HADISI

EbuHafs

New Member
EBU BEKR ES-SIDIK je rekao: "O ljudi, zaista vi pogrešno razumijevate ajet! (O vjernici, brinite se o sebi; ako ste na pravom putu, neće vam nauditi onaj ko je zalutao.) (El-Maida, 105) Ja sam čuo Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve selleme, kad kaže: 'Zaista, ljude koji kada vide zalima (zlocinca) i ne spriječe ga u njegovim djelima, sve njih čeka skora kazna od Allaha."
(Hadis iz knjige: Rijadussalihin, br/str - 0197, Ebu Davud Es-Sidžistani, Sahih )

SULEJMAN IBN AMIR ED-DABBIJ prenosi da je Vjerovjesnik, s.a.v.s., rekao: "Kada neko od vas iftari, neka se iftari temrama (datulama), a ako nema, neka se iftari vodom, jerje ona čista.
(Hadis iz knjige: Rijadussalihin, br/str - 1238, Ebu Davud Es-Sidžistani, Hasen-sahih )

Hadisi od EBU MABED MIKDAD IBN ESVED

kazuje da je pitao Allahovog Poslanika, a.s.: "Ako se sukobim s nevjernikom i on mi sabljom odsiječe ruku, a zatim pobjegne na drvo i kaže: 'Prihvatam islam', smijem li ga ubiti nakon što to kaže, Allahov Poslaniče?" "Ne smiješ! " "Ali, Allahov Poslaniče, on mi je odsjekao ruku, a zatim je to rekao pošto ju je odsjekao!?" "Ne smiješ ga ubiti, jer, ako ga tada ubiješ, on bit će u položaju u kom si ti bio prije nego što si ga ubio, a ti ćeš biti u položaju u kom je on bio prije nego što je to izgovorio."
( Rijadussalihin, br/str. 0392, Sahih, Hadis bilježe: MUTTEFEKUN ALEJHI, )

upitao je: Allahov Poslaniče, šta kažeš ako se sukobim sa nevjernikom koji se bori protiv mene i sabljom mi odsiječe ruku, a zatim se sakrije za drvo - i kaže: Prihvatam islam! - smijem li ga ubiti, nakon što je to rekao?!
Ne smiješ! - odgovori mu Allahov Poslanik, .
Allahov Poslaniče, on mi je odsjekao ruku, a onda je rekao: - Hoću li ga ubiti? - ponovo je upitao.
Ne smiješ ga ubiti, jer ako ga tada ubiješ'on će biti u položaju u kojem si ti bio prije nego što si ga ubio, a ti ćeš biti u položaju u kojem je on bio prije nego što je to izgovorio! - odgovori mu Allahov Poslanik, .

U El-Evza'inoj i Ibn Džurejdžovoj predaji stoji: Prihvatam islam, a u Ma'merovoj predaji kaže se: Kada sam krenuo k njemu da ga ubijem, izgovorio je La ilahe illellah!
( MUHTESAR SAHIH MUSLIM, br/str. 0006, Sahih, Hadis bilježe: MUSLIM, )

ENES IBN MALIK EL-ENSARI (Ashab)

Enes sin Malikov iz plemena Nadir posluživao je Muhameda a. S. Oko deset godina i zapamtio 1.286 hadisa, od kojih je Buharija odabrao i u svoju zbirku uvrstio 83, Muslim 91, a astali su uvršteni u zbirke drugih velikih muhaddisa.
Jednom prilikom njegava majka zamoli Muhameda da blagoslovi Enesa i Muhamed joj udovodji želji rekavši: "Bože, padari mu sreću i napredak u imetku i djec, padaj mu dug život i oprosti mu grijehe. Dova je bila uslišana. Enes je imao u svome vlasništvu jedan vrt, koji mu je davao godišnje dvije žetve, a za svoga života pokapao je 102 člana svoje porodice. Zivio je više od stotinu godina i umro 93. gadine po Hidžri.

Allah se više obraduje pokajanju Njegova roba, nego što bi se neko od vas obrasdovao pronalasku svoje izgubljene deve u pustinji bez vode i plodova.

