Descrierea Raiului

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Asalamu aleikom w rahmatulah w barakatu
Multumesc familei Abdulescu pentru ca mi-a dat acordul lor sa postez acest minunat subiect despre Paradis. De cate ori ma simt la pamant de cate ori inima imi este trista, il citesc, iar mai apoi subhan Allah simt cum starea mea s-a schimbat.In sha Allah cu totii sa fim locuitori acestuia si in sha Allah sa ne faca ALah lucrul nostru usor Amen YA RAB

Fratilor si surorilor, salamu alaikom wa rahmatul Allahi wa barakatoh


Acest subiect este tradus de la o lectia in limba araba facuta de Sheikul "Ibrahim Al-duwayesh" inshaAllah sa fie de folos pt noi toti,
si sa ma scuzati daca am gresit cu traducerea




CE FRUMOASA ESTE GENNA sau RARADISUL

Am vazut ca sufletul meu s-a inclinat pt viata si s-a innecat in frumusetea ei,am vrut sa-l salvez......am incercat sa-l tratez,m-am dus sa fac multe rugaciuni dar nu era de ajuns,am inceput sa intreb pe cei din jurul meu ce sa fac,apoi m-am pus in mana lui Allah,ma plangeam la el prin ce am trecut si cum m-am schimbat...... si El nu ma dezamagit, si am cautat despre paradisul si descrierea lui.am stiut ca inimii din cind in cind le trebuie o hrana ca aceasta, pt ca hrana asta este ca si combustibilul pt o calatorie lunga in care drumul ei este plin de dorinte care stralucesc tot timpul.in special dorintele din timpul nostru.si nu mi-am gasit pt sufletul meu un tratament mai bun de cit sa-mi amintesc de genna si
bunastarea ei.

IBN AL-JAWZI a zis...."wallahi traiul adevarat este numai in genna....si wallahi imi imaginez cum este intrarea in genna si traiul permanent in ea fara imbolnavire sau o boala, ci o sanatate permanenta intr-o bunastare continua tot timpul...etc"

Aceasta este genna...bunastare permanenta....vorba despre ea este consolarea tristetii,descrierea ei este calmarea sufletelor, si vorba despre ea nu plitiseste pe cei care asculta.

deci...am uitat fratilor si surorilor de genna??

Subaha Allah....uitati-va la situatia oamenilorde acum,uitati-va la viata din jurul vostru...dorinte,tehnologii,televiziuni...bani si afaceri...calatorii, turism si distractia...plaje si cabane...verdeata si peisaje frumoase.

asa este cu multi oameni din timpul nostru are au inima intarita,speranta
lunga,slabiciune in credinta,au uitat de "Gradinile pline de tihna si placere"??
oameni cei bogati si cei saraci fug dupa viata si bunastarea ei, concureaza intre ei cu bani si luxurile vietii.....
cei bogati cauta luxul mai mult,iar cei saraci incearca sa-i imita pe cei bogati dar li se ingreuneaza lor acest lucru.deci toti in afara de cei pe care i-a ferit Allah s-au inecat in inundatia luxului si a dorintelor.am uitat de adevarul vietii,cerem o viata frumoasa dar si incercam sa zicem ca e buna si frumoasa,si multi care nu au viata buna sunt trisiti, dar sunt unii care s-au suparat ca nu a avut o viata frumoasa. si cine a avut o viata frmoasa a uitat ca e o bunastare temporara,...ca si visele, cu tristete si griji, boli si datorii...oboseala, nervozitate si nefericire.
deci daca asa este situatia...omul destept printre noi trebuie sa se intrebe..... "intradevar asta e bunastarea adevarata"??? am uitat de bunastarea care nu se termina??? si care nu se intrerupe??

nimieni nu poate sa descrie genna indiferent cit de multe cuvinte stie,tremura inima omului credincios cind asculta despre ea si descrierea ei.

deci o cei saracii ...sa nu uitati ca este o bunastare permanenta si sa nu fiti tristi pt ca cei saraci intra in rai inainte de cei bogati cu 40 de ani,asa cum a zis profetul Muhammad saaws.

o cei bogati...chiar daca ati ajuns la un nivel mare,chiar daca ati trait in castele, chiar daca erau castelele voastre inconjurate de gradini, pomi si flori,si daca erau mobilate cu cele mai frumoase mobile, sa va amintiti de ["caminele bune in gradinile Edenului"].["in gradini pe sub care curg paraie"]

deci fratilor si suroirilor sa nu uitati de genna...bunastarea care nu a vazut-o nimeni si despre care nu a auzit nici un om.nici nu-i trece prin cap la nimeni cum este.

