Credinta corecta

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Bismilahi rahman rahim

Inalhamdulilah nahmadu wa nastain wa nastaghfiru wa naudo billahy min shoroore anfusina wa min seiat amaalana .men yahdyhi llah fa la mudil-la lahu wa man iudlil fala hadi lahu.wa ash hadu an la ilaha illa lah wahdu la sharik a llahu wa ash hadu anna mohammadan abduho wa rasulu

Intr-adevar toata lauda I se cuvine lui Allah si astfel ar trebui sa Il slavim, sa cautam ajutorul Sau, sa cautam la El adapost de raul care se gaseste in interiorul nostru precum si de raul care izvoraste din faptele noastre, , adevarat ca aceia pe care ii calauzeste Allah, nu pot fi abatuti de la drumul cel drept, precum si faptul ca toti cei carora Allah le-a permis sa o ia pe un drum gresit, nimeni nu ii poate calauzi.

Vom incepe IN SHA Allah aceasta lectura cu cuvintele unui mare invatat din zilele noastre,un invatat al religiei islamice..si anume Shaikh Ahmad An-Najmee din Arabia Saudita in introducerea care explica Cartea sa.
In haditul Profetului Muhammad sallallahu alehi wa sallam a spus: Profetii lui Allah dupa ce mor nu lasa dupa ei nici macar un dinar,sau vreo avere ca si mostenire,ceea ce lasa ei este Cunoastrea ,Stiinta,si cei care le urmeaza vor gasi in ele o mare comoara.
Sheikul mentioneaza ca aceasta lucrare este o mokadima si o mokadimma este o lucrare minunata.,este munca uuni imam extraordinar..a unui imam ahlu sunna wal jamaa imam Ahmad ibn Hanbal rahimahullah

Apoi sheikul spune ca Aqedah sau credinta corecta este fundatia religiei.Si unul care nu are aqedah ..Nu are religie,iar daca aceasta aqedah nu este corecta daca aqedah nu e sahiha,,atunci religia este ratacita, calea lui este ratacita.

Allah subhana w taala in stabilirea acestei aqedah, in stabilirea acestei religii,ne-a comandat sa fim pe siratul Mustakim..pe calea cea dreapta,deci Allah ne-a comandat sa urmam calea cea dreapta(siratul Mustakim)
Iar acest sirat nu e altul decat Cartea Lui Allah ,Sunna mesagerului Sau sallallahu alehi wa sallam si actiunile companionilor profetului Allah sa fie multumit de ei.
Uni dintre voi vor spune : Deja stiam toate astea..Deci care este scopul ca tot repetam la nesafarsit aceste lucruri.Scopul reamintirii este ca in timpul acesta in care traim noi,in acest timp in care oameni spun ca urmeaza Quranul Si ca urmeaza sunna profetului Muhammad sallallahu alehi wa sallam,si spun ca ii iubesc pe companioni profetului sallallahu alehi wa sallam Allah sa fie multumit de ei..gasim ca aceastia sunt deviati de la calea cea dreapta si deviati de la calea tovarasilor profetului nostrum SALLALLAHU ALEHI WA SALLAM .Sheikul spune despre importanta faptului sa ne intoarcem inapoi in timp la cum au inteles religia companioni profetului Muhammad sallallahu alahi wa sallam
Allah subhan w Taala a spus: wa anna hadha seraty mustakiman,Aceasta este calea Mea…deci s-o urmam….iar calea aceasta dragi frati si surori este una singura..pentru ca Allah a spus: Si aceasta este calea mea(traducerera sensurilor),deci El a mentionat o cale…un drum..este o singura cale dreapta apoi ALah ne-a comandat sa o urmam…fa tabiuhu..deci urmati-o..calea lui Alah este una singura …apoi ALah spune: wa la tatabiu subl…Si nu urmati alte cai …pentru ca ei va vor diviza si va vor duce departe de calea cea dreapta ..calea lui Allah Subhana w Taala

Inna aladhina qalu rabun allaha thumastakamu tatananzalu aleiha malaika…..iar despre cei care spun: Domnul nostru este Allah si raman drepti coboara asupra lor ingerii……..
Nahnu awliyaokum fee alhayati alddunya wafee alakhirati walakum feeha ma tashtahee anfusukum walakum feeha ma taddaAAoona ………….

