Despre Qur'an

Alessia

La ilaha illAllah!
Salam alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu!:blackhijab:

Bismillah Ar-Rahman Ar-Rahim

Inshallah am deschis acest thread unde veti putea gasi informatii cu privire la Qur'an.O sa incep prin a posta un articol despre importanta cunoasterii Qur'anului Inshallah.
 

Alessia

La ilaha illAllah!
Sa acordam prioritate Qur'an-ului

Sa acordam prioritate Qur’an-ului

*De Shaykh Abu Anas Hamad al-`Uthmaan



1.Sa ne cunoastem prioritatile

Hudhayfah a spus:Mesagerul lui Allaah (sallallaahu `alayhi wa sallam) ne-a relatat noua diferite lucruri.El (sallallaahu `alayhi wa sallam) a spus: "Increderea a fost trimisa in adancul inimilor oamenilor, apoi au invatat-o ei din Qur’an si apoi au invatat-o din Sunna." (dupa Al-Bukhaaree)


Al-Haafidh Ibn Hajar a spus: "Expresia lui (`azza wa jall): “apoi au invatat-o ei din Qur’an si apoi au invatat-o din Sunna” evidentiaza repetitia cuvantului “apoi” care indica faptul ca au invatat prima data din Qur’an inainte de a invata detaliile din Sunna.Si detaliile din Sunna inseamna tot ceea ce ei au invatat de la Profet (saallallaahu `alayhi wa sallam) fie ca aceste lucruri au fost obligatorii, fie ca au fost recomandate." (Fathul-Baaree)


Al-Maymoonee a spus:L-am intrebat pe Abu 'Abdullaah Imaam Ahmed cum e cel mai bine?Sa incep sa il invat pe fiul meu Qur’an-ul sau Hadith-urile? El a spus: "Nu! Qur’an-ul." Eu am spus: Sa il invat tot Qur’anu-ul? El a raspuns: "Numai daca nu este prea dificil, caz in care invata-l numai o parte din el." Apoi mi-a spus: "Daca prima data incepe sa recite, apoi el va invata recitarea corecta si va persevera." (Relatat de Ibn Muflih in Al-Aadaabush-Shar'iyyah)

Ibn Muflih a spus: "Acestia sunt urmasii lui Imaam Ahmad pana in zilele noastre." (Relatat de Ibn Abee Ya'laa in Tabaqaatul-Hanaabilah)


Ibn Taymiyyah a spus: "In ceea ce priveste memorarea Qur’an-ului, acest lucru este preferabil inaintea multor lucruri pe care oamenii le considera ca facand parte din “cunoastere”, dar care sunt in realitate fie inutile -in totalitate- fie cu putine beneficii.De asemenea, acest lucru (memorarea Qur’an-ului) ar trebui sa constituie o prioritate in special pentru cei care doresc sa isi insuseasca cunoasterea Deen-ului, a principiilor si particularitatilor sale.Deci o persoana ar trebui sa inceapa prin memorarea Qur’an-ului deoarece aceasta constituie fundatia cunoasterii Deen-ului.Aceasta este tocmai inversul a ceea ce fac unii oamenii care inoveaza, in sensul ca se preocupa mai mult de aspectele superficiale ale cunoasterii, cum ar fi kalaam-ul(vorbirea retorica) si argumentarea, comentarea pe marginea diferentelor, supunerea oarba de care nu este nevoie, relatarea din hadeeth-uri ciudate care nu sunt nici autentice si nici binefacatoare si discutarea fara a aduce dovezi.Si ei abandoneaza memorarea Qur’an-ului care este mult mai importanta decat toate acestea.” (Fataawaa al-Kubra 2/54-55)

Muhammad ibn al-Fadl a relatat: "L-am auzit pe bunicul meu spunand:I-am cerut tatalui meu permisiunea de a invata sub Qutaybah si el a spus: "Prima data invata Qur’an-ul si apoi iti voi da permisiunea".Asa ca am memorat Qur’an-ul.Apoi mi-a spus:"Mai ramai pana cand ii conduci pe oameni in rugaciune cu el(de ex. Pt rugaciunea taraweeh)."Asa ca am ramas si dupa rugaciune mi-a dat permisiunea si am plecat spre Marw." (Relatat de adh-Dhahabee in Tadhkiratul-Huffaadh, 2/722).