Sa spuneti la cei care urmaresc dorinele lor...sa le spuneti ca acestea sunt numai momente,ne miram cum ei schimba pe cele
"neprihanite,mladioase si toate de o varsta"
سورة الواقعة - سورة 56 - آية 37
عربا اترابا
sau "ca si cind ar fi rubine si margean"
سورة الرحمن - سورة 55 - آية 58
كانهن الياقوت والمرجان
cu alte femei murdare si preacurvite?

sa se aminteasca cind şeitanul le va spune despre femei murdare care preacurvesc,sa se aminteasca de ["Hurii cu ochii mari"]
(و حور عين)
si ["hurii retrase in corturi"]
سورة الرحمن - سورة 55 - آية 72
حور مقصورات في الخيام
amintiti-le celor care beau vinul...o bautura murdara care pierde mintea si strica religia... amintiti-le de ["rauri de vin spre placerea celor ce beau"]
وانهار من خمر لذة للشاربين
Si cei care asculta muzica si melodii...sa va amintiti de cuvintarea lui Allah si cintecele huriilor cu cele mai frumoase melodii,si miscarea crengilor pomilor din rai.

deci fratilor si surorilor sa va amintiti tot timpul cu toata bunastare veitii noastre.... de bunastarea permanenta este linga creatorul lumii, Allah sunbhanhu wa ta'ala.

imaginati-va fratilor ca sunteti in genna,imbracati ["in straie verzi din matase si brocart,rezemandu-va pe divane"]
ويلبسون ثيابا خضرا من سندس واستبرق متكئين فيها على الارائك
si cu hurii va bucurati...si savurati toate felurile de fructe ,[" se va trece printre ei cu tipsii de aur si cu cupe,in ele se va afla tot cea ce poftesc sufletele si place ochilor, si in veci veti ramane voi in el"] adica paradisul.
سورة الزخرف - سورة 43 - آية 71 يطاف عليهم بصحاف من ذهب واكواب وفيها ما تشتهيه الانفس وتلذ الاعين وانتم فيها خالدون
imaginati-va ca sunteti adunati cu toti cei dragi si iubiti la umbra ei,beti dintr-un nectar pecetluit...asta e genna

Aceasta este Genna

* daca va intrebati de pamintul ei si nisipul ei....este şofran si mosc, si nisipurile ei sunt margaritare si corimb ياقوت

* si daca va intrebati de caldiriele ei...sunt facute din aur si argint,pardoseala e din mosc si tavanul este tronul lui cel milostiv


* si daca va intrebati de largimea usii sale...este ca mersul pe jos de 40 de ani,si o sa vina o zi in care o sa fie foarte mare aglomeratia la ea


* si daca va intrebati cum sa plantati in ea o floare sau pom...se face cind spuneti :
"Subhana Allah wa alhamdulillah wa la ilaha illa Allah wa Allahu Akbar"
( سبحان الله و الحمد لله ولا اله الا الله و الله اكبر ) atunci iese un pom sau floare


*si daca va intrebati de pomii ei...in ea nu exista un pom a carui trunchi sa nu fie din aur si argint,nu este din lemne.


*si daca va intrebati de roadele ei ...vor fi atirnate ["fiind la indemana lor"] ..iau din ele cind vor,stând in picioare , stând pe jos sau rezemandu-se....de fiecare data cind iau din pom iese alt fruct nou in locul lui.
["de cite ori vor primi din ele un rod,ca hrana, vor zice: "Acestea sunt cele pe care le-am primit si mai inainte!"caci l-i s-au dat
{lor si altele} asemanatoare cu ele"] .... asemanatoare in culoare si forma, dar sunt diferite la gust!!!


*si daca va intrebati de fructele ei....sunt mai moi decit untul si mai dulci decit mierea.


*si daca va intrebati de umbra ei....este in ea un pom mare,merge omul in umbra pomului 100 de ani si nici nu se termina umbra. ["sub umbra intinsa"] {umbra permanenta care nu se micsoreaza niciodata
سورة الواقعة - سورة 56 - آية 30وظل ممدود

* daca va intrebati de raurile ei... ["iata descrierea raiului care le-a fost fagaduit celor cu frica de Allah: in el sunt rauri cu apa care nu se strica,si rauri cu lapte al carui gust nu se strica si rauri de vin spre placerea celor ce
beau si rauri de miere limpede"]
سورة محمد - سورة 47 - آية 15
مثل الجنة التي وعد المتقون فيها انهار من ماء غير اسن وانهار من لبن لم يتغير طعمه وانهار من خمر لذة للشاربين وانهار من عسل مصفى
iar (kawther) este un rau mai alb decit laptele,si mai dulce de cit mierea,si malurile lui sunt ca margelele.