.ingeri vor continua si vor spune: Noi am fost prieteni vostri in viata asta si vom fi prieteni vostri si in ziua de apoi

Ingerii vor fi prieteni celor care au avut teama si au mers pe calea dreapta si au fost Fermi in aceasta…Deasupra lor vor cobori ingerii si ei sunt cei carora Allah le-a promis Paradisul, sunt cei a caror prieteni sunt ingerii..inca o data..Cine/????Sunt cei care merg pe calea cea dreapta si se tin de aceasta cale..
Aceasta este si calea Ahlu sunna,oameni care fac parte din ahlu sunna sunt Fermi pe pozitia lor daca stiu ca profetul sallallahu alhehi wa sallam a facut asa…Atunci si ei asa fac chiar daca oameni sunt impotriva lor.
Allah subhana W Taala ne-a ordonat si a ordonat profetului Muhaamd sallallahu alehi wa sallam sa nu urmam poftele celor care sunt ignoranti din aceasta comunitate.Apoi Allah a spus ca ignorantii sunt prieteni unii cu altii si aliati impotriva celor credinciosi dar Allah este cu CEI CARE SE TEM…MUTAKIN
Cei cu taqwa..CE e taqwa ..taqwa tine departe oameni de ceea ce Allah a interzis,iar mutakin sunt aceia care spera in rasplata de la Allah,si Allah este protectorul lor si ei protejeaza religia Lui Allah.Ei, sunt aceia peste care ingerii coboara ei sunt aceia care spun: Qalu rabana llaha wa rabana llahu thuma’stakamu .Ei sunt cei care spun: Allah este Domnul nostru,si raman drepti pe calea lor fara sa faca compromisuri.Oricine vine si iti spoteste in ureche sa o iei pe calea lor ii asculti?Ii asculti pe acesti deviati?Pe acestia care ratacesc???

Deci voi cei care ascultati daca sunteti oamenii Sunnei nu aveti nimic de aface cu oameni inovatiilor,ei nu au sa ne ofere nimic noua si nu trebuie sa-i invidiem.La fel ca si pe cei care merg pe strada si sunt dezbracati si asculta muzica si se impodobesc..etc nu avem de ce sa-I invidiem pentru ca Allah v-a promis mare rasplata in Genna(paradis) .Deasupra voastra ingeri coboara si va protejeaza Nu va temeti si nu va maniati deoarece cu adevarat Allah a pregatit pentru voi Genna ,Alah va ofera Genna ….deci ce va pot oferii femeile din strada????Ele va pot da din ceea ce este haram si din ceea ce Allah a interzis pe cand Allah va promis ceva ce este mai bun si mult mai placut .Nu aveti de ce sa-I invidiati pe oameni care iubesc aceasta lume,cei care se arunca in placerile acestei vieti,si isi vand sufletul de la adorarea lui Allah spre adorarea lui sheitan

Deci frati si surori oamenii inovatilor,oamenii placerilor pamantesti, daca ar aduna pe toti care ii urmeza si care ii inconjoara si chiar daca ar folosi conferinte care sa sensibilizeze lumea ei nu ne pot oferi nimic noua deoarece cu siguranta voi il aveti pe Allah si pe mesagerul LuI Ssallallahu alehi wa sallam si voi urmati calea companionilor Allah sa fie multumit de ei
Apoi sheikul a spus ca cei care urmeaza calea cea dreapta si urmeaza legislatia islamica (sharia) aceia sunt protejati de catre Allah si Allah este Protectorul lor si prietenul lor

Profetul Muhamamd sallallahu alehi wa sallam a spus ca evreii se vor diviza in 71 de secte ,crestini se vor diviza in 72 de secte si aceasta comunitate(musulmana) se va diviza in 73 de secte dar doar una va fi salvata de la focul iadului

Dar haideti sa ne intoarcem putin…profetul Muhamamd sallallahu alehiw as allam a spus despre divizare…si fiti atenti..evrei se vor diviza in 71 de secte…..crestini in 72 si musulmani in 73!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!????????Ce ne spun asta??????????Ca musulmani au cele mai multe secte subhanAllah.Musulmani care au cea mai autentica carte de pe pamant …crestini sunt rataciti si tot nu sunt mai multe secte ca musulmani.