Ibn 'Abdul-Barr a spus: "Cautarea cunoasterii are mai multe nivele si diferite stagii care nu ar trebui sarite.Oricine le sare, se abate de la calea Companionilor si a celor care ii urmeaza.Oricine urmeaza in mod deliberat alta cale decat aceasta, deviaza serios.Oricum, oricine se abate din cauza unui ijtihaad(un rationament bazat pe cunoastere pe care un invatat il face cu intentia de a atinge adevarul), atunci acea persoana greseste.Asadar, primul pas spre cunoastere este memorarea Cartii lui Allah si incercarea de a o intelege.Si este obligatoriu sa cautam tot ceea ce ne va ajuta sa o intelegem.Oricum, nu spun ca este obligatorie memorarea Qur’anului in totalitate dar spun ca este obligatoriu si esential pt oricine doreste sa devina un invatat-nu ca este obligatoriu in sine(pt restul oamenilor).” (Jaami' Bayaanul-'llm wa fadlihi pp. 526-528)



Al-Khateeb al-Baghdaadee a spus: "Este potrivit pentru un student ca el sa inceapa cu memorarea Cartii lui Allah -deoarece aceasta este cea mai mareata ramura a cunoasterii si ar trebui sa I se dea intaietate." (Al-Jaami' li-Akhlaaqir-Raawee wa Aadaabis-Saami', 1/106)

Al-Haafidh an-Nawawee a spus: "Primul lucru cu care ar trebui sa inceapa este memorarea maretului Qur’an, care este cea mai importanta dintre ramurile cunoasterii.Atat Companionii cat si cei care i-au urmat nu obisnuiau sa ii invete pe oameni hadeeth-uri sau fiqh-uri decat dupa ce acestia memorau Qur’an-ul.Dupa ce o persoana il memoreaza, sa o lasam sa se preocupe de hadeeth-uri, fiqh-uri si alte lucruri in asa masura incat aceasta sa nu il conduca spre uitarea a tot ce a memorat din Qur’an.”
(Din introducere in Al-Majmoo' Sharhul-Muhadhhab, 1/38)



2.Sa cautam cunoasterea in proportii egale
(Din An-Nubadh, pp.67-69)

Allaah (`azza wa jall) a spus: “ (Noi l-am facut) un Coran pe care l-am impartit (in sure si versete) pentru ca tu sa-l citesti oamenilor in rastimpuri.Si l-am pogorat Noi rand pe rand.”(Traducerea sensurilor Coranului,Surat Al-‘Isra’,17:106)

Profetul (sallallaahu `alayhi wa sallam) i-a spus lui `Abdullaah ibn `Amr ibn al-`Aas: "Citeste Qur’an-ul in fiecare luna." El a raspuns: Cred ca am mai multa vointa decat atat.El (sallallaahu `alayhi wa sallam) a spus: "Recita-l o data la fiecare 20 de zile."El a spus:Cred ca am mai multa putere decat atat.El (sallallaahu `alayhi wa sallam) a spus: "Atunci recita-l o data la 7 zile si nu mai mai mult decat atat." (Relatat de al-Bukhaaree, nr. 5052 si Muslim, nr. 1159) .

'Abdullaah ibn 'Amr ibn al-'Aas a relatat de asemenea ca Profetul (sallallaahu `alayhi wa sallam) a spus: "Cine recita Qur’an-ul in mai putin de 3 zile, nu il intelege." (Saheeh: relatat de Abu Daawood in Sunan, no. 1394 si a fost autentificat de al-Albaanee in Saheeh Sunan Abee Daawood, no. 1294).

Umar ibn 'Abdul-Waahid, un companion al lui al-Awzaa'ee a spus: Noi citim al-Muwattaa lui Maalik in 40 de zile, asa ca el a spus:”O carte care mie mi-a luat 40 de ani sa o termin, voi o luati de la mine in 40 de zile.Cat de putin intelegeti din ea!” (Relatat de Ibn 'Abdul-Barr in at-Tawheed, 1/77)


Al-Khateeb al-Baghdaadee a spus: "Este bine sa avem grija la acumularea de cunostiinte, nu ar trebui sa invatam prea mult dintr-o data.Mai bine sa invatam cate putin, proportionat, astfel incat sa putem sa facem fata, sa memoram si sa intelegem.Pentru ca Allaah spune in Surat Al- Furqan: "Si zic aceia care nu cred:”De ce nu a fost trimis Coranul dintr-o singura data?”Asa a fost pentru ca Noi sa intarim cu el inima ta si Noi l-am recitat treptat si cu grija.”(Al-Faqeeh wal-Mutafaqqih (2/101).

