De ce sintem atit de dezbinati? 1) Shirk; 2) Bid'ah; 3) Abandonul Sunnei

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
De ce sintem atit de dezbinati?... Din cauza shirk-ului, a inovatiilor si a abandonului Sunnei

Toata lauda I se cuvine lui Allah, Stapanul lumilor, fie ca binecuvintarile si pacea sa fie asupra Profetului nostru Muhammad sal-Allaahu 'alayhe wa sallam si asupra intregii sale familii si a companionilor si a tuturor celor care nu se ratacesc de la calea cea dreapta. Ameen.


Ummah noastra este divizata, fragmentata, iar aceasta dezbinare este interzisa in Islam. Allah Subhaanahu wa ta'aala ne-a cerut sa ascultam de Qur'an si de Sunnah. Din moment ce exista un singur Qu’ran si o singura Sunnah, cum a fost posibil ca Ummah sa ajunga intr-o astfel de stare?

Shirk – a-I desemna un partener lui Allah Subhaanahu wa ta'aala


Fara nici o urma de indoiala, unul dintre principalele motive ale dezbinarii este shirk-ul (a-I desemna un partener lui Allah Subhaanahu wa ta'aala). Si am fost avertizati sa nu comitem acest pacat de neiertat :

"Si nu chema in locul lui Allah ceea ce nu-ti este spre folos si nici spre stricaciune, caci de vei face [aceasta], vei fi [tu] dintre cei nelegiuiti!" [Qu’ran, Traducerea sensurilor, Surah Yoonus 10:106]

Allah Subhaanahu wa ta'aala ne-a creat pentru a-L venera DOAR pe El:


"Eu nu i-am creat pe djinni si oameni decat pentru ca ei sa Ma adore." [Qu’ran, Traducerea sensurilor, Surah adh-Dhaariyaat 51:56]

Deci acela care venereaza pe altcineva alaturi de Allah Subhaanahu wa ta'aala comite cel mai grav pacat. Allah Subhaanahu wa ta'aala spune:

"Allah nu iarta sa I se faca semeni, dar iarta orice, in afara de aceasta, celui care voieste El. Acela care ii face lui Allah semeni, acela s-a ratacit departe!" [Qu’ran, Traducerea sensurilor, Surah an-Nisaa 4:116]


Se relateaza ca Ibn Masood (radhi-Allaahu 'anhu) l-a intrebat pe Profet (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam):
"Care este cel mai mare pacat?" Profetul (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam) a spus: "Sa i se aduca un rival (in sensul de asociat) lui Allah, pe cind El este cel care v-a creat." [Bukhaaree]


Cum ar fi posibil sa se obtina unitatea intre musulmani, cit timp unii musulmani nu se pot uni in ceea ce priveste adorarea lui Allah Subhanu Wa Ta’ala? Cititorule, gindeste-te numai la acest lucru, cati dintre musulmani:

- poarta amulete si talismane, in pofida faptului ca Profetul (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam) a spus:
"Oricine poarta o amuleta a comis (un act de) shirk." [Ahmad]

- citesc rubricile de astrologie din reviste sau se duc la prezicatori/ghicitori, desi Profetul Muhammad (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam) a zis:

"Oricui merge la un ghicitor si il intreaba ceva si crede in cuvintele lui, ii vor fi respinse rugaciunile timp de 40 de zile." [Muslim]

Deci atita vreme cit aceste credinte si practici aflate in afara Islamului se regasesc printre obiceiurile unor musulmani, cum se poate produce o unificare? Nu se numara printre obligatiile noastre si aceea de a face da'wah pentru acei musulmani care se dedau unor astfel de practici? Deci sa facem chemarea la tawheed, cum au facut si cei 124.000 de Profeti incepind cu Aadam (alayhi-salam) si pina la Profetul Muhammad (saal-Allaahu 'alayhe wa sallam). Toti au inceput prin a chema la Tawheed – cerindu-le oamenilor sa se indrepte si sa Il venereze doar pe Allah Subhaanahu wa ta'aala.

