Islamul-Adevarata Speranta

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Islamul este singura speranta

- Salem Al Amry-


Oamenii sunt pierduti, nu avem nici un dubiu in privinta aceasta, oamenii sufera, iar islamul este singura solutie pentru ca ei sa treaca peste aceste suferinte. Toata lauda I se cuvine lui Allah Preainaltul, care a pastrat aceasta religie vie si cuvantul islam isi demonstreaza importanta si va ramane victorios pana in Ziua Judecatii, Allah ne-a promis acest lucru, este promisiunea lui Allah, si cand El Subhana w Taala promite ceva.. se tine de cuvant.

Allah a spus in Sfantul Qu'ran ca El L-a trimis pe mesager cu calauzirea si cu religia adevarata, chiar daca paganilor nu le place acest lucru.

Da! Dusmanii islamului, cei care cu adevarat resping aceasta religie, cei care nu vor sa auda de ea... nu pot face nimic, pentru ca adevarul continua sa fie dominant peste toate religile, crestinism, iudaism, budism etc… si islamul se va raspandi in ciuda faptului ca unii nu doresc acest lucru. Si cu totii sunt intr-o lupta in care cu siguranta vor pierde, deoarece se lupta cu Creatorul tuturor lucrurilor de pe pamant si din cer, si nu il pot infrange pe Allah.

Foarte multi dintre noi, dintre muuslmani, suntem slabi, si in ciuda acestui fapt Islamul se raspandeste, copiii lor imbratiseaza aceasta religie, chiar daca se spun in media numai minciuni si lucruri rele despre islam. Aceasta este religia lui Allah Subhana w Taala, si El a spus: o voi raspandi... si asa va fi daca El a spus-o.

Aceasta religie aduce solutii la toate suferintele prin care trec oamenii, creatiile lui Allah au nevoie sa-si cunoasca Creatorul, sa cunoasca motivul si scopul lor in aceasta lume, de ce se afla ei pe pamant? La toate aceste intrebari islamul ne raspunde, si doar muslmanii stiu acestea... de ce au fost creati, cu ce scop, numai musulmanii stiu.
Daca ii intrebi pe ceilalti ce se va intampla cu tine in mormant... ei nu stiu, pentru ca nu este mentionat nimic despre aceasta in Cartea lor, dar totul este mentionat in Cartea lui Allah Taala, sunt atinse toate aspectele vietii, deci oameni au nevoie sa il cunoasca pe Allah subhana w Taala si nu o pot face doar deschizand cartea Lui. Carte care a ramas intacta, salvata de orice adaugire, pentru ca asta a promis Allah subhan Taala.

Si aici as vrea sa va reamintesc ceea ce Omar Bin Hattab radiAllahu anhu a spus.
Timpul va veni atunci cand toate mainile stranse-se vor desface-si se va intampla atunci cand un om a crescut in islam fara sa cunosca timpul jahiliei
Ce inseamna asta?Inseamna ca atunci cand un musulman nu va aprecia binecuvantarea si valoarea acestei religii,pentru ca el nu a cunoscut ignoranta,el nu a experimentat traitul in intuneric,si in felul acesta nu apreciaza lumina care i-a fost daruita.Deci cei care s-au nascut musulmani nu apreciaza aceatsa binecuvantare,iar aceia care au trait in ignoranta,ei nu vor sa se intoarca deoarece au simtit gustul ei ,si ei cunosc acea viata departe de Allah Subhana w Taala.

Profetul Muhammad sallallalhu alahi wa sallam cand a venit cu mesajul ,arabii erau in intuneric,iar lumina s-a ivit asupra Arabiei,lumina care a reinviat o natiune complet moarta,care erau alcoolici,isi ingropau fiicele de vii,toate relele le faceau,de accea acesta este miracolul cu care profetul Muhamamd sallalllahu alahi wa sallam a venit.Si dovada este in fata ochilor mei acum,Quranul si dovada sunt milioane de musulmani care ar fi pregatiti sa isi dea viata pentru a-l apara pe profetul Muhammad sallalllahu alahi wa sallam.Aceatsa este dovada...

