Dove za studente

Amica

New Member
Eselamu Alejkum svima vama.

Trebam uzeti prijemni test. Zeljela bih znati, ako neko od vas zna, da li ima ikakvih posebnih dova za ucenje da bi se uzeo neki ispit? Pronasla sam neke dove na internetu, ali su sve ispisane ili na engleskom ili na arapskom.
Molim pomozite ako znate. Hvala.
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Eselamu Alejkum svima vama.

Trebam uzeti prijemni test. Zeljela bih znati, ako neko od vas zna, da li ima ikakvih posebnih dova za ucenje da bi se uzeo neki ispit? Pronasla sam neke dove na internetu, ali su sve ispisane ili na engleskom ili na arapskom.
Molim pomozite ako znate. Hvala.

Esselamu Aleikum i dobro nam dosla sestro:SMILY259:. Nadam se da ce ovo pomoci inshAllah.

Studentima: 20 savjeta pred ispit

Sva zahvala pripada Allahu, i neka je salawat i selam na Poslanika, njegovu časnu porodicu i ashabe.

Student Musliman se oslanja na Allaha kada se suoči sa ispitima na ovom svijetu, i on traži Njegovu pomoć dozvoljenim načinima, u skladu sa riječima Allahovog Vjerovjesnika, sall-Allahu 'alejhi we selleme: “Jak vjernik je bolji i Allahu draži od slabog, a u obojici je dobro. Nastoj da dobiješ ono što je korisno po tebe, traži Allahovu pomoć, i ne osjećaj se bespomoćnim.” (Sahihu Muslim, br. 2664) Neki od tih dozvoljenih načina su sljedeći:

*Obraćanje Allahu dovom na bilo koji od propisanih načina u Islamu, kao što je dova: “Rabbi-šrah li sadri we jessir li emri (Gospodaru moj, učini prostranim moja prsa, i olakšaj moj zadatak).”

*Navika da se rano legne spavati i da se na vrijeme ode na ispit.

*Pripremi sav potreban, dozvoljen pribor za ispit, kao što su olovke, lenjiri i trouglovi, zatim kalkulatori i časovnici, jer valjanja priprema svakako pomaže pri odgovaranju.

*Prouči sljedeću dovu prilikom izlaska iz kuće: “Bismillah, tewekkeltu 'alallah, we la hawle we la quwwete illa billah. Allahumme inni e'uzu bike en edille ew udalle, ew ezille ew uzalle, ew azlime ew uzleme, ew edžhele ew judžhele 'alejje. (U ime Allaha, u Allaha se pouzdavam, nema pomoći niti moći bez (mimo) Allahove pomoći i moći. Allahu moj, molim Ti se da ne zalutam ili ne budem zaveden, da ne posrnem ili ne budem naveden na grijeh, da ne činim nasilje ili da meni ne bude učinjeno - da ne budem glup ili da se na meni nerazumnost ne ispolji.)” Ne zaboravi da zatražiš dozvolu(blagoslov) svojih roditelja, jer se njihova dova za tebe ne odbija...


*Spomeni Allahovo ime prije nego počneš, jer se Allahovo ime treba spominjati pred bilo koju dozvoljenu radnju. Ovo donosi blagoslov, a traženje pomoći od Allaha je jedan od izvora snage.

*Boj se Allaha u pogledu svojih kolega ili drugova iz odjeljenja, i ne dopusti da na tebe utiču njihova eventualna uznemirenost ili strah pred ispit, jer je uznemirenost zarazna. Poslanik Muhammed, sall-Allahu 'alejhi we selleme, bi postao optimističan kad bi čuo ime Suhejl (što znači “lako”) i govorio bi: “Olakšano ti je.” Kada bi se uputio radi nekog posla, volio bi da čuje riječi: “Ja Rašid!” Dakle, budi optimista da ćete ti i tvoja braća položiti ispit.

*Sjećanje na Allaha (zikr) uklanja uznemirenost i napetost. Ako ti je nešto teško, moli Allaha da ti to učini lakim. Kada god bi se šejhu-l-Islam Ibn Tejmijje, Allah mu se smilovao, našao pred nečim što bi mu bilo teško za shvatiti, on bi govorio: “O Ti Koji si podučio Ibrahima, poduči i mene; O Ti Koji si učinio Sulejmana da razumije, učini i mene da razumijem.”

