ISLAMSKI BRAK

X_Hidzab_X

New Member
Mash'Allah, da vas Allah SWT sve nagradi insa'Allah. Bas sam se okoristila, svasta sam naucila danas citajuci ove postove .
:ma::ma::ma:
 

Enisa

New Member
Es sellamu alejkum,

evo sta se dove tice ja sam je dobila ali i sama sam malo potrazila po netu i zapazila sam je na vise islamskih sajtova kako u bosanskom tako i u arabskom jeziku a sad nek svako za sebe presudi sta je za njega najbolje. Nemora se bas naucit napamet tu dovu moze mu bit i u pomoc da se izrazi oko onog sta trazi/zeli. I nebi trebala bit problem ta dova vec najveci problem danasnice a to je halala brak i obstanak bas toga.
 

muharram23

New Member
Staff member
Es sellamu alejkum,

evo sta se dove tice ja sam je dobila ali i sama sam malo potrazila po netu i zapazila sam je na vise islamskih sajtova kako u bosanskom tako i u arabskom jeziku a sad nek svako za sebe presudi sta je za njega najbolje. Nemora se bas naucit napamet tu dovu moze mu bit i u pomoc da se izrazi oko onog sta trazi/zeli. I nebi trebala bit problem ta dova vec najveci problem danasnice a to je halala brak i obstanak bas toga.

salamu alejkum

Samo znaj sestrice, da je ova vjera bazirana na dokazima. Tako da ako nesto se nalazi na mnogim stranicama nemora znaciti da je sahih. Cudnomi da te islamske stranice nisu pojasnile odakle je ta dova. Inace, ja se cuvam stvari koje nisu bazirane quraanom i sunnetom tako da nebi upao u zabludu a da i nisam svjestan tome. Poslanik :saw: je jednom dok je bio sa ashabima, uzeo stap i nacrtao jednu linijo na pjesku. Pa zatim je rekao "haztha sebilii" ovo je moj put (pravac, sunnet). Pa je zatim nacrtao male putove desno i lijevo od tog ravnog puta. Zatim je rekao "hazha subuluu shaytaan" ovo su putevi sejtana. Na svakom kraju ovih puteva stoji sejtan i poziva ljude prema njima. Taj ravni put od poslanika :saw: je jedini put prema dzennetu a ovi mali putici svi vode prema vatri. Zato se strogo moramo paziti da slijedimo sve ono samo sto je nas poslanik :saw: cinio a da se klonimo mimo toga. U jednom drugom hadisu poslanik :saw: je rekao (ew kema qale) "da ce svi uci u dzennet osim onih koji to odbiju" pa su zatim ashabi upitali "o Allahov poslanice, ko ce to odbiti da ude u dzennet?" Pa je resulullah :saw: na to odgovorio "ko god mi se bude pokoravao (ili slijedio), uci ce u dzennet. A ko mi se ne bude pokoravao (nebude slijedio), taj nece uci u dzennet".

Stvarno, sestro nemoj uzimati nista niti postirati ako nema izatoga gdje je zabiljezeno ili kako je ocjenito od ucenjaka ahlusunnah wal jamah.

Nebih volio brisati stvari :).

barakallahu feek

wasalam
 

muharram23

New Member
Staff member
Draga sestro na bosnjackim stranicama se moze naci svega i svacega siizma,sufizma,ahmedizma i kojekakvih drugih novotrara i novotarija i a evo dokle dovede povodjenje za drugima i slijepo slijedjenje .Ovo nam treba biti primjer i pouka gdje su zavrsili oni koji nisu pazili od koga uzimaju islamsko znanje i koga slijede.
Pogledaj link :

http://bhmuslimmonitor.info/ba/aktu...-sanela-sijercic-sa-fri-ko-obrijanim-n-2.html

Salamu alejkum

sta je ovo sestro? mozesli malo objasniti

Allahu akbar

veselam
 

Lejlla

muslima
Staff member
Salamu alejkum

sta je ovo sestro? mozesli malo objasniti

Allahu akbar

veselam
Ve alejkumu selam!


Eto ovo nam treba svima biti primjer dokle se stigne kad se pocnu uvoditi novotarije u vjeru i kad se pocnu slijediti te novotarije .Sami mevlud je novotarija a evo dokle su stigli oni koji slijede novotarije ovo nam svima treba biti jedno veliko upozorenje da sto vise radimo na dawi i da ne prestanemo opominjati i ukazivati ljudima na pogubnost uvodjenje i slijedjenja novotarija u vjeri.Eto zato sam postirala da svi vidite dokle su stigli novotari.


To može samo kod nas u BiH, komentar je blogera Burek koji kaže: sutra nakon održavanja tradicionalnog mevluda (iako se piše malim slovom, naravno na reklami je upisano sa velikim M) biće održan veliki koncert Sanele Sijerčić i Kemala Hasića (čitaj grande concerto). Na 68 strani jučerašnjeg Dnevnog avaza plakat preko cijele stranice: ispod džamije Sanela zasukala kombinezon, friško obrijana i tu iz prikrajka viri i Kemalova obrijana glava - koja divota od šunda - fuj! To, ba, može samo kod nas. Jasno ko dan - organizatori koncerta nemaju ništa ni sa džamijom ni sa IZ, ali eto, to dođe kao "bajramski haineken party". Tagovi: biznis, BiH, nightlife .

http://bhmuslimmonitor.info/ba/aktu...-sanela-sijercic-sa-fri-ko-obrijanim-n-2.html
 

muharram23

New Member
Staff member
Ve alejkumu selam!


Eto ovo nam treba svima biti primjer dokle se stigne kad se pocnu uvoditi novotarije u vjeru i kad se pocnu slijediti te novotarije .Sami mevlud je novotarija a evo dokle su stigli oni koji slijede novotarije ovo nam svima treba biti jedno veliko upozorenje da sto vise radimo na dawi i da ne prestanemo opominjati i ukazivati ljudima na pogubnost uvodjenje i slijedjenja novotarija u vjeri.Eto zato sam postirala da svi vidite dokle su stigli novotari.


