Es-selaamu alejkum we rahmetullaahi we berekaatuh!

albanian selefi

New Member
Es-selaamu alejkum we rahmetullaahi we berekaatuh!
Ovaj mi je prvi post. MashaAllah svidja mi se ovaj forum. Jazak Allahu khayr turntoislam.com sto su napravili opciju i za bosanski jezik. Ja bi voleo sa se predpostavim. Ja sam vas brat iz Kosova, tamo sam rodjen i tamo sam ziveo sa mojom porodicom, inace ovija dva meseca sam u Njemacku. Ja ne pricam toliko dobro bosanski jer bilo je dugo vreme da nisam upotrebio bosanski jezik. Molim se Allah da moje vreme na ovaj forum bude khayr za mene i svija vas!
Barak Allahu fiik
we selaamu alejkum we rahmetullaahi we berekaatuh
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Es-selaamu alejkum we rahmetullaahi we berekaatuh!
Ovaj mi je prvi post. MashaAllah svidja mi se ovaj forum. Jazak Allahu khayr turntoislam.com sto su napravili opciju i za bosanski jezik. Ja bi voleo sa se predpostavim. Ja sam vas brat iz Kosova, tamo sam rodjen i tamo sam ziveo sa mojom porodicom, inace ovija dva meseca sam u Njemacku. Ja ne pricam toliko dobro bosanski jer bilo je dugo vreme da nisam upotrebio bosanski jezik. Molim se Allah da moje vreme na ovaj forum bude khayr za mene i svija vas!
Barak Allahu fiik
we selaamu alejkum we rahmetullaahi we berekaatuh

we aleikumu selam brate

Dobro nam dosao. Nadam se da cemo se lijepo druziti inshAllah i jedni od drugih uciti. Zelim ti sve najbolje i da te Allah cuva i ucvrsti tvoj iman.Amin!!

Sto se tice Bosanskog, moze i bolje:)

weselam
 

muharram23

New Member
Staff member
Es-selaamu alejkum we rahmetullaahi we berekaatuh!
Ovaj mi je prvi post. MashaAllah svidja mi se ovaj forum. Jazak Allahu khayr turntoislam.com sto su napravili opciju i za bosanski jezik. Ja bi voleo sa se predpostavim. Ja sam vas brat iz Kosova, tamo sam rodjen i tamo sam ziveo sa mojom porodicom, inace ovija dva meseca sam u Njemacku. Ja ne pricam toliko dobro bosanski jer bilo je dugo vreme da nisam upotrebio bosanski jezik. Molim se Allah da moje vreme na ovaj forum bude khayr za mene i svija vas!
Barak Allahu fiik
we selaamu alejkum we rahmetullaahi we berekaatuh

wa alaykumussalam

dobro nam dosao brate, da te ALlah sva nagradi. Nadamo se da ce ova stranica biti od koristi.

wasalam
 

kecman

New Member
Alejkumu selam ve rahmetullahi ve berekatuhu

Dobro nam doš'o brate, uvijek je radost vidjeti da ima među nama neko sa Kosova i Metohije, usotalom svi smo mi sa Kosova, naša kolijevka, mjesto našeg rođenja je Kosovo i Metohija.
 

faith86

New Member
asslam alaykum.

WElcome brate to this forum.Insha Allah you will enjoy your stay here with your brothers .
salamu alaykum.
 

Lejlla

muslima
Staff member
Esselamu alejkum ve rehmetullahi ve berekatuhu!

Dobro nam dosao brate .Posto si vec tu ja imam par konkretnih pitanja vezano za islam i dawu na Kosovu i Albaniji.Interesuje me stanje muslimana u tim drzavama .Dali imate dovoljno daijja ,imate li stranice na albanskom jeziku na kojima se radi dawa ,kako je stanje po pitanju literature prevode li se islamske knjige ,imate li dovoljno dersova prave li se dzamije ? S obzirom da vidim po pisanju da bosanski jezik govoris dosta dobro kako je stanje po pitanju dawe i islama kod nas Bosnjaka to najvjerovatnije vec znas a mene interesuje dali je i kod vas tamo isto ?