*Ako možeš, nađi neko dobro mjesto da sjediš na ispitu. Ispravi svoja leđa i sjedi na način koji je zdrav.

*Prvo pažljivo pogledaj pitanja. Istraživanja pokazuju da je dobro 10% vremena predviđenog za rad utrošiti na pažljivo čitanje pitanja, pri tom uočavajući važne riječi i raspodjeljujući vrijeme za pitanja.

*Prvo radi lakša, a onda teža pitanja. Dok čitaš pitanja, pribilježi ideje koje ti mogu pomoću u odgovaranju.

*Odgovaraj pitanja shodno njihovoj važnosti.

*Počni sa odgovaranjem na pitanja na koja znaš odgovore. Zatim pređi na pitanja koja nose veći broj poena, a za kraj ostavi pitanja na koja ne znaš odgovor, koja nose manji broj poena ili za koja misliš da će ti uzeti dosta vremena.

*Ne žuri u odgovaranju, jer je Allahov Poslanik, sall-Allahu 'alejhi we sellem, rekao: “Promišljenost (razmišljanje) je od Allaha, žurba je od Šejtana.” (Hadis je hasen-sahih. Sahihu-l-Džami', 3011)

*Detaljno razmisli o odgovoru, i ako naiđeš na pitanja na koja imaš više odgovora, postupi na sljedeći način: Ako si siguran da si pravilno odgovorio, onda se čuvaj weswesa (šejtanskih došaptavanja). Ako nisi siguran šta bi mogao da bude tačan odgovor, onda počni sa eliminisanjem odgovora za koja znaš ili ti se čini da su pogrešna. Onda od preostalih odgovora biraj ono koje ti se čini najispravnijim. Kad već odabereš odgovor, ne mijenjaj ga dok ne budeš siguran da je drugačije, pogotovo ako se na pogrešne odgovore gube poeni. Istraživanja pokazuju da je ispravni dogovor najčešće onaj za koji se student prvo odluči.

*Na pismenim ispitima, prije nego počneš sa odgovorom, dobro razmisli, skupi sve svoje misli. Prvo ispiši kratak pregled svog odgovora gdje ćeš istaći ideje o kojima ćeš pisati. Zatim poredaj ideje u redoslijedu kojem želiš da ih izložiš.
Glavni dio odgovora i najvažnije teze ispiši prvo, jer je to ono što ispitivač traži. Ovo uradi zato što je moguće da ispitivač neće primjetiti ono što traži ako se recimo nalazi na sredini stranice ili ako je u žurbi.

*Odvoj 10% vremena za pregledanje odgovora. Ne žuri sa pregledanjem, pogotovo ako se radi o zadacima iz matematike i brojevima. Odupri se težnji da samo što prije predaš rad, i ne dozvoli da na tebe utiče to što neki ranije izlaze. Oni su možda svoje radove prerano predali.

*Ako poslije ispita saznaš da si na neka pitanja nepravilno odgovorio, onda neka ti to bude nauk za budućnost, poruka da se bolje spremiš i da ne žuriš sa odgovorima. Prihvati Allahovu volju i odredbu, i ne budi žrtva očajanja. Sjeti se hadisa Muhammeda, sall-Allahu 'alejhi we selleme, u kome kaže: “A ako te nešto pogodi (zadesi), ti ne reci: ’Da sam uradio to, bilo bi tako i tako’, već reci: 'Qadderellahu ve ma ša’e kan (Allah je odredio i učinio ono što je htio)', jer uistinu ono 'da' otvara šejtanova vrata. (Sahihu Muslim, prvi dio hadisa je spomenut gore)

*Varanje je haram, bez obzira da li se radilo o ispitima iz stranih jezika ili iz nekih drugih predmeta. Allahov Poslanik, sall-Allahu 'alejhi we selleme, je rekao: “Onaj ko vara nije od nas.” To je grijeh i takav način sticanje diplome, certifikata i sl. je haram, dakle nešto što ne smiješ da uradiš. Po konsenzusu je varanje jedan vid sarađivanja u griješenju. Suzdrži se od harama i Allah će te opskrbiti iz Svog izobilja. Odbij sve nagovore od drugih da se baviš haramom. Ko god se odrekne nečeg Allaha radi, Allah će mu to nadoknaditi sa nečim boljim. Moraš se oduprijeti zlu, i prijaviti nadležnim sve što vidiš od varanja, bilo to prije ili poslije ispita. Ovo nije ogovaranje ili klevetanje već je ovo odbijanje zla, a to je obaveza.