To može samo kod nas u BiH, komentar je blogera Burek koji kaže: sutra nakon održavanja tradicionalnog mevluda (iako se piše malim slovom, naravno na reklami je upisano sa velikim M) biće održan veliki koncert Sanele Sijerčić i Kemala Hasića (čitaj grande concerto). Na 68 strani jučerašnjeg Dnevnog avaza plakat preko cijele stranice: ispod džamije Sanela zasukala kombinezon, friško obrijana i tu iz prikrajka viri i Kemalova obrijana glava - koja divota od šunda - fuj! To, ba, može samo kod nas. Jasno ko dan - organizatori koncerta nemaju ništa ni sa džamijom ni sa IZ, ali eto, to dođe kao "bajramski haineken party". Tagovi: biznis, BiH, nightlife .

http://bhmuslimmonitor.info/ba/aktu...-sanela-sijercic-sa-fri-ko-obrijanim-n-2.html

Salamu alaykum

ok sad vidim sta mislis. Halali ti meni, ali moro sam da sklonim onu vjesticu sa slike, da je Allah sva uputi, ameen. Zato sto je slika previse fitnah. Barakallahu feek

veselam
 

Enisa

New Member
Allahov poslanik s.a.v.s. kao suprug

Kada su prije tri godine predstavnici italijanske škole sa nastavnim osobljem i ucenicima posjetili Zavidovice, izrazili su želju da vide enterijer džamije. Želji im je udovoljeno. No, oni su iskoristili priliku da postave i neka pitanja. Najviše pitanja bilo je u vezi sa položajem žene u islamu. Jedni nisu mogli da pojme pitanje pokrivanja muslimanke. Drugi su pak pitali zašto žene ne klanjaju namaz naporedo sa muškarcem ili ispred njega. Trecima nije bilo uopce jasna dozvola sklapanja braka sa cetiri žene, a da ne spominjemo brak Allahovog poslanika sa jedanaest žena. Naime, oni smatraju da je muslimanka najveci zatocenik ovoga svijeta, pa da je treba po svaku cijenu spašavati. Vrlo dobro znamo da je ustanova braka na Zapadu stabilna onoliko koliko je stabilna paukova kuca. Samo, kada bi to oni znali.

Ovom prilikom želimo da predstavimo Allahovog poslanika, uzornog supruga, od koga nije nikad niko otišao nezadovoljan pa ni njegove žene. Neposredno po završetku perioda zakopavanja žive ženske novorodencadi kao i zlostavljanja žene na najbrutalnije nacine, Muhammed, a.s, dolazi da poruci ljudskom rodu: 'Dopadaju mi se na ovom svijetu tri stvari: žene, mirisi a moje oko blista dok sam u namazu.' (Prenose Nesaija i Ahmed)
Odnos Allahovog Poslanika prema njegovim ženama bio je pun ljepote i humanosti. Kada bi htio krenuti na put, okupio bi žene i bacio bi kveku, na koju bi pala kveka, ona bi sa njim putovala. Jednom prilikom je sa Aišom, r.a, izišao u društvo ashaba. Rekao im je: 'Idite naprijed', a kad bi oni odmakli, onda bi se obratio Aiši, r.a, i kazao: 'Preteci me!' Aiša, r.a, kaže: 'Ja sam ga tada pretekla jer sam bila vitka i mršava'. Medutim, Muhammed, a.s, je drugom prilikom isto postupio sa ashabima i Aišom, r.a, ali tada je on bio brži jer se ona bila odebljala. Tada je u šali kazao: 'Ovo je za onaj prvi.' Ovaj postupak je doista vrijedan pažnje da se dogodio i prje pedeset godina a ne prije 14 stoljeca.


Kada bi Aiša, r.a, nešto zatražila, Poslanik bi joj dao. Neki ashabi kažu: 'Da nije bilo kod Allahovog poslanika 'Ne' u tešehhudu, ne bi ga imao u životu, kada se nešto od njega zatraži'.. Kada bi ona pila iz neke posude, onda bi on uzimao tu posudu i stavljao usta na mjesto gdje su bila njena usta pa bi i on pio. Isto tako, kada bi jela meso sa kosti, uzeo bi tu kost, stavio svoja usta na mjesto gdje su bila njena usta, te bi jeo. Zapitajmo se sami gdje nalazimo takvu pažnju prema ženama? Sigurno nigdje osim u slucaju Allahovog Poslanika. Kada bi malo prilegao, naslonio bi glavu na njeno krilo.
Takode je ucio i Kur'an dok bi mu glava bila u njenom krilu, a ljubio bi je dok je bio postac. Za vrijeme blagdana omogucavao bi joj da gleda igru Abesinaca u mesdžidu, dok je bila naslonjena na njegova ramena.


Allahov Resul je strogo vodio racuna o pravima svojih žena. Kada bi klanjao ikindiju išao bi od jedne do druge i proucavao njihovo stanje i potrebe. Nije trebalo da prode osam dana da se Poslanik, s.a.v.s, ponovo nade sa istom ženom, nego se to dešavalo svaki dan. Potom bi se zaputio prema kuci one cija je bila reda. Isto tako Aiša, r.a, kaže da Resulullah nije nikada davao prednost jednoj ženi nad drugom po pitanju boravka kod njh. Kada bi ih posjecivao u toku dana, ne bi imao sa njima tjelesnog kontakta, osim ako bi bio njihov red.

Jednog dana je došlo do nesporazuma oko reda Aiše, r.a, i Sevde, r.a. Povod tome bila je intervencija Safije, r.a, kod Aiše, r.a. Ona je rekla Aiši, r.a: 'Hoceš li pokušati da udobrovoljiš Allahovog Poslanika u pogledu mene, te da ti dam svoj dan.' Aiša, r.a, je na to pristala, te sjela uz skut Allahovog poslanika na njen dan. Ovdje treba naglasiti da je Safija, r.a, tada bila starica a Aiša, r.a, veoma mlada. Zapitajmo se ko bi od nas ostao ravnodušan na ovako veliki izazov? Sigurno niko! Medutim, Muhammed, a.s, žestoko je reagovao govoreci: 'Odstupi od mene o Aiša, nije ovo tvoj dan.' Tada mu Aiša, r.a, rece: 'To je Allahova blagodat koju Allah daje kome hoce', zatim ga je izvijestila o Safijinoj molbi, te se on složio.'


Allahov Poslanik bio je najuposleniji covjek koji se ikada pojavio na ovoj našoj planeti. Nije ni cudo, jer je poslan svim svjetovima, ljudima i džinima, pecat je svim poslanicima. Otkako mu je sišla sura 'Muddessir' i ajet: 'Ustaj i opominji', on do kraja života nije cestitio sjeo da odmori niti je za to dobio dozvolu. No, je li to bio razlog da on kaže svojim ženama: 'Ja sam prezaposlen, za mojim vratom je cijeli ummet, snalazite se u svojim poslovima kako znate!' Ne! Nikako, nego je porucio svim generacijama do Sudnjeg dana da u kuci ne postoje samo ženski nego i zajednicki poslovi. On je osobno zato nalazio vremena. Prenosi se od Esreda da je rekao: 'Pitao sam Aišu, r.a: 'Šta je Poslanik, s.a.v.s, radio u porodici?' Odgovorila je: 'Bio je u službi svojoj porodici, a kada bi nastupilo vrijeme namaza, klanjao bi'.