Noi trebuie sa urmam pe companioni profetului Muhamamd sallallahu alehi wa sallam si sa ne aratam doritori ptr acest lucru,ptr ca companioni au fost asa..au dorit sa stie care secta care va fi salvata.
Iar cand le spui oamenilor acest hadit..ei spun….Nu discutam despre grupuri..Dar companioni au facut-o imediat …au intrebat care este acest grup care se va salva si l-au intrebat pe profet sallallahu alehi wa sallam Man hum??Cine sunt ei???Cei care se vor salva!!!

Dar despre oameni a caror marca este dragostea fata de aceasta viata sau a celor a caror marca sunt inovatiile ei spun….nu vrem sa vorbim depsre ei..nu vezi ce se intampla in irak,in liban,in afganistan si voi vorbiti de divizarea musulmanilor???..noi le spunem atunci ,,fie ca Allah sa va calauzeasca nu a fost comunitatea musulmana pe timpul profetului Muhamamd sallallahu alahi wa sallam mai rau???
Cand a fost revelat acest hadit???Cand profetul sallallahu alehi wa sallam era in Meka si idoli erau venerati in jurul Qabei a fost ei mai rau???Sau voi mai rau??Cand cel mai sacru loc din islam era in mainile mushrikinilor(al politeistilor) si aqedah( credinta lor) era mai rea decat a evreilor si mai rea decat a crestinilor.Adorau pietre,adorau mortii,ingropau pe ficele lor vii,faceau tawaful inconjurul Qabei dezbracati..au fost ei mai oprimati decat voi??Si chiar cand au mers in Medina au fost angajati in batali unde companioni au fost spintecati …..si ei nu vor sa le spunem despre divizarea musulmanilor,a evreilor si a crestinilor.
Ibn Khater rahimahullah a explicat in surat an nur.a relatat ca companioni au venit la profetul Muhammad sallallahu alehi wa sallam si i-au spus pana cand vom merge in paturile noastre si vom sta cu ochii pe armele nostre ???Pana cand vom dormi cu armele langa noi??? ca ne vor ataca politeisti???

Si cum oameni pot spune astazi cand le spunem lor ca profetul Muhamamd sallallahu alhi wa salm a spus ca aceasta ummah va fi divizata…cu toti sar si spun..ce tot vreti voi asta e o problema de a voastra ..nu vor sa auda..dar problema este ca aqedah lor e gresita,si manhajul lor e gresit(metodologia gresita prost inteleasa),divizeaza aceasta comunitate..comunitatea profetului Muhamamd sallallahu alhi wa sallam

Unul dintre salaf a spus : Nu stiu care binecuvantare e mai mare …..ca Allah mi-a aratat islamul sau ca mi-a aratat sunna…ca m-a calauzit spre sunna.Care e mai buna??Subhan Allah

Deci asta este calea salafilor asa ca noi cand auzim acest hadith..inimile noastre intra in alerta chiar daca l-am mai auzit …iar companioni au intrebat cand profetul a mentionat de aceste grupuri…..au spus ei: Cine sunt acestia mesagerule?sallallahu alhi wa sallam Ei sunt cei care ma vor urma pe mine si pe companioni mei
Dar uni spun in zilele noastre cand le zici ca trebuie sa-i urmam pe sahaba, pe companioni ei spun: Niciodata nu putem fi ca ei!!Dar profetul sallallahu alhi wa sallam a spus ei, cei salvati sunt cei care ma vor urma pe mine si pe companioni mei …radi Allahu anhum deci succesul asa cum sheik Ibn Yahia a mentionat: Succesul sta in a urma Quranul, Sunna calea profetului si a urma metodologia companionilor, pentru ca ei sunt oameni relatarilor ,ai haditurilor si actiunile lor nu se vor sti doar cautand haditul,iar noi de ex daca imbratisam calea companionilor Allah sa fie multumit de ei si ne tinem de acea cale…asa ca este o prostie sa urmam pe oricine , nu asta este calea celor din ahlu sunna nu asta e calea oamenilor cu teama,oameni ahlu sunna ei stiu sa distinga dintre cei corecti si cei incorecti…ei sunt Fermi pe acea cale……… de ce???pentru ca este o chestiune de Paradis Si Iad


