu) atunci cand Profetul (saws) i-a facut cunoscut Islamul, imediat a acceptat.

Cum se poate asa? Daca putem pune intrebarea. A fost asta din cauza ca era o persoana care isi schimba pererea foarte usor? A fost din cauza ca era usor influentabil? A fost din cauza ca era usor de convins?

Asa cum mai spus si in posturile anterioare vedem ca nici unul din cele de mai sus nu era parte din personalitatea lui Abu Bakr (radiallahu anhu). Si asta s-a demonstrat in timpul Califatului sau. In cateva situatii Abu Bakr As Saddiq a fost singur impotriva tuturor si era ferm in opinia lui, iar la sfarsit era se dovedea ca opinia lui a fost cea corecta.

Si aici avem doua exemple. Unul in legatura cu armata lui Osama bin Zaid (radiallahu anhu) sic el de-al doilea in legatura cu batalia impotriva celor care au apostat. In cel de-al doilea caz ceilalti Sahaba (radiallahu anhum) a existat foarte multa rezistenta si au folosit toate argumentele convigatoare pe care le puteau folosi dar pana la urma argumentul lui Abu Bakr As Saddiq a fost cel care a izbandit.

Deci pana la urma ramane sa vedem cu Abu Bakr a acceptat invitatia Profetului (saws) la Islam intr-o clipita? Motivul este: ca era pregatit pentru Islam. Poate deja se gandise mult la un asemenea moment, si nu a mai fost nevoie sa reflecteze.


El era pregatit pentru Islam. Si veti vedea ca toti cei care au acceptat Islamul intr-o perioada relativ scurta erau pregatiti pentru Islam. Unii asteptau Islamul dar aveau nevoie de un Profet care sa aduca mesajul.

Si vedem spre exemplu Abu Dhar Al Ghafari (radiallahu anhu) a fost crescut in Ghafar, si oameni lui nu erau oameni de afaceri asa cum erau cei din Mekkah, nici nu erau ei agricultori sau fermieri asemeni celor din Medina. Ci organizau atacuri asupra caravanelor care treceau prin zona. Fitrah lui i-a spus ca ceea ce fac cei din poporul sau nu este corect si astfel i-a parasit sic and a ajuns langa Mekkah si a auzit ca acolo se spune ca este un profet, si-a trimis fratele Umays sa verifice. El a venit inapoi si i-a spus lui Abu Dhar Al Ghafari (radiallahu anhu) ca unii spun ca de fapt acesta nu ar fi un profet, ci ar fi magician, altii un poet, altii un mincinos, altii spun ca ar fi nebun, altii ca ar fi posedat de demoni, altii spun ca el (profetul Mohammed) ar prezice viitorul, si asa mai departe. Atunci Abu Dhar Al Ghafari (radiallahu anhu) i-a spus: “Nu m-ai ajutat cu nimic, ma duc eu sa vad despre ce este vorba.” Si astfel a mers in Mekkah si a avut o intalnire cu Profetul (saws) si imediat a imbratisat Islamul. De ce??? Pentru ca Abu Dhar Al Ghafari (radiallahu anhu) singur a spus: “Obisnuiam sa ma rog la Allah (swt) cu doi ani inainte sa devin musulman.” Si ceilalti l-au intrebat: “Cum faceai asta (cum te rugai)?” Iar el a raspuns: “Ma indreptam spre orice directie si ma rugam asa cum puteam.”
Nu stia cum sa se roage corect, pentru a stia asta avea nevoie de indrumarea Profetului (saws).
Dar Fitrah lui ii spunea ca Allah (swt) este Unul Singur.


Salman Al Farsi (radiallahu anhu) imediat a acceptat mesajul lui Mohammed (saws) pentru ca astepta acest mesaj. La fel si cu Abu Bakr, astepta mesajul, si in momentul in care a aparut nu a stat pe ganduri in a il accepta. Si nu ma refer aici la mesaj numai in ceea ce priveste partea despre Tawheed.

Abu Bakr a fost bun de la inceput. Chiar si din timpul perioadei de ingnoranta de dinaintea Islamului.



Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu) a avut personalitatea unuia care face Dawah (care cheama la Islam). Despre asta vorbeste Ibn Khatir cand mentioneaza Islamul lui Abu Bakr (radiallahu anhu). Atunci cand a acceptat Islamul a pus tot ce a avut la dispozitia religiei. Foarte repede dupa ce a acceptat Islamul, a inceput sa cheme si pe altii la aceasta cale. Si uitati-va la numele pe care le-a indemnat spre Islam si care cu voia Lui Allah (swt) au imbratisat Islamul dupa ce Abu Bakr As Saddiq le-a facut Dawah.


1. Uthman bin Affan (radiallahu anhu)
2. Al Zubair bin al Awam (radiallah anhu)
3. Talha bin Ubaydullah (radiallahu anhu)
4. Abdurrahman bin Awf (radiallahu anhu)
5. Sa’ad bin Abi Waqqas (radiallahu anhu)
6. Abu Ubaydah bin Al-Jarrah (radiallahu anhu)



Toti acesti 6 Sahabah sunt intre cei 10 care au primit vestea ca vor intra in Paradis. Si toti au devenit musulmani cu Voia Lui Allah (swt) si prin Dawah lui Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu).

Asadar tot ceea ce ei au facut, o copie a faptelor lor va merge si in contul lui Abu Bakr in Ziua Judecatii. Si noi am mentionat numai cativa din cei care au imbratisat Islamul in urma la Dawah pe care Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu) a facut-o.

Alte nume care au imbratisat Islamul in urma la Dawah pe care Abu Bakr As Saddiq a facut-o sunt:

1) Dar Al Arqam (radiallahu anhu) in casa caruia Profetul (saws) si ceilalti Sahaba se adunau in Mekkah.
2) Abu Salama (radiallahu anhu)
3) Ibn Abdul Assad (radiallahu anhu)
4) Si multi altii.


A fost un om binecuvantat de Allah (swt). Si asta este legat de personalitatea lui Abu Bakr. Era foarte sociabil, foarte placut, foarte usor de abordat, era cunoscut intre celelalte triburi, stia foarte multe despre multa lume, deschizandu-se astfel o linie de comunicare intre el si celelalte triburi. Cand detii cunostinte despre persoane asta va facilita comunicarea intre tine si acele persoane. Iar Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu) era un expert la acest capitol. Iar ceea ce stia el despre triburile de la vremea aceea era foarte relevant in discutiile pe care le purta cu acestia.

Ca orice alt musulman si Abu Bakr a trebuit sa sufere persecutia care era aplicata tuturor musulmanilor, el nefiind o exceptie. Allah (swt) i-a testat pe cei care imbratisasera Islamul si la fel si pe Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu). Cand musulmanii ajunsesera sa fie 38 la numar, Abu Bakr a mers la Profet (saws), si i-a spus: “O, trimis al Lui Allah, ar trebuie sa declaram mesajul in public.” Pentru ca pana atunci Dawah era facuta in secret. Profetul (saws) la acel moment invita la Islam oamenii care ii erau apropiati si in care avea incredere. Si nu facea nici un anunt in public din cauza pericolului care exista in acele zile de inceput ale Islamului. Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu) insa simtise ca ajunsesera la un stagiu la care datorita numarului de musulmani existenti ar fi putut face public Dawah. Dar Profetul Mohammed (saws) ii raspunse: “Suntem inca putini la numar.”

Abu Bakr a insistat insa pe langa Profet (saws) pana cand in cele din urma Profetul (saws) a acceptat sa faca Dawah in public. Profetul (saws) asculta sfatul bun al lui Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu). Relatia dintre ei doi era atat de apropiata. Si numai Allah (swt) stie cum au fost discutiile dintre ei doi. Abu Bakr As Saddiq nu a relatat multe Hadeeth de la Profet (saws), pentru ca si el s-a stins din viata la numai doi ani dupa moartea Profetului Mohammed (saws). Noi nu stim ceea ce s-a intamplat exact intre ei. Obisnuiau sa petreaca ore intregi impreuna, mult timp. Si in final Profetul (saws) a acceptat sfatul lui Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu). Si au mers impreuna in moschee unde toti politeistii erau adunati. Sahabah au inconjurat moscheea in timp ce Profetul (saws) se asezase langa Abu Bakr care statea in picioare. Abu Bakr (radiallahu anhu) a oferit un discurs in public, primul discurs in Islam.