Mnogi muslimani žive u ubjedenju da njima porodica treba da služi i tako se postavljaju u životu. Po islamskom ucenju, domacin porodice nije njen dirigent, nego njen sluga i usmjerivac. Ta je uloga casna jer ju je imao Allahov Poslanik, s.a.v.s, u svojoj porodici. Prenosi se od Urve da je rekao: 'Pitao sam Aišu, r.a.: 'Šta je Allahov Poslanik radio u svojoj kuci?' Odgovorila je: 'Krpio svoju obucu i radio ono što covjek radi u svojoj kuci.' U drugoj predaji se kaže da je krpio i šio svoju odjecu.


Prenosi se od Amre da je rekla: 'Upitana je Aiša, r.a.: 'Šta je radio Allahov Poslanik kada bi bio u svojoj kuci?' Odgovorila je: 'Bio je covjek kao i ostali ljudi, cistio bi svoju odjecu, muzao svoju ovcu i sam sebe posluživao.' U drugoj predaji kaže se da je sjekao meso svojim ukucanima, meo kucu i pomagao svome sluzi u poslovima.'
Pozivam sve sestre muslimanke da obrate pažnju na velicinu islamskih principa u porodicnom životu. Muhammed, a.s, kao naš jedini uzor u životu, u svojoj porodici imao je uloge: krojaca, obucara, cistaca, mesara, pastira i sluge svog sluge. Sve to Resulullah je radio sa ocitim zadovoljstvom. U kom sistemu danas supruga ima takvo mjesto i tretman kod svoga muža? Sigurno, ni u jednom!

Allahov Poslanik pokatkad se susretao sa uobicajenim bracnim problemima kao što se i mi susrecemo, samo što je njima prilazio veoma mudro i razumno. Prenosi se od Omera, r.a, da je rekao: 'Jednog dana sam se naljutio na svoju ženu, pa me je ona zaustavila (prekinula) a ja sam je osudio što me zaustavila.' Ona je tada kazala: 'Zašto osuduješ to što te ispravljam, tako mi Allaha, doista su žene Allahova Poslanika, s.a.v.s, prekidale tako da ga je jedna od njih bila ostavila od jutra do mraka.' Omer, r.a, je rekao: 'Zaputio sam se od svoje kuce te ušao u Hafsin stan i upitao je: 'Da li vi ispavljate Allahovog Poslanika?' Odgovorila je: 'Da.' On je upitao: 'I napusti ga jedna od vas od jutra do mraka?' Odgovorila je: 'Da.' Rakao sam tada: 'Propala je od vas i stradala ona koja je to ucinila.'


Muhammed, a.s, pokatkad je kroz šalu sprovodio pravdu medu ženama i to je mogao samo on. Prenosi se od Aiše, r.a, da je rekla: 'Došla sam Allahovom Poslaniku, s.a.v.s, sa kašom koju sam skuhala pa sam rekla Sevdi, r.a, a Allahov Poslanik izmedu mene i nje: 'Jedi!' Ona je odbila pa sam ja rekla: 'Ili ceš jesti ili cu ti umazati lice!' Ponovo je odbila pa sam stavila ruku u kašu i namazala njeno lice. Allahov poslanik se nasmijao, pokazao joj rukom i rekao: 'Namaži i ti njeno lice'. (U drugoj predaji: Izišao joj je u susret da mi se osveti, te je uzela nešto iz zdjele, potrala mi po licu a Allahov Resul, s.a.v.s, se nasmijao.)

Žene Allahovog Poslanika bile su najcednije žene svih vremena jer o tome govori Kur'an. Medutim, povremeno bi ih spopadalo ono što spopada druge žene mu'minke a to se naravno odražavalo i na Allahovom Poslaniku, s.a.v.s. Prenosi se od Nu'mana ibni Bešira, r.a, da je rekao: 'Došao je Ebu Bekr Allahovom Poslaniku, s.a.v.s. Zamolio je da ude te je cuo kako Aiša, r.a, podiže glas na Resulullaha. Allahov Poslanik dao mu je dozvolu i on je ušao. Ebu Bekr je rekao: 'O kcerko Ummu Rumana, zar podižeš glas na Allahovog Poslanika, s.a.v.s.?' Ebu Bekr htio je da je ošamari: 'Zar da dižeš glas na Allahovog Poslanika?', rekao je. Allahov Poslanik se umiješao izmedu njega i nje. Kada je Ebu Bekr, r.a, izašao, Allahov Poslanik, s.a.v.s, joj je poceo govoriti da bi je udobrovoljio: 'Nisi vidjela da sam se umiješao izmedu Ebu Bekra, r.a, i tebe.' Rekao je: 'Potom je došao Ebu Bekr, r.a, zatražio dozvolu da ude pa je našao Allahovog Poslanika kako je nasmijava. (Aišu, r.a.)' Allahov Poslanik mu je dozvolio te je ušao i rekao: 'Allahov Poslanice, ukljucite me u vaše pomirenje kao što ste me ukljucili u vaš sukob.'


Živimo u vremenu opceg fesada i fitne. Napadnute su sve islamske vrijednosti pa i brak. Prirodno je da se vjernik raduje proljecu jer ono predstavlja novo radanje. Medutim, kada se sjeti prizora sa naših ulica i sokaka iz predhodne godine, onda tuga prevlada radost. Vjernici imaju za to lijek dat od Allaha, dž.š. Radi se o obaranju pogleda. No, pokatkad covjeku padne prvi pogled na lijepu ženu, te šejtan pocne njenu siluetu vrtiti ispred njegovih ociju. To uzburka strasti u covjeku, jer šejtan kola po ljudskom tijelu kao i krv. Šta uraditi u takvoj situaciji? Potražicemo savjet od Resulullaha, uzora svih muževa do Sudnjeg dana? Prenosi se od Džabira ibni Abdullaha da je Allahov Poslanik, s.a.v.s, vidio neku lijepu ženu pa je ušao Zejnebi, obavio odnos s njom izašao i rekao: 'Doista, kada se žena pojavi, pojavi se u liku šejtana, pa kada neko od vas vidi ženu koja mu se dopadne, neka sa svojom ženom obavi bracnu obavezu jer kod nje ima ono što ima i kod druge.'