Deci Arabia era in intuneric, iar mesagerul lui Allah ,i-a educat in cativa ani doar.
Omar bin Hatab care si-a ingropat fiicele de vii a devenit unul de care sheitan se teme. Islamul l-a transformat pe Omar dintr-u betivan,dintr-un om brutal intr-un om care avea doua canale de-alungul obrajilor din cauza ca plangea mult.
Avem o relatare in care Omar ar fi spus: Vai mie ,Vai mie,daca as dormi noaptea ma voi pierde,si daca as dormi ziua mi-as pierde comunitatea mea,sunt responsabil pentru ei,mi-as fi dorit sa fiu un fir de par din pieptul lui Abu Bakr,
Deci asta era jahilia(ignoranta) inainte de islam,si in cativa ani acea jahilie a disparut.Deci aceasta religie rezolva toate problemele umanitatii.A CREAT BALANTA DINTRE COPR SI SUFLET.

Tineri se sinucid..de ce?Pe cand totul este la mana lor..au de toate,suntem formati din 2 parti,corp si suflet,multi muncesc doar ptr corp si neglijeaza sufletul,deci omul are nevoie de religie din natura lui.
Islamul este un mod de viata,este un cod de viata,vrei dovada?Ia orice carte de Fiq si uita-te doar la cuprins...incepe cu curatenia,apoi rugaciunea..etc jihad,tranzactii totul este acolo,nici un singur aspect din viata nu este omis.Deci este un cod ptr viata.Universalitate exista doar in Islam,in crestinism nu!!Isus Pacea fie cu el a spus.Am venit ptr fii lui Israel,iar misionari incearca sa demonstreze ca de fapt mesajul este ptr toata lumea pe cand Isus a spus altceva Pacea fie asupra lui.UNIVERSALITATEA exista doar in Islam..
Alah spune in Sfantul Quran profetului Muhamamd : nu te-am trimis doar ca fiind mila pentru intreaga omenire.
Si ei vor sa ne invete,ce ne-ar putea invata pe noi??Despre generozitate,despre mila???Cati oameni au murit in primul razboi mondial si in al doilea??Si cine i-a omorat??Musulmani????

Islamul este singura religie care invata pe luptatori sa nu raneasca pe cei care se afla in biserici sau sinagoga, sa nu omoare femei,sa nu omoare copii,batrani etc..acesta este Islamul!!!!
Si daca citim in istorie ce le-au facut musulmanilor,,,,???Le taiau burtile femeilor si le scoteau pruncii...aceasta niciodata nu se va intampla in islam si istoria ne este este martora.
Deci islamul este singura religie care va supravietuii este o religie care a fost revelata nu este o religie fabricata de profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam ci este de la Allah,o calauzire pentru toata omenirea.

Profetul Muhamamd sallalllahu alahiw as allam obisnuia sa isi ia garzi cu el cand mergea,asta pana cand Allah a revelat versetul : Si Allah te protejeaza de cei rai..el sallallahu aalhi wa sallam le-a spus ..LASATI-MA SINGUR...iar un general din armata Germana cand a citit aceatsa aye a devenit musulman subhan Allah.El a spus ...este de ajuns pentru mine acest verset pentru ca orice om poate insela pe oricine dar nu se poate insela pe el insusi.

Regele Persiei a primit o scrisoare de la profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam iar acesta maniat a trimis doi oameni puternici la profet sa il aduca mort sau viu, numai sa-l aduca.Si au plecat spre Medina..ei aveau mustati si barbile lor erau rase,deci frati..gata cu rasul ok??Pentru ca il iubiti pe profetul Muhamamd sallalllahu alahi wa sallam nu??Cu siguranta ca da..deci lasati-va barbile sa creasca ,,iar profetul sallallahu alahi wa sallam s-a uitat la ei si le-a spus: Cine va pus sa faceti asta???Cine va ordonat sa va radeti barbile si sa va lasati mustatile??Iar ei au raspuns: Domnul nostru,iar profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallm a zis: Domnul meu mi-a ordonat sa-mi aranjez mustata si sa-mi las barba sa creasca..duceti-va inapoi si spuneti-i guvernatorului vostru ca Domnul meu l-a omorat pe domnul vostru noaptea trecuta.Deci Allah l-a omorat pe imparatul lor.
Si intr-adevar regele a fost asasinat,iar oamenii au pus in fruntea puterii pe fata lui ca si sucesoare.Iar profetul Muhammad sallallahu alahi wa salam a spus: Nici o natiune nu va prospera daca ea este condusa de o femeie si noi avem deja 2 care conduc:)