Aceasta este religia ,deci aveti grija de la cine o invatati.Nu mergem la oricine sa invatam chiar daca ei spun ca sunt oameni haditurilor al sunnei,pentru ca din pacate nu toti cei care spun ca sunt oameni suni …sunt sunni:( Nu va uitati la eticheta…uitati-va inauntru..nu va uitati la eticheta…Este unul dintre principile islamului ..iar ibn Qaim a mentionat in Mdarigi salihin a spus: Schimband numele unui lucru nu schimba realitatea despre acel lucru..numind un grup ca oamenii haditului ..nu schimba realitatea …ca de fapt sunt ahlu bidah…oameni inovatilor..numind un grup oamenii ahlu sunna wal jamah nu schimba realitatea..ca ei merg si adora morminte….dar ei spun…suntem oameni ahluu suna wal jamah sunt ei ahlu sunna wal jamah???Raspunsul este NU!!!
Cand termina ei rugaciunea cheama asupra lui Muhammad sallalahu alehi wa sallam si asupra lui Ali radiaAllahu anhu. Etc…Deci in rugaciune ei spun..yaka nabudu way aka nastain..pe Tine te slavim si la tine cerem ajutor..si imediat ce rugaciunea e gata ei cheama pe Muhammad ..ya Muhammad ,ya Ali…ya abdul Qadry Gelani…
Iar cand iesi afara vezi pe mosqee mare scris..majed(mosqeea) ahlu sunna wal jamaa...deci nu va uitati la etikete uitati-va la ce cheama lor.
Un alt exemplu..cei care spun ca sunt oameni haditurilor..chiar daca ei se numesc salafi nu va uitati la eticheta lor..pentru ca ati putea bea din ceva ce contine otrava,deci nu va otraviti pe voi insiva frati si surori,nu judecati o carte dupa coperta ei,nu judecati un grup dupa eticheta care si-au pus-o..Sunt ei in realitate oamenii adevarului???Si oameni care urmeaza calea companioilor radi Alahu anhum
Sheikul Ahmad an-Najmee a spus: Asta trebuie noi sa urmam calea companionilor .Ahlu hadit..sau ahlu sunna ca si Imam Malik si imam shefay si ahmad ibnu Hanbal si Abdullah ibnu Mubarak si Abdul Rahman ibnu Mahdy etc..acestia sunt ahlu hadit Imam bukhary imam muslim imam tirmidhy,imam nasae al barbahary, in cuvintele lor, actiunile lor ..faptele lor ..vedem din faptele lor aqedah lor si metodologia lor..calea lor …acestia sunt ahlu hadith sheik abdul Aziz ibn Baaz sheik Uthaymen,sheik Al-Albanee,sheik saleeh Al-Fawzan etc acestia sunt ahlul hadith deoarece vedem faptele si din vorbele lor ca sunt dupa aqedah corecta nu dupa cei care isi pun etichete pe ei sau pe constructile lor..nu aceasta este calea noastra calea nostra este religia corecta de accea nu vom gasi dintre companioni Allah sa fie multumit de ei..sa urmeze inovatii..niciunul dintre companioni nu va putea vreodata sa fie numit INOVATOR ..Allah i-a protejat si le-a protejat credinta lor

Ibn Omar a spus intr-o relatare din sahih bukhary: Ca in timpul profetului Muhammad sallallahu alehi wa salam ne gidam dupa revelatile care mesagerul le primea despre cutare persoana apoi dupa ce mesagerul nu a mai fost printre noi judecam oameni dupa faptele lor