De aceea Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu) nu este numai primul musulman, si primul care va intra in Jennah dupa Profetii Lui Allah (swt), si cel mai mare dintre credinciosi, si primul Calif dar este si primul orator in Islam.


Dupa ce a terminat discursul a fost primul care a declarat Shahada public. Si va puteti imagina reactia politeistilor, care au inceput sa ii atace. Si punctul lor de atac a fost vorbitorul (adica Abu Bakr As Saddiq), au sarit asupra lui si l-au atacat. Bineinteles ca au atacat si pe ceilalti Sahabah, dar principalul lor inamic devenise dintr-o data Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu). Unul dintre atacatori a fost Utbah bin Rabi`ah care dup ace l-a aruncat pe Abu Bakr la pamant si-a scos papucii si a inceput sa il loveasca pe Abu Bakr peste fata. Si nu s-au oprit pana in momentul in care tribul din care facea parte Abu Bakr (radiallahu anhu) au intervenit sa ii opreasca pe atacatori, altfel Abu Bakr ar fi fost omorat. L-au lovit atat de tare incat toata fata lui era plina de sange. L-au dus repede acasa si tatal sau si ceilalti din Banu Taym (tribul sau) care il dusesera au crezut ca va muri cu siguranta. Era inconstient, plin de sange, cu rani peste tot corpul. Asa ca au mers la tribul lui Utbah si au spus: “Daca omul nostru moare, noi il vom ucide pe Utbah.”

Si de aici ar fi *!*!*!*!it o intreaga nenorocire pentru Quraish, pentru ca stim cu totii cum functiona legea tribal: omori unul de-al nostru, o sa moram unul de-al vostru. Desi Banu Taym erau considerati un mic trib din Quraish, si nu unul dintre cei puternici, au fost la tribul lui Utbah si au spus ceea ce aveau de gand sa faca daca Abu Bakr (radiallahu anhu) avea sa moara. Dupa cateva ore Abu Bakr As Saddiq a iesit din starea de inconstienta, si care a fost primul lucru care l-a zis?

A spus: “Ce s-a intamplat cu Profetul (saws)? Ce s-a intamplat cu Trimisul Lui Allah?”



Va puteti imagina raspunsul celor din tribul sau Banu Taym. Au inceput sa il blesteme pe Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu), si sa tipe la el.

Felul in care ei au perceput ceea ce a zis Abu Bakr a fost cam in felul urmator: ai intrat in asemenea probleme tocmai din cauza ca l-ai urmat pe Mohammed, omul asta care a adus dezbinare intre noi(de asta
l-au acuzat pe Profetul nostru iubit (saws) toti cei din Quraish. Pentru ca acum intr-o familie unii erau musulmani si altii erau politeisti, si asta se intampla in toate familiile indiferent de nivelul de influenta al tribului).


Allah (swt) numeste Coranul si “Furqan” care inseamna cel care desparte intre bine si rau. Aceasta desptartire se petrecea si la nivelul familiilor. Unii alegeau calea dreapta (Al-Haq) si altii ratacirea (Al Batel).


Banu Taym erau suparati pe Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu) din cauza Profetului (saws) pe care il considerau vinovat. Caci daca Abu Bakr ar fi murit atunci ei ar fi fost obligati sa *!*!*!*!easca razboi impotriva tribului care se facea vinovat de moarte lui. Si acum cand s-a trezit in loc sa se preocupe pentru sanatatea lui, pentru situatia creata si pentru tribul lui, el intreaba unde este si ce s-a intamplat cu Profetul (saws). Foarte suparati cei din Banu Taym au iesit afara.

Nu este o situatie usoara. Dupa tot ceea ce i se intamplase din cauza la Dawah in public, el in starea grava in care era singurul lucru care i-a intrebat pe cei din tribul sau a fost daca Profetul (saws) este bine sau nu. Asadar tatal lui Abu Bakr iesi suparat dupa ce ii spusese sotiei lui, mama lui Abu Bakr sa il hraneasca. Ea a adus mancare si apa pentru fiul ei.

