Cand ridicam mainile in dwa si cand nu!!!

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Intrebarea mea se refera la un raspuns de al dumneavoastra in care spuneti ca este bidah(inovatie) ca mainile sa fie ridicate dupa fiecare rugaciunea obligatorie.Puteti va rog sa-mi spuneti cand este permis sa ridicam mainile in dwa?

Raspuns: Este important de stiut ca dwa(ruga) este un act de adorare si orice act de adorare trebuie sa se bazeze doar pe evidente clare.Principiul de baza de aici este ca atunci cand facem dwa(ruga) trebuie sa ridicam mainile exceptie facean atunci cand dwa(ruga) face parte dintr-o actiune suplimentara si atunci mainile nu trebuiesc ridicate.De exemplu in rugaciune,la kutbah de vineri,tawaf(inconjurul Kabei),intre al-Safa sio Marwah,cand ne ridicam din Ruku intre cele doua prosternari si oricine ridica mainile in aceste situatii a savarsit un act de bidah(inovatie).Acelasi lucru se aplica si imamului daca ridica mainile de la minbar exceptie facand la ruga ptr ploaie pentru care avem evidente clare ca este permis.


Unde avem evidente, ca mainile trebuiesc ridicate in unele situati ,atunci nu avem nici o disputa.
Orice dwa(ruga) pentru care nu avem evidente si care nu face parte dintr-un alt act de adorare se considera a fi...dwa(ruga) generala.In acest caz nu este nimic rau ca mainile sa se ridice.

Profetul Muhammad sallalllahu alahi wa sallam i-a spus unui om care si-a ridicat mainile spre cer si a zis : O Stapane,O Stapane,!( in timp ce mancarea lui era haram,bautura lui era haram,hainele lui erau haram,era inconjurat de haram..deci cum aceasta ruga sa fie ascultata?)
Dar profetul Muhammad sallallalhu alahi wa sallam a spus: Allah se simte rusinat sa lase pe sclavul sau sa-si ridice mainile spre El si sa le ia goale inapoi.Si multe alte hadituri de acest gen.

In legatura cu ridicarea mainilor dupa o rugaciune voluntara daca este vorba despre o dwa(ruga) care nu se ofera regulat,de exemplu : este permis cand omul are nevoie(il chemama pe Allah in momentul acela) atunci ridicarea mainilor este permisa.Dar daca se face in mod repetat trebuie stiut ca nu are nici un suport facand aceasta .

Shaykh Sa’d al-Humayd
 

lavinia

New Member
Intrebarea mea se refera la un raspuns de al dumneavoastra in care spuneti ca este bidah(inovatie) ca mainile sa fie ridicate dupa fiecare rugaciunea obligatorie.Puteti va rog sa-mi spuneti cand este permis sa ridicam mainile in dwa?

Raspuns: Este important de stiut ca dwa(ruga) este un act de adorare si orice act de adorare trebuie sa se bazeze doar pe evidente clare.Principiul de baza de aici este ca atunci cand facem dwa(ruga) trebuie sa ridicam mainile exceptie facean atunci cand dwa(ruga) face parte dintr-o actiune suplimentara si atunci mainile nu trebuiesc ridicate.De exemplu in rugaciune,la kutbah de vineri,tawaf(inconjurul Kabei),intre al-Safa sio Marwah,cand ne ridicam din Ruku intre cele doua prosternari si oricine ridica mainile in aceste situatii a savarsit un act de bidah(inovatie).Acelasi lucru se aplica si imamului daca ridica mainile de la minbar exceptie facand la ruga ptr ploaie pentru care avem evidente clare ca este permis.


Unde avem evidente, ca mainile trebuiesc ridicate in unele situati ,atunci nu avem nici o disputa.
Orice dwa(ruga) pentru care nu avem evidente si care nu face parte dintr-un alt act de adorare se considera a fi...dwa(ruga) generala.In acest caz nu este nimic rau ca mainile sa se ridice.

Profetul Muhammad sallalllahu alahi wa sallam i-a spus unui om care si-a ridicat mainile spre cer si a zis : O Stapane,O Stapane,!( in timp ce mancarea lui era haram,bautura lui era haram,hainele lui erau haram,era inconjurat de haram..deci cum aceasta ruga sa fie ascultata?)
Dar profetul Muhammad sallallalhu alahi wa sallam a spus: Allah se simte rusinat sa lase pe sclavul sau sa-si ridice mainile spre El si sa le ia goale inapoi.Si multe alte hadituri de acest gen.

