Impodobirea stiintei prin fapte

Hamza_86

New Member
Impodobirea stiintei prin fapte
de Sheikh Husayn Al Alway`sah


Cuprins
- Introducerea autorului
-Versuri din Quran care atrag atentia la rasplata faptelor
- Depasirea piedicilor
- Ce sa fac acum?
- Cateva texte despre depasirea piedicilor
- Faptele obligatorii inaintea celor voluntare
- Pe cine sa chem mai intai la fapte bune?
- Pentru a completa religia trebuie lasate lucrurile care nu au de aface cu persoana
respectiva
- La ce duce sfatuirea buna si avertizarea



Intradevar toata lauda I se cuvine lui Allah si astfel ar trebui sa Il slavim, sa cautam ajutorul Sau, sa cautam la El adapost de raul care se gaseste in interiorul nostru precum si de raul care izvoraste din faptele noastre, adevarat ca aceia pe care ii calauzeste Allah, nu pot fi abatuti de la drumul cel drept, precum si faptul ca toti cei carora Allah le-a permis sa o ia pe un drum gresit, nimeni nu ii poate calauzi.

„ O voi cei care credeti! Fiti cu frica de Allah, asa cum se cuvine sa fie frica de El si sa nu va sparsiti din viata decat fiind musulmani!“ (3:102)

„ O, voi oameni! Fiti cu frica de Domnul vostru care v-a facut dintr-o singura fiinta si a facut din aceasta si pe perechea ei si care a raspandit din cele doua (fiinte) multi barbati si femei! Fiti cu frica de Allah in numele caruia va conjurati (unii pe altii) si (fiiti cu frica de ruperea) legaturilor de rudenie, caci Allah este Veghetor peste voi (Raqib)!“ (4:1)


]„ O, voi cei care credeti! Fiti cu frica de Allah si spuneti vorbe adevarate, pentru ca El sa va indrepte faptele voastre si sa va ierte greselile voastre! Acela care este cu supunere fata de Allah si fata de Trimisul Sau va dobandi mare izbanda.“ (33:70-71)

Cu adevarat cea mai glorioasa vorba este cartea lui Allah si cea mai buna conducere este conducerea lui Mohammed sallallahu aleihi wa sallam. Lucrurile cele mai rele sunt novatile (in religie), fiecare lucru nou introdus (in religie) este o novatie, fiecare novatie este un drum gresit si fiecare drum gresit este un drum care duce in iad.

Pentru a continua cu aceasta serie mai departe m-am gandit sa relatez hadithul urmator:

In ziua Judecatii nimeni nu va face un pas fara ca Allah sa-l intrebe de 5 lucruri :

1. Despre viata lui - cum a petrecut-o.
2. Despre tineretea lui - ce a facut cu ea?
3. Despre averea sa - cum a castigat-o.
4. Si unde si-a cheltuit-o.
5. Si despre stiinta pe care a invatat-o si aplicare acesteia.“


Pentru pregatirea mortii care ne asteapta in fiecare clipa , acesta este un ajutor pentru a ne curata sufletul:

Sfatul este in primul rand pentru mine si apoi pentru acel Da´iiat (aceia care cheama la calea lui Allah) si pentru toti fratii si surorile din toate lumea. Eu sper ca Allah prin cea ce am scris sa aduca un folos si sa permita ca acesta lucrare sa aduca fructe bune in prezent si in viitor. In aceast eseu m-am concentrat doar pe o parte a hadithului care este: „ …si despre stiinta pe care a invatat-o si aplicare acesteia.“

Acest hadith cu acordul lui Allah subhana wa ta´ala este cheia faptelelor bune si drumul in rai. Acest hadith este scopul salvarii si castigului si Allah spune in Quran:

Intradevar sunt multe persoane care pacatuiesc si care au ajuns pe un drum gresit (necalauzit) din cauza nestiintei sau din cauza ca au fost inselati.

Factorii raspunzatori la aceste pacate, drumuri gresite sau inselaciuni sunt:
-a nu cunoaste prioritaritatea stiintei,
-a nu cunoastea chemarea la Allah dupa regulile date.
Cu acordul lui Allah este aceasta tema pentru toti fratii si surori o salvare de distrugere, drumuri gresite (nrcalauzite) si de confuzi.

Eu il rog pe Allah subhana wa ta´ala sa-mi dee puterea ca sa aplic stinta, sa accepte aceasta lucrare, sa distruga intunecul si sa lumineze drumul drept ca aceasta Ummah sa se foloseasca de aceasta lucrare. Cu adevarat Allah aude fiecare rugaciune.
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As'salamu 3aleikom wa rahmtullahi wa barakatuhu


Allah sa fie multumit de tine frate Hamza si sa te rasplateasca atat in aceasta viata cat si in viata de Apoi.
JazakaAllah khairan w Barak Allah fik

wa 3aleikom salam wa rahmatullahi
 
Top