Prema tome za muttekiju nema bezizlazne situacije a Allahov resul bio je i ostao vrhunac takvaluka. Allah, dž.š, kaže: 'A onome koji se Allaha boji, On ce mu izlaz naci.' (Et-Talak, 2)


Ako dode u tešku situaciju zbog zadatog udarca od strane šejtana, vjernik to stoicki podnese, vraca se stvarnosti i prozire njegovu spletku. Svevišnji kaže: 'Oni koji se Allaha boje, cim ih sablazan šejtanska dodirne, sjete se i odjednom dodu sebi.' (El-Earaf, 201)
Slabe vjernike, munafike i kafire šejtan toliko ošamuti da kada im se pojavi u liku lijepe žene, izgube se pa ne znaju otici svojoj kuci, nego odu kuci neke bludnice.
Allahov Poslanik takode je vodio racuna o pravu žene dok je sa mužem u postelji. On nije dozvolio da muškarac ustane iz postelje dok ne zadovolji svoju ženu. Resulullah, s.a.v.s, kaže: 'Kada neko od vas ima spolni odnos sa svojom suprugom, neka se ne udaljuju od nje sve dok i ona ne zadovolji svoje potrebe.'
Na koncu Allahov resul je rekao: 'Najpotpunijeg imana su vjernici koji su najljepšeg ahlaka, a najbolji medu vama su oni koji su najbolji svojim ženama.'
Drugom prilikom rekao je Muhammed, a.s: 'Najbolji medu vama je onaj koji je najbolji prema svojoj porodici, a ja sam najbolji prema svojoj porodici.'

hfz. Mustafa Efendic
 

Enisa

New Member
Brak, Allaha radi

Jedne prilike došao mi je mladic koji se žalio na probleme koje je imao sa djevojkom i izrazio sumnju da se radi o sihru. Naime, dok je bio sa njom bio je jako grub prema njoj cak je i tukao, ali bez nje bi bukvalno ludio dok je ponavo ne bi sreo. Pitao sam ga da li je imao bracni odnos sa njom i našto je on potvrdno odgovorio. Pitao sam ga da li joj vjeruje da ga nece prevariti odgovorio je da joj ne vjeruje. Objasnio sam mu da se ne radi o sihru, nego se radi o bolesti koja nastupa kršenjem granica Allaha dž.š. i vodenjem vanbracnog života, problem koji ima vecina mladih današnjeg doba koja vodi nemoralan život.


Jednom prilikom je Resul, a.s., naišao pored skupine mladica i upozorio ih da požure sa brakom cim se ispune osnovni uslovi za stupanje u bracnu vezu, kako njihove noge ne bi krocile putem grijeha i kako ih šejtan ne bi zaveo i obmanuo, pa da pocine upropaštavajuci grijeh. Sve to zbog mladalacke snage i zova strasti, koja traži da se zadovolji, na bilo kakav nacin, bilo to zabranjeno ili ne.



Koliko je samo mladica i djevojaka obmanutih njihovim strastima, kojima su se robovski predali. Zarad kratkog užitka, koji je sam po sebi veliki grijeh i koji upropaštava dušu i, na kraju, kao posljedica slijedenja strasti, dode nesreca, poniženje i gubljenje prijatelja. Saputnici takvog covjeka ili žene postaju tuga, žalost i nesanica. Život im postaje težak i mrzak, dani dugi i tamni, kao i noci, a sve to zbog djela koja su pocinili vlastitim rukama, dobrovoljno se prepuštajuci razuzdanim strastima.


Muhammed, a.s., je objasnio mudrost požurivanja sa brakom kada se steknu uslovi, objašnjavajuci da je to najlakši put i nacin cuvanja polnog organa, tj. cestitosti i cednosti i udaljavanje od djela koje izaziva srdžbu Gospodara svjetova i ruši ugled i cast covjeka i žene.



Požurivanje sa brakom vodi cednosti, poštenju, cuvanju pogleda od harama i omogucava covjeku koji potpuno cedan stupi u brak, ako mu Allah podari djecu, da ih lijepo odgoji i pripremi za buducnost, i da od njih izgradi snažne licnosti, vrijedne, poštene i korisne sebi i društvu.


Razmisli o neoženjenom covjeku kojeg je snašla teška bolest, a on sam, bez supruge, koja ce ga utješiti, pomoci i bodriti na najljepši nacin, i bez djece koja ce mu biti na usluzi u bolesti i starosti i koja bi mu pomogla, kao što je on njima pomagao dok su bili slabašni i nejaki. Takav covjek je poput stranca, usamljenika u tudoj državi, daleko od svoje domovine i prijatelja, koji se nada da mu neko pride i ponudi barem gutljaj vode, ili topli osmijeh.



Razmisli o covjeku koji odgada sa ženidbom dok ne zade u godine, sa koliko neizvjesnosti stupa u brak i koliko ce, zbog svoje slabosti i starosti uskratiti od odgoja svojoj djeci, a postoji velika mogucnost da njegova djeca ostanu mala i nejaka i nesposobna za život nakon smrti njihovog oca. Od šteta neženstva, a i odgadanja braka, jeste i povecanje broja neudatih žena koje su spremne za brak i koje dolaze u teška iskušenja i mogucnosti da pocine grijeh i da se odaju razvratu, jer im niko ne nudi bracnu vezu ili one same odgadaju udaju iz kojekakvih razloga.


Ono što posebno žalosti i zabrinjava, a uzrok je odgadanju braka, jeste mišljenje mnogih mladica da je život neoženjenog covjeka veci užitak i da je puno lakši i jednostavniji, jer nema puno obaveza niti odgovornosti, kao što je slucaj sa bracnim životom. Ako bi ovo posmatrali samo sa strane strasti i kratkotrajnog užitka onda je to tacno. Medutim, ako se ovom problemu pride sa stanovišta Islama, zatim moralnog zakona u covjeku i stvarne svrhe polnog nagona u životu covjeka onda ovo mišljenje predstavlja simbol sebicnosti i nemoralnosti. Zato je, ovo potpuno neispravno i pogubno i ovo vodi u opasno skretanje i udaljavanje od prirodnog nacina života.



Kako covjek, musliman, može razmišljati na takav nacin kada je poznato da je brak sunnet (praksa) Allahovih poslanika, a posljednji Allahov poslanik, Muhammed, a.s., je rekao: "Ko se okrene od moga sunneta, on ne pripada meni."


Pored toga, Muhammed, a.s., je naredio brak, a zabranio neženstvo (celibat) rekavši: "Nema neženstva u Islamu."



Imam Ahmed je rekao: "Neženstvo nema nikakve veze sa Islamom, i onaj ko te pozove u neženstvo, pozvao te je u nešto mimo Islama.".