*Posavjetuj one koji trguju pitanjima, postavljaju ih na internet ili pripremaju “šverc, puškice, papire sa kojih će prepisivati na ispitu”. Reci im da se boje Allaha, obavijesti ih o propisu onoga čime se bave i novca kojeg na ovaj način zarađuju. Objasni im da bi bilo korisnije da su vrijeme potrošeno na spremanje ovih harama utrošili na učenje, proučavanje prethodnih ispita ili pomaganje jedni drugima.

*Konačno, sjeti se šta si spremio za Ahiret, sjeti se ispitivanja u kaburu i razmisli kako da se spasiš na Sudnjem Danu. Jer onaj ko bude sačuvan od Vatre i uveden u Džennet, taj će usitinu uspjeti.

Molimo Allaha da nam podari uspjeh na ovom svijetu i da nas učini pobjednicima i spašenim na Ahiretu, jer On je Taj Koji uslišava molitvu.

Šejh Muhammed Salih El-Munedždžid
 

Amica

New Member
Eselamu Alejkum

Mnogo hvala za vas odgovor. Sve sam vase savjete prihvatila i zapisala dove koje ste spomenuli. Mnogo hvala. Neka vas Allah dz.s. nagradi svakim dobrim i ovoga i onoga svijeta, amin.

Naime, test koji uzimam je na engleskom jeziku. Tako da mi je pomalo teze uciti s obzirom da nisam bas vjesta u matematici. A engleski dio testa je zastupljen na vokabularu koji nisam ucila ranije. Tako da ne samo sto moram pojacati moju matematicku sposobnost, moram takodje i dati dosta paznje engleskom dijelu testa.

Hvala mnogo!
:hijabi:
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Mnogo hvala za vas odgovor. Sve sam vase savjete prihvatila i zapisala dove koje ste spomenuli. Mnogo hvala. Neka vas Allah dz.s. nagradi svakim dobrim i ovoga i onoga svijeta, amin.

Naime, test koji uzimam je na engleskom jeziku. Tako da mi je pomalo teze uciti s obzirom da nisam bas vjesta u matematici. A engleski dio testa je zastupljen na vokabularu koji nisam ucila ranije. Tako da ne samo sto moram pojacati moju matematicku sposobnost, moram takodje i dati dosta paznje engleskom dijelu testa.

Hvala mnogo!
:hijabi:

Amin we ijjake sestro, da nas Allah sve skupi u dzenetu inshAllah:)
 

Haris88

Junior Member
Ve 'alejkumus-Selam ve rahmetullah!

Bajram Šerif Mubarek Olsun svima, tekabbelallahu minna ve minkum!

Sestro, obavezno nam javi kako si prošla na testu!
 

Amica

New Member
Eselamu alejkum

Evo, prodje test. Hvala Allahu dz.s.

Nisam bas najbolje ga uradila. Rezultate sastava koje sam morala uraditi jos nisam dobila. Sto se tice matematike rezultat je bio 460 od perfektnih 800. Sto se tice engleskog dijela, dobila sam 350 od najboljih 800.

Ali, necu se zalostiti. Mozda se nisam trudila dovoljno, a i bila sam i fizicki umorna. Ako Allah dz.s. da, bice bolje u buduce. :tti_sister:

Mislim da jedan od mojih problema je to sto ja dobijem tremu kad uzimam bilo kakav test. Imam jos jedan test (samo engleski) da uzmem. valjda ce biti dobro, inshaAllah. Nastojacu da budem sto smirenija, odmornija, te da vise ucim.

Selam svima!
 

AAminAA

Amatullah
:salam2:

Ne zalosti se sestro. Sve se dogadja sa razlogom i u svoje vrijeme. Moj ti je savjet da uchish, da dobro zagrijesh stolicu, onda ce ti i Allah Azze we Dzelle pomoci insha'Alalh !
 
Top