Si vedem ca un grup de oameni care spun ca sunt oameni haditurilor al sunnei si ii gasesti stand impreuna cu Rafidha(shia)…mergand cu ei..cu dusmani companionilor …aratandu-le dragoste………… aceia care spun ca Abu Bakr este kafir si Omar este kafir,Uthman este kafir,ei stau cu ei si le ofera posibilitatea si oportunitatea sa tina conferinte impreuna cu ei.Daca o persoana ii iubeste pe companioni si iubeste Tawhidul..daca ii iubeste pe companioni atunci el este cu cei care ii iubeste pe companioni,daca iubesti sunna?Atunci trebuie sa fi cu oameni care iubeste sunna,,daca iubesti aqedah corecta atunci esti cu oameni care au si doresc o aqedah corecta…nu cu cei care sunt impotriva ta si impotriva sunnei si impotriva companionilor blamandui si injurandu-i.
Deci noi trebuie sa facem continuu dwa la Allah Subhana w Taala ca Allah sa ne ghideze sa ne calauzeasca si sa ne protejeze de ispita oamenilor care urmeaza inovatii si care inoveaza si in sha Allah sa ne ajute Allah sa fim Fermi in calea pe care o urmam sa fim Fermi ptr adevar amen …


Subhanaka Allahumma wabihamdika ashadu an La ilaha illa anta astagfiruka wa atubu ilaika
 

umm aisha

Junior Member
Asalamu aleikum

Subhanallah sora Iman este tarziu, este ora 2.20 am cand citesc postul tau si ma gandesc la tot ce scrii tu aici.
Stii surioara de ce nu mai urmam Profetul(Saws) din cauza ca nu il iubim suficient. Am ajuns sa iubim altele in locul lui. Imi aduc aminte cand luam un curs despre viata Profetului(saws) si profesoara ne spunea ca daca vrem sa urmam Profetul(saws) trebuie sa il iubim.
Si cum sa iubim pe cineva pe care nu l-am cunoscut???
Raspunsul este: Prin a invata despre el. Cine a fost cu adevarat. Cum a fost el ca sot, ca prieten, ca adolescent, ca lider, etc.
Nu il poti iubi daca nu il cunosti. Asta este un lucru clar pentru mine acum.
Ce am facut??? Am invatat aproape totul despre el, alhamdulillah. Ii stiu relatia cu sotiile, cu copii din jurul sau, cu ai sai companioni si asa mai departe.
Stau si ma gandesc daca fetita mea ar face febra la noapte. Cum reactionez?
Pun mana pe cheile de la masina, imi pun abaya si niqabul si plec de urgenta la spital fara sa ma plang de somn sau oboseala,etc.
Dar la fel stau si ma intreb cati dintre noi se ridica dimineata la Fajr asa cum se ridica din pat cand este vorba de propriul copil bolnav, sau de orice alta problema mult mai nesemnificativa decat rugaciunea.

Subhanallah numai imagineaza-ti ca te asteapta Profetul(saws) langa patul tau dimineata sa te ridici la rugaciune.
Cat timp ai curajul sa il lasi sa te astepte???


Nu iti este jena, sa il lasi sa te uite la tine cum dormi in loc sa te ridici si sa ii urmezi exemplul? Il iubim mai putin de cat ne iubim proprii copii.

Offf...inshallah voi traduce cursul pe care l-am luat despre sotiile Profetului(saws) si cum era el cu ele, cum se comporta in casniciile lui.

Haideti sa ne iubim Profetul si o sa il iubim numai cand il vom cunoaste.
Inshallah asa ii vom urma Sunnah in totalitate.

Allah sa ne indrume si sa readuca in inimi dragostea pentru Islam.
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu 3aliekom

Allah sa fie multumit de tine surioara si de familia ta.Ma sha Allah.Asa cum ai intrebat...cum am putea sa iubim pe cineva daca nu-l cunoastem..acelasi lucru il spun referitor la Allah
La Creatorul nostru...Noi spunem in rugile noastre...O Allah te iubim..ce usor iasa din gurile noastre aceasta fraza...dar ne-am intrebat vreodata EL ne iubeste?Ce am facut sa ma iubeasca?I-am urmat ordinele? Allah nu are nevoie de noi..alhamduli-llah si cum spune un companion Allah sa fie multumit de el