U drugom Muslimovom rivajetu, stoji: "Allah se više obraduje tewbi Svoga roba, koji se pokaje, prije nego što bi to učinio neko od vas kada bi putovao na devi kroz pustinju i ona mu pobjegne, a na njoj musva hrana i voda, pa je dugo tražio i, izgubivši nadu da će je pronaći, legao u hlad jednoga drveta da se odmori, i utakvom stanju očaja, odjedanput, ugledao svoju devu u neposrednoj blizini njegovoj kako mirno stoji, te odmah skočio i uhvatio je za povodac, i od silne radosti, uzviknuo: "Bože moj, Ti si moj rob, a je sam Tvoj gospodar!", pogrešno se izrazivši od silne radosti.
( Rijadussalihin, br/str. 0015, Sahih, Hadis bilježe: MUTTEFEKUN ALEJHI, )

pripovijeda da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi we selem, počeo osjećati veoma jake bolove, te je h. Fatima, primijetivši to na njemu, povikala: "O muko očeva!" Alejhiselam joj na to reče" `Tvoj otac poslije ove današnje muke više nikad neće imati nikakve muke.``` A kada je Alejhiselam preselio na Ahiret, h. Fatima reče:``O moj oče, koji se odazva pozivu Gospodara svoga, o oče moj, neka ti u Dženetu El-Firdevs bude boravište, o oče moj, vijest o tvojoj smrti Džibrilu prenosimo.`` A kada je pokopan Allahov Poslanik, sallallahu alejhi we selem, ona je upitala ashabe:``Zar ste mogli sebi dopustiti da na Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi we selem, pospete prašinu?
( Rijadussalihin, br/str. 0028, Sahih, Hadis bilježe: Buhari, )

pripovijeda da je Allahov Poslanik sallallahu `alejhi we sellem, naišao pored jedne žene koja plakaše nad nečijim mezarom pa joj je rekao: "Boj se Allaha i strpi se!" Na to mu ona odgovori: "Idi od mene ti nisi pogođen mojom nesrećom." Ona nije prepoznala Allahovog Poslanika sallallahu `alejhi we sellem, te je, kad su joj rekli da je to bio Allahov Poslanik, sallallahu `alejhi we sellem, otišla do vrata njegove kuće i, ne zatekavši nikoga od njegovih vratara, rekla mu, izvinjavajući se: “ “ Nisam te prepoznala." "Pravi sabur je onaj pri prvom udarcu (jer se tada najteže strpiti)", odgovori on.

A u muslimovom rivajetu se prenosi da je plakala za svojim umrlim djetetom.
( Rijadussalihin, br/str. 0031, Sahih, Hadis bilježe: MUTTEFEKUN ALEJHI, )

prenosi od Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi we selem, da je Allah dž.š., rekao: "Ukoliko Ja nekog od Svojih robova iskušam odužimanjem njegovog vida, pa se strpi (i ne rekne radi toga ništa loše) , to ću mu nadokanditi Džennetom."
( Rijadussalihin, br/str. 0034, Sahih, Hadis bilježe: Buhari, )

prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi we selem, rekao: "Neka niko od vas nipošto ne zaželi smrt zbog nevolje koja ga je pogodila, a ako već mora, onda neka kaže: “Allahu moj, održi me u životu dokle god mi je život hairniji, a usmrti me kada mi smrt bude bolja od života."
( Rijadussalihin, br/str. 0040, Sahih, Hadis bilježe: MUTTEFEKUN ALEJHI, )

prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi we selem, rekao: "Ako Allah dž.š. želi Svome robu hajr, onda mu požuri sa njegovom kaznom na ovome svijetu. A ako Allah dž.š., želi Svome robu zlo, onda mu odgodi kaznu za njegove grijhe, kako bi je u potpunosti iskusio na ahiretu." Zatim je rekao: "Zaista je veličina nagrade prema veličini iskušenja, zato Allah dž.š., kada zavoli jedan narod, postavi ga na razne kušnje, pa ako bude zadovoljan time, Allah bit će zadovoljan njime, a ako se srdi zbog toga, njemu pripada Allahova srdžba."
( Rijadussalihin, br/str. 0043, Hasen, Hadis bilježe: TIRMIZI, Buhari, )