In legatura cu ridicarea mainilor dupa o rugaciune voluntara daca este vorba despre o dwa(ruga) care nu se ofera regulat,de exemplu : este permis cand omul are nevoie(il chemama pe Allah in momentul acela) atunci ridicarea mainilor este permisa.Dar daca se face in mod repetat trebuie stiut ca nu are nici un suport facand aceasta .

Shaykh Sa’d al-Humayd

OOO MaşaAllah sora İman ...ce frumos ai scris.Allah sa fie multumit de tine
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As salamu aleikom wa rahmatu llahi wa barakatuhu

Allah sa fie multumit si de tine surioara mea.

Alhamdulilah ca avem informatii pe internet ...nu trebuie decat un mic efort sa cautam .

In sha Allah sa nu ne dorim decat calea profetului Muhamamd salllallahu alahi wa sallam si a companionilor lui.Sa stam departe de sectele inovatoare,de grupurile care s-au inventat.Suntem cu toti musulmani asa cum Allah Subhana w Taala ne-a numit,urmam calea profetului Muhammad sallallahu alahi wa sallam dupa intelesurile companionilor sai.

wa aleikom salam wa rahmatullahi wa barakatuhu.
 

AhmedGabriel

New Member
Salaamu Aleikum Wa Rahmatu Allah Wa Barakatuh! Sunt in dilema deci iman99 surioara ai spus ca intre cele doua prosternari daca ridicam mainile in sus e bida'h se aplica si in cazul oricarui salaat atunci cand spunem 'Sami Allahu Liman Hamidah' si 'Rabbana Wa Lakal Hamd'? Si mai am o intrebare daca nu e deranj prea mare ieri am postit pentru ce le sase zile dupa luna Ramadhan si din cate imi aduceam aminte ruperea postului era la 18:06 in UK insa dupa ce am rupt postul la ora mentionata m am uitat pe hartia ce o am cu timpul rugaciunilor si era la 18:07 . E posibil ca postul meu sa nu fie primit de Allah Subhanahu Wa Ta'ala? Wa Alikum As Salaam Wa Rahmatu Allah Wa Barakatuh!
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu 3aleikom wa ra7matullahi wa barakatuhu

Bine ai venit pe Turntoislam.

Frate,Allah sa fie multumit de tine.

Este sunnah sa se ridice mainile in 4 timpuri in rugaciune

Cand spunem Takbeer al-Ihram(primul Takbeer) cand ne aplecam la Ruku cand ne ridicam din ruku.
Ca si dovada: Ibn umar Allah sa fie multumit de el a relatat ca atunci cand profetul incepea rugaciunea si spunea Allahu akbar ridica mainile ,cand se apleca la ruku ridica mainile,cand spunea Sami Alahu liman hamidah ridica din nou mainile, si cand statea dupa 2 raka ridica mainile.(Relatat de Al-Bukhary 2/222 si Abu Dawood 1/197)



Cand statea dupa 2 raka -adica dupa primul tashahud statea in picioare-

Mainile se pot ridica la nivelul umerilor sau al urechilor(fara a fi atinse...aviz inovatiei)

de asemenea vezi :
Al-‘Ayni fi’l-‘Umdah, 5/7; Sharh Muslim de al-Nawawi, 4/95; Sifat Salaat al-Nabi de al-Albaani, 87.

Fie ca Allah sa primeasca postul tuturor musulmanilor.

In sha Allah postul tau este primit.Ne aducem aminte de haditul profetului sallallahu alahi wa sallam cand a spus ca faptele noastre sunt in intentii.Daca intentia ta a fost sa rupi postul la timpul lui, in sha Allah este primit
.
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
as'salamu 3aleikom

Vreau sa mai adaug frate Ahmad ca atunci cand s-a spus la ridicarea din ruku..era vorba despre ridicarea mainilor ca si la dwah deci nu cu palmele inafara .... si in interior exact ca si cum ai face dwah si asta am mentionat-o deoarece am vazut dintre musulmani care practica acest lucru.Fie ca Allah sa calauzeasca aceasta UMMAH.


[yt]AdcYBYGW-Xs[/yt]
 
Top