Hisnul-Muslim(cateva sfaturi)

mariamsa

New Member
Salamu alekum wa rahmatullahi wa barakatuhu.
-sunt copiate toate din cartea "Hisnul-muslim". Inshallah, Allah sa ne accepte orice fapta buna!

1. Cand incepi ablutiunea: Bismillah.
2. Cand a terminat ablutiunea: Eshhedu en laa ilahe ‘illa Allah uahdehu laa sheriike leh,ue ashhadu enne Muhammeden ‘abduhu ue resuuluh.Allahummagi’alnii minet-teuuabine uegi ‘alnii minel-mutetahhiriin.Subhanekallahumma ua bi-hamdik,eshhedu en laa ilaha illa ente estaghfiruke ue etuubu ileik.
3. Cand iesi afara din casa : Bismillah,teuekkeltu ‘ala-llah,ue laa haule ue laa quuuate illaa billah.Allahumme innii e’uudzu bike en edille,eu udall,eu ezille eu uzall,eu ezlima eu uzlam,eu eghihala eu iugihala alaiie.
4. Cand intri in casa: Bismillahi ueleginaa ue bismillahi kharaginaa,ue ‘alaa rabbinaa teuekkelnaa.
 

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
Assalamu 3alaykum wa ra7matu Allahi wa barakatuhu. Traducerea in limba romana si in limba araba a du'aa-urilor postate mai sus de surioara Mariam.

1. In numele lui Allah - بِسْمِ الله

2. Marturisesc ca nu exista alta divinitate in afara de Allah Unicul, care nu are pe nimeni egal, si Mohammad este robul si trimisul Lui - عَبْدُهُ وَرَسولُه
أَشْهَدُ أَنْ لا إِلَهَ إِلاّ اللهُ وَحْدَهُ لا شَريكَ لَهُ وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمّداً

3. In numele lui Allah! Ma incred in Allah si marturisesc ca nu exista forta sau
putere decit cu Allah - بِسْمِ اللهِ ، تَوَآَّلْتُ عَلى اللهِ وَلا حَوْلَ وَلا قُوَّةَ إِلاّ بِالله

4. In numele lui Allah am intrat si in numele lui Allah am iesit si in Domnul
nostru ne incredem! - بِسْمِ اللهِ وَلَجْنا، وَبِسْمِ اللهِ خَرَجْنا، وَعَلى رَبِّنا تَوَآّلْنا

Wa 3alaykum assalam wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.
 
Top