Izjave Selefa po pitanju gdje je Allâh 1. dio

muharram23

New Member
Staff member
Iz imam Buharijevog «Khalq Af’aal Ebaad’

[ Sva preno šenja su autentična prema istraživanju urađenom na ovom djelu od velikog učenjaka hadisa Badr al-Badr (rahimehullah) i dolaze od ashaba ili onih neposredno poslije njih ]:

”6) Wahb bin Jareer je rekao, «Džehmijje su heretici (oni koji odstupaju od ispravnog vjerovanja), oni misle da se On nije uzdigao iznad Svog Arša (Prijestola).»

13) Ibn al-Mubârak je rekao «mi ne kažemo kao što Džehmijje kažu da je Allâh na zemlji, već se uzdigao iznad Svog Arša.»

14) I bilo mu je rečeno, «kako da poznajemo našeg Gospodara?» On je rekao, «iznad Nebesa, na Njegovom Aršu.»

29) Sufjân es-Sevri je bio upitan o ajetu «… On je s vama gdje god bili…». On je rekao «Njegovim Znanjem».

64) Sadqa je rekao, «Čuo sam da je Sulejman at-Taimî rekao , ‘ako bih bio upitan, «gdje je Allâh?» Ja bih rekao «iznad (fee) neba». Ako bih onda bio upitan «gdje je bio Arš prije Neba?» Ja bih rekao «iznad vode». Ako bih onda bio upitan «gdje je bio Arš prije vode?» Ja bih rekao «ne znam»».


[ Ovo pokazuje da je pitanje «gdje je Allâh» smatrano dozvoljenim od Selefa, a kako bi i moglo biti drukčije kad je Poslanik (sal-Allâhu ‘alejhi we sellem) pitao robinju «gdje je Allâh», kako je čvrsto ustanovljeno u Muslimovom sahihu. Pa ne dozvolite da vas današnje Džehmijje odvedu u zabludu, Saqqâf i Habešije i njima slični koji pokušavaju izjaviti da je navedeni Muslimov hadis daif (slab) i da je navedeno pitanje bida’ imajući samo klasične Džehmijje za njihove prethodnike. ]

I imam Buhari je rekao «i to, (njegov odgovor) je bio zbog Allâhovog govora « …i oni ne mogu obuhvatiti od Njegovog znanja osim koliko On želi!…» to jest osim što On objasni.»

66) Muhammad bin Jusuf (jedan od učitelja Buharija) je rekao «Onaj koji kaže da Allâh nije na (‘ alaa ) Njegovom Aršu je kâfir. I onaj koji misli da Allâh nije pričao sa Musaom je kâfir.»

103) Ibn Mas’ud (radijallâhu anhu) je rekao o Njegovom govoru « …a zatim se nad Aršom uzvisio» - «Arš je iznad vode, a Allâh je iznad ( fawqa ) Arša, i On zna na čemu ste.»

104) Qatâda je rekao o Njegovom govoru « A On je Allâ h , na nebesima i na Zemlji » - ‘Onaj Koji se obožava i na nebesima i na zemlji.»
 
Top