El atunci a intrebat-o: “Cum este Profetul (saws)?” La care mama sa a raspuns ca nu are nici o idee despre ce i s-a intamplat, dar ca el ar trebui acum sa manance si sa bea apa. Abu Bakr a rugat-o pe mama lui: “mergi la Umm Jamil bint Al Khattab si intreab-o despre Mohammed (saws).” Si ea a mers, si i-a spus ca fiul ei intreaba cum este Mohammed (saws)? Uitati-va la raspunsul ei, pentru ca Umm Jamil bint Al Khattab era musulmana in secret.

Ea a spus: “Nu am nici o idee despre Mohammed (saws) si nici despre fiul tau.” Ea trebuia sa se protejeze pentru ca dupa tot ceea ce se intamplase starea musulmanilor era una foarte fragila. Iar cea care intreba, mama lui Abu Bakr, nu era musulmana. Si continua Umm Jamil bint Al Khattab prin a spune: “Dar daca vrei pot merge sa vad pe fiul tau.” Ea dorea sa se protejeze dar in acelasi timp era si ingrijorata pentru Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu). Asadar Umm Jamil a *!*!*!*!it alaturi de mama lui Abu Bakr (radiallahu anhu) si cand a ajuns sa il vada si a vazut starea in care se afla a inceput sa tipe si a spus: “Oamenii care ti-au facut asta, sunt oameni rai.”

Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu) a spus: “O, Umm Jamil, ce a patit Profetul (saws)?” Umm Jamil(radiallahu anha) a spus: “Mama ta asculta.” El a raspuns: “Nu iti face griji din pricina ei, poti vorbi.” Desi mama lui era politeista, familia lui era de incredere.
Atunci ea a raspuns: “Mohammed (saws) este sanatos si bine.”
Abu Bakr As Saddiq a spus: “Nu voi manca nimic, si nici nu voi bea nimic pana cand nu ma duceti la el. Vreau sa il vad pe Mohammed (saws).”

Asadar l-au luat pe Abu Bakr in timpul noptii, pe umeri l-au carat pentru ca el nici macar nu putea merge.



Cand au ajuns la locul unde era Profetul (saws) si ceilalti Sahabah, Mohammed (saws) s-a ridicat imediat si l-a pupat pe Abu Bakr (radiallahu anhu), cand l-a vazut in ce stare fizica se afla i-a parut foarte rau pentru el. Ce credeti ca a spus Abu Bakr? A inceput el sa se lamenteze pentru cat sufera?​

NU. Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu) a spus: “O Trimis al Lui Allah, nu am patit nimic, si nu simt nici un fel de durere, nu am decat rana de la fata.” Abu Bakr a fost un exemplu al sacrificiului impins pana la limita,sa renunte la tot pentru Allah (swt).


Unul dintre Sahabah Abdullah bin Amr bin A’as cand a fost intrebat de un Tabi’in (generatia care au fost contemporani cu Sahabah dar nu si cu Profetul (saws): “Care a fost cel mai rau lucru care l-ai vazut, la care ai fost martor in ceea ce priveste persecutia aplicata de Quraish Profetului (saws) si musulmanilor de atunci?” El a raspuns: “Intr-o zi am vazut pe kufari atacand pe Profet (saws) si l-au impins si imbrancit, si tipat la el, luptandu-se cu el. Si apoi l-am vazut pe Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu) tragandu-i si impingadu-i la o parte si spunand: “Omoarati un om doar pentru ca spune <<Domnul meu este Allah>>?”
(Sahih Bukhari)


Toti Sahabah (radiallahu anhum) au recunoscut statutul lui Abu Bakr (radiallahu anhu), si au recunoscut nobilul stadiu la care Abu Bakr se afla.

Ali bin Abu Talib (radiallahu anhu) a spus la cativa ani dupa moarte lui Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu), si vreau sa observati ca Sahaba erau oameni recunoscatori, care nu erau aroganti, sau mandri, ci erau foarte simpli, Ali a spus celor pe care acum ii conducea: “Voi oameni, cine este cel mai curajos dintre oameni?” te-ai astepta ca raspunsul sa fi fost: “Tu.(adica Ali, pentru ca dupa cum bine stim el era recunoscut ca fiind foarte curajos, si asta nu era ceva asupra caruia sa existe dispute), asadar ceilalti Sahabah au spus: Tu esti cel mai curajos.” Atunci Ali (radiallahu anhu) a spus: “Nu am intampinat niciodata un inamic fara ca eu sa fiu victorios, dar cel mai curajos dintre oameni este Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu).”