Deci roul femeii in aceasta religie: O surioarelor e timpul sa va dati seama de binecuvantarea pe care ati primit-o prin aceasta religie.Femeile va invideaza pe voi,sunteti niste regine in casele voastre,barbatul este cel care transpira pentru a aduce painea in casa si Allah va daruit cel mai frumos dar...sa aduceti pe lume fiinte..,si cu totii va protejeza, intai parinti,apoi sotul apoi copii..toata viata sunteti protejate,respectate,protejate uitati-va la femeile din jahilia care traiesc in ignoranta..sunt umilite industria sexului le foloseste,nu este un tip de mancare care se vinde sa nu fie o femeie goala pe coperta realizati ce mult sunt umilite ele..doar sa-si vanda produsele

Sunt 2 hadituri in care profetul sallallahu alahi wa sallam ws a spus ..despre importanta mamei in islam.Unul spune ca Paradisul este sub Picioarele mamelor si acesta este un hadith slab..si altul in care spune ca Paradisul este la picioarele mamelor.Deci fiti acolo!!La picioarele mamelor voastre.
Hasan al Basri intr-o zi a iesit afara si a intarziat iar companioni l-au intrebat ce s-a intamplat.?Iar acesta a spus: Chiar vreti sa stiti de ce am intarizat?Ceilalti au spus ?: DA Si el a raspuns: AM intarziat ptr ca ii sarutam mamei mele picioarele.

Profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam a spus: Daca o femeie posteste in Ramadan ,face cele 5 rugaciuni obligatorii,isi asculta barbatul,si isi protejeza castitatea va intra in Paradis pe care usa va dori ea.
Si acest lucru nu le-a fost spus barbatilor ci femeilor.Usile Paradisului sunt deschise in fata lor.
Deci surioarelor fiti ascultatoare sotiilor ptr ca ascultandu-l pe el il ascultati pe Domnul vostru.
Stati departe de influenta din alte culturi..Nu sunt sclava ta..nu sunt sclava barbatului...ESti sclava lui Allah nu uita acest lucru...
Profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam i-a spus unei femei: Sotul tau este Raiul si Iadul dar in acelasi timp el a spus barbatilor..cel mai bun dintre voi este cel mai bun fata de nevasta lui..si pe Allah eu sunt cel mai bun ptr nevestele mele.
Aceia care isi bat nevestele nu sunt exemple bune,profetul Muhamamd niciodata ,in viata lui nu si-a batut vreo sotie,le atinea doar cu miswakul(betisorul de curatat dintii).El nicodata nu a lovit vrei femeie,
Asa ca acesta este statutul vostru dragi surori...spuneti alhamdulilah ca sunteti musulmane

Sinuciderea este a doua cauza pentru care mor tinerii in fiecare zi 40 de tineri isi iau viata cu mana lor..majoritatea dintre ei au boli mintale,dar 39% dintre ei o fac din cauza problemelor ca si cauza a societatii bolnave ,violul este o problema seriosa in America de 40 de ori mai mare rata violurilor decat Germania,20 de ori mai mare ca in japonia si uni dintre ei vor sa rezolve problemele musulmanilor..mai bine sa le rezolve intai pe ale lor .In societatea musulmana nu se intampla sa se sinucida si daca o face...ceva nu e in regula “ medical vorbind”pe baza mintala.Pentru ca un musulman stie ca exista niste linii rosi care nu pot fi traversate.Iar musulmanul cand da de necaz se intoarce la Allah.O Allah,O,Allah,el stie ca Allah ii va rezolva problemele,