Weselam!
 

ZUKI

New Member
alejkum selam i ja sam nova ovde hehehe.i isto sam iz kosova.ali nisam prava bosanka.bas se i meni svidga ovaj sajt/eslamu alejkum:tti_sister:
 

albanian selefi

New Member
wa alaykum assalaam wa rahmatullaahi we berekaatuh!

Welcome sestro Zuki
Iz Kosova, mashaAllah! Na'am ovaj forum je dobar.


Izvimi sestro Lejla sto nisam jos odgovorio na tvoje pitanje. Imao sam malo problema sa Kompjuterom. Sad je sve u redu alhamdulilah.
InshaAllah kad se vratim iz posao dacu ti vise informacije za dawa na Kosovo.

we selaam
 

Lejlla

muslima
Staff member
Esselamu alejkum!

Tako da nemoj da te zavarava samonazivanje pojedinih ljudi selefijama jer oni to nisu niti mogu da budu. A i njihovo vjerovanje se razikuje od selefa.

Slazem se sa ovim da danasnji muslimani ne mogu biti selefije ,jer ne mozes biti prijasnji i sadasnji istovremeno ali zato mozes biti sledbenik selefa.Nego pojasni nam po cemu se razlikuje vjerovanje danasnjih muslimana koji se trude slijediti selef i selefa? Zasto ti mislis da se danas ne moze slijediti selef ?
 

albanian selefi

New Member
We alejkum esselaam we rahmetullaahi we berekaatuh!

Barak Allahu fiki sestro. Za dawa u Albaniji nemam bas toliko informacije. Sto se tice Kosova, ne bih rekao da ima dovoljno daijje al ipak nije lose. 2005-te i 2006-te bili su na Kosovo Shejh Selim al Hilali Hafidhahullah ( Sutend od Shejh Albani. Za njegovi biografiju na engleski mozete da citate na ovaj link: http://www.freewebs.com/ahlussunnah/biosaleemhilalee.htm )
i Shejh Ali Hasen al-Halebi hafidhahullah ( isto student od shejh Albani rahimahullah. Biography na ovaj link: http://www.freewebs.com/ahlussunnah/bioalihasanhalabi.htm ).
Ovi seminari trajali su po 5 dana i mashaAllah bilo je veoma dobro, imalo je mnogo braca is Kosova, Albanije i Makedonije. Imalo je toliko braca da ponekad nije imalo dosta mesta sa svi, prvo je imalo durus pa posle pitanje i odgovora al ponekad imalo je samo pitanje i odgovora. Isto 2007-me imali smo seminar al ovaj put dosli su 3 'Alimi is Kuwajta, shejh Felah Ismail Mendekar
( Biography http://www.freewebs.com/ahlussunnah/biomindikaar.htm ), shejh Hamed Muhammed el Haxhirij i shejh Halid el Kahtanij. Za dva zadnji shejhova nisam mogao da nadjem biografi na engleskom, mozda posto nisu poznati kao ovi drugi Allahu alem. InshaAllah 2008-me imacemo opet seminar ali jos nemam informacije ko ce dolaziti. Shejh Felah Ismail hafidhahullah bio je ovde 3 nedelje i dao je duruse skoro na svaki grad. Dersovi su bili na arabski-albanski jezik i sve su na internet isto.
Sto se tice stranice na albanskom jeziku ima elhamdulilah, a sto se tice literature mi nemamo islamske knjige kao sto ima na Bosnu i Albaniju al posto knjige sto dolazu iz albanije su na albanskom jeziku to je velik pomoc za oni sto su interesovani da citaju. Studenti su prevodili mnoge knjige elhamdulilah ali nemaju para da stampaju sve. Ove leto imacemo vise daijja posto mnogo od njih treba zaversiti skolu ove godine ( studenti sto studiraju u Arabiju, Jordana i druge arabske zemlje ).
Ima dersova elhamdulilah al opet to zavisi po gradu, na primer kad sam ja bio kao student u Pristinu imalo je dersova skoro svaki dan. Kad vec pricam za pristinu ja bih voleo da kazem nesto... ja sam ziveo oko 2 godina na studenski konvikt, bili smo mnogo braca elhamdulilah isto i sestre al normalo nase zgrade bile su "seperated",,, kad bih doslo vreme da kllanjamo jaciu nije imalo dovojlno mesta jer bili smo mnogo braca, pa bih kllanjali 2 grupe, i isto imalo je braca sto bi otisli u dzamiju za namaz normalno ( ovi knvikti nisu bili samo sa muslimanima, tu je imalo razliciti studenta ). Kad je dzummah dzamije su pune mashaAllah, ko ide malo kasno treba da kllanja na put. Nazalost ta guzva je najvise kad je dzummah a za drugija vakta nije ovako. Elhamdulilah stanje ljudi na Kosovo sto se tice islama promenilo se posle rata na pozitivan nacin, pogotovo sto se tice mladosti. Ne znam kako je tamo u Bosnu al cuo sam da dzamije su pune elhamdulilah. Prave se dzamije elhamdulilah al opet treba vise. Nazalost ne znam tacno koliko dzamije ima u Kosovo al mozda tu oko 400 Allahu Alem. Ove su samo malo informacije.
we selaamu alejkum!
 