Al-Khateeb de asemenea spune: "Si sa stiti ca inima este un organ ca toate celelalte.Este capabila sa indure unele lucruri si incapabila sa indure altele -exact ca si restul corpului.Asadar, unii oameni sunt capabili sa care 100 kg, in timp ce altii nu sunt capabili sa care nici 20.Unii oameni sunt capabili sa mearga pe jos kilometri intregi fara a obosi in timp ce altii nu sunt in stare sa parcurga nici macar 1 km fara a obosi...Asa ca sa ingaduim fiecarei persoane sa-si stabileasca limitele capacitatilor sale fara a-si consuma toata energia, pentru ca aceasta il ajuta sa invete cu o minte buna de la un profesor experimentat.” (Al-Fapeeh wal-Mutafaqqih, 2/107)



3.Rugandu-ne pentru sporirea cunostiintelor

Allaah (`azza wa jall) a spus: "Si spune: ”Doamne sporeste-mi mie stiinta!" (Traducerea sensurilor Coranului,Surat Ta-Ha, 20:114)

Umm Salamah a spus:Mesagerul lui Allaah (sallallaahu `alayhi wa sallam) obisnuia sa spuna la rugaciunea de dimineata: ”O Allah!Iti cer Tie cunostiinte benefice, fapte bune si sprijin neintinat.” (Hasan: relatat de Ahmad, 6/305) si atTiyaalasee, p.224)

Anas bin Maalik a spus: L-am auzit pe Messagerul lui Allah (sallallaahu `alayhi wa sallam) rugandu-se: “O Allaah! Binecuvanteaza-ma pe mine cu stiinta!Invata-ma ceea ce este bine si da-mi mie cunostiinte din care pot trage folos.”( Related by Haakim, 1/510)

Abu Bakr Muhammad ibn Ja'far a spus: L-am auzit pe Ibn Khuzaymah fiind intrebat: De unde ai acumulat toate aceste cunostiinte? Asa ca el a raspuns: "Mesagerul lui Allaah (sallallaahu `alayhi wa sallam) a spus: "Apa Zam-zam este pentru a fi bauta" (Relatat de adh-Dhahabee in Tadhkiratul-Huffaadh).Asa ca atunci cand beau aceasta apa, ma rog lui Allah pentru a primi cunostiinte folositoare.” (Hasan: a fost relatat in mai multe feluri)

Shaykhul-lslaarn Ibn Taymiyyah a spus (Majmoo`ul fataawaa, 4/39): "Realitatea acestui fapt este ca omul, ca slujitor al lui Allaah, face diferenta intre ceea ce cere pentru stiinta si calauzire si ceea ce cauta defapt sa ceara.Asa ca, fiind recunoscatore lui Allaah si intorcandu-se spre El, Allaah calauzeste o astfel de persoana, dupa cum a spus: “O voi slujitorii mei! Toti sunteti gresit calauziti in afara de cei pe care ii calauzesc Eu.Asadar, cautati calauzirea voastra la Mine.” (Relatat de Muslim, nr. 2577, de la Abu Dharr)

Si asa cum Profetul (sallallaahu `alayhi wa sallam) obisnuia sa spuna: “O Allaah! Domnul lui Jibreel, Meekaa 'eel si Israafeel. Creatorul cerurilor si al pamantului.Cunoscatorul celor Nevazute si vazute.Tu-I judeci pe slujitorii Tai dupa diferentele dintre ei.Asadar calauzeste-ma spre adevar, cu permisiunea Ta.Intr-adevar Tu calauzesti pe cine vrei, pe o Cale care este dreapta.” (Relatat de Muslim, nr. 770) de la Aaishah)


 

fatima_faith

New Member
wa aleykom salam wa rahmatullahi wa barkatuh :hearts::hearts:

frumos articol:hearts: ..Allah subhanu wa ta'ala sa te rasplateasca ameen !


mi-ar place curand sa adaugam despre previziunile miraculoase ale CORANULUI . IN SHA ALLAH



Allah maak !
 
Top