Izjava reisa Huseina ef. Kavazovića koja je ogledalo stanja bošnjačkog naroda

Konjanik

Hic Rhodus Hic Salta
بسم الله​

Sredinom 2010.godine aktuelni reis Husein ef. Kavazović bio je u posjeti selu u kojem je živio rahmetli Jusuf Barčić. Reis Kavazović je posjetio Jusufovo selo jer su se mještani tog sela žalili da im je Jusuf uzurpirao seosku džamiju. Kasnije je Husein ef. Kavazović, u intervjuu za Preporod rekao. „ Ali, dozvolite mi da ih za trenutak ignoriram i da ispričam moj susret sa rahmetli Jusufom Barčićem onog dana kada smo rješavali slučaj u Petrovicama kod Kalesije. Nakon što smo završili težak razgovor, koji je trajao nekoliko sati s mještanima i rahmetli Jusufom, prikučio se podne-namaz. Pomislio sam, evo prilike da svi klanjamo u džemaatu. Međutim, dok sam se okrenuo, svi oni koji su najviše kukali kako ne mogu obavljati namaz u džamiji od Jusufa, nestali su. Ostali smo sami on i ja da klanjamo. Ja sam bio imam a on mujezin i to mi je ostalo u sjećanju, kao uspomena na njega. Hoću reći da ima puno predrasuda o ljudima i da se problemi ne mogu rješavati silom, već razgovorom. Iz ovog slučaja sam mnogo naučio".

(www.saff.ba)
 
Top