ISLAMSKI BRAK

muharram23

New Member
Staff member
Naveo sam to kao primjer jel takvi ljudi ne klanjaju a ne klanjati je kuffr.

salamu alaykum

Nemas ti pravo da govor da je neko kaafir ili ne. Musliman grjesnik, da. Ali nemas pravo da govoris da je neko kaafir zato sto cini grijeh. Bilo je ashaba koji su pocinili blud, koji su krali, koji su pili alcohol, koji su pocinili samo ubistvo. Ali niko nekaze da su oni kaafiri, nego ce svi u dzennet inshALlaah jednog dana. "Allah je zadovoljan njima i oni su zadovoljni Snjim" ajet iz quraana. Jedni islamski ucenjaci smatraju da ko neklanja da je kaafir, a drugi da ako neklanja zbog ljenosti da nije kaafir sve dok zna da je to grijeh i sve dok nekaze "ma netreba klanjati". ALi opet, to nije nas posao da proglasujemo. Treba ljudima ciniti davu na ljep nacin. Kako ti brate mislis ikoka onda pozvati u vjeru? Ako tako pocnes vikati svima kaafir pa niko nece poslusati tvoju poruku islaam, samo ce reci da si neki terorista koji dalji ljude od vjere.

Brate molim te da odustanes od tih stvari. Ako si toliko otiso u tafir onda nemoj to ovdje raditi. Ja te volim u ime ALlaha ali nebih htjeo poduzeti vise nesto nego sto treba.

Veselam
 

AAminAA

Amatullah
:salam2:

Ja mislim da je pevishe skrenuto sa teme. Pitanje pitanje potezhe, ova tema ode u livade, shto kazhe jedna moja sestra.
 

Haris88

Junior Member
A kad bi sad neko zaredio pitanja o tewhidu, forum bi se pretvorio u akvarijum: sve ribe, otvaraju usta, a ništa ne izlazi. Da nekog pitamo za dokaze o dizanju ruku u namazu, onako napamet da kaže jedan hadis, ne bi znali, a kada gorovimo o dubljim pitanjima vjere svi ulema.
 

Lejlla

muslima
Staff member
Sestro, jel ti znas koje su 10 stvari sto te vode iz vjere?

Hafiz Muhammed Fadil Porca je pricao o tim 10 stvarima sto vode iz vjere, i nemoj sada me nazivati Khawarij zbog toga.

Pa zar ti nas ovdje nisi prije neki mjesec pitao za savjet kako da klanjas u skoli ? A vidi te za samo par mjeseci ti vec tekfiris muslimane za koje mislis da ne klanjaju ali opet nisi siguran u to dali klanjaju ili ne vec pricas onako napamet i bez dokaza.

Ja sam bila muslimanka i onda kad namaz nisam znala ni obaviti ,jer sam i tada vjerovala u Allaha .Namaz nisam obavljala ,jer nisam znala i nisam bila svjesa njegove obaveznosti . Naravno cim sam svatila obaveznost namaza pocela sam ga i obavljati ali sam svo to vrijeme i prije i poslije bila muslimanka.

A ti tekfiris Bosnjake muslimane a da pri tome i ne znas njihovo stanje .

Svati da je uputa samo od Allaha i da je On daje kome on hoce i moze nam je uskratiti ako je ne budemo vrijedni kad to On hoce. Zato pazi i budi zahvalan Allahu na uputi trudi se pozivaj ljude na fin nacin u islam i boj se Allaha i kloni se tekfira muslimana ,jer od toga nemas nikakve koristi samo mozes imati stetu.Prepusti tekfir onima koji su uceni i radi ono od cega ces imati koristi i ti i drugi ljudi a ne stetu.To ti je moj iskreni sestrinski savjet a ti uradi onako kako ti mislis da je najbolje.
 

Enisa

New Member
Es selamu alejkum,

halalite svi ali ja ovu temu nisam postavila, da se vi prepucavate izmedzu sebe vec zbog teme koja je u danasnjici veliki problem. Tako, da vase pisanje nije ni blizu ove teme cak se je nije ni dotaklo. Kolko ja primjetih vi (pojedinci) volite od svake teme malo skrenut pa joj se opet vratit ali nazalost neide to tako i hajmo svi sada neka nam ovo bude skola, koja nam se vise nece ponoviti.
 

Lejlla

muslima
Staff member
Cisto sumnjam da su to novatarijci, to su NEVJERNICI.

Nijedan musliman koji vjeruju u Allaha (swt) i Sudnji dan nebi to radio tako.


Nevjernici, mislim na onim zenama sto pjevaju polugoli pred dzamijama u istom trenutku kada piju alkohol i sviraju po cijelu noci i onda se nadzu pred mesdzidu kao da je to njihova kahvana.

Takodzer oni koji to dozvoljavaju medzu bosancima, odnosno sekularistima
.
..........................................

Takodzer se moras sjetiti da vecina ovih koji vladaju muslimanskim mjestama zaista jesu nevjernici. Razlozi su vise:

1. Sekularizam i podrzavanje ljudski zakona i misleci da su oni bolji od Allahovim (swt) zakonima

Ovo vazi za Tursku, Libanon, Egipat, i drugim zemljama

2. Otvoreno podrzavanje nevjernika protiv vjernika, ovo je slucaj u Afghanistanu, Iraku, Maghribu, Saudi Arabiji i drugim zemljama

To je drugo ako se pokaju, ali sad za sada jesu nevjernici.