Prenosi se da je Enes, r.a., rekao: "Vi, zaista, radite poslove koji su u vašim očima (po vašem mišljenju) manji od dlake, a mi smo ih u vrijeme Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve selleme, smatrali upropašćujućim (velikim) grijesima."
( Rijadussalihin, br/str. 0063, Sahih, Hadis bilježe: Buhari, )

prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu `alejhi ve selleme, rekao: "Ko pri izlasku iz svoje kuće rekne: 'U ime Allaha, u Allaha se uzdam i na Njega se oslanjam, nema nikakve moći niti snage, osim sa Allahom, dž.š. ‘, njemu se rekne: 'Upućen si, zaštićen si, sačuvan si, i od njega se šejtan udalji."'
Ebu-Davud dodaje: "Jedan šejtan govori drugom: ‘Kako ćeš sa čovjekom koji je upućen, zaštićen i sačuvan?"'
( Rijadussalihin, br/str. 0083, Hasen-sahih, Hadis bilježe: Ebu Davud Es-Sidžistani, NESAI, TIRMIZI, )

je rekao: "Bila su dva brata, u doba Poslanika, s.a.v.s. Jedan bi dolazio kod Poslanika, s.a.v.s., a drugi bi privređivao. Tužio se ovaj što privređuje Poslaniku, s.a.v.s., na svoga brata, pa mu Poslanik, s.a.v.s., reče: "Možda ti zbog njega stiže opskrba."'
( Rijadussalihin, br/str. 0084, Sahih, Hadis bilježe: TIRMIZI, )

prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., na dan Uhuda, uzeo jednu sablju i upitao: "Ko de ovo uzeti od mene?" Svi su ljudi pružili ruke i svaki je govorio: "Ja, ja." Poslanik, s.a.v.s., upita: "A ko je u stanju da se oduži za nju?" Odustaše ljudi, a Ebu-Dudžanet, r.a., reče: "Ja ću je odužiti." On je uzeo i njome sjekao giave nevjernika.
( Rijadussalihin, br/str. 0091, Sahih, Hadis bilježe: MUSLIM, )

pripovijeda da je čuo Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve selleme, kako prenosi od Allaha, dž.š., slijedeće: "Kada se Moj rob Meni približi za jedan pedalj, Ja se njemu približim zajedan aršin (podlakticu), a ako se on Meni približi zajedan aršin, Ja se njemu približim za jedan ručni hvat (raširenih ruku), a kad on Meni ide hodom, Ja njemu idem trčeći."
( Rijadussalihin, br/str. 0096, Sahih, Hadis bilježe: Buhari, )

prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, rekao: "Mejjita (mrtvaca) prati troje: njegova porodica, njegov imetak i njegova djela. Dvoje se vraća, a jedno ostaje s njim. Vraćaju se njegova porodica i njegov imetak sa njim ostaju njegova djela."
( Rijadussalihin, br/str. 0104, Sahih, Hadis bilježe: MUTTEFEKUN ALEJHI, )

prenosi: "Moj amidža, Enes, b. Nadr, r.a., nije prisustvovao Bici Bedru, pa je rekao: 'Allahov Poslaniče, izostao sam od prve borbe u kojoj si se borio protiv mušrika.
Ako mi Allah omogući izlazak na bojno polje protiv mušrika, zaista će pokazati Allah ljudima šta mogu učiniti. ‘ Pošto je došao dan Uhuda (Bitka na Uhudu), muslimani su pokolebali, a on reče: 'Allahu moj, izvinjavam Ti se zbog čina ovih (ti. muslimana) perem se i odričem od djela onih (mušrika)', a zatim je krenuo naprijed. Sreo ga je Sad ibn Muaz pa mu on reče: 'O Sad ibn Muaze, Džennet želim. Gospodara mi Kabe, ja osjećam njegov miris mimo Uhuda. ‘ Sad priča: 'O Allahov Poslaniče, ja ne bih mogao učiniti ono što je on učinio. ‘ Enes, r.a., dalje veli: 'Našli smo ga sa osamdeset i nekoliko rana od sablje, proboda kopliem i rana od strijela.
Našli smo ga poginulog, mušrici su ga svega unakazili da ga niko nije mogao poznati osim njegove sestre. Poznala ga je po vrhovima jagodica na prstima."' Enes, r.a., veli: "Mislili smo i pretpostavljali da je o njemu objavljen ajet koji glasi:
'Među mu'minima, ima ljudi koji su iskreni na onom što su Allahu obećali"', pa do kraja ajeta.
( Rijadussalihin, br/str. 0109, Sahih, Hadis bilježe: MUTTEFEKUN ALEJHI, )

prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Zaista je Allah, dž.š., zadovoljan čovjekom koji, kada nešto pojede, zahvali Allahu, dž.š., na tome ili kada nešto (od dozvoljenih pića) popije, zahvali Allahu, dž.š., na tome."
( Rijadussalihin, br/str. 0140, Sahih, Hadis bilježe: MUSLIM, )

pripovijeda da su došla tri čovjeka kući Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve selleme, i kod njegovih žena (majki svih vjernika) raspitivali se o njegovim ibadetima. Dobivši od njih odgovor, učini im se kao da ono što oni rade nije dovoljno, te rekoše: "Gdje smo mi u odnosu na Allahovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve selleme?" Njemu su oprošteni svi njegovi grijesi, prošli i budući. Jedan od njih reče: "Što se mene tiče, ja ću od sada cijele noći provoditi u ibadetu." Drugi reče: "A ja ću od sada svaki dan postiti, i nikako neću mrsiti." Treći reče: "A ja ću se kloniti žena i nikako se više neću ženiti." Zatim im je došao Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, i rekao: "Vi ste oni što su rekli to i to? Tako mi Allaha, ja sam pobožniji i strahopoštovanja većeg od vas, ali ja postim i mrsim, klanjam i spavam, a i živim bračnim životomi Ko god se udalji od mog sunneta (načina života i rada), on ne pripada meni."
( Rijadussalihin, br/str. 0143, Sahih, Hadis bilježe: MUTTEFEKUN ALEJHI, )

pripovijeda da je jednog dana Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, ušao u džamiju i ugledao uže zategnuto između dva stupa, pa je upitao: "Kakvo je ovo uže?" Prisutni rekoše: "Ovo je uže Zejnebe; kada klanja, pa se umori, pridrži se za njega." "Sklonite ga, neka svako od vas klanja dok je odmoran, a kada se umori, neka ostavi namaz i legne da se odmori", odgovori on.
( Rijadussalihin, br/str. 0146, Sahih, Hadis bilježe: MUTTEFEKUN ALEJHI, )

prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, rekao: "Nijedan od vas neće biti pravi vjernik, sve dok ne bude želio svome bratu (prijatelju, muslimanu) ono što želi sam sebi."
( Rijadussalihin, br/str. 0183, Sahih, Hadis bilježe: MUTTEFEKUN ALEJHI, )

prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Nijedan od vas neće biti pravi vjernik, dok ne bude želio svome bratu (prijatelju) isto ono što sam sebi želi."
( Rijadussalihin, br/str. 0236, Sahih, Hadis bilježe: MUTTEFEKUN ALEJHI, )

prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Pomozi svoga brata, zalima i mazluma (nepravednika, i onoga nad kime je nepravda učinjena)!" Jedan od ashaba reče: "Allahov Poslaniče, pomoći ću ga ako je mazlum, ali kako da ga pomognem kad je zalim?" Alejhisselam reče: "Da ga spriječiš da nasilje učini, to mu je zaista pomoć."
( Rijadussalihin, br/str. 0237, Sahih, Hadis bilježe: MUTTEFEKUN ALEJHI, )

prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme, rekao: "Ko odgoji dvije kćeri, i o njima se brine dok ne odrastu i udaju se, doći će na Sudnjem danu, pa ćemo ja i on biti kao ova dva prsta." I sastavio je prste.
( Rijadussalihin, br/str. 0267, Sahih, Hadis bilježe: MUSLIM, )
 
Top