* si daca va intrebati de vreamea ei...["Nu o sa vada in ea nici soare arzator,nici ger"]
سورة الإنسان - سورة 76 - آية 13
لا يرون فيها شمسا ولا زمهريرا

* si daca va intrebati de corturile ei...la fiecare om credincios este un cort ca o perla ,lungimea lui este de 60 de mile.


* si daca va intrebati de locuintele ei si castelele ei....sunt camere deasupra lor alte camere construite,se vad ca transparente si pe sub care curg rauri.

* si daca va intrebati de aşternuturile ei...["{ei vor sta} intinşi pe aşternuturi captuşite cu brocart"] (matase groasa)
سورة الرحمن - سورة 55 - آية 54
متكئين على فرش بطائنها من استبرق

* iar daca va intrebati de mancarea oamenilor din rai .... (20) ["si vor gasi fructe dintre cele pe care si le aleg"] (21) ["Si carne de pasere pe care o poftesc"]
سورة الواقعة - سورة 56 - آية ,21,20وَفَاكِهَةٍ مِّمَّا يَتَخَيَّرُونَ
وَلَحْمِ طَيْرٍ مِّمَّا يَشْتَهُونَ

* iar daca va intrebati de vasele care le folosesc...sunt facute din aur si argint.


* iar daca va intrebati de servitori lor ...(17)["si vor trece printre ei feciori veşnic tineri"] (18)["cu potire,cu ulcioare si cu
un pahar de la un izvor"]
سورة الواقعة - سورة 56 - آية 17,18
يَطُوفُ عَلَيْهِمْ وِلْدَانٌ مُّخَلَّدُونَ
بِأَكْوَابٍ وَأَبَارِيقَ وَكَأْسٍ مِّن مَّعِينٍ

* iar daca va intrebati de imbracamintea lor.....este din matase, matase facuta de Allah cel milostiv.


* si daca va intrebati de bijuteriile lor....sunt din cele mai clare si pretioase pietre,din perle si diamante si bratarele de aur si perle,cea mai mica perla lumineaza intre est si vest.


* iar daca va intrebati ce asculta.... miscarea pomilor de catre vint scoate niste sunete care sunt mai superbe de cit toate sunetele si muzica din viata noastra.iar cum sa fie si cintecul hurilor? cinta cu niste voci care nu le-a auzit nici o creatura. asta e muzica adevarata!!!


* si daca va intrebati de mijloacele lor de transport cu care merg in vizite intre ei ....sunt cai impodobiti cu diamant si perle cu care merg unde vor in raiuri.


* si daca va intrebati de feţele celor din rai.....prima grupa dintre ei este ca luna cind e plina,si a doua grupa este ca cea mai frumoasa culoare a unei planete din univers


* si daca va intrebati de virsta lor...este ca la virsta de 33 de ani


Acum eu vreau sa va intreb...oare oameni din rai sunt unii mai buni decat alti???


DA.... in Genna sunt 100 de trepte,intre fiecare treapta este o distanţa ca intre cer si pamant, si Firdawsul este cea mai inalta treapta .si superioritatea acolo este in functie de cit si-au dat silinta in viata noastra. Ne rugam lui Allah sa fim toti in Firdawsul cel inalt inshaAllah.


* si daca va intrebati de conditiile lor....ei beau si mananca,si nu au necesitati fiziologice(urina,excremente).si neicisitatile unui om dintre ei este ca o transpiratie cu un miros de mosc.


*si daca va intrebati de puterea unui om dintre ei...se da fiecaruia puterea echivalenta a 100 de barbati la mancare,bautura, impreunare (dragoste) sau orice dorinţa.cel mai puternic dintre ei la impreunarea este cel mai modest om din viata noastra.