Urmati si nu inovati....Nu suntem pusi in aceasta viata sa inovam..ci sa urmam..si aceasta este Rahma (mila)de la Allah ..ne-a dat totul pe tava..urmati daca vreti sa fiti dintre cei care vor avea de castigat...Nu ne-a spus....Haideti intreceti-va in inovatii...ca sa nu mai stim de capu nostru...nu! El subhanw Taala ne-a pus sa urmam UN DRUM CLAR

Si cum spunem acelasi lucru se aplica si la Allah Taala...Adica ce am facut noi sa-l cunoastem?ca sa-l iubim asa cum merita El SUBAHNA W Taala?
raspuns: cum ai zis si tu surioara...mana pe carte:D si invatat..islamul =STIINTA=CUNOASTERE

WA 3AIEKOM SALAM-- E TARZIU DA!:muslim_child::muslim_child::SMILY346::SMILY346:
 

umm aisha

Junior Member
Asalamu aleikum.

M-am gandit sa scriu pe scurt cateva lucruri introductive despre Profetul Mohammed(saws).

Cel mai bun exemplu de urmat pentru intreaga omenire, Profetul(saws):[68:1-4]
“Nun. Pe calem si pe ceea ce ei scriu! Tu nu esti, prin mila Domnului tãu, smintit!
Si tu vei avea parte de o rãsplatã neîntreruptã! Si tu ai o fire minunatã!”

Orice musulman trebuie sa il cunoasca pe Profet(saws). Nu poti fi un musulman complet daca nu ii urmezi exemplul si Sunnah, si la fel nu poti fi un musulmancomplet daca nu il iubesti pe Profet(saws). Singura modalitate de a izbandi in aceasta viata si in viata de dincolo este sa cunosti Profetul(saws) si sa il urmezi intocmai.

Dar sa iubesti Profetul(saws) nu este ceva cu care multi se pot lauda. Numai cei asupra carora Allah si-a aratat Mila si le-a dat aceasta favoare pot ajunge la acest nivel. Ce inseamna sa iubesti Profetul(saws), literal? Inseamna sa fii capabil sa il iubesti mai mult decat orice pe lume, inclusiv propria ta persoana.

Allah spune in surah 33:6
“Profetul este mai milostiv fatã de dreptcredinciosi decât îsi sunt ei însisi, iar sotiile sale sunt mamele lor. Rudele de sânge sunt mai îndreptãtite între ele [în privinta succesiunii], dupã Cartea lui Allah, decât dreptcredinciosii [de la Medina] si decât însotitorii lui [de la Mekka], afarã de ceea ce [voiti] sã dati ca binefacere aliatilor vostri si aceasta se aflã scrisã în Carte.”

Si Ibn Al Qayyim a spus: “Aceasta ayah este dovada ca cel care nu il gaseste pe Profet (saws)aproape sufletului sau mai mult decat se gaseste pe sine insusi, nu este dintre cei credinciosi!”

Apropierea aceasta se naste din iubirea fata de Profet(saws). Cu aceasta apropiere si iubire fata de Profet(saws) si fata de mesajul lui, musulmanului ii va fi mult mai usor sa accepte, sa se supuna si sa asculte comenzile lui cu bucurie si sa il prefere peste oricine altcineva chiar si peste propria persoana.

Allah spune:4:65

“Însã, nu! [Jur] pe Domnul Tãu! Nu vor crede ei [cu adevãrat] pânã ce nu te vor lua pe tine ca judecãtor pentru cele care se iscã între ei si nu vor mai afla în sufletele lor temere fatã de ceea ce tu ai hotãrât si nu se vor supune cu desãvârsitã supunere [hotãrârii tale].”

Discutia depre Profetul Mohammed(saws) va fi foarte scurta, insa ceea ce este foarte important de retinut este ca a-l iubi pe Profet(saws) inseamna a-l cunoaste, si a-i urma prin Sunnah autentica si nu prin inovatii. Aisha (r.a) a spus :”Cel care inoveaza ceva in religia noastra care nu face parte din ea, atunci va fi respins.”(relatat si Bukhari si Muslim)

Cum arata Profetul(saws)?
Profetul(saws) avea o fata placuta, care era rotunda,alba si fara nici un cusur. Parul ii ajungea pana la lobii urechilor. Barba lui era deasa si neagra. Cateodata isi vopsea barba cu Henna sau Sofran. Cand era bucuros, fata lui se lumina si rasul nu era mai mult decat un zambet. Ochii lui erau negri, si genele erau lungi. Sprancele ii erau lungi si curbate dar si unite intre ele. Cand Abdullah ibn Salam, cel mai mare invatat evreu din Medina, i-a vazut fata a declarat ca asa o fata nobila nu poate fi fata unui mincinos!