albanian selefi

New Member
Da te Allah dz.s. nagradi za tvoju zelju da cujes nesto o islamu. Nadam se da ces na ovom forumu biti od onih koji zele istinu a ne slijepo slijedjenje ibn Tejmijjine skole. a pocetak hteo bih samo da ti kazem jednu stvar,cinjenicu a to je: Podjela na selef i halef nije ucinjena na osnovu ideja i shvatanja islama vec na osnovu vremena u kojem osoba zii,tako: svi koji su zivjeli do 300 hidzretske gogine,a [po nekima do 500. H. g. su selefije a svi poslije su halef. Tako da nemoj da te zavarava samonazivanje pojedinih ljudi selefijama jer oni to nisu niti mogu da budu. A i njihovo vjerovanje se razikuje od selefa.

Amiin i tebi brate!
Brate ja necu da ulazim duboko na ovu temu sa tobom al ti sam podjelis selef i halef jer sam si rekao "ako je to i po tebi " od 300 ili 500 h.g. Ne razumem sta ti mislim kad kazes ibn Tejmijjine skole. Na kraj krajeva nisi dao ni jedan argument u vezi togo sto si pricao,,, to je samo nesto sto ti mislis da je pravo.
Mozda razlog zbog cega si ovako otvarao prvi muhabet ovako sa mnom je kad si video moj nik.
Ja sam selefi i hocu da razumem islam kako je selef razumeo.
we selaamu alejkum!
 

muharram23

New Member
Staff member
Da te Allah dz.s. nagradi za tvoju zelju da cujes nesto o islamu. Nadam se da ces na ovom forumu biti od onih koji zele istinu a ne slijepo slijedjenje ibn Tejmijjine skole. a pocetak hteo bih samo da ti kazem jednu stvar,cinjenicu a to je: Podjela na selef i halef nije ucinjena na osnovu ideja i shvatanja islama vec na osnovu vremena u kojem osoba zii,tako: svi koji su zivjeli do 300 hidzretske gogine,a [po nekima do 500. H. g. su selefije a svi poslije su halef. Tako da nemoj da te zavarava samonazivanje pojedinih ljudi selefijama jer oni to nisu niti mogu da budu. A i njihovo vjerovanje se razikuje od selefa.

salamu alaykum

ok da ti malo objasnim sta znaci rijec selefi. Kad se kaze selef, znaci slijedenje prve 3 generacije, ashabe, tabiine i tabi tabiine. Mi nikad nemozemo biti kao oni ali smo oni koji hoce da poducavaju quran i sunetu onako kako su to selefu saleeh razumjeli. Znaci da bi smanjili ovu rijec na kratku, mi kazemo, ja sam selefi. Znaci da slijedim prve tri generacije. Sta mislis sa onima koji govore ja sam hanefija, safija, malekijaa, ili hanbelija? Dali su oni zivjeli za vrijeme tih veliki ucenjaka? Normalno da ne, ali se nazivaju po tome sto slijede njihov pravac skole. Ali elhamdulillah, mi se nismo ogranicli samo na jednog ucenjaka kao sto to vecina muslimana mesheba rade, nego slijedimo onu spasenu grupu a to su selfu saleeh i zato se zovemo selefi. Brate ako ti nisi bio za vrijeme poslanika svs, dali mozes biti musliman? Elhamdulillah ova vjera je sacuvana u ovome vremenu kao sto je sacuvana za vrijeme Poslanika svs i ashaba pa zatim generacijama kroz stoljeca.

