Cum sa gasim Laylatu-l Qadr

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Cum sa gasim Laylatul-Qadr
Muhammad Nasir –ud-Deen al-Albani

www.TurnToIslam.com

Noapte de Al-Qadr este cea mai binecuvantata noapte.Cine o pierde intradevar a pierdut un mare bine.Daca un dreptcredincios este perseverant in ascultarea Domnului sau si doreste ca faptele lui sa se inmulteaca,ar trebui sa se straduiasca in a intalni aceasta noapte si a o petrece in adorare si ascultare .Daca aceasta se intampla toate pacatele lui vor fi iertate.

Rugaciunea in aceasta noapte

Este de preferinta ca in aceatsa noapte sa facem multe rugaciuni.Foarte multe hadituri ne indica acest lucru:

Abu Taar (Allah sa fie multumit de el) relateaza:
Posteam cu mesagerul lui Allah(sallallahu alahi wa sallam)in Ramadan.El nu ne-a condos in rugaciunile de noapte deloc ..pana cand au venit ultimele 7 nopti din Ramadan.Apoi el a stat cu noi in acea noapte in rugaciune pana cand a trecut a treia parte din noapte.Nu s-a rugat cu noi in ziua 6,iar in a 5-a s-a rugat pana a trecut jumatate din noapte,si noi i-am spus: O mesagerule,nu te vei ruga cu noi toata noaptea?Iar el (sallallahu alahi wa sallam ) ne-a raspuns:
Oricine sta in rugaciune cu imamul pana cand el le termina pe acestea,este intocmai ca si cum s-ar fi rugat toata noaptea.(Relatat de Ibn Abi Shaybah,Abu Dawood,at-tirmidhi(sahih) An-Nasa’I,Ibn Majah,At-Tahawi..cu lant autentic)


Abo Dawood a mentionat,L-am auzit pe Ahmad fiind intrebat” Iti place ca un barbat sa se roage in timpul ramadanului cu frati lui sau singur acasa?El raspuns: Sa se roage cu fratii lui.

Deasemenea l-am mai auzit spunand: E bine ca unul sa se roage Qiam layl cu imamul la fel si salat witr la fel tot cu imamul pana cand acesta incheie rugaciunile pentru ca este tocami cum s-ar fi rugat toata noaptea.(Masaa’i)


Cat mai multe rugi



De asemenea, este recomandat să se facă rugi in noapte. "A'ishah (radhiallahu` anha) a semnalat faptul ca ea a cerut mesagerului Lui Allah (sallallahu `alayhi wa Sallam)," O Messengerule ! Dacă am şti care este noaptea Qadr Laylat-ul, ce trebuie să spun în timpul acesteia? " Si el a instruit-o sa spuna:



Allahumma innaka `afuwwun tuh.ibbul `afwa fa`fu `annee - O Allah! You are forgiving, and you love forgiveness. So forgive me."
 

rahmankeba

New Member
mashallah

:salah::salah::salah::salah::salah::salah:masallah<masallah.fie ca aceasta lectie sa ne fie de folos la toti fratii musulmani.:tti_sister::tti_sister::tti_sister:
 
Top