A Abdullah ibn Abbas je rekao jednom covjeku: "Oženite se, jer najbolji covjek ovog ummeta (Muhammed a.s.) imao je najviše žena i kad ne bi postojalo ništa drugo kao podsticaj na brak osim Allahovih rijeci: "Mi smo slali poslanike i prije tebe i davali smo im žene i potomstvo.", bilo bi dosta.



Allahov Poslanik, a.s., je rekao: "Ko voli ovu moju vjeru (Islam), neka se pridržava moga sunneta, a moj sunnet je brak." (Bejheki)


U drugom hadisu Poslanik, a.s., kaže: "Koji se god covjek mlad oženi, njegov šejtan povice, teško meni, spasio je svoju vjeru." (Ebu Ja'la u Musnedu)



Muhammed, a.s., je jednom prilikom rekao Akkafu ibn Veda'atu el Hilaliju: "Imaš li ženu?" "Nemam", - odgovorio je. "Imaš li robinju?", - upitao je Poslanik, a.s., na šta je on, takode, negativno odgovorio. "A imaš li mogucnost da se oženiš?"- "Imam."- "Ako je tako, ti si onda šejtanima brat i da si kršcanin bio bi njihov svecenik. Kod nas su najgori od vas oni koji su neoženjeni. Šejtan nema boljeg oružja (protiv dobrih vjernika), od žena, osim oženjenih. Oni su cisti i sacuvani su od bluda. Teško tebi, o Akkafe, zar ne znaš da su one (žene) bile saputnice Ejjuba i Davuda i Jusufa i Kurfusa." "A ko je Kurfus, o Allahov Poslanice?" - upitao je Bišr ibn Atijje. Muhammed, a.s. je odgovorio: "To je bio pobožan covjek, koji se izdvojio i osamio na obali mora, cineci ibadet Allahu, dž.š., 300 godina. Danju je postio, a nocu klanjao. A zatim je postao nevjernik u Allaha zbog jedne žene u koju se zaljubio i zbog koje je ostavio ibadet. Medutim, Allah, dž.š., mu je zbog nekih njegovih djela primio tevbu. O Akkafe, oženi se, u suprotnom ti si jedan od neposlušnih." Na te rijeci Akkaf je uzviknuo: "Oženi me, o Allahov Poslanice. "Oženio sam te kcerkom bintu Kulsum el-Himjarijj." (Ahmed, Ebu Ja'la)


Abdullah ibn Mes'ud je rekao: "Da mi od života nije ostalo više od deset dana, poželio bih da se oženim kako ne bi umro neoženjen."

Abdussamed Bušatlić
 

Enisa

New Member
Pozuri polahko!!!

Biranje supružnika je veoma ozbiljna odluka i, zasigurno, jedna od najvažnijih koje covjek napravi u svom životu. Stoga se ona treba donijeti uz najveci stepen pažnje i opreznosti. Sve to, naravno, uz uputu našeg Gospodara, Onoga koji sve zna o nama, Koji nam je propisao sudbinu i u sklopu nje odredio životnog partnera.


U biti covjek treba biti uvjeren da ce ga Uzvišeni, sigurno, spojiti sa njemu namijenjenom osobom onda kada dode najbolje vrijeme za to. A dok Allah, s.v.t., ne otvori puteve kojima ceš krenuti, budi što aktivniji u upoznavanju bracnog života i situacija koje on donosi. Naravno, imajuci u vidu da je to posebno i jedinstveno iskustvo za svaku osobu, a koje se ne završava na dunjaluku.


Nadamo se da ce ti slijedeci redovi olakšati korake na tom putu.



1. Dova, traži od Allaha, s.v.t., Njegovu pomoc i Njegovo vodstvo ka onom što je najbolje za tebe u traženju i izabiru buduceg životnog saputnika. Klanjaj istiharu namaz, i budi ustrajan u tome sve dok te Allah, s.v.t, ne ucvsti u tvojoj odluci.


2. Savjetuj se sa svojim srcem. Osluhni šta tvoj duševni, unutrašnji glas, "radar" koji ti je Allah, s. v. t., dao, kaže o tvom mogucem partneru. U vecini slucajeva on je mnogo tacniji od tvog razuma, koji cesto zbunjuje i u stanju je razglabati do unedogled. Za mnoge ljude, prvi utisak je, ustvari, i najprecizniji.



3. Raspitaj se. Saznaj razloge zašto si baš ti izabran/izabrana. Da li je zainteresovan/a za tebe kao individuu ili mu/joj je sasvim svejedno? Ako je ocigledno da je primarni razlog tog braka tvoj imetak, ili nešto slicno, uprkos suprotnim tvrdnjama, tu ponudu zaboravi. Ona, kao takva, donosi samo probleme.


4. Prije konacne odluke, u okvirima dozvoljenog, dobro upoznaj svog potencijalnog partnera. Vidjeti nekoga jednom ili dva puta u društvu drugih, kojima je takoder stalo do uspjeha u istom, jednostavno nije dovoljno. Bez narušavanja islamske zabrane osamljivanja, pokušaj razumjeti prirodu partnera, šta ga cini osobenim, kakav je njegov temperament, kako bi volio živjeti, i sl.



5. Razgovaraj sa ljudima koji poznaju tvog buduceg izabranika, naravno, pri tome birajuci samo one kojima ceš vjerovati. Neka to ne budu samo njegovi/njeni bliski prijatelji, jer oni mogu sakriti neke cinjenice da bi mu ucinili uslugu. Takoder, nemoj pitati samo o njegovoj/njenoj vjeri, karijeri, porijeklu, nego i o drugim veoma bitnim stvarima. Npr. da li se brzo i lahko ljuti, kako se ponaša kad je ljut/a, da li je strpljiv/a, pažljiv/a i uctiv/a, kako se odnosi prema suprotnom polu, prema drugim ljudima, u kakvim je odnosima sa svojim roditeljima, voli li djecu, koje su njegove/njene licne navike, i dr. Zatim, raspitaj se o njegovim/njenim planovima za buducnost, provjeri gdje cete stanovati, itd. Ako odgovore na ova pitanja ne možeš dobiti od ljudi koji ga/je poznaju, pitaj ga/je ti i pri tome se pokušaj uvjeriti da on/ona ne govori samo ono što bi ti htio/htjela cuti. Mnogi ljudi ce obecati mnogo stvari prije braka, kako bi zajamcili pristanak svog partnera, a nakon braka zaboravljaju da su to obecanje ikada dali, što je, naravno, prisutno podjednako i kod žena i kod muškaraca.


6. Saznaj što više o njegovoj/njenoj familiji, o odnosu prema roditeljima, braci i sestrama. Kakve ce njegove/njene obaveze biti prema njima u buducnosti? Kakav je temperament i karakter roditelja, da li ce oni živjeti sa vama ili vi sa njima, te da li su oni zadovoljni tvojom buducom ženidbom/udajom?