Musulmani au avut un mare rol in istorie.Musulmani au inventat cifra zero,algebra,fizica,Musulmani au creat un ceas pe perioada califatului lui Harun rashid si l-au trimis ca si cadou unui rege..acesta la primire a crezut ca e ceva vrajitorie,globul pe care astazi noi il vedem este desenat de catre un muslman pe nume Idrisi.Colombo cand a descoperit america..musulmani de fapt au descoperit-o inaintea lui..deci muuslmani nu au descoperit-o PE CAND COLOMBO DA!!:))
Deci acum...noi avem raspunsuri pentru problemele sociale pe cand multi dintre cei de afara sunt homoxexuali gay.Conceputl de familie in Vest este pierdut complet.Imi amintesc prima data cand am venit in Londra am vazut un tanar care manca un sandwish langa un batran iar acesta se uita la el.Dupa care tanarul se satura si ramane o bucatica din sandwish pe care o arunca intr-un container..as fi vrut sa am o camera de luat vederi..iar batranul a mers la container a luat-o de acolo si a mancat-o.M-am apropiat de el si l-am intrebat de ce a luat-o din container..si el mi-a spus ca ii era foame,Cand l-am intrebat unde ii sunt copii s-a uitat in ochi mei si mi-a zambit..Allah imi este martor ptr asta...cum este islamul???Batrani sunt respectati...nepotii sunt in jurul lor..copii

Un om a venit la profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam..v-am mai spus aceast hadith dar o sa-l mai repetam...deci barbatul a venit la mesager si i-a spus: O Profetule...tatal meu vrea bani mei..vrea averea mea.. iar profetul sallallahu alahi wa sallam a spus CE?? Si pentru asta te plangi ??Tu si averea ta ii apartineti tatalui tau,tatal tau poate veni si poate spune: Da-mi si tu nu trebuie sa-l intrebi de ce.
Si sotia nu trebuie sa intervina..ca de ce i-ar da bani parintilor ,,

Pe timpul profetului Muhamamd sallallahu alahi wa sallam un om s-a culcat cu mama lui vitrega,iar profetul a trimis pe cineva la el sa-l omoare,aceasta este pedeapsa in islam..nu este legal asa ceva,pedeapsa ptr homosexualitate in islam este pedeapsa capitala.
Allah Subhana w Taala a distrus nemul lui Lut din cauza homosexualitatii Ingerul Gavril i-a intors cu fata in jos si i-a omorat pe acei oameni.Si acum in civilizatia acestei jahilia este ceva legal..ii invata despre homosexualitate in scoli deci nu va mirati daca micul baiat vine acasa si va spune: Tata sunt homo,!!!

Faceti-va prima nota in agenda voastra sa performati Hijra( sa plecati intr-o tara musulmana).Profetul ,Muhammad sallallahu alahi wa sallm a spus: Mi-am spalat manile de toti musulmani care traiesc cu politeistii.Oricine se va intoarce la islam Alah nu-l va ierta de pacatele anterioare doar daca ii paraseste pe politeisti si face prietenii cu musulmani
.(daca nu face hijra intentionat ,avand aceasta posibilitate,si iubind sa stea langa nemusulmani)
Deci ramane la alegera voastra...nu trebuie maine sa plecati dar macar aveti intentia asta..intr-un an 2 ,3 n u conteaza..doar s ava doriti.Spune ca vrei sa-ti salvezi copii..ca atunci cand il vei intalni pe Alah Taala sa nu fi responsabil pentru ratacirea lor.Si din pacate foarte multi musulmani si-au pierdut copii lor...nu mai au control asupra lor

Allah subhana wTaala a spus in Sfantul Quran ca nu putem ascunde nimic de el.Nici chiar o privire.Stau de vorba cu tine si ma uit in alta parte..Allah stie ,Allah cunoaste acea privire si el stie orice lucru inainte ca el sa se intample.
Necredinciosi ii vor spune lui Allah in Ziua Judecatii..O Allah mai da-ne o sansa..dar Allah va spune..Daca v-as da inca o sansa ati face la fel.Nimic nu este ascuns de El.

Profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam intr-o noapte a auzit batai in usa.S-a dus a deschis si era Jibril(Allahi salam) l-a intrebat ce s-a inamplat iar ingerul i-a spus : Allah ti-a ordonat sa faci istikfal pentru oameni din Baqhia,iar profetul credea ca Aisha doarme si a parasit camera in liniste.Aisha nu dormea si a simtit gelozie..spunand-i ..tu faci asta in noaptea care este ptr mine?(Refrindu-se ca te duci la alta sotie in noaptea mea?)Asa ca s-a dus dupa profet incet incet..crezand ca merge la alta sotie...dar l-a gasit pe profet rugandu-se , s-a intors in pat si s-a acoperit..dar rasuflarea ei era rapida,iar proetul Muhammad a intrat in camera si i-a spus: Ya Aaish,(nu i-a spus Aaisha:D)ce s-a intamplat de ce esti asa obosita??Tu ai fost cea de afara?Ea a inceput sa se balbaie dar profetul sallallahu alahi wa sallam a continuat: Spune-mi adeavarul ca altfel o sa aflu acum (referindu-se la ingerul Gavril:)) iar Aisha a spus: Da profetule,eu eram.Iar el a impins-o printr-un gest.
Unii dintre farti nostri incep sa-si impinga si ghionteasca sotiile de nu mai stiu de ele.Dar ei nu citesc contextul.E ca si cum i-ar fi spus: Stiam eu!!!

Omar bin Hatab a dat ordin ca laptele sa nu fie amestecat cu apa.Iar intr-o noapte asa cum obisnuia el sa se plimbe sa auda daca oameni sunt multumiti sau nu..a auzit o mama spunandu-i ficei ei.O fica ,mea pune niste apa peste lapte.Iar fata a spus: O mama dar amir -ul Muminin(asa cum era numit Omar ) ne-a interzis acest lucru.Iar mama ei i-a raspuns: El doarme acum!!: Dar fata nu a ascultat-o.
Iar omar in dimineata urmatoare i-a spus fiului sau,vrei sa te casatoresti cu o femeie pioasa?Si ea a devenit nora lui mai tarziu.
Deci asa islamul planteaza in inimile oamenilor frica de Allah, si mila fata de altii.
Omar Bin Hattab cand a fost in Irusaleem a trecut pe langa o sinagoga si a vazut un rabin care se spala pregatindu-se pentru rugaciune.Omar a inceput sa planga si a spus: Oh el crede ca face bine dar de fapt totul este in zadar.

Este timpl sa aratam mila celor din jurul bnostru si sa-i chemam la islam..vecinii nostri

Un frate care traieste in America are un mod unic de a face invitatie la islam.Trece e langa cineva si daca este salutat si intrebat ce mai face el raspunde: Alhamdulilah rabia alamin .iar ceilalti il intreaba..hei ce vrei sa spui ..nu te intelegem...iar el spune: Am adus lauda Domneului meu...eu sunt musulman ,vrei sa-ti spun despre religia mea?
El merge la vecini si le bate la usa spunadu-le: Merg la supermarchet vreti sa va cumpar ceva?Aveti nevoie de ceva?
Femeile batrane il intreaba: De unde ai aparut????Pentru ca nimeni nu ar face asa ceva.
Acesta este islamul..trebuie sa incepem sa-l practicam.
Fie ca Alah sa ne dea rabdare sa raspandim religia Lui.
Alhamdulilahi rabia alamin
 

Made Sarah

Servant of Allah
Staff member
MA SHA ALLAH

Assalamu 3alaykum wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.

Surioara Iman, Jazak Allahu khairan, iti multumesc pentru acest articol atit de frumos si informativ. A fost o placere sa il ascult Live la conferinta noastra de luni, acum m-am bucurat sa il citesc mai pe indelete. In sha Allah sa fie folositor pentru cit mai multi musulmani! AMeen Ya Rabb!

Barak Allahu feeky, eu una iti sint foarte recunoscatoare pentru toate eforturile pe care le depui :SMILY252: Iar cuvintele nu sint de ajuns :shymuslima1: Sint convinsa ca e si parerea multor surori - te iubim cu toatele pentru Allah!!!

Wa 3alaykum assalam wa ra7matu Allahi wa barakatuhu.
 

umm aisha

Junior Member
Asalamu aleikum.

mashallah ce frumoasa cuvantare...

Wallahi ma rog la Allah sa te rasplateasca pentru fiecare cuvintel tradus si postat aici.
 
Top