Existenta unor credinte incorecte

Un alt motiv care contribuie din plin la dezbinarea musulmanilor este marea varietate de credinte care exista printre musulmani. Desi avem ACELASI QU’RAN si pe ACELASI PROFET Muhammad (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam), musulmanii par a impartasi credinte diferite. De ce se intimpla acest lucru? Daca indiferent de problema sau intrebarea pe care o avem cautam raspunsul in Qur'an si in Sunnah, de ce gasim atit de multe diferente intre noi? Allah Subhaanahu wa ta'aala ne spune:

„O, voi cei care credeti! Fiti cu supunere fata de Allah si fiti cu supunere [ascultare] fata de Trimisul Sau si fata de diriguitorii vostri! Apoi, daca aveti neintelegeri intr-o chestiune, aduceti-o [intru judecare] la Allah si la Trimis, daca voi credeti in Allah si in Ziua de Apoi! Aceasta este mai bine si cu mai bune urmari. " [Qu’ran, Traducerea sensurilor, Surah an-Nisaa 4:59]

Daca fiecare musulman s-ar comporta dupa cum se cere in aceasta ayah – ar mai exista diferente? NU, cu exceptia unor chestiuni care tin de fiqh, de exemplu in cazul rugaciunii. Insa credinta nostra ar fi doar una, la fel si metodologia. Insa multi se bazeaza pe traditii si pe ceea ce le spun altii sa faca, in loc sa asculte numai de Allah (subhaanahu wa ta'aala) si de Trimisul Sau (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam).

Cum poate exista unitate, atunci cind inca mai sint musulmani care cred ca:

- Allah Subhaanahu wa ta'aala se gaseste pretutindeni, desi Allah Subhaanahu wa ta'aala) a spus foarte clar:

"Se tem de Domnul lor, de deasupra lor, si fac ceea ce li se porunceste." [Qu’ran, Traducerea sensurilor,Surah an-Nahl 16:50]

- ca Profetul Muhammad (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam) nu a fost o fiinta umana, ci ca a fost creat din lumina, desi Allah Subhaanahu wa ta'aala spune:

" Spune: "Eu nu sunt decat om, ca si voi, insa mie mi se reveleaza ca Domnul vostru este un Domn Unic. Asadar, cautati calea cea dreapta catre El si rugati-L pe El de iertare!" Si vai pentru cei care-i fac Lui asociati." [Qu’ran, Traducerea sensurilor, Surah Fussilat 41:6]

- unii cred ca spusele unui Imaam sint mai importante decit recomandarile din ahadeeth, in pofida faptului ca Allah Subhaanahu wa ta'aala ne spune in Qu’ran Kareem:

" Nu faceti chemarea Trimisului intre voi ca pe o chemare a unuia dintre voi catre altul! Allah ii cunoaste pe aceia dintre voi care se furiseaza, cautand adapost [la altii]. Aceia care fug de porunca Sa, sa se fereasca sa nu-i loveasca pe ei o nenorocire sau sa nu-i loveasca pe ei o osanda dureroasa!” [Qu’ran, Traducerea sensurilor, Surah an-Noor 24:63]

Bid'ah – Inovatiile in religie

O alta cauza generatoare de dezbinare este aparitia inovatiilor in Ummah.
Allah Subhaanahu wa ta'aala ne-a spus foarte clar in Qur'an Kareem ca a desavirsit religia noastra:

" […] In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi! […]." [Qu’ran, Traducerea sensurilor, Surah al-Maa'idah, 5:3]

Din moment ce religia este completa, de ce am avea nevoie sa adugam aspecte noi precum si alte modalitati de adorare in Islam? Orice nu facea parte din religie pe vremea Profetului (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam) nu poate fi acceptat acum drept componenta a religiei. Profetul (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam) ne-a avertizat cu privire la adaugarea de noi aspecte in cadrul religiei:

" Daca cineva aduce in credinta sa ceva care nu apartine de ea, el este condamnat." Al-Bukhari si Muslim.

