Convertit la Islam

AlinAziz

New Member
As salâm ‘alekum !!!

Sunt din Bucuresti ma numesc Alin si mi-ar face mare placere daca cnv. ar putea sa-mi dea sfaturi referitoate la convertirea mea la Islam . Sincer nu stiu ce anume trebuie sa fac si unde anume sa ma duc . Nu vreau sa ma convertesc pt. ca am intalnit vre'o fata musulmanca sau pt. ca am fost sfatuit de cineva anume vreau s-o fac pt. mine . Insa de pe la 14 ani de cand am auzit recitatiile din Qur’an m-am simntit atras sufleteste si cuprins de pace, liniste si bucurie si asta o spun cu sinceritate . De cate ori ma gandesc la Islam i-mi vin numai lucruri pozitive in gand si ma linisteste cu adevarat . Fiind Crestin va dati seama ca am fost la Biserica si am ascultat slujbele si nu vreau sa condamn sau sa zic ca nu exista deca asa cum zic eu pt. ca asta este o parere personala insa nu am simntit sinceritate dorinta si adevarul in persoanele celor ce tineau slujba . Cum am spus si mai sus este o parere personala si cum am fost inzestrat cu harur de a gandi vorbi exprima si etc de unu' singur remarca mea nu trebuie luata ca o acuzatie . I-mi cer scuze daca cumva am scris gresit gramatical urarea de la inceputul mesajului .

Cei ce doresc sa discute cu mine si sa ma sfatuiasca pot da un PM cu un id de messenger sau il pot da eu pe al meu .

Multumesc si un weekend placut !!!
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu 3aleikom


Allah akbar,Allah akbar Allah este mare ..nu putem decat sa te felicitam frate ca ti-ai salvat sufletul..Allah Subhana w Taala sa te calauzeasca in continuare ..ne bucuram tare mult pentru tine..Alhamduli-llah

wa 3aleikom salam
 

cynthia

New Member
salam aleikom wa rahmatuAllah wa barakatuh
mashaAllah
Allah sa te calauzeasca pana la capat ,Amin!
l-a ajutat cineva pe Alin?inshaAllah careva frate sa ii trimita mesaj pe privat cu ajutor
 

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
Assalamu 3alaykum wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.

Alhamdu lillah, ne bucuram foarte mult pentru tine, frate.

Pentru a deveni musulman trebuie doar sa faci o declaratie publica prin care sa marturisesti credinta in unica divinitate, in Allah Subhanu Wa Ta'ala si sa recunosti faptul ca Profetul Mohammad (SallaAllahu alayhi wasallam) este Mesagerul lui Allah. Shahada in limba araba: Laa ilāha illa Allāh, wa Moḥammad ur-rasūl Allāh (Nu exista nici o divinitate in afara de Allah, iar Mohammad este Trimisul lui ALlah). AI nevoie de minimum doi martori musulmani in fata carora sa rostesti Shahada (declaratia de credinta).

Fie ca Allah Subhanu Wa Ta'ala sa te calauzeasca in continuare pe calea cea dreapta, AmeenYa Rabb.

Wa 3alaykum assalam wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.
 

cynthia

New Member
salam aleikom wa rahmatuAllah wa barakatuh
ma sha Allah ,Allah sa te rasplateasca Made Sarah,amin
 
Top