7. Pokušaj razumjeti šta tvoj moguci partner ocekuje od tebe i braka uopšte. Kako je razumio/la odnose u braku, kako ce se ponašati u razlicitim situacijama tokom bracnog života. To su teme koje jasno i nedvosmisleno treba razraditi u cilju pozitivnog ishoda, a nikako zanemariti, kako i same ne bi postale izvor disharmonije u braku. Ako te je isuviše stid postaviti takva pitanja, onda neka neko od povjerenja to uradi za tebe.


8. Posmatraj kako se ponaša prema drugim ljudima u razlicitim situacijama. Što više takvih situacija bude i što one budu raznovrsnije to ce tvoji zakljucci o tome kakav je njegov/njen odnos spram drugih ljudi i okolnosti, biti tacniji.



9. Saznaj kakvo je njegovo/njeno razumijevanje Islama i da li odgovara tvom vlastitom. Da li ocekuje od tebe da radiš stvari koje do tada nisi nikada radio/la? Neka te jasno izvijesti kako namjerava prakticirati Islam i šta ocekuje od svoje buduce supruge/supruga. Tako poslije nece doci do razilaženja i nerazumjevanja.


10. Ne žuri se. Mnogo je brakova doživjelo neuspjeh zbog toga što partneri u žurbi nisu uradili sve bitne provjere koje smo gore naveli. Ne budi na listi onih koji su sklopili brak, a nisu upoznali osobu s kojom treba da provedu ostatak svog života, samo zato što "nisu imali vremena" ili su bili u "bezizlaznoj situaciji".



11. Zapitaj se, da li želiš da baš ta/j žena/covjek bude otac/majka tvoje djece? Ako ti se doticni/na ne cini potpuno odgovarajuci, ponovo razmisli. I zapamti da brak nije samo za danas ili sutra, nego za citav život, te da je on osnova gradenja porodice. Ako osoba koja je tvoj potencijalni partner ne izgleda kao neko ko ce biti dobar roditelj, vjerovatno ceš se poslije naci u borbi za svoju djecu i njihov odgoj, bez pomoci supružnika.


12. Nikad nemoj sebi dozvoliti da budeš prisiljen/a na brak ili da te neko nagovori na to. Tvoje srce mora osjecati zadovoljstvo i srecu, a ne neko drugi.



I još jednom, spoljašnji izgled, brada, hidžab, ne govore dovoljno o covjeku ili ženi i ne garantuju potpuno dobrog partnera, to su, ustvari samo osnove na kojima se gradi zdrava islamska licnost, i bez kojih bi bilo besmisleno govoriti o gore navedenim tackama. Prisutnost medusobne naklonjenosti, milosti i ljubavi, koju Islam daje supružnicima, jesu osnove za uspješnu zajednicu i najbitnije osobine koje treba tražiti kod buduceg životnog saputnika.

Tarik Lazovic
 

AAminAA

Amatullah
:salam2:

Brat sigurno misli za onaj post shto je sestra Lejla napisala o mevludu i onom koncertu, no ipak meni je to previshe reci "nevjernik" za nekoga, to je tekfir/gibet. Jedino Allah dragi zna ko ce umrijeti kao vjernik a ko kao nevjernik. Sud pripada samo Allahu azze we dzelle. Mi kao smrtnici i grijeshnici bi trebali da se klonimo ovih osuda i zakljuchaka radi nasheg dobra insha'Allah. Molim Allaha, Gospodara svjetova da nas sachuva od zla svoga jezika i da budemo od onih robova kojima ce On Uzvisheni biti zadovoljan njima. Amiiin !
 

muharram23

New Member
Staff member
:saw:
:salam2:

Brat sigurno misli za onaj post shto je sestra Lejla napisala o mevludu i onom koncertu, no ipak meni je to previshe reci "nevjernik" za nekoga, to je tekfir/gibet. Jedino Allah dragi zna ko ce umrijeti kao vjernik a ko kao nevjernik. Sud pripada samo Allahu azze we dzelle. Mi kao smrtnici i grijeshnici bi trebali da se klonimo ovih osuda i zakljuchaka radi nasheg dobra insha'Allah. Molim Allaha, Gospodara svjetova da nas sachuva od zla svoga jezika i da budemo od onih robova kojima ce On Uzvisheni biti zadovoljan njima. Amiiin !

salamu alaykum

Bas tako. Nije nase da osudujemo ljude nevjernicima ili munaficima. To je poso Uleme (ucenjaka). Oni su ti koji su kvalificirani i imaju mogucnost da donesu zakjucak sa pomocu dokaza dali je neko kafir ili munafik a ne pojedinci sa malo znanja kao mi. Sljedbenici ahlusunnah wal jamah nikad nece proglasiti muslimana nevjernikom zbog velikih grijeha koje cini. Poslanik :saw: (Kema qale) u jednom hadisu je rekao da "onaj ko kaze svome bratu "o nevjernice" zaista ce se vratiti na jednom od njih dvojice" [1] U drugoj predaji se navodi da je poslanik :saw: rekao "a ko optuzi vjernika kufrom (nevjerstvom) isto koda ga je ubio" [2]

Zato je takfeer vrlo gadna stvar. Danas dosta muslimana sa malo znanja uzmu ovu stvar lagano i pocnu tekfirati muslimane, islamske vode, itd. A znamo sta znaci kad se neko proglasi kaafirom. Znaci da je njegova krv, imetak, zivot, halal za uzet. Estagfirullah. Velika se smutnja i fitnah prosirila u ovom ummetu zbog tekfirija i khavaridza.

Zato brate 'hahahihihioo' moras dobro da se pazis ove stvari i da nikad nekoristis tu rijec. Ako iko moze da se stim bavi, onda je to ulema. Pogledaj sejha Binbaza, uthaimeena, fawzaana, al-albanija i drg. koji su svoj cjeli zivot izucavanju vjere potrosili. A mozes na jednoj ruki prebrojati koliko su tekfira ucinili. I kad hoce da proglase nekog kafir, onda to nikad sami ne urade nego se sa drugim ucenjacima suglase, i tek onda sa dovljno dokaza donesu zakljucak dali je neko kafir ili ne.

Cak se velika fitna u bosni pojavila isto zbog vakih ljudi. Malo nauce vjeru i onda pocnu proglasiti rejsa i druge muslimane kafirima. Neki cak i ucenjake sunneta proglasuju nevjernicima, neuzubillah.

