Jela od Sljedbenika Knjige

Amica

New Member
Selam svima--

Znam da u Casnom Kur'anu pise da mozemo jesti jela od Sljedbenika Knjige (naravno ne svinjetinu ili svinjece proizvode).
Mene interesuje da li mozemo jesti hranu iz njihovog posudja? Sudje se pere, pa zelim znati da li moramo biti rigorozni u vezi toga da li da jedemo iz njihovog posudja ili ne? Naravno, ako smo u gostima, kako da ponesemo case ili tanjire/kasike/viljuske sa sobom?
Odgovor mi zvuci logicno da je "da" ali zeljela bih znati da li ima isto sto ja bi morala znati u vezi ovog?
Hvala. :hijabi:
 

Lejlla

muslima
Staff member
Pitanje:


Da li nam je grijeh jesti meso, koje nije svinjetina, a za koje ne znamo da je
zaklano u Allahovo ime, posto vlasnici prodavnica iz kojih kupujemo nisu
muslimani. Ista stvar je i sa slatkisima u kojima ima nesto malo svinjske
masti. S napomenom da zivimo na zapadu.


Odgovor:



Na početku da ka.emo da je zabranjeno jesti .ivotinje koja je posvećeno nekome
drugome a ne Allahu, d.... .ivotinja koja je zaklana u ime nekoga ili nečega
drugoga, a ne u ime Allaha, je strogo zabranjena muslimanima. Ova praksa je
idolopoklonički čin, jedan vid obo.avanja u kojem se ne spominje ime Allaha, d.elle
.anuhu. On ka.e: "Zabranjuje vam se sve .to je zaklano u nečije drugo, a ne u
Allahovo ime." (El-Maide, 3) U ovom slučaju razlog zabrane je prije svega i poslije
svega povezan s vjerom, da bi se sačuvala jedinost ili tewhid Uzvi.enog Allaha i da bi
se izbjegao .irk. Izricanje Allahovog imena prilikom klanja stoke je potvrda da se
.ivot od ovog stvorenja oduzima uz dopu.tenje i sa voljom njegova Stvoritelja.
Ukoliko se pri tome izrekne nečije drugo ime, ova dozvola biva zloupotrebljena te se
meso ovakve .ivotinje ne smije koristiti i ono se smatra haramom.
Poslanik, s.a.v.s. je rekao: ".to pusti krv i nad čim je izgovoreno ime Allaha, d.elle
.anuhu, to mo.ete jesti." (El-Buhari i dr.) "Ehli kitabije", kr.ćani i jevreji su narod
koje je Uzvi.eni Allah razdvojio od idolopoklonika time .to je dozvolio njihovu hranu i
.enidbu njihovim .enama. Iako su u osnovi i jedni i drugi u zabludi i u otvorenom
kufru. Allah, d.elle .anuhu, ka.e: "Od sada vam se dozvoljavaju sva lijepa jela; i
dozvoljavaju vam se jela onih kojima je data knjiga prije vas (jevreja i kr.ćana), i
va.a jela su njima dozvoljena; i čestite vjernice su vam dozvoljene, i čestite kćeri
onih kojima je data knjiga prije vas..." (El-Maide, 5)
Ovaj ajet znači da mi mo.emo jesti njihovu hranu kao i oni na.u. Mo.emo jesti meso
.ivotinja koje su oni zaklali ili ulovili, a i oni mogu jesti tako meso od nas.
Time ih Islam izuzima od ostalih politeista kada se radi o nekim dru.tvenim
odnosima kao .to su hrana i jednostrana .enidba. Riječi "jela onih kojima je data
Knjiga" je generalna i odnosi se na meso, proizvode i ostalu hranu koju oni jedu. Sve
ove vrste hrane su nam dozvoljene osim onoga .to je samo po sebi haram u .to prije
svega spada svinjetina, meso uginule .ivotinje, istekla krv itd. Jednom su imama
Malika pitali da li se mo.e jesti meso .ivotinja zaklanih za potrebe kr.ćanskih
svečanosti i crkava, a on je uzvratio: "Ja to mrzim, ali ne zabranjujem".
Allah nam je bezuvjetno dopustio da konzumiramo njihovu hranu. On nam je
dopustio da se .enimo njihovim .enama, .to znači da je dopu.teno i s njima stupati
u spolne odnose. A kada se radi o halalu i haramu, spolni odnos je va.niji od hrane.
Ono .to oni sa vjerskog aspekta smatraju dopu.tenim, čak i kada se način klanja
.ivotinje u njihovoj vjeri razlikuje od onoga .to na.a vjera propisuje.
Meso uvezeno iz kr.ćanskih zemalja u kojima je zvanična vjera kr.ćanstvo ili
jevrejstvo je dozvoljeno. Meso iz komunističkih zemalja nije halal jer oni nisu narod
Knjige. Medjutim, ukoliko se nadjemo u situaciji gdje imamo prodavnicu u kojoj se
prodaje kr.ćansko meso a pored nje drugu u kojoj se prodaje meso koje je zaklao
musliman, prednost ćemo svakako dati muslimanovom mesu, iako ni ono prvo nije
zabranjeno. Veoma je ružno istraživati da li je neki musliman zaklao ili nije s
bismillom. Sve u .to nemamo uvida prilikom klanja .ivotinje koju je zaklao
musliman, bio on d.ahil ili grije.nik, ili neko od pripadnika Knjige, halal je jesti.
Poslanika su pitali: "Poslaniče, pred nas su iznijeli jelo, a mi nismo znali da li je nad
njim proučena bismillah. .ta da učinimo, da ga jedemo ili ne?", on je odgovorio:
"Proučite bismillu i jedite."
Slatki.e u kojima se nalazi ne.to malo svinjske masti treba izbjegavati nakon .to se
utvrdi da su oni spravljeni na bazi svinjske masti. Sve .to je zabranjeno u velikim
količinama, zabranjeno je i u malim.
Svinjska mast je sastavni dio zabrane o svinjskom mesu. Uzvi.eni Allah je zabranio
svinjsko meso, a svi učenjaci se sla.u da je svaki dio svinje takodjer zabranjen.