* si daca va intrebati de sanatatea lor...nu exista in genna oboseala fizica sau psihica,nici plictiseala sau osteneala, si nici nu se imbolnavesc
[" Nu-i va atinge in ea osteneala si nu vor fi ei scoşi din ea"]
سورة الحجر - سورة 15 - آية48
لاَ يَمَسُّهُمْ فِيهَا نَصَبٌ وَمَا هُم مِّنْهَا بِمُخْرَجِينَ


 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
ce frumoasa e genna..acolo se scoate ura din inima oamenilor
["Si Noi vom scoate pizma din piepturile lor si ca fratii vor şedea pe paturi unii in fata altora"]
سورة الأعراف - سورة 7 - آية43
وَنَزَعْنَا مَا فِي صُدُورِهِم مِّنْ غِلٍّ إِخْوَانًا عَلَى سُرُرٍ مُّتَقَابِلِينَ



acolo .....nici nu stiti ce-i acolo......
acolo se scoate afara grija si tristeţea [" Ei vor zice: Luada lui Allah care a indepartat de la noi mâhnirea! Domnul nostru este iertator si multumitor"]
سورة فاطر - سورة 35 - آية34
وَقَالُوا الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي أَذْهَبَ عَنَّا الْحَزَنَ إِنَّ رَبَّنَا لَغَفُورٌ شَكُورٌ
["Si nu vor auzi in ea nici vorbe deşarte,nici invinuiri de pacate, (26) Ci numai cuvintul Pace! Pace!!"]
سورة الواقعة - سورة 56 - آية25
لا يَسْمَعُونَ فِيهَا لَغْوًا وَلا تَأْثِيمًا
إِلاَّ قِيلا سَلامًا سَلامًا

Allahu Akbar!!!!! nu este ura sau dusmanie!!!! ci pace si siguranţa, iubire si liniste!!!!
le transmite Allah de la el pacea,
["Pace! Un cuvint de la un Stapân,Indurator"]
سورة يس - سورة 36 - آية 58
سَلامٌ قَوْلا مِن رَّبٍّ رَّحِيمٍ
ii asteapta ingerii la portile raiului, ii felicita spundu-le: ["Aceasta este ziua voastra,care vi s-a promis"]
سورة الأنبياء - سورة 21 - آية 103وَتَتَلَقَّاهُمُ الْمَلائِكَةُ هَذَا يَوْمُكُمُ الَّذِي كُنتُمْ تُوعَدُونَ


* iar daca va intrebati de femeile raiului....sunt hurii cu ochii mari,
["si vor avea langa ei fete neprihanite, cu priviri scurte si cu ochii mari frumosi"]
(49) "[semanand cu niste oua pastrate cu grija"]
سورة الصافات - سورة 37 - آية 49
وَعِندَهُمْ قَاصِرَاتُ الطَّرْفِ عِينٌ
كَأَنَّهُنَّ بَيْضٌ مَّكْنُونٌ
["ca si cind ar fi rubine si margean"]
سورة الرحمن - سورة 55 - آية 58
كانهن الياقوت والمرجان

sunt pure, rusinoase si albe, daca una dintre ele se uita de la cer la pamant,o sa umple ce este intre cer si pamant cu un miros foarte frumos,si hijabul care il are pe capul ei e mai bun de cit viata noastra si tot ce este in ea.


subhana Allah ...o vezi cu cele mai frumoase bijuterii, se rasfaţa in mersul ei,spune la sotul ei: "Wallahi nu vad in genna cineva mai bun decit tine,si nici cineva care imi place mai mult de cit tine,Alhamdulillah ca m-a
facut pt tine si pe tine pt mine".
si o imbratiseaza sotul ei, nu se plictiseste de ea si nici ea de el.


Si ceea ce dubleaza placerea in genna .... este intilnirea familiei,asa cum a zis Allah in coran:
["De gradinile Edenului,in care vor intra laolalta cu {toti} aceia care au fost evlaviosi, dintre parintii,sotii si copiii lor, iar ingerii vor intra la ei prin toate portile{zicand}"]
(24) ["Pace voua! pentru ca ati fost statornici.si ce buna este rasplata
Casei{veşnice}"]
سورة الرعد - سورة 13 - آية 23
جَنَّاتُ عَدْنٍ يَدْخُلُونَهَا وَمَنْ صَلَحَ مِنْ آبَائِهِمْ وَأَزْوَاجِهِمْ وَذُرِّيَّاتِهِمْ وَالْمَلائِكَةُ يَدْخُلُونَ عَلَيْهِم مِّن كُلِّ بَابٍسَلامٌ عَلَيْكُم بِمَا صَبَرْتُمْ فَنِعْمَ عُقْبَى الدَّارِ