Ok da vas Allah sve nagradi, ameen

Allah zna najbolje

hadisi

1. Reported by al-Bukhaaree, Muslim, Maalik, at-Tirmidhee and Abu Dawood.
2. Reported by al-Bukhaaree.
 

Lejlla

muslima
Staff member
Ja cu se nadovezati samo na ovo sto ste vi iznijeli da se posebno treba biti pazljiv kad se osudjuje ovako veca grupa ljudi koji se deklarisu kao muslimani. Nek svako dobro razmili prije nego nesto ovako kaze sta ako se u toj grupi ljudi nalazi samo jedan musliman ?

Allah nas nije zaduzio tekfirom pa bolje brinimo vise o onome cime smo zaduzeni a prodjimo se onoga od cega necemo imati nikakvu korist vec samo stetu.

Pogledajte gdje to vodi pa mene je stid ovoga sto ovi ljudi rade.Zamislite sad ko god ukuca na youtube islam Bosna otvorice mu se ovaj video .Eto gdje to vodi zato se cuvajmo tekfira braco i sestre u islamu .

http://www.youtube.com/watch?v=K7WqN0j0tos&NR=1
 

muharram23

New Member
Staff member
Ja cu se nadovezati samo na ovo sto ste vi iznijeli da se posebno treba biti pazljiv kad se osudjuje ovako veca grupa ljudi koji se deklarisu kao muslimani. Nek svako dobro razmili prije nego nesto ovako kaze sta ako se u toj grupi ljudi nalazi samo jedan musliman ?

Allah nas nije zaduzio tekfirom pa bolje brinimo vise o onome cime smo zaduzeni a prodjimo se onoga od cega necemo imati nikakvu korist vec samo stetu.

Pogledajte gdje to vodi pa mene je stid ovoga sto ovi ljudi rade.Zamislite sad ko god ukuca na youtube islam Bosna otvorice mu se ovaj video .Eto gdje to vodi zato se cuvajmo tekfira braco i sestre u islamu .

http://www.youtube.com/watch?v=K7WqN0j0tos&NR=1

salamu alaykum

estagfirullah!!! SubhanAllah, ljudi koji neznaju osnovske sarte tawheeda, niti sta je to tawheed, neznaju mozda 2 hadisa sa lancem, tekfire. Ko sto su ucenjaci govorili "oni sa malo znanja, najbrze fetwe donose". Jazakallahu khair

wasaalam
 

AAminAA

Amatullah
Wa alejkum selam

Nevjernici, mislim na onim zenama sto pjevaju polugoli pred dzamijama u istom trenutku kada piju alkohol i sviraju po cijelu noci i onda se nadzu pred mesdzidu kao da je to njihova kahvana.

Takodzer oni koji to dozvoljavaju medzu bosancima, odnosno sekularistima.

:salam2:

Nemash nikakvo pravo nekoga nazivati nevjernikom. Zashto je recheno da za pokajanje ima vremena sve dok mu srce kuca ? Shta ako se ti, koje ti nazivash "nevjernicima" pokaju Allahu dragome ? Ovo je veliki rizik i velika odgovornost, dati sebi , obichnom smrtniku i grijeshniku, za pravo nazivati nekoga nevjernikom. Da nas Allah azze we dzelle uputi. Amin !
 

AAminAA

Amatullah
Ovi nisu ateiste dragi brate,i ako morash biti strpljiv sa njima, ne nazivaj ih nevjernicima ! Subhan'Allah !
 

muharram23

New Member
Staff member
Esselamu alejkum we rahmetullahi we barakatuh sestro!

Razumijem te kad tako kazes, jel ocigledno ovaj tekfiri i obicnu ulemu sto je vrlo opasno. Ali prvo moras shvatiti da je on pojedinac koji sigurno nema nikakve veze sa "pravim" mujahedinima u Iraku, Afghanistanu, Somaliji, Islamskom Maghribu i drugim mjestama.

Takodzer se moras sjetiti da vecina ovih koji vladaju muslimanskim mjestama zaista jesu nevjernici. Razlozi su vise:

1. Sekularizam i podrzavanje ljudski zakona i misleci da su oni bolji od Allahovim (swt) zakonima

Ovo vazi za Tursku, Libanon, Egipat, i drugim zemljama

2. Otvoreno podrzavanje nevjernika protiv vjernika, ovo je slucaj u Afghanistanu, Iraku, Maghribu, Saudi Arabiji i drugim zemljama


Takodzer nadam se da neces sve mujahedine optuzivati zbog neki ljudi, citaj vijesti iz www.islamskadrzava.com, tamo imas vijesti i video mujahedina na bosanskom a u istom vremenu pokazuje opasnost u tekfirenju i od kharijia.

Imas vijesti iz legalni Islamski drzava/Organizacija kao sto su Talibani, Islamska Drzava Irak, Al Shabab u Somaliji, i te tako koji su mujahedini.

Wasallam


salamu alaykum

ok na ovoj stranici nema takfeera. Odsada, ko god kaze za nekog muslimana, ili vodu muslimanski zemalja da je kafir zbog grijeha koje cini bit ce baniran sa stranice. Allah subhanahu vet'ala kaze u quraanu "Allah nece oprostiti sirk, ali ce oprostiti manje od toga kome hoce". Nase nije da proglasujemo ljude nevjernicima zbog grijeha koje cine. Brate dali ti znas ko je bio Hajjaj. Hajjaj je bio jedan od khalifa koji je pobio mnogo ashaba. Bio veliki zulumcar. Zatim, niko od ashaba niti ucenjaka tog vremena su ga proglasili nevjernikom. Oni su klanjali zanjim, bili su poslusni, i borili su se u dzihadu sanjim. Ko je bio vise ucen o ashaba r.a? Ako bi to neko njega proglasio kaafirom onda bi to bili ashabi r.a prvi.

Allah subhanahu vet'ala nam nareduje u kuranu "wa aati ullahe wa ati'uresuull wa ulil amri minkum" (4:59) Pokoravajte se Allahu i pokoravajte se poslaniku i onim odvas na vlasti". Allah subhanahu veteala nam nareduje da se pokoravamo Allahu i poslaniku pa zatim onima na vlastima. Mi se moramo pokoravati vlasti,vodi muslimanu sve dok nam ne naredje nesto sto je nepokornost ALlahu subhane. Ali ako on nam govori nesto mimo toga sto je khair, ili dunjajlucke korist, onda smo mu poslusni.

