Fitna tekfira

muharram23

New Member
Staff member
Salamu alaykum

Vrlo pucan artikal of Uvazeno Sejha Nasiruddina Al albanija ra uvezi tefiru i onih koji proglasavu muslimane kafirima. Ovo muslimani trebaju da stvarno nauce zbog toga sto ovakvih ljudi ima mnogo i njihva fitna vodi umet u propast. Nije cilj sljediti nase strasti i osjecaje nego stjecanje znanja je vise vazno. Ucenje od uvazenih alima je takoder vazno. Dosta ima malih ribica koje se pojavljuju i svi se smatraju sejhovima. Kao sto jedan ashab rekao "ova vjera je znanje zato pazi od koga svoje znanje uzimate".

Allah zna najbolje

eselamu alejkum




Među stvarima čiji će spomen i citat donijeti dobrobit je da sam se sreo sa nekima od onih koji su bili sa Jamâ’at ut-Takfir pa ih je Allâh Svemogući i Svevišnji uputio. Pa sam im rekao: “Proglasili ste neke vladare kâfirima, ali šta vas je navelo da protekfirite imâme mesdžida i one koji drže hutbe i mujezine mesdžida i one koji paze na mesdžide? I šta vas je navelo da proglasite kâfirima učitelje Šerijata u školama i na drugim mjestima?“


Oni su odgovorili: ”Zato što su bili sretni i zadovoljni odlukama vladara koji su sudili suprotno onome što je Allâh objavio.”

Ja kažem: ”Ako je ovo zadovoljstvo suda suprotnog onome što je Allâh objavio bilo zadovoljstvo u srcu, onda bi u ovom slučaju kufr akcije (radnje) postao kufr u vjerovanju! Zato, koji god vladar ne sudi po onome što je Allâh objavio, i smatra i vjeruje da je ovaj sud prikladan za ovo vrijeme a da sud Šerijata čiji je izvor Qur’an i Sunnet nije prikladan, onda nema sumnje da je kufr ovog vladara kufr u vjerovanju a ne samo kufr akcije!”

Onda sam im rekao: “A vi, prije svega, nećete biti u mogućnosti donijeti sud o svakom vladaru koji sudi po zapadnjačkim zakonima kufra, ili o većini njih, na taj način da bi oni, ako bi bili upitani o sudu suprotnom onome što je Alläh objavio, rekli: ”Zato što je suđenje po ovim stranim zakonima istina i ispravno za vrijeme u kojem se nalazimo! I da nije dozvoljeno suditi zakonima Islâma!” Jer ako bi to rekli, onda bi postali istinski kâfiri, bez sumnje i oklijevanja.“

”I kada pogledamo na narod – među kojima ima učenjaka i pravednih ljudi i drugih – kako i njih proglašavate kâfirima samo zato što žive pod sudom koji obuhvata njih kao što obuhvata i vas! A vi njih proglašavate kâfirima i otpadnicima. I onda, tražeći opravdanje za sebe, kažete: Protiviti se Šerijatu samo radnjom ne znači da takvu osobu treba proglasiti otpadnikom?!

A ovo je ista stvar koju i drugi pored vas govore, s tim da vi idete dalje, i bez ikakvog opravdanja i prava ih proglašavate kâfirima!!!

Stvar koja čini njihovu grešku očiglednom i otkriva njihovu zabludu je kada ih se pita: ”Kada se može suditi protiv muslimana koji svjedoči da niko mimo Allâha nema pravo da bude obožavan i da je Muhammed Njegov Poslanik i koji klanja da je postao otpadnik? Da li je jedan slučaj suda mimo onoga što je Allâh objavio dovoljan? Ili je li neophodno da on objavi da je postao otpadnik?

Uistinu, oni ne znaju odgovor na ovo! I neće nikad dokučiti ono što je ispravno! Mi smo onda prisiljeni da im navedemo slijedeći primjer.

Pa kažemo: Vladar sudi po Šerijatu, ovo je njegova navika i dio njegovog sistema. Ipak, u određenom sudu je pogriješio i donio odluku koja se protivi Šerijatu, što znači da je sudio u korist ugnjetača i nije dao povoljan sud onome koji je ugnjetavan. Ovaj vladar je sigurno sudio suprotno od onoga što je Allâh objavio. Pa da li biste rekli da je uznevjerovao kufrom otpadništva?