Era de inaltime medie: nici scund, nici foarte inalt, si mergea cu inclinatie inainte. Purta sandale de piele tabacita. Imbracamintea lui ajungea pana la mijlocul de la fluireul piciorului sau pana deasupra gleznei. Palmele lui au fost descrise ca fiind mai fine decat tesatura de matase.
Niciodata nu a dat mana cu o femeie pentru care el nu era mahram si a spus:”Este mai bine pentru capetele voastre sa fie intepate cu o tapusa de fier decat sa atinga o femeie care nu ii apartine legal.”

Diavolului i-a fost interzis sa ii ia forma in vise, asadar daca il vezi in forma in care l-am descries, atunci l-ai vazut pe Profetul Mohammed(saws). De aceea Ibn Abbas si Ibn Seerin obisnuiau sa intrebe persoanele care ziceau ca l-au vazut in vis pe Profet(saws) sa descrie ce au vazut de fapt.

Caracterul Profetului(saws)
Cele mai bune maniere:
Era tacut lungi perioade de timp si atunci cand era foarte respectat chiar si atunci cand era tacut. Atunci cand vorbea, spunea numai adevarul intr-o voce foarte placuta urechilor. Cel mai detestat comportament de catre el era cel al unei persoane care minte. Nu vorbea repede ci mai degraba vorbea clar in asa fel incat cei care stateau cu el sa poata memora. Companionii sai l-au descris ca fiind nici vulgar si nici indecent. Nici nu a blestemat pe nimeni si nici nu a abuzat de nimeni. Tinea scurte Khutbas. Iar atunci tinea khutba ochii lui se inroseau, voceau lui se ridica, si sentimentele lui deveneau visibile de parca prevenea oamenii de un asalt imminent al dusmanului.

Mesagerul compasiunii:

Cuceritorii pe care ii stim din inregistrarile istorice, sunt cunoscuti ca iubitori de varsare de sange si ca inaltatori de piramide de scalpuri atunci cand invadau noi teritorii. Mohammed(saws) a fost cunoscut pentru cat era de iertator. Niciodata nu s-a razbunat pe cineva care i-a gresit cu ceva,niciodata nu a lovit cu mana sa nici o femeie si nici un sclav, cu exceptia situatiilor cand lupta in Numele Lui Allah(swt). Puterea lui de iertare poate fi usor sesizata in ziua in care a intrat in Mekkah ca si cuceritor dupa ce se aflase 8 ani in exil. I-a iertat pe cei care l-au blestemat si l-au abuzat timp de ani de zile, l-au fortat atat pe el cat si pe familia lui sa stea in exil timp de 3 ani, l-au umilit public spunandu-i ca este nebun, ca e poet sau ca este posedat. Ii puneau intestine de camila pe dupa gat atunci cand se ruga Lui Allah(swt).
Pur si simplu i-a iertat. Cine altcineva ar avea asa un caracter nobil decat Mesagerul Lui Allah(saws).

Wahshi traia in Mekkah. Si-a castigat libertatea de la Hind dupa ce l-a omorat pe Hamza, unchiul Profetului(saws).Cand Islamul a inceput sa predomine in Mekkah acesta a fugit in Taif. In cele din urma si Taif s-a supus Islamului. I s-a spus lui Wahshi ca Profetul(saws) iarta pe toti cei care accepta Islamul. Crima sa era mare, dar si-a luat inima in dinti si a mers la Profet(saws) si si-a declarat credinta. Profetul(saws) l-a iertat. A iertat-o chiar si pe Hind, femeia care a mutilat trupul si a mancat din inima si ficatul unchiului sau Hamza.