Dali je Jusuf Islam bio nevjernik prije nego sto je prisao na Islam? Jeste jel nije tada uopste vjerovao u Boga i bio ateista. Ali se pokao pa postao musliman i vjernik.

Tako je i sa ovim ljudima, sada su nevjernici ali nadamo se da ce ih Allah (swt) uputiti na pravi put i naravno moramo biti strpljivi sa njima.

I netrebas biti radikalan tekfiralac da vidis da vecina bosnjaka u bosni nisu muslimani, jel nit ne klanjaju, nit poste a sami kazu da su muslimani.

Naveo sam to kao primjer jel takvi ljudi ne klanjaju a ne klanjati je kuffr.

Ovo je brate ono sto si ti vec napisao na ovj temi pogledaj i sam koliko tu ima tekfira .

Nije isti propis za osobu koja ne obavlja namaz zbog lijenjosti i propis za osobu koja je zanijekala obaveznost obavljanja namaza iako ti to pokusavas strpati u u jedan te isti kos.

Ti kazes da vecina muslimana u Bosni nisu muslimani,jer ne klanjaju a da pri tome i ne poznajes stanje svake te osobe pojedinacno. Mozda medju njima ima i onih koji jos nisu upoznati sa tim islamskim propisom iako je namaz stub vjere ,neki mozda tek uce da klanjaju ali nije bitno to vec je najlakse reci vi ste nevjernici i protekfiriti te jude .
 

muharram23

New Member
Staff member
..........................................









Ovo je brate ono sto si ti vec napisao na ovj temi pogledaj i sam koliko tu ima tekfira .

Nije isti propis za osobu koja ne obavlja namaz zbog lijenjosti i propis za osobu koja je zanijekala obaveznost obavljanja namaza iako ti to pokusavas strpati u u jedan te isti kos.

Ti kazes da vecina muslimana u Bosni nisu muslimani,jer ne klanjaju a da pri tome i ne poznajes stanje svake te osobe pojedinacno. Mozda medju njima ima i onih koji jos nisu upoznati sa tim islamskim propisom iako je namaz stub vjere ,neki mozda tek uce da klanjaju ali nije bitno to vec je najlakse reci vi ste nevjernici i protekfiriti te jude .

selamu alejkum

Dezakallahu khair. Jednom su ashabi r.a sjedili sa poslanikom :saws: i on im je rekao (slicno kao) "ko god bude imao trunak oholosti (kibra) nece uci u dzennet" pa su se ashabi r.a prepali i zapitali "ali poslanice mi volim da se oblacimo lijep" pa je :saw: odgovorio (ew kema qale) "to nije oholost (kibr), nego oholost je kad ti dode istina, a ti je odbijes". Moramo biti braco i seste iskreni pa kad nam dode istina da je uzmemo pa makar mi izgledali pogresni. Zaista je to khair.

U jednom hadiso ew kema qale poslanik :saw: kaze u hadisu ibn masuda r.a da je poslanik :saw: rekao " ko umre pripisivajuci Allahu druga, uci ce u vatru" Pa sam ja rekao " a ko umre neprepisujuci Allahu druga, uci ce u dzennet" (buharija).

Znamo pricu od jednom covjeku koji je ubio 99 ljudi pa je zatim otisao jednom monahu krscanskim nadajuci se kajanju. Zatim je upitao monaha i rekao mu da je ubio 99 ljudi pa se zeli pokajati, i dali ima pokajanja zanjega. Na to je monah odgovorio "ne, nema". Zatim se ovaaj naljutio i ubije i monaha i napuni punih 100 ubistava. Zatim je prolazio i zatece jednog ucenjaka. Isto kao sto je pitao monaha upitao je njega dali imaa pokajanja. Ucenjak na to odgovori "da, ali ti nemozes da budes u ovom mjestu, nego moras ici odavde u grad koji su ljudi dobri i pokorni Allahu". Ovaj covej poslusa i krene na put. Medutim na pola puta, ALlah ucini da se on razboli i umre. Pa onda dodose meleci dobra, i meleci kazne. Meleci su se poceli svadati ko da ga uzme jer nisu znali. Meleci smrti su govorili "on treba u dzennet jel je imo nijet da se pokaje" a meleci kazne su govorili da je on ubio toliko i toliko ljudi. Zatim Allah posalje drugog meleka da im presudi. Taj melek im je rekao da izmjere koliko je covjek presao. Ako je blize gradu dobra, neka ga meleci dobra uzmu. A ako je blizi gradu odakle je dosao, onda neka ge meleci kazne uzmu. Pa su poceli mjeriti i Allah dadne da kazese da je bio za stopalu blizu grada dobra. A u drugoj predaji da je Allah ucinio da se grad dobra priblizi. Tako da su ga meleci dobra uzeli i tako Allah mu je oprostio sve.