Oni će odgovoriti: Ne, jer se ovo desilo samo jednom.

Onda mi kažemo: Ako bi se isto ponovilo drugi put, ili drugi sud koji se protivio Šerijatu, da li je uznevjerovao?

Onda im ponovimo: Tri puta! Četiri puta! Kada ćete reći da je uznevjerovao? Oni neće biti u stanju da stave granicu na broj odluka koje se protive Šerijatu, pa ga onda ne smiju ni proglasiti nevjernikom radi njih!! Dok bi mogli uraditi suprotno kada bi se za ovog vladara znalo od njegovog prvog suda da je više volio suditi mimo onoga što je Allâh objavio, smatrajući to zakonitim a osuđivajući Šerijat. Sud otpadništva u ovom slučaju na njemu može ispravno biti primjenjen već prvi put kada se usprotivio Šerijatu.

I ponovo, u suprotnoj situaciji, ako bi primjećivali kod ovog vladara mnoge odluke o raznim stvarima u kojima se protivio Šerijatu i kada bi ga pitali: ”Zašto si sudio mimo onoga što je Allâh Svemogući i Svevišnji objavio?” Ako bi on odgovorio ”Bojao sam se za sebe!” ili ”Bio sam plaćen” na primjer, onda je ovo veće zlo od prvog primjera (prvog primjera vladara navedenog gore). Ali usprkos ovome ga ne smijemo proglasiti kâfirom sve dok ne učini poznatim da u svom srcu ne smatra ispravnim ili prikladnim sud po onome što je Allâh Svemogući i Svevišnji objavio. U takvoj situaciji bi mogli reći da je kâfir kufra otpadništva.
 

Farshi_turaab

New Member
Prije nego što bilo šta kažem, želim da zatražim izun da odgovorim ovdje, jer ne želim da otvaram beskorisne rasprave kojima bih oduzimala ionako dragocjeno vrijeme, već imam nijjet samo da prenesem ono što znam, a i da pitam, da mi se pojasni ono što mi nije jasno... valjda imam na to pravo, zar ne? :) Eto, nek mi jedan od admina da zeleno svjetlo ako je ok ovo što tražim :) Allah vas nagradio svakim hajrom.
Selam
 

Farshi_turaab

New Member
Bismillahir-r-Rahmani-r-Rahim!

Selamun 'alejkum we rahmetullahi we berakatuh!

Halalite mi na ovome, al eto, insan kad teži haqq-u sve želi da ispita, da njegov iman ne bude ni pod jednom trunkom sumnje.

Ne zelim da pricam o pojedincima, dakle sad me ne zanimaju ljudi kao ljudi i njihovi postupci, vec me zanima Istina, koja je samo jedna...
Imala sam priliku da čujem brata koji poziva u tewhid, ma kako to izgledalo, i kakve god greske da je pravio, i da pročitam knjige koje su prevođene na kelimetulhaqq-u (iz ciste radoznalosti); isto tako, imala sam priliku da cujem i procitam odgovore naših da'ija na ovo sve što se događalo... i na kraju krajeva sam se našla sva zbunjena. Zbunjena u smislu jer moje srce "objeručke" prihvata ono što je o Allahovoj Jednoći čulo, o uspostavi Njegovog zakona na zemlji, njegovoj primjeni djelima a ne samo jezikom i utopijom, a s druge strane razum nikako da svari da je uistinu toliko neznanja... I sad sam se našla na raskrsnici i molim Allaha da me uputi na hajr, a i sve vas sa mnom, ma sta to bilo. Amin!

Eto, hajd da krenem od početka, pa da mi insha'Allah otklonite sumnje:

1.Je li nama strogo naređeno postupanje po Kur'anu i Sunnetu, kao našem zakonu, ili su nam dozvoljena odstupanja u onome sa čime je svaki poslanik poslan, a to je šehadet "laa ilahe illAllah"?

2.Da li se Allahovo sudstvo ubraja u Tewhidu-l-uluhijje ili Tewhidu-r-Rububijje?
3. Zašto Poslanik, sallAllaahu 'alejhi we sellem, nije htio da prihvati ponudu sa Kurejšijama u Mekki da on vlada jedne godine, a oni druge, iako su zbog toga njegovi, sallAllahu 'alejhi we sellem, ashabi i žene, i djeca, i starci, i bolesni bili izloženi tako teškim iskušenjima da su čak umirali od žeđi i gladi?