subhan Ahhal...se aduna familia!!!.....se aduna si discuta despre amintirile lor din viata noastra, ce frumos sa se intilneasca familia incaodata intr-o casa vesnica.nu este moarte in ea,ci ["in ele vor cere in deplina liniste tot felul de fructe"]
سورة الدخان - سورة 44 - آية 55
يدعون فيها بكل فاكهة امنين
linistiti...mananca intr-o atmosfera linistita si extraordinara,
["Rezemandu-se pe divanuri, fara sa vada in ea nici soare arzator,nici ger"]
سورة الإنسان - سورة 76 - آية 13
متكئين فيها على الارائك لا يرون فيها شمسا ولا زمهريرا


ce frumoasa e genna

Si voi surorilor mele credincoiase....voi si sotii vostri in genna,Allah spune: ["Intrati in Rai, voi si soatele voastre, si va veti bucura voi!! "]
سورة الزخرف - سورة 43 - آية 70
ادخلوا الجنة انتم وازواجكم تحبرون
adica o sa se reînoiasca bucuria si va veni in fiecare ora ceva care va face fericiti.
nu sunt certuri,nici scandaluri,ci intilinire si fericire.nu-i luna de miere...ci o mierea permanenta.
["Locuitorii raiului vor fi in ziua aceea ocupati,bucurandu-se fericiti,"]
(56) ["Ei impreuna cu soatele lor, la umbra, vor fi rezemati pe divanuri"]
سورة يس - سورة 36 - آية 56
إِنَّ أَصْحَابَ الْجَنَّةِ الْيَوْمَ فِي شُغُلٍ فَاكِهُونَ
هُمْ وَأَزْوَاجُهُمْ فِي ظِلالٍ عَلَى الأَرَائِكِ مُتَّكِؤُونَ

Allahu Akbar...asa este un exemplu de doi sotii fericiti din rai

Bucura-te sora....nu exista in rai machiaje, si nici operatii estetice,ci o frumoseţa si stralucire naturala care se renoveaza tot timpul.
["Pe fetele lor vei recunoaste stralucirea raiului"]
سورة المطففين - سورة 83 - آية .23,24
تعرف في وجوههم نضرة النعيم["in Ziua aceea,vor fi chipuri luminoase"]
(39)["surazatoare si vesele"]
سورة عبس - سورة 80 - آية 39
وُجُوهٌ يَوْمَئِذٍ مُّسْفِرَةٌ
ضَاحِكَةٌ مُّسْتَبْشِرَةٌ
cind bate vintul nordului in genna...şi le atinge faţa si hainele... le face sa-le creasca frumuseţea lor mai mult,si cind se intorc la familiile lor le spune ..."wallahi ati devenit mai frumosi, si le raspund lor ...si voi ati devenit mai frumoasi".

surorilor...sunt multe dintre voi care se intreaba...ce avem noi in genna???

va spun ca aveti in rai tot ce vreti si doriti. :wink:
ati citit in coran? cind Allah spune ["Voi veti avea in ea ceea ce doresc sufletele voastre si veti avea in ea ceea ce veti cere"]
سورة فصلت - سورة 41 - آية 31
ولكم فيها ما تشتهي انفسكم ولكم فيها ما تدعون

sau cind spune: ["Ei au la Domnul lor ceea ce voiesc,aceasta este rasplata celor care savârşesc fapte bune"]
سورة الزمر - سورة 39 - آية 34
لهم ما يشاؤون عند ربهم ذلك جزاء المحسنين

deci sa ceri sora ...cere tot cea ce iti vine in suflet, cere indiferent ce a fost cererea ta sau dorinta ta.


fratilor si surorilor.. cel mai mare har,un har extraordinar, de la care va dati seama ca viata noastra nu are nici o valoare..este ca cine intra in rai nu se imbolnaveste,nu imabtrineste,nu moare, le striga Allah:
"veti avea bunastarea permanenta,traiti si nu veti muri niciodata,ramaneti sanatosi si nu va veti imbolnavi niciodata,ramenti tineri si nu veti imbatrini niciodata,coboara pe voi milostivitatea si multumirea Domnului vostru si nu se va supara pe voi niciodata".
si se va aduce pe moartea sub forma unui berbec,se va pune intre genna si iad, si se taie sub privirea lor, si atunci se striga: "o oameni raiului nu mai este moarte, si o oameni iadului nu mai este moarte."
si atunci daca ar muri cineva de fericire...ar muri oameni raiului,si daca ar muri cineva de tristeţe,ar muri oameni iadului.!!!