U jednoj drugoj prici. Bio je jedan covjek koji je bio grijesnik i cjeli svoj zivot u zabavi i nepokornosti potrosio. Kad mu se priblizila smrt, upitao je svoju celjad kakav je on bio prema njima. Pa su oni posvjedocili da je bio dobar prema njima. Na to je on rekao, ja se bojim kazne Allaha i kad umrem spalite me, i moje kosti smrvite u prah pa zatim u vjetar i more prospite to sve, tako da me ALlah nemoze naci i kazniti. Kad je on preselio, i djeca tako uradila, Allah subhanahu wa'ala naredi zemlji da izbaci svoje, more da skupi sve, i eto ga, covjek sav stoji pred Allahom. I vidio je da Allah subhane moze da ucini sto zeli i da nije mogo da pobjegne. Na to se navodi da ga je ALlah subhane upitao "zasto si to ucinio" pa je on odgovrio da je ucinio zato sto se bojao Allaha. Zbog ove iskrenosti, Allah subhane mu je oprostio.

Vidimo braco i sestre, da ovaj zadnji covjek je ucinio nesto sto se moze smatrati sirkom. Da neko nevjerujde da Allah moze prozivjeti i stvoriti covjeka opet? Da nemoze pobjeci Allahu. Medutim Allah subhane mu je oprostio rade njegove iskrenosti. Neku ucenjaci navode da mozda taj covjek nije dovoljno znao ALlaha i njegove moci pa mu je ALlah subhane oprostion.


Zato moramo biti oprezni. Allahova milost je velika, i on nagraduje koga hoce, a kazni koga hoce.

U 40 hadisa imama Nawawija r.a kaze se da je poslanik :saw: rekao

HADITH 4
On the authority of Abdullah bin Masud, who said : the messenger of Allah, and he is the truthful, the believed narrated to us :

p "Verily the creation of each one of you is brought together in his mother's belly for forty days in the form of seed, then he is a clot of blood for a like period, then a morsel of flesh for a like period, then there is sent to him the angel who blows the breath of life into him and who is commanded about four matters: to write down his means of livelihood, his life span, his actions, and whether happy or unhappy. By Allah, other than Whom there is no god, verily one of you behaves like the people of Paradise until there is but an arm's length between him and it, and that which has been written over takes him and so he behaves like the people of Hell-fire and thus he enters it; and one of you behaves like the people of Hell-fire until there is but an arm's length between him and it, and that which has been written over takes him and so he behaves like the people of Paradise and thus he enters it."

p related by Bukhari and Muslim


Nijemi se dalo prevoditi posto je dug hadis. Ali ako neko nerazumije, inshAllah prevesti cu.

Allah zna najbolje

veselam
 

Lejlla

muslima
Staff member
Kao negiranje namaza misli se kad neko neklanja nikako, bez obzira dali vjeruje da je obavezno ili ne. Evo uzet cu primjer, moj otac nikad u zivotu od kada je bio mali nije klanjao, znaci nije klanjao preko 40 godina ali je uvijek vjerovao da je namaz obavezan muslimanima ali kaze da on nije "vjernik" pa jel on po tebi musliman?

Kad sam spomenuo ateiste onda sam rekao da su nevjernici, i jesu, jel kako moze neko koji uopste nevjeruje u Boga biti vjernik? Ili jel po tebi jedan ateista vjernik?

Sto se tice vladanje neljudskim zakonima, pod uslovom da si zdrav i namjerno to radis i vjerujes da je to OK, onda te to te izvodi iz vjere jel je to znaci da ti sam sebe smatras boljim od Allaha (swt) i smatras da su ljudska zakona bolja i kompletnija od Serijata.

Nadam se da sam ti odgovorio na pitanje, a evo i da ja tebem pitam nesto, hocu jako rado odgovor od tebe:

1. Jel ti smatras osobu koja cini kufr kao nevjernik?
2. Jel ti smatras nekoga koji vlada ljudskim zakonima kao nevjernik?
3. Jel ti smatras osobu koja smatra da su svi vjere OK, samo da su mirovljubljici, kao nevjernik? Naprimjer ako neki musliman kaze da su svi vjere dobre bez obzira sta vjeruju, samo ako su miroljubljivi i ne ratuju?

Volio bi odgovor bez na pitanje


Postovani brate u islamu svatam ja tebe ti si jos mlad a tek si i poceo da klanjas pa te ponio taj pocetnicki zanos ,jer si elhamdulillah osjetio ljeptu vjerovanja pa sad mislis da si samo ti musliman i niko vise.Ali put kojim si krenuo put tekfira muslimana nije put koji moze jednog vjernika izvesti na dobro.

Ti uzimas za primjer svoga oca koji sam za sebe tvrdi da nije vjernik i ljude koji za sebe tvrde da su vjernici muslimani ali jos ne obavljaju namaz.

Kako recimo mozes uporediti tvoga oca i moju rahmetli nanu ? Tvoj za sebe tvrdi da nije vjernik ali ne negira obaveznost namaza za vjernike muslimane ali, on nije jedan od njih. Moja rahmetli nana je rodjena odrasla u mjestu gdje nije bilo dzamije ni bilo kakvog drugog vjerskog obrazovanja ,bila je nepismena ,jer u skolu nikada nije isla.Znam da je cvrsto vjerovala u Allaha stalno je Allaha spominjala i cesto mu je dove upucivala za svoje zive a i mrtve oprost i dzennet molila ,postila je,po islamskim propisima je bila obucena,ali namaz nikad nije obavljala ,jer nije ni znala .Znala je samo Fatihu i to malo sto je znala prenijela je na svu svoju djecu kao i na nas unucad .Ja ne znam dali je ona bila svjesna obaveznosti obavljanja namaza ali znam da ga nije znala obaviti i da ga samim tim nije nikad ni obavljala .