Exista o zicala potrivit careia 'O inovatie care uneste este mai buna decit o Sunnah care dezbina'. SubhanAllaah!!! Trebuie sa stiti ca inovatiile sint grave si ii pot aduce pe cei care le urmeaza in focul iadului, dupa cum ne-a spus si Profetul (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam):

" [...] si orice Bid'ah este o ratacire si orice ratacire va sfarsi in Iad." [Relatat de an-Nasaa'ee (1/224)]

Daca cineva v-ar spune: ‚Uite, acolo este un foc mare, haideti sa ne luam de mina si sa intram cu totii in el!’ ati zice ca acea persoana nu este intreaga la minte! Deci de ce sa ne unim practicind lucuri care nu sint decit inovatii?

(Va urma, in sha Allah)
 

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
Adoptarea irationala a ideilor altora & atasamentul fata de o cauza eronata

Acesta este unul dintre cele mai negative aspecte care pot fi intilnite in ziua de azi, precum si una dintre principalele cauze ale dezbinarii. Unii musulmani pun mai presus de Sunnah Profetului (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam) madhahab (intr-un inteles mai larg, madhhab reprezinta scoala care se concentreaza pe ceea ce a spus un anume mujtahid Imam, cum ar fi Abu Hanifa, Malik, Shafi'i sau Ahmad – impreuna cu numerosi invatati de prim rang care au urmat linia trasata de acesti initiatori) sau invatatii, desi Allah (subhaanahu wa ta'aala) a spus:

"Insa pe acela care se impotriveste Trimisului, dupa ce i s-a aratat lui calea cea dreapta, si care urmeaza un alt drum decat cel al dreptcredinciosilor, il vom pune Noi Impreuna cu aceia cu care s-a aliat, si-l vom lasa sa arda in Gheena. Si ce rea menire [este aceasta]!" [Qu’ran, Traducerea sensurilor, Surah an-Nisaa 4:115]

Cind unor musulmani li se spune „Ar trebui sa faceti asa pentru ca astfel e scris in Qur'an si in Sunnah”, ei raspund „Bine, dar madhab pe care o umrez eu zice asa” sau „Asta nu e ceea ce mi-a zis Shaykh-ul meu”. SubhanAllaah, atunci de ce ni l-a trimis Allah Subhaanahu wa ta'aala pe ultimul Sau Mesager (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam), daca nu pentru a ne invata religia Islamului?

Allah Subhaanahu wa ta'aala spune:
"Insa, nu! [Jur] pe Domnul Tau! Nu vor crede ei [cu adevarat] pana ce nu te vor lua pe tine ca judecator pentru cele care se isca intre ei si nu vor mai afla in sufletele lor temere fata de ceea ce tu ai hotarat si nu se vor supune cu desavarsita supunere [hotararii tale]." [Qu’ran, Traducerea sensurilor, Surah an-Nisaa 4:65]

Nici un musulman nu va recunoaste deschis faptul ca nu asculta de ceea ce ne-a recomandat Profetul Muhammad (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam) sa facem, insa citi dintre noi cautam dovezi din Sunnah atunci cind este vorba despre chestiuni legate de credinta si practica, incercind sa descoperim cum ar trebui sa procedam?

O alta problema este formarea de grupuri si partide, ale caror membri adopta telurile si credintele respectivelor grupari din loialitate, fara sa isi puna vreun semn de intrebare.