in genna nu exista dorinţe,ci realitati vizibile.oameni din rai stau si isi amintesc intre ei cum a fost in viata noastra,
spune unu altuia : mai tii minte intilnirea cutare??...tii minte cind am cerut de la Allah sa ne ierte pacatele noastre? si iata ca ne-a iertat

si voi inshaAllah sa fim cu toti in genna si sa spunem unu la altul: mai tii minte cind am stat si am ascultat sau sa citesc descrierea raiului? atunci cind au lacrimat ochii nostri si am cerut lui Allah sa intram in genna? ia
vezi ca suntem in genna.!!!

la ilaha illa Allah

asta este genna....in ea este cea ce nu a vazut ochiul,si nici nu a auzit urechea, si nici nu şi-a imaginat vreodata un om.

deci este vre-o bunastare mai buna de cit asta?
sa nu va grabiti fratilor....inca mai este ceva mult mai frumos de cit tot ce am mentionat, este ziua vizitei !!!!

o zi despre care nu se gasesc cuvinte ca sa vi-o imaginati.ci wallahi nici constiinta umana nu poate s-o conceapa.
Uitati-va la voi cum sunteti acum, cind cititi descrierea raiului si frumoseţea lui. si voi numai cititi si va imaginati creatia lui Allah...si cum este cind va uitati la frumusetea lui Allah??
cum sunteti cind va uitati la frumosetea absoluta,nelimitata !!!! cum sunteti cind va uitati la perfectiunea frumosetii !!!! cum sunteti cind va
uitati la frumoseţea Creatorului!!!.caci Allah este frumos si ii place frumosetea. cum este sa-l vedeti pe Allah cu ochii vostri???


asa cum spune profetul Muhammad(saaws) in Saheeh Al-Bukhari,cind s-a uitat profeul SAAWS la luna plina si a zis:
" voi o sa-l vedeti pe Domnul vostru asa cum vedeti aceasta luna"
o Allah ce uimitoare este situatia asta, intilnirea cu Creatorul,sa stam intre mainile lui Regele regilor, privindu-L la fata!!!!
sa ascultati cind se striga in rai: "o oamenii raiului, Allah Subanahu wa ta'ala cere vizita voastra"
subhana Allah!!! cine cere vizita???? este Allah Stapanul peste toate.

se ridica ei rapede la vizita Lui.si cind ajung la valea AL-AFIAH se pregatesc pt cei cu cele mai mari grade loje din lumina,si alte din perle si alte din diamante si alte din aur si alte din argint si sta ala cu cel mai mic grad la dune كثبان de nisip cu miros de mosc.cel de jos nu vede pe cei cu loje superioare.
atunci cind se aseaza toti la locul lor....se striga:"o oameni raiului,aveti de la Allah o promisiune care vrea sa o indeplineasca pt voi".
si ei intreaba..ce este promisiunea asta??? nu-i asta ca ne-a introdus in rai?? Ca ne-a iertat pacatele??? nu-i asta ce ne-a recompensat cu aceasta bunastare permanenta??
si in timp ce ei se intreaba...apare o lumina puternica deasupra lor care lumineaza toata genna,atunci ei ridica capul lor si vad ca e Allah,cel Tare, Atotputernicul, Cel Preînalt.... a aparut deasupra lor si le-a zis: "o oameni raiului Salamu alaikom".
["Salutul lor in ziua cind il vor întâlni va fi Pace! iar El le-a pregatit lor o rasplata generoasa"]
سورة الأحزاب - سورة 33 - آية 44
تحيتهم يوم يلقونه سلام واعد لهم اجرا كريما

"o oameni raiului asta e ziua rasplaţii".
si descopera Allah acoperământul si ii acopera cu lumina lui,
si ei atunci nu au alta placere mai mare in rai de cit sa se uite la Domnul lor ,si nici nu se uita la alteceva din toata bunastarea raiului in timp ce se uita la El.
["In ziua accea,vor fi chipuri luminoase"]
سورة القيامة - سورة 75 - آية 22
وجوه يومئذ ناضرة
atunci cind ei il vad le spune Allah:"sunteti mutumiti???" si ei raspund: "cum sa nu fim multumiti o Domnul nostru!!!! caci ne-ai dat ceea ce nu ai dat la altii din creaturile tale "
si atunci le spune: " vreti sa va dau ceva mai bun de cit asta???"
si ei zic: "o Allah.....ce este mai bun de cit asta???"
si le raspunde :"va dau de la mine multumirea mea asupra voastra si nu ma supar pe voi niciodata!!"