Ovo pisem iz razloga da svatis da moras poznavati stanje svakog covjeka pojedinacno da bi moga izvoditi neke svoje zakljucke i da propis nije uvijek isti za sve ,jer da bi se donio neki zaljucak mora se poznavati stanje svakog pojedinca. Ne kao ti sto radis samo kazes oni ne klanjaju i oni su svi nevjernici a da pri tim nisi upoznat sa njihovim stanjem dali uopste klanjaju i zasto ne klanjaju ,dali je u pitanju negiranje obaveznosti namaza ,neznjanje,lijenjost ili nesto sasvim drugo.

Svati da ne mozes sve ljude trapati u isti kos .Ako neko za sebe tvrdi da je nevjernik mi necemotvrditi suprotno ,ali ako neko za sebe tvrdi da je musliman vjernik mi mu necemo to osporavati izuzev ako taj javno ne cini stvari koje izvode iz vjere pa mu se ukaze na greske a on i dalje nastavi sa cinjenjem istog .

Sto se tice ateista mislim da brate tvoje pitanje uopste nije na mjesto cak je i uvredljivo ,ali eto ja ti halalim zbog tvoje mladosti . Ateisti tvrde da Bog ne postoji i sami se deklarisu kao nevjernici sto je svakom insanu razumom obdarenom sasvim dovoljno da svati o kakvim je ljudima rijec i da su to nevjernici,jer negiraju osnove vjere prvi imanski sart glasi JA VJERUJEM U ALLAHA pa kako bi neko onda moga tvrditi da je neko musliman a da taj negira samo postojanje Boga.

Evo sad da odgovorim na tvoja pitanja.

1.Postoji kufr koji izvodi iz vjere i kufr koji ne izvodi iz vjere( Ovdje imas vise informacija o ostavljacu namaza)

http://www.turntoislam.com/forum/showthread.php?p=174890


Stav prethodnika(selefa) o onome ko učini veliki grijeh
Nema sumnje da je onaj koji izostavi ono što mu je Allah naredio od obaveza poput zekata,posta,hadža i poslušnosti roditeljima, ili čini grijehe kao što su blud, jedenje kamate i imetka jetima, iskvario izgled imana, i iman mu je manjkav u onoj mjeri u kojoj je izostavio obaveze i počinio grijehe. Međutim, da li je postao nevjernik time što nije ispunio obaveze a počinio je grijehe, i ukolikonije negirao prve niti tvrdi za druge da su dozvoljeni?

Kur'anski i hadiski dokazi koji su pred nama ukazuju na to da musliman ako počini grijeh, ili izostavi obaveze, ne postaje nevjernik, ali sve to umanjije njegov iman. Njegov slučaj ostaje kod Allaha s.v.t.a. ako bude htio oprostit će mu , a ako bude htio kaznit će ga. Od jasnih tekstova koji se odnose na to pitanje su Allahove dž.š.riječi u prijevodu značenja na Bosanskom jeziku:

«Allah neće oprostiti da Mu se neko drugi smatra ravnim, a oprostit će manje grijehe od toga kome On hoće.» (En-Nisa,48)

Dakle, ono što ne dolazi u obzir da bude oprošteno jeste širk, a o svemu drugom momo širka će odlučiti Allah s.w.t. ili će oprostiti ili će kazniti.

U tom kontekstu postoje i hadisi koji potvrđuju smisao navedenog ajeta, poput kudsi-hadisa u kojem stoji «O sine Ademov, kada bi Mi došao sa grijesima koliko bi se Zemlja od njih ispunila, a zatim Me vidiš i nisi Mi činio širk, Ja ću ti doći sa isto toliko oprosta.» (Hadis bilježi Tirmizi u svome Sunenu, 4/49, br.3540. Prokomentarisao ga je i reko: «Ovaj hadis je garib, ne znam za njega osim u ovom obliku.»Pogledaj Sahih sunen Tirmizi od Albanija,3/175, br.2805.)

Također, u drugom kudsi-hadisu stoji «Onaj ko Mi dođe sa grijesima koliko Zemlja, a nije Mi činio širk dat ću mu isto toliko oprosta.» (Muslim u svom Sahihu, 4/2068,br.2687.)

Prenosi se od Utbana b.Malika da je Allahov Poslanik s.a.v.s. rekao «Allah je zabranio vatri da prži onoga ko iskreno radi Njega kaže La ilahe illallah.» (Buharija, 1/519, br.425.)

Prenosi se od Džabira da je Allahov Posalnik s.a.v.s. rekao: «Onaj ko umre ne pripisujući Allahu druga, u bilo čemu, ući će u Džennet.» (Muslim, 1/94,br.94.)

U drugom hadisu o šefa'tu stojida je Allah s.w.t.rekao:«Tko mi časti, uzvišenosti , gordosti i veličine Ja ću iz nje (vatre) izvaditi svakog onog ko je rekao La ilahe illallah.» (Buharija,1/72, br.22.)

Prenosi se od Ebu-Seida El-Hudrija da je Aallahov Poslanik s.a.v.s. rekao: «Kada uđu stanovnici Dženneta u Džennet, i uđu stanovnici vatre u Vatru, Allah s.v.t. će reći: Izvadite iz Vatre svakog onog u čijem srcu bude koliko i trun imana. » (Buharija, 1/72,br.22.)