Ja sa napomeno hadis brate gore prvi put kad sam ti odgovorio, da je takfeer samo poso uleme. NEmislim uleme od khawaridza, mu'atezlila, takfeera, nego uleme ahlussunatil wal jamaah koji interpretiraju ovu vjeru onako kako je to poslanik :saw: i 3 zlatne generacije to cinile.

zar nisi procito ove hadise brate sto su u buhariji

Poslanik (Kema qale) u jednom hadisu je rekao da "onaj ko kaze svome bratu "o nevjernice" zaista ce se vratiti na jednom od njih dvojice" [1] U drugoj predaji se navodi da je poslanik rekao "a ko optuzi vjernika kufrom (nevjerstvom) isto koda ga je ubio" [2]

zamisli da kazes nekom da je kaafir, a on ispane da nije kod ALlah tako, onda se ta rijec vraca natebe, zar se nebojis? Brate, tekfir je gadna stvar, i znaj da kakvi su god muslimani, Allah ce im takvog vodu dati. Muslimani su puni sirka, bidaeta, sihra, bluda, alkohola, psovanja itd. a oni hoce halifu koji je pokoran ALlahu i koji ce ih izvesti iz patnje u kojoj se nalaze?

Allah subahne kaze u quraanu navodno da " sta god vam se lose desi, to je zbog vasih ruku sto su ucinile (4:79) a i u drugom ajetu "ALlah nece promijeniti stanje jednog naroda sve dok oni nepromjene sami sebe" (sura Ar-rad 11). Znaci, sve dok se mi muslimani nevratimo Allahu i sunnetu njegovog poslanika a ostavimo ono sto nevalja, onda cemo uvjek vako biti ponizni. I ALlah ce nas uvjek kazniti kao sto vidimo svagdje u svijetu.

Bolje bi bilo da proucimo dovu da ALlah subhanahu vet;ala uputi muslimane, vode muslimana i ostale u islaam u pokornost ALlahu subhane a ne takfiriti.

I znaj brate da nema jihada bez vode muslimana. To jest, ako nije u vlasti muslimana, onda nema jihada. jedino muslimanski voda ima pravo da donese fetvu za jihaad. Onaj ko nema vlasti nad muslimanima nema pravo da donosi fetvu za dzihad niti da poziva druge. Nemoze svaki musliman, ili pojedinci da uzmu oruzje u ruku i pocnu tako zvani dzihaad. Ako se muslimani ne suglase pod zastavom jedno vode, onda ce se boriti kao fakcije male grupe kao sto vidimo u iraaku. I onda kad pobjede neprijatelje, onda pocnu jedni druge ubijati. I to sve moze vidjet kroz historiju.

U jednom hadisu poslanik :saws: nas je obavjestio da ce se pojaviti velika fitnah poslije njega. On :saw: je rekao "ja vam preporucujem strahopostovanje (taqwa) Allaha i da slusate i pokoravate, makar taj bio iznad vas sluga. I ko god odvas bude zivio, vidjet ce mnogo razilazenja/nesporazuma" (abu davud, tirmithi, ibna majjah, ahmad). Na ovo je Hudhaayfah ibnul-yamaan r.a upitao poslanika :saw: o dolazku fitne i upitao ga :saw: "sta mi naredujes ako bi dozivio to vrijeme"? On :saw: je odgovorio "Da se drzis dzemaata (udruzene grupe) muslimana i njihovog vodze" (bukhaari i muslim). Znaci poslanik :saw: nareduje ovdje Hudhayfah Ibnul Yamaan da se drzi udruzenih muslimaana i njihovog vode kad se desi fitnah i nered zato sto ce to bit stit od fitne i nesloge.

Sta moze bit ako pocnemo tafiriti islamske vode i muslimane, samo fitnah i razdvaja. poslije toga samo bude vise prolivanja krvi medu muslimanima. Pogledaj brate sta tako zvani khavariji i tekfirije rade. Proglase muslimane nevjernicima zbog grijeha i onda uzmu oruzje i pocnu ubijati muslimane i nemuslimane. Jel to jihaad? Pobiju vise muslimana, zene, djece, nego pravih neprijatelja. A poslanik :saw: kad je iso u bitku zabranjivo ubijanje zena, djece, starih ljudi i cak bezpotrebno nistavanje prirode.

Ja kad sam vidio onaj video sto je sestra lejla postirala, toliko sam bio tuzan i razocaran da neko moze tako lako da proglasi daije u bosni, pa zatim ulemu kao AL_albanija jednog muhadisa koji je znao prijeko 100,000 hadisa sa lancemo prenosilaca napamet. Nema nijedne knjige sunneta i da u njemu nema hadisa a da ga Al-ALbani nije ocijenijo sahih, daif (slabim), ili mawdoo' (izmisljenim). Pa zatim proglasuju Bin baza, uthaimeena, shaykhul islaam ibn taymiya i sve ostale.

Brate preporucujem ti da sa malo vise cuvas the stranice "islamskadrzava". Oni imaju previse tekfira i khawaridzizma. Cak i tu dolazi onaj budala po imenu ebu muhammad, koji je studirao 2 godine ili mozda vise u arabiji i onda posle toga sve ulemu proglasijo nevjernicima i sve daije i vlasti u bosni.

Ovo je zaista da velika fitnah sto je poslanik :saw: nam najavijo. U jednom drugom hadisu opisujuci khawarije poslanik :saw: nam je rekao da se borim i ubijamo ih gdje god ih nademo jer su oni dzehenemski psi. Ali r.a se borijo protiv khawaridza i sve ih skoro pobiojo.

Ali danas su se poceli opet pojavljivati na svakoj strani. Samo vicu dzihad, dzihad i nose maske i pusku i ubijaju ljude, kradu, siluju a nemaju osim malo znanja od vjeri.

Zato brate ja zaista mrzim cuti to rijec kaafir. Nevolim da neko je lahko koristi kad spomimne muslimane. Mi neznamo sta je u srcima ljudi niti kolko je njihvo znanje vjere. Zatim, sto moramo svi mi muslimani biti sudije? Ostavimo taj poso onima koji su kvalificirani da sude.

Bezvese se od jednog finog "threda" sobe koja se otvorila napravi nered. Zato idemo da se okoristimo sa znanjom islama i manimo se tekfira.

Barakallahu feekum

Allah zna najbolje

veselam
 

Haris88

Junior Member
Wa alejkum selam

Nevjernici, mislim na onim zenama sto pjevaju polugoli pred dzamijama u istom trenutku kada piju alkohol i sviraju po cijelu noci i onda se nadzu pred mesdzidu kao da je to njihova kahvana.

Takodzer oni koji to dozvoljavaju medzu bosancima, odnosno sekularistima.

Gole žene = veliki grijeh;
Alkohol = veliki grijeh;
Svirka = grijeh/veliki grijeh
===================
Suma = grijeh

Gdje se kufr spominje?
 
Top