Izjave Selefa po pitanju gdje je Allâh 2. dio

muharram23

New Member
Staff member
Iz ‘Sharh Usul I’tiq âd Ahlus Sunnah’
od al-L âlikâî (d.414, pp396+ - Tahqîq Ahmad Hamdân

660) Abdullâ h bin Abbas ( radiall â hu anhu ) je rekao , ’ Uistinu je All â h bio iznad Svog Ar š a prije nego što je stvorio bilo šta, onda je stvorio sve što je stvoreno i odlučio šta će postojati do Sudnjeg Dana.’

662) Bashr bin Umar je rekao ‘Čuo sam mnoge Mufessire da kažu za ajet « Svemilosni, koji se nad Aršom istiwâ» da istiwâ znači uzdigao.’

665) Rabee’ (jedan od Mâlikovih učitelja) je bio upitan za ajet « Svemilosni, koji se nad Aršom uzvisio» - ‘kako se On uzdigao?’ On je odgovorio ‘al-istiwâ (uzdizanje) je poznato, kako - nije razumljivo, a od Allâha je poruka, na Poslaniku je propovijedanje a na nama je vjerovanje.’

670) Maqâtil bin Huyân je rekao o Njegovom govoru « Ne biva nikakav tajni razgovor troje , a da On nije č etvrti njihov ; niti petero , a da On nije š esti njihov … » - ‘On je iznad Svog Arša i ništa nije skriveno od Njegovog znanja.’

673) Imam Ahmad je bio upitan «Allâh je iznad sedmog neba, iznad Svog Arša, odvojen od Svojih stvorenja, a Njegova snaga i znanje su na svakom mjestu?» On je odgovorio «da, iznad Arša i Njegovo znanje je na svakom mjestu.»

675) Imam Ahmad je bio upitan o ajetu «… On je s vama gdje god bili…», i ajetu « Ne biva nikakav tajni razgovor troje , a da On nije č etvrti njihov » - a on je rekao ‘to znači Njegovim znanjem, On je Poznavalac vidljivog i nevidljivog, Njegovo Znanje obuhvata sve, i naš Gospodar je iznad Arša, bez postavljanja granica i davanja deskripcije (opisa), i Njegov Kursi je kao prostranstvo nebesa i zemlje Njegovim Znanjem.’


Imam Abdullâh bin Ahmad citira Abdullâha ibn Mubârak da je govorio «…Svjedočim da si Ti iznad Tvog Arša iznad sedam nebesa. A ovo nije kako kažu Allâhovi neprijatelji, heretici (oni koji odstupaju od ispravnog vjerovanja).» [‘ as - Sunnah ’ od Imama Abdullaah ibn Ahmad sa tahqeeq od al - Qahtaanee ]

Također ga je citirao da je rekao «mi znamo da je naš Gospodar iznad sedam nebesa iznad Arša i mi ne kažemo kao što Džehmijje kažu da je on ovdje», pokazujući rukom prema zemlji.

Imam Mâlik je rekao «Allâh je iznad nebesa, a Njegovo Znanje je na svakom mjestu, ništa nije skriveno od Njega.» [ Al - Alb â n î je rekao u svojim bilje š kama za ‘ Mukhtasar ’ ( broj 130), “ prene š eno od Abdull â ha u ‘ as - Sunnah ’ ( strana 5), kao I Abu Daw û d a u ‘ Masaa ’ il ’ ( strana 263)… i njegov lanac prenosilaca je sahih (vjerodostojan)” i uključuje pobijanje laži koje Kawthar î upotrebljava pri pokušaju da diskreditira ovaj isnâd.]

Abu Hanîfa (rahimahullâh) je rekao, kada je bio pitan za mišljenje onoga ko kaže «Ja ne znam je li Allâh iznad nebesa ili na zemlji» - «On je uznevjerovao (kâfir), jer Allâh kaže « Svemilosni, koji se nad Aršom uzvisio.», a Njegov Arš je iznad sedam nebesa». Onda je bio upitan «Šta ako je rekao da je Allâh iznad Svog Arša ali da on ne zna da li je Arš na nebesima ili na zemji?» On je odgovorio «On je uznevjerovao, jer je negirao da je On iznad nebesa, a ko god negira da je On iznad nebesa je uznevjerovao.» [‘ al - Uluww ’ od adh - Dhahab î, tako đ er ‘ Sharh Aqu î dah at - Tah â wiyyah ’ od ibn Ab î al - Izz al - Hanaf î]
 
Top