Ebu Sufijan kaže: «Družio sam se sa Džabirom ibn Abdullahom šest mjeseci u Mkki. Jednom ga je neki čovjek upitao: Dali ste nekog od pripadnika Kible nazivali kafirom? On reče: Utječem se Allahu od toga. Jeste li ga inda nazivali mušrikom? Reče :Ne.» (Prenosi ga Ebu-Ubejd El-Kasim b. Selam u svojoj knjizi El-Iman s provjerom od Šejha Nasirudina Albanija, str.98. Verifikator djela kaže: «Lanacmu je vjerodostojan pod Muslimovim uslovima, a Ebu-Sufijan, prenosilac hadisa, je tabiin.»

Ovi dokazi naveli su velikane, učenjake ovoga ummeta, da za one koji su počinili velike grijehe, ili izostavili vadžibe, kažu: «On je vjernik shodno svom imanu, a griješnik shodno svom grijehu,» Znači da su mu priznali iman, ali mu iman nije potpun kao kod onoga koji ispinjava vadžibe i izbjegava grijehe, nego mu je iman ograničen velikim grijehom kojeg je počinio.


Nastavak procitaj ovdje:

http://www.el-ihlas.com/modules.php?name=News&file=article&sid=74

2.Moj odgovor na ovo pitanje ces naci na ovoj temi ja sam stava kao i ova ulema ,jer ja znanje uzim od ucenih a ne priucenih i onih koji samo misle da su uceni

http://www.el-ihlas.com/modules.php?name=News&file=article&sid=74

3. Jedina isprava i kod Allaha priznata vjera je islam ako neki musliman misli drugacije on ocito u zabludi jos nije svatio svrhu poslanstva Muhammeda,s.a.v.s.,Onaj koji to tvrdi treba se upozoriti na to i ukazati mu se na grasku .Treba ga uputi na ono sto Allah u Kur'anu kaze

Danas sam vam vašu vjeru usavršio i Svoju blagodat prema vama upotpunio i zadovoljan sam da vam islam bude vjera.« (El-Maide, 3.)

Ovdje ima jedan mnogo lijep tekst pa onaj koji tvrdi nesto takvo samo mu proslijedi ovaj tekst.

Islam je kompletna i savršena vjera

http://www.minber.ba/index.php?Itemid=41&id=674&option=com_content&task=view

Weselam!
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Da samo zavrsim kad kazem ovo:

Nisam ja nikoga direktno tekfirio, nego sam samo rekao sta je kuffr i koje stvari jesu kuffr. I za to ja stojim. To je tako jeli ma jasni dokaza i u Kur´anu i Sunnetu.

I naravno niko nije siguran da se to i njemu nece desiti, znaci da pocini kuffr, jel je insan stvoran slab i nijedan covjek nece zivjeti cijeli zivot bez da pocini grijeha, pa ako pocini nesto sto je kuffr, onda je toj osobi samo se pokajati i nadat se da ce te Allah (swt) oprostiti, jel niko nezna sta ce se desiti poslije smrta osim onim koji otvoreno kazu da je Kur´an laz i da to sto je Allah (swt) objavio laz i onima koji obozavaju kipove, turbete, dakle pocini sirk.

Osim toga, se nezna sta ce se desiti sa tom osobom, samo se zna da zaista jeste pocinila kuffr, i to je tako jel ima jaki dokaza. Nadam se da se razumijemo do sada.


Dakle osoba koja negira namaz i neklanja nikako, cini kuffr, i osoba koja vlada ljudskim zakonima smatra te zakone bolje od Serijata, cini kuffr.

Ali sta ce se desiti sa tom osobom, to mi neznamo.

Nadam se da se razumijemo sada mada bi ipak volio odgovor na pitanje dali su oni hawaridze sto sam spomenuo, jel su i oni objasnili sta je kuffr.

Esselamu Aleikum

Dragi brate mislim da si skreno sa teme skroz i povuko druge sa sobom da raspravljas o temi koja je ne samo neprilicna vec osjetljiva, posto je ovo tema o ISLAMSKOM BRAKU a ti vodis raspravu o stvarima o kojima dovoljno neznas.
Znam da ti namjera nije losa, ali nisi dorast niti imas dovoljno znanja da se uvodis dovoljno u polemike oko osude drugih. Ako ti smatras da je neko kaffir onda moras imati dokaze za to i dovoljno znanja da bi nekoga okarakteriso kao kafira? Ti mozda nevidis osjetljivost ove teme koju si naceo ali sa ovom mozes samo sebi nastetiti, tako da se ogrijesis i prebacis svoja dobra djela na drugu osobu. Sve sto hocu da kazem je da u ime Allah azze we dzell se uhvatis stvari od kojih ces imati koristi, a i ja i ti dobro znamo da imamo mnogo nauciti iz ove nam ciste vjere. Nemoj se zamarati stvarima koje ce te navesti na prepirku sa bracom ili sestrama a posebno kad imas ograniceno znanje.
Iskoristi svoju energiju da steknes sto vise znanja, da se mozes ponasati onako kako Allah dz.s. od nas zahtjeva.