wasalam
 

elmedina15

Junior Member
ser kleqman ako niste znali ovo je islamski forum a nije mjesto za provociranje drugih.Ponosni smo na Islam elhamdulilah,i ne trebaju nam komente nalik vasih.Kosova jesje i bice zauvijek koljevka za sve koji zele tu da zive i rade.Nemojte da lkazete sebe i svoj narod.Celi svijet zna ko ste vi srbi a ko smo mi muslimani .
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
ser kleqman ako niste znali ovo je islamski forum a nije mjesto za provociranje drugih.Ponosni smo na Islam elhamdulilah,i ne trebaju nam komente nalik vasih.Kosova jesje i bice zauvijek koljevka za sve koji zele tu da zive i rade.Nemojte da lkazete sebe i svoj narod.Celi svijet zna ko ste vi srbi a ko smo mi muslimani .

heheheeh sestro ko nam je tebe danas ljutio pa ti tako bez Selama uleti.

Esselamu Aleikum dobro nam dosla. Nadam se da ces se okoristiti ovom stranicom.

p.s. ja mislim da je on preso na islam(ako mislis na kecmana) koliko sam mogo zakljuciti po postovima. A mozda grijesim. Uglavnom samo sabur sestro, da neode pritisak gore:SMILY335:

weselam
 

sisteralba

New Member
selam sestro lejlla

Esselamu alejkum ve rehmetullahi ve berekatuhu!

Dobro nam dosao brate .Posto si vec tu ja imam par konkretnih pitanja vezano za islam i dawu na Kosovu i Albaniji.Interesuje me stanje muslimana u tim drzavama .Dali imate dovoljno daijja ,imate li stranice na albanskom jeziku na kojima se radi dawa ,kako je stanje po pitanju literature prevode li se islamske knjige ,imate li dovoljno dersova prave li se dzamije ? S obzirom da vidim po pisanju da bosanski jezik govoris dosta dobro kako je stanje po pitanju dawe i islama kod nas Bosnjaka to najvjerovatnije vec znas a mene interesuje dali je i kod vas tamo isto ?

Weselam!

Ja sam iz Makedonije i ja sledim situacije u Kosove i Albanije i tamu nije loso mislam da mladi vec vratije u pravom putu, ima i dobri dajjiu koi su selefi i svoga posla u dawe uradiju ko sto treba, U Albanije naj poznat dajjia e je Ahmed Kalaja i ima dosta studenti sta zavrsio studiranja u Arapskog zemalji, isto takodze i u kosovo, A za Makedoniju da ne ti pricam jer tu ima puno i dosta su uspjesni,
A za informacije ima puna linkove za dawe, ima dosta puno literatura na albanskom jeziku prevedena iz poznate Hodze koi su selefi
sta se tice tvoje pitanje dali dawe islame kod nas je isto, pa milsam da je isto imajki obzir da zoves na prav put u ime Allahu dz.sh i sljeds Sunneta Muhameda s.a.v.s
tako da ako te intresuje jos nesto pitaj slobodno
Izvini za moj bosanski nije bas ok,
selam alejkum
 

muharram23

New Member
Staff member
Ja sam iz Makedonije i ja sledim situacije u Kosove i Albanije i tamu nije loso mislam da mladi vec vratije u pravom putu, ima i dobri dajjiu koi su selefi i svoga posla u dawe uradiju ko sto treba, U Albanije naj poznat dajjia e je Ahmed Kalaja i ima dosta studenti sta zavrsio studiranja u Arapskog zemalji, isto takodze i u kosovo, A za Makedoniju da ne ti pricam jer tu ima puno i dosta su uspjesni,
A za informacije ima puna linkove za dawe, ima dosta puno literatura na albanskom jeziku prevedena iz poznate Hodze koi su selefi
sta se tice tvoje pitanje dali dawe islame kod nas je isto, pa milsam da je isto imajki obzir da zoves na prav put u ime Allahu dz.sh i sljeds Sunneta Muhameda s.a.v.s
tako da ako te intresuje jos nesto pitaj slobodno
Izvini za moj bosanski nije bas ok,
selam alejkum