Halalite mi, nemam nijjet wallahi da se bilo s kim nadmudrujem, prepirem, da se nad drugim uzdižem ili da vrijeđam, omalovažavam ili da se oholim - molim Allaha da me sačuva od svega toga jer su to uistinu ružne osobine, već mi je cilj Istina, a mislim da sam preduboko "zagazila" da bih se sama mogla izvući iz svega ovoga.

Eto, da vas Allah nagradi, nadam se da ne zamjerite na dugom postu. Insha'Allah radujem se odgovoru :)

Wesselaam

P.S. Svidjela mi se ona knjiga sa studio-din.-a "Akida", od Islamske Omladine Linz, praktično sam je "gutala" hehehe
 

nusejba

New Member
:salam2:
:bismillah:
Evo da se i ja malo uključim inače čitam al nevolim da pišem al ova me tema baš zanima

I ja jedva čekam sestro odgovor-Allahov zakon je jedini zakon kojeg se moramo pridržavati a onaj ko smatra da postoji zakon bolji mimo allahovog on više nije u okrilju islama ,al to ne znači da neko ima pravo da tekfiri sve redom pa ide se do te mjere da se tekfire čak i šejhovi kao što je šejh usemin r.a. ili baz ,ili maltene sve sami nevjernici osim malo njih ,to se nalazi na jednoj strani kod onih koji sebi daju mnogo štošta za pravo. Dok s druge strane nailazimo na one kod kojih uopšte nema nevjernika osim ateista ,i kod ovih drugi se samo čuju izrazi kao što je mudrost ili od dva zla manje zlo.
Meni nekako ovi prvi pretjerali po pitanju tekfira,dok ovi drugi haman nikog ne tekfire .pa me baš zanima kakav odgovor ovdje slijedi
.
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Esselamu Aleikum seke;)

Neznam zasto ali bezobzira gdje se spomene TEKFIR odma se ukoce da cuju nesto uvezi toga, pa bilo objasnjenje te rijeci ili ustvari tekfirenje nekoga hehehe

Malo je ovo poduboko za mene tako da necu odgovarati, a i postavio sam par textova uvezi Tekfira pa tamo procitajte:SMILY209:

Ali znamo ono sto se desilo sa Tekfirenjem prije par mjeseci ili godina(neznam kako je sada) krenulo je vise manje od onih koji nisu imali dovoljno znanja o Islamu ili ti seriatu uopste. Ako procitate one textove kako je sve krenulo sa tekfirom onda ce malo biti jasnije zasto danas to osobe rade, a nemaju dovoljno znanja niti dokaza. Mozda muharem moze nesto reci na ovo, mene je strah da nepogrijesim, tako da necete moci dobiti odgovor od mene osobno :) ali postavio sam pitanja nekome ko bolje zna pa da vidim hocu li dobiti odgovor.

Do tada sestre saburajte;)

weselam
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Eselamu aleikum,

Ovo su odgovori za sestru Farshi_turrab;) pa se nadam inshAllah da ce te zadovoljiti;

1. Strogo nam je naredjeno sprovoditi Kur'an i Sunnet - onoliko koliko smo u stanju i koliko je to u skladu sa sa nasim mogucnostima. "Allah vas ne obavezuje preko vasih mogucnosti!"

2. Allah dz.s., je el-Hakim - Vladar, Sudac, i ono spada i u Rububijjet i u Uluhijjet i u Esmai ves-Sifat.

3. Poslanik s.a.w.s., nije htio prihvatiti vlast u Mekki zbog toga sto se od njega trazilo da napusti islam i shehadet i dawet, a zauzvrat ce dobiti vlasti i zena i svega ostalog sto je on naravno kategoricki odbio. Ova ponuda njemu nema apsolutno nikakve veze sa onim sto si ti mislio dokazati!


weselam:SMILY209:
 

Farshi_turaab

New Member
Da te Allah subhaneh nagradi na trudu, da sam zadovoljna baš i nisam jer sam očekivala nešto malo opširinije, s dokazima, al hajr nema veze pitat ću negdje drugo :) U svakom slučaju, hvala.
 
Top