Asta este cel mai mare dar de la Allah.

cerem de la Allah sa fim si noi din acesti oameni...amin..amin...amin

deci multumirea lui Allah este mai buna de cit genna si ceea ce este in ea.
["Aceasta este ca indurare de la Domnul tau si Aceasta este marea izbândă"]
سورة الدخان - سورة 44 - آية 57
فضلا من ربك ذلك هو الفوز العظيم

frati mei..surorile mele,..in ce situatia sunteti acum??? va ginditi la genna??
vreti sa pierdeti genna si aceasta bunastare?? cum va simtiti atunci?

OTHMAN BEN AFFAN statea la un mormant si plangea udandu-se barba lui si spunea:"daca eram intre genna si iad si nu stiu unde va fi ordonat sa ma duca,atunci asi fi vrut sa fiu nisip inainte sa stiu unde voi fi trimis".

OMAR BEN ABDEL-AZEEZ a plins intr-o zi si l-a intrebat nevasta sa: de ce plangi?
a zis: mi-am amentit situatia oamenilor cind Allah spune:["O parte vor fi in Rai si o parte vor fi in văpaie"]
سورة الشورى - سورة 42 - آية 7
فريق في الجنة وفريق في السعير

tot la OMAR a venit intr-o zi servitoarea lui si i-a zis: am visat ca parca a venit sfarsitul lumii,si am vazut ca oameni au inceput sa treaca pe podul iadului....si te-am vazut o emirul celor credinciosi...... si inainte sa termine de povestit a lesinat OMAR cazand jos.
au fugit la el sa-l trezeasca si servitoarea plingea si zicea: te-am vazut o emirul celor credinciosi Wallahi ca ai scapaaaaattt.te am vazut ca ai scapat!!!! ca sa-l linesteasca!!! .

asa au fost inimile celor credinciosi inainte, buni si cinstiti cu domnul lor!!!

iar oameni raiului...au intrat in rai cu milostivitatea lui Allah,si cu grija sa faca faptele care duc la Geena.

si prima fapta care este cea mai importanta fapta este (cheia raiului).
stiti ce este cheia raiului???
-este LA ILAHA ILLA ALLAHلا اله الا الله
intr-o zi a fost intrebat WAHAB IBNU MUNABBEH: nu-i asa ca LA ILAH ILLA ALLAH este cheia raiului???
a zis ba da ,dar nu exiata o cheia fara dinti, aduci o cheia cu dintii se deschide pt tine, si daca nu are dintii ... nu se deschide pt tine.

===> iar dintii LA ILAHA ILLA ALLAH sunt urmatoarele condiltii:

* oameni raiului in Domnul lor cred si de supararea lui se feresc.

* ["fac rugaciunea si dau Dania "]
واقاموا الصلاة واتوا الزكاة

* ["se feresc de pacatele mari si de faptele rusinoase"]
يجتنبون كبائر الاثم والفواحش

* ["cind este pomenit numele lui Allah,li se cutremura inimile lor"]
اذا ذكر الله وجلت قلوبهم

* ["credinta sporeste cand li se citesc versetele Lui, si se încred in Domnul lor"]
واذا تليت عليهم اياته زادتهم ايمانا
وعلى ربهم يتوكلون

* ["care raman departe de vorbe deşarte "]
والذين هم عن اللغو معرضون

* ["care se feresc de muieri (6) Afara de soatele lor si de aceea ce stapânesc mâinele lor drepte,caci pentru aceasta nu sunt ei învinuiţi "]
وَالَّذِينَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ (6) إِلاَّ عَلَى أَزْوَاجِهِمْ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَيْرُ مَلُومِينَ

* ["acei care sunt cu grija faţa de cele încredinţate si faţa de făgăduinţa lor"]
والذين هم لاماناتهم وعهدهم راعون

* au postit si s-au rugat de dupa mijlocul nopţii....s-au obosit corpurile lor din cauza foamei si oboselii. iar scopul lor este multumirea lui Allah

* au cerut mult iartarea lui Allah,li s-a sters din pacatele lor, de fiecare data cind cer de la Domnul lor..,le da lor,

* ei sunt robii lui Allah cei aleşi,sunt iubiti in numele lui Allah. ei sunt prietenuii coranului...il recita zi si noapte, si daca glumesc ei nu mint, si evita nervozitate si iarta oameni.