Nemoj te dalje ulaziti u raspravu vec se koncentrisiti na naslov koji glasi ISLAMSKI BRAK.:angryred::SMILY45::tantrum1:

Muhareme pobrisi postove koji nemaju veze sa temom, ako se slazes naravno:SMILY335:

weselam
 

muharram23

New Member
Staff member
Wa alejkum selam

Opet da ti ponovim ja sam rekao sta je kuffr, nisam rekao ko je nevjernik i nabrajo ovo i ono, vec sam rekao sta je kuffr, da znamo i da se pripazimo toga. Neznam sta to ne razumijete u tome.

Ali neka se skloni ovo sto smo pricali jel dosada nismo tekfiriti nikoga ih i netrebamo ni raditi to tako da neka prestanemo pricati o tom i o ovoj osljetljivom pitanju. Moze svak ciniti kuffr, ali nama je njima da kazemo da prestanu to ciniti, dakle ciniti kuffr, ali ne da proglasavamo svakoga nevjernikom jel je to jako opasno.

Hajd sad ako hocete sklonite sta smo napisali prije.

Salamu alaykum

Akhi, ti si interesantan :). Kazes da nisi nigdje proglasio nikog kaafirom a pogledaj u post iznad gore sto je sestra lejla tebi odgovarala. STo je pejstala sve gore.

Quote:
Originally Posted by hahahihihoho
Cisto sumnjam da su to novatarijci, to su NEVJERNICI.

Nijedan musliman koji vjeruju u Allaha (swt) i Sudnji dan nebi to radio tako.



Quote:
Originally Posted by hahahihihoho

Nevjernici, mislim na onim zenama sto pjevaju polugoli pred dzamijama u istom trenutku kada piju alkohol i sviraju po cijelu noci i onda se nadzu pred mesdzidu kao da je to njihova kahvana.

Takodzer oni koji to dozvoljavaju medzu bosancima, odnosno sekularistima.

..........................................


Quote:
Originally Posted by hahahihihoho
Takodzer se moras sjetiti da vecina ovih koji vladaju muslimanskim mjestama zaista jesu nevjernici. Razlozi su vise:

1. Sekularizam i podrzavanje ljudski zakona i misleci da su oni bolji od Allahovim (swt) zakonima

Ovo vazi za Tursku, Libanon, Egipat, i drugim zemljama

2. Otvoreno podrzavanje nevjernika protiv vjernika, ovo je slucaj u Afghanistanu, Iraku, Maghribu, Saudi Arabiji i drugim zemljama



Quote:
Originally Posted by hahahihihoho
To je drugo ako se pokaju, ali sad za sada jesu nevjernici.

Dali je Jusuf Islam bio nevjernik prije nego sto je prisao na Islam? Jeste jel nije tada uopste vjerovao u Boga i bio ateista. Ali se pokao pa postao musliman i vjernik.

Tako je i sa ovim ljudima, sada su nevjernici ali nadamo se da ce ih Allah (swt) uputiti na pravi put i naravno moramo biti strpljivi sa njima.

Quote:
Originally Posted by hahahihihoho
I netrebas biti radikalan tekfiralac da vidis da vecina bosnjaka u bosni nisu muslimani, jel nit ne klanjaju, nit poste a sami kazu da su muslimani.

Quote:
Originally Posted by hahahihihoho
Naveo sam to kao primjer jel takvi ljudi ne klanjaju a ne klanjati je kuffr.

Takoder moj mali bratice, vidim da si vrlo tvrdoglav. Iako imas dovoljno dokaza iz kurana i sunneta, opet ostanes iza onoga svoga sto na cemu si bio. Kad procitas sahih hadis, to je isto kao da poslanik :saw: direktno govori tebi. Znaci da je poslanik :saw: ovdje rekao isto onako kako glasi u hadisima gore sto je postirala sestra lejla, dali bi opet vjerovao? Pa ako imas svoje dokaze o cemu govoris, pa onda donesi nam dokaze te. Preporucujem ti da procitas knjigu "kitabu Kibair" Knjiga velikih grijeha od shaykha imama Zehebija r.a.

Stvarno halali brate ali vidim da imas dovoljno kibra (oholosti) a to je gadno u islamu. Ti neces da popustis iako mozda znas da ovo sve sto mi govorimo jeste haq samo zato da nebi izgledao da znas manje. Samo znaj, da su sve uleme smatrale sebe da znaju najmanje od sviju. Shaykh al-albani je jednom bio upitan ko se smatra hafizom. Na to je sejkh r.a odgovrio da se hafizom prije smatrala osoba koja nauci napamet prijeko 100,000 hadisa sa senedom (lancem). Pa je ta osoboa odgovorila "dali je uredu da kazemo da je nas sejh hafiz (odnoseci se na AL-albanija)'" na to je sejh odgovorio "to se tebe netice" ili to te nije briga" I na kraju duge price, sejh nikako nije rekao za sebe da zna iako se moglo na odluku doci da jeste, zato sto se sejh nasmijao u ustrajnosti pitanja ovog ucenjaka. Znaj da su svi ti alimi bili ponizni ispred ALlah subhanahu vet;eala i cuvali se oholosti, kibra, i ru'ya (pokazivanja ispred ljudi) pa ih je ALlah subhane poslije njihove smrti ucinio najboljim i najugdlednijim ljudima. Svi ih poznaju jos bolje posle njihove smrti negu u zivotu. Ja sam saznao sa sejha Binbaza, uthaimeena, Al-albanija i drugih nakon njihove smrti.