Miracolele Profetului(saws):

Muhammad(saws) cu voia Lui Allah a despartit luna in doua jumatati. A vindecat bolnavi si orbi, demonii paraseau pe cei posedati la ordinul lui, apa a curs din degetele sale si toate astea numai cu voia Lui Allah(swt).Precum si multe alte miracole. (inshallah intr-un alt post voi detalia toate miracolele Profetului).

Cel mai umil dintre oameni:
A dus a viata simpla fara extravaganta si fara lux. Nu si-a schimbat rasplata din Viata de Apoi pentru viata de aici. A stiut ca aceasta viata nu este decat un coridor, un loc de tranzitie si nu o rezidenta permanenta. A socotit aceasta viata drept ceea ce e este – un nor de vara care va disparea foarte repede. Aisha(r.a) a spus:”Trecea o luna si familia Profetului Mohammed(saws) nu aprindeau focul in casa lor. Supravietuiau pe baza a doua alimente: curmale si apa.

Cativa din tribul Al-Ansar trimiteau lapte de la oile lor, lapte pe care el il impartea cu familia lui. (relatat in Bukhari si Muslim).
Cu toate acestea se scula in mijlocul noptii si ii multumea Lui Allah(swt) prin multe rugaciuni.Cateodata se ruga asa de mult incat picioarele lui transpirau!!!

Cand Aisha(r.a) l-a intrebat de ce roaga asa de mult avand in vedere faptul ca toate pacatele lui ii sunt iertate, raspunsul a fost:”Nu ar trebui sa fiu un sclav care ii multumeste Lui Allah.” Sedea pe pamant, manca pe pamant si dormea pe pamant.

Anas, servitorul lui, a jurat ca Profetul(saws) in toti cei 9 ani cat a lucrat pentru el nu l-a pedepsit niciodata. Niciodata nu l-a invinovatit pe Anas de nimic, nici macar nu a zis un”uff” ca sa isi indice neplacerea. Cei care au fost in preajma Profetului(saws) l-au descris ca fiind atat de umil incat si o fetita cat de mica ar fi il lua de mana sa il duca unde vrea ea.
Obisnuia sa ii viziteze pe musulmanii cei mai slabi(in credinta), sa ii viziteze pe cei bolnavi si sa participle la inmormantari. Obisnuia sa stea in urma caravanei si sa ii ajute pe cei slabi si sa faca Dua pentru ei.Mereu raspundea invitatiilor servitorilor de a merge cu ei sa manance numai paine si atat.

Cel mai bun sot:
A fost cel mai bun sot pentru sotiile sale. Aisha il descrie cat de umil si de atent era. Ajuta la treburile casei iar cand se facea de rugaciune, mergea sa faca Wudu si pleca la rugaciune. Isi peticea singur sandalele si isi cosea singur hainele daca erau descusute. A fost un om ca oricare altul: isi mulgea oile, isi facea singur treburile casnice(relatat in Bukhari).
Intr-adevar a foat cel mai bun dintre oameni si in privinta familiei.

Un mare lider:
Era cel mai curajos barbat de pe campul de lupta. A infruntat inamicii Lui Allah fara nici un pic de frica de moarte.Unul din luptatorii din tribul Ansar, Bara’ a spus:”In timpul bataliei, cand toata lumea s-a speriat, ne-am dus langa Profet(saws) cautand protectie , sic el mai curajos dintre noi a fost cel care a reusit sa stea langa el in timpul macelului.”(relatat in Bukhari si Muslim)
Ali(r.a) a descris vitejia de ne comparat a Profetului(saws):” Ar fi trebuit sa ma vedeti in ziua bataliei de la Badr, cand cautam protectie langa Profet(saws). Dintre noi el se afla cel mai aproape de inamic si el a luptat cel mai mult dintre noi toti in ziua aceea.”(Sharh Al-Sunnah).

Acestea sunt numai cateva lucruri despre Profet(saws). Cu cat cauti mai mult si citesti mai mult despre el cu atat devii mai aproape de el si il iubesti mai mult.

Inshallah sa fim printre cei care vor fi binecuvantati sa il vada in Jennah. Ameen
 
Top