Hadeeth da’ef referitor la invatarea vrajitoriei

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
Hadeeth da’ef referitor la invatarea vrajitoriei

Majmoo’ Fataawa wa Maqaalaat Mutanawwi’ah li’l-Shaykh Ibn Baaz, 6/371


Exista un hadeeth lipsit de baza, foarte slab, care sustine ca este permisa invatarea vrajitoriei (sihr), cu conditia ca aceasta sa nu fie pusa in practica.

Acest hadeeth, pe care nu l-am citat, ci doar am spus in mare ceea ce exprima el, este FALS si NU ARE NICI O BAZA. NU este permisa invatarea vrajitoriei si nici practicarea acesteia.

Este vorba despre o actiune rea, gresita, eronata, este kufr si necalauzire.

Allah Subhanahu Wa Taa’la ne-a spus prin Cartea Sa, Qu’ran Kareem, ca vrajitoria si tot ce tine de aceasta sint interzise:

„102. Si au urmat ceea ce seitanii au nascocit in timpul imparatiei lui Solomon, dar nu a fost necredincios Solomon, ci seitanii au fost necredinciosi. Ei i-au invatat pe oameni vrajitoria si ceea ce a fost trimis celor doi ingeri din Babel, lui Harut si Marut. Dar ei doi nu invatau pe nimeni inainte de a-i spune: “Noi suntem o ispita, deci nu fi necredincios!” Si au invatat de la ei doi [chiar si] cum sa semene dezbinare intre barbat si soata lui. Insa ei nu puteau sa faca rau nimanui, fara ingaduinta lui Allah. Ei au invatat ceea ce le aduce rau si nu le foloseste si totusi au stiut ca cei care vor dobindi aceasta nu vor avea parte in Viata de Apoi. Ce lucru de nimic au dobindit in schimbul vinderii sufletelor lor! Daca ei ar fi stiut!

103. Daca ei ar fi crezut si ar fi fost cu frica, ar fi primit rasplata mai buna de la Allah. O, de-ar fi stiut!”
[Qu’ran, traducerea sensurilor, Soorah Al-Baqarah, 2:102-103]

Prin intermediul acestor versete Allaah Subhanahu Wa Taa’la ne spune in mod clar ca vrajitoria este kufr si ca face parte din invataturile diavolilor. Allaah i-a condamnat pentru asta si ei ne sint dusmani noua. Si Allaah Subhanahu Wa Taa’la a mai spus ca daca cineva invata pe altcineva sa practice vrajitoria intreprinde un act de kufr, care este nociv si nu aduce nici un beneficiu, deci trebuie sa ne ferim de asa ceva.

A invata vrajitoria reprezinta un act de kufr, pentru ca oamenii nu ii invatau pe oameni inainte sa ii avertizeze prin cuvintele “Noi suntem o ispita, deci nu fi necredincios!” (invatind magia de la noi). Apoi Allahu Subhanu Wa Ta’ala ne spune ca „ei nu puteau sa faca rau nimanui, fara ingaduinta lui Allah.”! Deci qadar-ul lui Allah – lucrurile pe care le-a prescris prin vointa divina pentru noi – se aplica, nu vointa Sa religioasa (shar’i – de exemplu ceea ce el ne prescrie si ii place) – pentru ca Allaah Subhanu Wa Ta’ala nu a dat permisiune pentru vrajitorie in sharee’ah. Ci a interzis-o, catalogind-o drept kufr si invatatura a diavolilor, iar cel care o practica nu va avea parte de viata de apoi.

Apoi Allaah a spus tot in Soorah Al-Baqarah “Ce lucru de nimic au dobindit in schimbul vinderii sufletelor lor! Daca ei ar fi stiut!” – ceea ce semnifica faptul ca ei s-au vindut diavolului pentru a dobindi invatatura cu privire la vrajitorie.

In continuare, aya 103 din Soorah Al-Baqarah ne spune „Daca ei ar fi crezut si ar fi fost cu frica, ar fi primit rasplata mai buna de la Allah. O, de-ar fi stiut!" - deci invatarea vrajitoriei si utilizarea acestor invataturi reprezinta opusul credintei si pietatii.
 

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
Assalamu 3alaykum wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.

Pai daca eu sint o comoara, tu ce esti atunci?! Nu am cuvinte, asa ca nu mai caut, zic si eu numai Alf Ma sha Allah aleiky...

Fie ca Acela pentru care ma iubesti sa te iubeasca. Jazak Allahu khairan pentru tot, surioara scumpa! :hearts:

Wa 3alaykum assalam wa ra7matu Allahi wa barakatuhu
 
Top