Ja znam na koje fetwe od binbaza ti govoris. Molim te postiraj ih ovdje. Ali takoder to neznaci da svi mi mozemo koristiti tu fetvu na muslimane. Sejh je donio tu fetvu kao generalno pa ako neko spada u tu fetnu neka se sam ocjjeni i neka se prepadne, ali necu je ja koristiti na drugih. Znas, ja kad pricam sa bosnjacima, cak i mnogih od svoje familije. Ako neklanjaju, ja ih malo prestrasim i kazem "znateli vi da ima ucenjaka koji kazu da osoba koja neklanja, nije musliman, i neklanjamu se dzenaza, i nezakopava se sa muslimanima" ali onda takoder kazem i drugu stranu ucenjaka kao Al-albanija i drugih koji kazu da musliman ako ne klanja a zna da je to obaveza ne nijekajuci je ali zbog ljenosti neklanja, da jeste musliman ali je izlozen ALlahovoj kazni. ALi ako kaze "ne ja sam Ramo ali netreba klanjat" eh onda ova strana ucenjaka kaze da jeste kaafir i isto se smatra kao u prvoj grupi ucenjaka. Medutim, elhamdulillah ja nisam Alim, niti sam ucenjak, niti sam talibul 'ailm (ucenik znanja), ma ja nisam nista do samo ALlahov rob pun grijeha a malo znanja. Zbog ovoga sto sam ja, nikad necu uzeti u ruke ono sto cak i mnogo alima nisu htjeli da ulaze, a to je tekfir. Ocigledno je da ko god smatra da je krscan, zidov, budhist itd. normalno da je kaafir. Ali ako neko kaze ja sam musliman, ALlah mi je gospodar, muhammad mi je poslanik :saw: eh onda je to izmedu njega i ALlaha i jacu mu ciniti dawu i dovu Allahu da ga uputi.

Ja neznam akhi. Zaista sam se sjetio da si prije par mjeseci pitao dali mozes da klanjas na poslu. A gle sada :). Mislim elhamdulillah, dosta si naucio ali samo da nisi puno usao u tekfir. Zato bih te molio da malo nejdes na tu stranicu "islamska drzava" posto imaju dosta tekfira i havaridzma tu. Ja znam tu stranicu i takoder sam bio prije admin u sobi islamska drzava na paltalku. Samo se prica dzihad, dzihad, pustaju snimke pucanja i mitraljezi, cini se tekfir protiv drugih a zaista malo se sprovodi u ucenju tewhidu i akeeda. Malo se sprovodi u ucenju ALlaha i njegovih atributa.

Mnogo ljudi nezna razliku izmedu sirka i tawheeda, a oni bi samo pricali o dzihadu.

Allah zna najbolje

veselam
 

Lejlla

muslima
Staff member
I ti kazes oni samo pricaju o dzihadu? Sta bi ti, da se prestane boriti jel?

Postovani brate u islamu brat Muharem i ja i svi ostali ovdje ti pokusavamo bas to i reci ali ti isto kao da ne zelis cuti ono sto ti mi govorimo. Problem je u tome sto ovi internet tekfirovci na stanici fildzan drzava i ostalim tekfirskim stranicama samo ratuju na internetu i ruse selefisku dawu ,jer se velika energija trosi u raspravama sa njima .Takvi su samo hrabi kad sede iza monitora tih brate nema tamo gdje se gine i gdje se islam i muslimani zivotima brane.

Kad im se kaze idi bori se oni umjesto da se zamisle oni kazu danas nema nigdje dzihada nema ispravne skupine koja se bori na istini .Oni traze razlog i takozvane dokaze kako bi protekfirili one koji se bore sto samo dokazuje njihov kukavicluk i licemjerje . Mi ti ovdje svi pokusavamo objasniti da u sta ovi ljudi pozivaju nije dobro, svati da se te kukavice bore samo protiv muslimana a da su pravi kafiri u Allaha mirni od njih .Njih ne uznemiravaju vec one koji Allahu na sedzdu padaju.
Evo pogledaj ovo sta oni pisu''