* acela care se roaga noaptea cind oameni dorm

* ["care se teme de ziua cand se va infaţişa Domnului său si şi-a oprit sufletul de la pofte"]
من خاف مقام ربه ونهى النفس عن الهوى

* ["care a fost cu teama de Cel Milostiv,fara ca el sa-L vada,si care a venit [carte El] cu inima plina de căinţa"]
من خشي الرحمن بالغيب وجاء بقلب منيب

* oameni carora le este frica de Allah, ["ei zic "noi ne temem de o zi posomorâta si trista de la Domnul nostru!"]
انا نخاف من ربنا يوما عبوسا قمطريرا
si vine raspunsul... ["Allah îi va apara pe ei de raul aceli zilei şi-i va face pe ei sa aiba parte de lumina si bucurie"]
فوقاهم الله شر ذلك اليوم ولقاهم نضرة وسرورا
"
* ["Si ii va rasplati pe ei pentru ca au rabdat,cu o gradina si cu {veşminte} de matase"]
وجزاهم بما صبروا جنة وحريرا

* oamnei care au crezut in Allah si in trimisii lui si care ["au zis:" Lauda lui Allah care ne-a calauzit spre aceastea! si noi nu am fi fost indreptati pe calea cea buna daca Allah nu ne-ar fi calauzit"]
وقالوا الحمد لله الذي هدانا لهذا وما كنا لنهتدي لولا ان هدانا الله






 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
sa fiti atenti robii lui Allah...sa fiti atenti la contitiile intrarii in genna, sa nu va faca frumusetea vietii noastre sa uiti de genna,ci sa folositi aceasta frumusetea ca sa ajungeti in rai inshaAllah. ... nu ati citit in coran???


in surat al-mulk:

تَبَارَكَ الَّذِي بِيَدِهِ الْمُلْكُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ
الَّذِي خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَيَاةَ لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلا وَهُوَ الْعَزِيزُ الْغَفُورُ
(1) ["Binecuvantat fie Acel care are in mana Lui imparatie si este cu putere peste toate"]
(2) ["Acela care a facut moartea si viata, ca sa va incerce pe voi, {pentru a vedea} care dintre voi este mai bun intru fapta.si El este puternic si iertator"]

Si inainte de incheiere fratilor.... vreau sa va spun ca ultimul om care intra in genna, este un om ce iese din foc târându-se si Allah subhanahu wa taala ii spune: "du-te si intra in genna!! fuge el la ea si Allah il face sa-si imagineze ca e plina. si se intoarce si ii spune la Allah: O Domnul meu..am gasit-o plina!!!!
si iarasi ii spune Allah: "du-te si intra in genna!!! fuge la ea si Allah il face sa-si imagineze ca e plina. si se intoarce si ii spune la Allah: O Domnul meu..am gasit-o plina!!!!
si ii spune Allah : du-te la genna si o sa ai de 10 ori mai bine de cit lumea care ai trait (adica lumea noastra)!!"
atunci zice omul: o Domnul meu...razi de mine?!! rizi de mine si tu esti Stapinatorul???
aunci a zimbit profetul cind ne-a spus spuns aceasta povete si a zis :
"si acela este omul cu cel mai mic grad in rai"

fratilor si surorilor...Asta este genna!!!, am incercat sa o descriu si nu am putut pe deplin.si asta este putin din descrierea raiului.
inca va mai intereseaza mult lumea noastra???
Allah spune:
[ "Oare v-a placut voua viata aceasta mai mult de cit Viata de apoi? placerea acestei vieti nu va fi decit putina din lumea de apoi"]
سورة التوبة - سورة 9 - آية 38
ارضيتم بالحياة الدنيا من الاخرة فما متاع الحياة الدنيا في الاخرة الا قليل

Wallahi lumea noastra pe linga viata de apoi pt Allah este ca si urma de apa care ramane pe un deget ce a fost bagat si scos din apa.

===> o stire frumoasa pt aceasta natiune musulmana …. este ca ei sunt jumate din oameni raiului!!!

DA!!! jumate din oameni raiului sau chiar 2-a treimi. si s-au bucurat companioni profetului cind au auzit acest lucru de la el SAAWS!!

deci daca vreti sa fiti in genna, pregatiti-va de acum si asta nu inseamna sa lasati lumea noastra, ci sa faceti cum spune Allah in coran: ["Si nu uita partea ta din aceasta viata"]
ولا تنس نصيبك من الدنيا

Deci omul destept face din viata o metoda sa ajunga la genna!! inshAllah
O Allah sa ne faci sa fim din oameni raiului
Amin
Amin
Amin

wa salla Allahu ala Muhammad wa Ala aalihi wa sahbihi wa sallam
 
Top