intrebare

anonim

New Member
Assalamu alaikum wa rahmatu-llaahi wa barakatuhu.
Vreau sa stiu,daca se poate sa sui rugile in lb romana.Sunt inca la inceput si nu stiu f. multe rugi in lb. araba.Este posibil sa le spui si in romana?Mi-ar fi mult mai usor sa le invat asa.
Am inceput sa invat lb. araba dar o sa-mi ia ceva timp(nu am mult timp liber ).M-am convertit in dec 2007.
Va rog mult sa-mi raspundeti.Multumesc anticipat.
Allah Subhana wa Ta'Alla sa fie alaturi de noi toti.
 

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
Assalamu 3alaykum wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.

Rugaciunea trebuie facuta in mod obligatoriu in limba araba pentru ca araba este limba Qu'ran-ului Kareem, de asemnea este limba vorbita de Profetul Muhammad (SallaAllahu alayhi wasallam) si reprezinta un element ce uneste musulmanii din intreaga lume in actele lor de adorare, iar Profetul Muhammad (SalaAllahu alayhi wasallam) a indeplinit rugaciunea in limba araba, deci trebuie sa ii urmam exemplul In sha Allah. Limba araba este limbajul comun al tuturor musulmanilor.

Intr-adevar, Allah Subhanu Wa Ta'ala a creat toate limbile de pe acest pamint si putem face du'aa in orice limba (dar trebuie sa subliniez faptul ca unii invatati au recomandat ca du'aa sa fie facuta tot in araba, Allahu allim, insa la inceput poti sa faci in romaneste).

Nu este greu, In sha Allah, nu te ingrijora, eu am reusit sa invat foarte repede sa fac rugaciunea in limba araba, Alhamdu lillah, si te voi ajuta, In sha Allah. Poate parea greu, dar nu e in nici un caz imposibil, In sha Allah vei reusi.

Wa 3alaykum assalam wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.
 

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
Assalamu 3alaykum wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.

Vreau sa mai adaug faptul ca e foarte important sa inveti de la inceput in araba si sa inveti in mod corect, In sha Allah, pentru ca mai tirziu va fi destul de dificil de corectat. Imi amintesc ca mie mi se parea greu sa ma concentrez la inceput, stiam sa pronunt rugaciunea in limba araba, stiam si ordinea 'elementelor', insa nu reuseam sa ma concentrez, asa ca pronuntam in araba si in acelasi timp imi traduceam in gind in romaneste ceea ce rosteam. Si a functionat, Alhamdu lillah.

Nu este greu, sintem aici sa te sustinem (si sintem multe, Alhamdu lillah), ti-am scris si un PM, In sha Allah te vom ajuta pe cit posibil.

Wa 3alaykum asalam wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.
 

anonim

New Member
Aalamu alaikum

Asalamu Alaikum
Rugaciunea o fac in limba araba,nu asta este problema.Am invatat chiar si 2 sure acum o invat pe a 3-a.Ceea ce vroiam sa spun este ca rugile(cand te imbraci, cand te dezbraci, cand iesi din casa,etc..) le pot spune in romana?
Adresa mea e gamada26*!*!*!*!*!*!*!*!*!*!*!.Multumesc anticipat.
 

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
As salamu aleikom wa rahmatu llahi wa barakatuhu

Ma sha Allah Gamada Allah sa te ajute in continuare sa inveti cat mai multe sure din Sfantul Quran

Asa e surioara Madelaine ti-a spus..poti spune rugile in orice limba...important e sa sti ce spui si sa o spui din inima.Intr-adevar multi invatati spun ca cel mai bine este sa spunem rugile(dwa) in limba araba...in sha Allah sa reusim cu toti sa invatam limba araba..limba vorbita de profetul islamului.sallallahu alehi wa sallam

wa aleikom salam
 
Top