Zawahiri i njegovi kufrovi

Ajman az-Zawahiri je broj 2 organizacije Al-Quaida. Kroz ovaj
kratki tekst ce mo navesti njegove 2 izjave koje ruse osnovu Din
Islama i na taj nacin ukazuju da Zawahiri ne zna Tewhid.
Ako odete na stranicu www.kelimetulhaqq.net i odete u "video",
mozete skinuti obracanje Zawahirija pod naslovom "Palestina
izmedu sekularista i cionista" u kojem kaze za ikhwanca, sufiju,
kafira Hassana el-Bennu, da je sehid i to sve nakon sto je naveo
njegove kufrove u djelu "el hasadul-murr". Ovde je jasno elhamdulillah
svakom muslimanu da Ajman az-Zawahiri ne zna
Tewhid, jer da ga zna sigurno mu nebi bio brat glava kafirskog
pokreta ikhawanul musrikin.
Drugi i zadnji slucaj koji cemo navesti jeste jedan tekst koji mozete
naci na internet stranici ebu Muhammeda el-Maqdisija (
Mawqifunâ min Irân, http://www.tawhed.ws/r?i=1867 ) u kojem
Zawahiri govori o Iranu. Nakon sto je Zawahiri naveo Rafidiske
kufrove i dzahilijet, izmedu ostalog nevjerstvo u Kur'an i tekfir
Ashaba r.a. kao zakljucak kaze broj 2 Al-Quaide da onaj koji ima
ovo ubjedenje nakon sto je dosao dokaz do njega je kafir, a sto se
tice neznalice koji ima ovo vjerovanje ako je izgradio svoje
ubjedenje na hadisima koje je smatrao vjerodostojnim i ako Istina
nikad nije dosla do njega, onda je opravdan.
Drugacije receno, Zawahiri kaze da neznalica koja ne vjeruje u
Kur'an, obozava Ali-a r.a. ili 12 "imama" koje smatra boljim od
meleka i Poslanika koje je Allah slao, onaj koji kaze da Poslanik
saws nije zavrsio svoj posao od Allaha i tekfiri vecinu Ashaba r.a.
je nas brat musliman. Allahu moj, sacuvaj nas Dzihada sa ovakom
Aqidom.
Tesko je naci veci kufr od ovog zar ne?
 

AAminAA

Amatullah
:salam2:

Ja bih da se Muharemu oduzmu opcije moderatora :angryblue: :D

Vidi shta se uradi od teme ? :(

Ti brate shto se smijes ( hahahohohihi ...) , otvori bolan drugu temu za raspravu , Allah ti svako dobro dao. Zaista je zhalosno shta se ovdje uradi Subhan'Allah !
 

Haris88

Junior Member
:salam2:

Ja bih da se Muharemu oduzmu opcije moderatora :angryblue: :D

Vidi shta se uradi od teme ? :(

Ti brate shto se smijes ( hahahohohihi ...) , otvori bolan drugu temu za raspravu , Allah ti svako dobro dao. Zaista je zhalosno shta se ovdje uradi Subhan'Allah !

:wasalam:

Stvarno jeste... Sve ostale teme miruju, ova jedino stalno isplivava, i to jednim te istim komentarima.
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Ko napusti raspravu kad nije u pravu, bude mu napravljena kuca u dzennetskoj mahali, a ko ostavi raspravu kad je u pravu, bude mu izgradena kuca u najodabranijem dijelu dzenneta.? (Ibn Madze i Tirmizi)




Dzabe ja postavljam tekstove ovdje, izgleda slabo se citaju????????????????????????

Pripremio: Hajruddin Tahir Ahmetović, prof.



Spomenute tri pojave imaju jedno te isto značenje. U hadisu Saiba b. Abdullaha el-Mahzumija zabilježenom kod imama Ahmeda u njegovom Musnedu stoji da je on bio drug Allahovog Poslanika, sallallahu 'alejhi ve sellem, prije pojave islama i on Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve sellem, i prije pojave islama nije se prepirao i raspravljao.[1]


Također, prenosi se da je Vjerovjesnik, sallallahu 'alejhi ve sellem, rekao: „Raspravljanje o Kur'anu je nevjerstvo“[2], tj. rasprava i prepirka o Kur'anu koja dovodi do sumnje u njega.


Zabrana rasprave spomenute u ovom hadisu obuhvata i svaku raspravu u vjeri, poput rasprave o Allahovoj odredbi, o ljudskim djelima, rasprave o Allahovim imenima i svojstvima i značenjima koja ukazju na Njega, subhanehu ve te'ala, također, rasprava o pitanjima gajba-nevidljivog svijeta poput načina kaburske kušnje i onoga što će slijediti poslije nje; i sličnog. Sljedbenici sunneta i zajednice zastaju na jasnim tekstovima. Ne raspravljaju se sa sljedbenicima novina u vjeri. Ne raspravljaju se o...



pitanjima gajba kojima ih je podučio Svevišnji Allah. Sve to je od njihovog općenitog vjerovanja. Kada za nešto nađu dokaz, o tome i govore. A Svevišnji Allah najbolje zna.


--------------------------------------------------------------------------------

[1] Ahmed (3/425), Ebu Davud (4836), Ibn Madže (2287) od Saiba b. Abdullaha da je rekao: „Došao sam Vjerovjesniku, sallallahu 'alejhi ve sellem, pa su me drugi stali hvaliti i spominjati pred njim. Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve sellem, je rekao: 'Ja ga bolje poznajem od vas.' Rekao sam: 'Istinu kažeš, oca i majka žrtvujem za tebe. Bio si mi prelijepi drug. Nisi se prepirao niti raspravljao.'“ (Tekst hadisa je kod Ebu Davuda.)


[2] Ahmed (2/286, 300, 424, 475, 503, 528), Ebu Davud (4603), Ibnu Hibban (73) i Hakim (2232).


Ibnu Hibban ga je ocijenio vjerodostojnim kao i Hakim s kojim se složio i Zehebi.


Ahmed Šakir je rekao: „Lanac prenosilaca je vjerodostojan.“ (7835)


Arnaut u „Šerhu Sunne“ kaže: „Lanac prenosilaca je dobar.“ (1/261).


U ovom poglavlju kod imama Ahmeda prenose se slični hadisi od Amra b. El-Asa, radijallahu 'anh, (4/204, 205) i Ebu Džuhajma, radijallahu 'anh, (4/170).
 
Top