Allah Subhaanahu wa ta'aala ne-a avertizat in legatura cu acest lucru:
"31. Intoarceti-va la El caindu-va! Fiti cu frica de El si impliniti Rugaciunea [As-Salat] si nu fiti dintre politeisti,
32. Dintre cei care au divizat religia lor si au devenit secte, fiecare ceata bucurandu-se pentru ceea ce are ea!" [Qu’ran, Traducerea sensurilor, Surah ar-Room 30:31-32]

Formarea unor astfel de grupari este o alta cauza a dezbinarii Ummei, fiind si generatoare de ura in acelasi timp, deoarece unii musulmani care fac parte dintr-un grup refuza sa ii salute macar pe cei care fac parte dintr-o alta grupare, din simplul motiv al unei apartenente diferite. Unitatea nu se va produce atita timp cit musulmanii se lasa acaparati de acest tip de comportament eronat, ci numai atunci cind se va sfirsi acest atasament fata de o cauza (hizbiyyah) iar musulmanii se vor iubi pentru ca au aceleasi scopuri, credinte si practici.

Mijloacele pentru corectarea acestei situatii

Dupa ce am enumerat citeva dintre motivele care conduc la dezbinarea Ummei, sa vedem care ar putea fi remediul acestei situatii. Allah Subhaanahu wa ta'aala ne-a spus in Qu’ran Kareem:

"[…] Allah nu schimba starea unor oameni pana ce ei nu schimba ceea ce se afla in sufletele lor. Iar daca Allah voieste un rau pentru un neam, acesta nu poate fi respins. Si ei nu au in locul lui Allah nici un alt ocrotitor." [Qu’ran, Traducerea sensurilor, Surah ar-Ra'd 13:11]

Asa cum situatia arabilor din perioada pre-islamica (zilele ignorantei - Jaahiliyyah) nu a fost modificata decit prin venirea Profetului Muhammad (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam) si a revelatiei divine, care i-a ajutat atit in viata lumeasca, cit si in cea vesnica, corectarea starii actuale nu se poate face decit prin reintoarcerea la Qur'an si Sunnah, in modalitatea in care acestea au fost implementate de companioni.

Stim din Cartea lui Allah Subhaanahu wa ta'aala si din Sunnah Mesagerului sau (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam) ca aceasta este singura cale spre reusita:

"Si acesta este drumul Meu drept! Deci urmati-l si nu urmati caile care va abat de la drumul Lui!" Acestea vi le-a poruncit; poate ca voi veti fi cu frica!" [Qu’ran, Traducerea sensurilor, Surah al-An'aam 6:153]

Mesagerul lui Allah (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam) a explicat acest aspect companionilor sai: intr-o zi, Profetul (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam) a desenat pe sol o linie dreapta, iar in lateralele acesteia mai multe liniute. Apoi, in timp ce isi misca degetul in directia sus-jos pe linia dreapta, Profetul (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam) a recitat versetul sus-mentionat din Surah al-An'aam. Apoi Profetul Muhammad (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam) a aratat spre liniutele desenate pe partile laterale ale liniei drepte spunind:

"Aceasta este calea lui Allah iar liniile mai mici sint celelalte drumuri. La capatul fiecarei cai desemnate de liniute se afla un diavol care indeamna sa fie urmata (calea gresita)." [Hadeeth autentic, clasificat in Dhilaal-ul-Jannah fee Takhreej-is Sunnah(16-17)]

Allah Subhaanahu wa ta'aala ne spune prin Nobilul Qu’ran:

"Nu este nimic bun in cea mai mare parte a vorbelor lor tainice, in afara acelora care poruncesc milostenia, fapta buna si impacarea intre oameni. Iar aceluia care face aceasta, cautand multumirea lui Allah, ii vom darui mare rasplata." [Qu’ran, Traducerea sensurilor, Surah an-Nisaa 4:115]

Prin acest ayah Allah Subhaanahu wa ta'aala face conexiunea dintre 'calea dreptcredinciosului' si ceea ce ne-a trimis el prin intermediul Mesagerului Sau (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam). Profetul Muhammad (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam) ne-a vorbit despre divizarea Ummei in secte. Atunci cind a fost intrebat care dintre secte va fi cea salvata, Profetul (sal-Allaahu 'alayhe wa sallam) a raspuns: "Cea care ne urmeaza pe mine si pe companioni."
 
Top