Salamu alaykum
mashAllah, vrlo lijepo cuti da se dawa siri svagdje. Elhamdulillah, tvoj bosnaski je dobar a mnogo bolje pricas nego mi tvoj jezik :).

veselam
 

sisteralba

New Member
selam alaykum

Salamu alaykum
mashAllah, vrlo lijepo cuti da se dawa siri svagdje. Elhamdulillah, tvoj bosnaski je dobar a mnogo bolje pricas nego mi tvoj jezik :).

veselam

alaykum selam
:shymuslima1: Hvala vam puno ali se trudam bolje ista nego nista:SMILY149:
za albanian dont ask mogu i da ti pjevam salim se
we selam bro
 

khattab22

New Member
EsSelamu Alejkum

Vidim prica se i pita o kosovu pa bih insha-Allah da nesto kazem jer sam i ja sa kosova,,,Hteo bih reci da studiram u Pristini,svima je vama poznato da za vreme srba ne zamislivo je bilo cuti nekog da ti selam nazove pogotovo ovde u Pristini, ali sada el-Hamdulillah braca su se pokrenula davetski(da nam Allah olaksa i ucvrsti nas) na polju ka pozivanju u cist i izvorni Islam i zaista je divno kad se prolazi ulicima pristine cuti kad ti neko nazove selam...Da Allah nagradi bracu koja dolaze iz raznih zemalja arapskog poluostrva pa nam grade dzamije,otvaraju konvikte za bracu i sestre,organizuju kurseve za citanje Kuran-a (tedzvid),finansiraju bracu za dalje skolovanje u egiptu ,arabiji,kuwajtu i dr...el-Hamdulillah nakon rata islam se budi i na kosovu...Uglavnom daije na kosovu su albanci(ja sam inace goranac kod nas slabo al bice insha-Allah) najvise ih ima ovde u pristini i po pitanju dawe jako su aktivni i rade dosta (da Allah ucini hayrom njihov trud),,,eto ukratko tako je stanje kod nas na kosovu el-Hamdulillah
 

muharram23

New Member
Staff member
Vidim prica se i pita o kosovu pa bih insha-Allah da nesto kazem jer sam i ja sa kosova,,,Hteo bih reci da studiram u Pristini,svima je vama poznato da za vreme srba ne zamislivo je bilo cuti nekog da ti selam nazove pogotovo ovde u Pristini, ali sada el-Hamdulillah braca su se pokrenula davetski(da nam Allah olaksa i ucvrsti nas) na polju ka pozivanju u cist i izvorni Islam i zaista je divno kad se prolazi ulicima pristine cuti kad ti neko nazove selam...Da Allah nagradi bracu koja dolaze iz raznih zemalja arapskog poluostrva pa nam grade dzamije,otvaraju konvikte za bracu i sestre,organizuju kurseve za citanje Kuran-a (tedzvid),finansiraju bracu za dalje skolovanje u egiptu ,arabiji,kuwajtu i dr...el-Hamdulillah nakon rata islam se budi i na kosovu...Uglavnom daije na kosovu su albanci(ja sam inace goranac kod nas slabo al bice insha-Allah) najvise ih ima ovde u pristini i po pitanju dawe jako su aktivni i rade dosta (da Allah ucini hayrom njihov trud),,,eto ukratko tako je stanje kod nas na kosovu el-Hamdulillah

salamu alaykum

mashAllah, vrlo mi je drago cuti da se svagdje muslimani vracaju islamu i izvornom quraanu i sunnetu.

wasalam
 
Top