Ali a spus: in batalia de la Badr, am construit ca un fel de umbra pentru Profet (saws) si am intrebat cine se ofera sa fie paznic pentru Profet (saws) in acea zi extrem de dificila. Si singurul care a fost acolo a fost Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu). Il puteam vedea tinandu-si sabia si inconjurand cortul Profetului (saws) si pazindu-l din toate directiile.

Ali a mai spus: intr-o alta zi in Mekkah cand inamicii l-au atacat pe Profet (saws) din toate directiile nimeni nu a mers sa il ajute decat Abu Bakr impingandu-i pe mushrikeen de langa Profet (saws).

Dupa ce Ali bin Abu Talib a terminat de spus aceste doua povesti si-a acoperit ochii cu mana si a inceput sa planga, pentru toate amintirile ii venisera in minte despre Abu Bakr As Saddiq (radiallahu anhu).


Ibn Khatir a spus in cartea sa ca atunci cand Abu Bakr a imbratisat Islamul si toata averea lui a fost pentru Islam. Pe parcursul multor ani de Dawah averea lui s-a dus catre cei care imbratisau Islamul iar situatia lor era dificila. Abu Bakr As Saddiq a fost mereu in ajutorul noii comunitati de muslmani.

Spre exemplu Bilal ibn Rabahah a fost separate de societate, era un strain, din Africa, si era sclavul unuia dintre cei mai rai oameni in Makkah, Umayah bin Kalaf. Unul dintre tiranii celor din Quraish. Si totusi Bilal a devenit musulman, a avut curajul in conditiile de mai sus sa spuna declaratia de credinta.

Unul dintre Sahabah a spus ca Bilal niciodata nu a compromise religia lui, nu a cedat. Chiar si atunci cand Umayah bin Kalaf il tinea flamand pentru o zi intreaga, si apoi il trimitea in timpul pranzului in desertul care inconjura Mekkah si acolo il lega si il punea cu spatele pe nisipul fierbinte, si apoi ordona altor supusi ai sai sa care o piatra foarte mare si sa o puna pe pieptul lui Bilal si sa il lase asa. Si ii spunea ca il va lasa acolo fie pana moare fie pana renunta la religia lui.

La care Bilal (radiallahu anhu) raspundea: “Allah este Unul! Allah este Unul!”

Mai tarziu musulmanii l-au intrebat pe Bilal cum de a ales acest slogan? La care el a raspuns: “Cu timpul am observat ca asta era ceea ce il enerva cel mai tare pe Umayah.” Vedem astfel ca el nu incerca sa isi usureze suferinta.

Abu Bakr As Saddiq a mers la locul de tortura a lui Bilal. A mers acolo pentru a negocia pretul pentru Bilal si sa il cumpere de la Umayah bin Kalaf. Acesta a cerut 40 de greutati de aur, iar Abu Bakr a acceptat. La care Umayah ii spune: “Daca ai fi refuzat ti l-as fi vandut la jumatate de pret.” Iar Abu Bakr i-a zis: “Si daca mi-ai cerut dublu as fi platit.” A reusit sa il cumpere pe Bilal dupa care l-a eliberat.
Bilal este un singur exemplu de sclav pe care Abu Bakr l-a eliberat desi ei sunt mult mai multi, inclusiv femei.
 

gamada27

Slave of Allah
Asalamu 3alaikum wr wb
Jazaky Allahu Khairan pt tot ceea ce faci abia astept continuarea.
RAMADAN MUBARAK
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu 3aleikom wa rahmtu-llahi wa barakatuhu

Allah sa ii dea putere surorii Um Aisha..cu totii asteptam continuarea

JazakaAllah khairan

wa 3aliekom salam wa rahamtu-llahi
 

umm aisha

Junior Member
Asalamu aleikum wa rahmatullah wa barakatuh

Asalamu aleikom wa rahmatullah wa barakatuh

Allah sa va binecuvinteze pe voi si familiile voastre si sa va rasplateasca cu Jennah toate eforturile voastre. Inshallah voi continua, dar sarcina mea asa ma tine la pat. Faceti Du'a pentru mine sa ma intorc la treaba cat mai repede, inshallah.

:SMILY346::SMILY346::SMILY346:
 
Top