hfz. Mr. Senaid Zajimovic bošnjakinja.net
 

Lejlla

muslima
Staff member
Jedenje mesa nepoznatog porijekla


Pitanje :

Radim na građevini i često mi se dogodi da nas ljudi počaste ručkom u kojem ima mesa za koje ne znam da li je zaklano u ime Allaha ili ne. Zanima me da li to meso mogu jesti ili ne, i da mi navedete konkretne dokaze iz naše vjere? Napominjem da mnoga braća danas jedu meso za koje ne znaju da li je zaklano po propisima Šerijata ili ne, a glavni im je razlog samo što je meso od ljudi koji su samo po imenu muslimani, a koji niti obavljaju namaz, niti imaju veze sa ostalim islamskim propisima. Ja se često nadem u nezgodnoj poziciji pošto ta braća jedu takvo meso, pa me ljudi pitaju, i kada im ja odgovorim, oni mi ukažu na njih i kažu kako to oni mogu jesti, a ja ne.


Odgovor:


Poznati učenjak Jahja ibn-Ibrahim el-Jahja bivši rektor Islamkog univerziteta u Medini, koji veće tridesetak godina aktivno radi na pitanjima i problemima islamskih manjina, balkanskih muslimana, muslimana iz ruskih republika, i dr., je rekao da su ljudi na našim prostorima u osnovi muslimani, i da se nad njima sprovode svi propisi koji važe za muslimane: dozvoljeno je jesti meso životinja koje zakolju, klanja im se dženaza, imaju pravo na satrateljstvo u sklapanju braka, i drugi propisi. Iz ove osnove izlaze samo oni koji se deklarišu i izjašnjavaju kao ateisti. Ako neko od njih čini djelo nevjerstva, prići će mu se na najljepši način, pojasniti, i ispravnim znanjem utemeljenim na Kur'anu i Sunnetu, pokušati anulirati sve nejasnoće, predrasude, prepreke koje postoje kod njega u vezi sa tim, upućivati dovu Allahu za njega, i ustrajavati u njegovom pozivu, i ne požurivati sa kvalifikacijama – ovaj je murted, ovaj je nevjernik, ovaj je munafik i sl. Našem narodu, koji pri sebi ima puno pozitivnih osobina, potreban je neko ko će mu pružiti ruku saosajećanja, milosti, i iskrene želje za popravljanjem njegovog stanja, i ko će ga na najbezbolniji način vratiti i održati na putu Poslanika, Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem. Znači u osnovi je dozvoljeno jesti meso kojim nas ponudi musliman, čak i ako ne znamo da li je zaklano na propisan način ili nije. Tu osnovu pojačava sljedeći hadis: Aiša, radijalllahu anha, je pitala Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: ''judi koji su novi u islamu nam donose meso, ne znamo da li su prilikom klanja spomenuli Allahovo ime (proučili bismillu) ili ne, šta da radimo? ''Spomenite vi Allahovo ime i jedite.'' (Buharija, 1952.). Rekao je Ibn-Hadžer: ''Hadis nas uči da meso koje se nađe na muslimankoj pijaci (tržišnici), i meso životinja koje kolju muslimanski nomadi ima tretman dozvoljene i propisane hrane, jer je većini muslimana poznato pitanje spominjanja bismille prilikom klanja.'' (Fethul-bari: 9/635.). Ovo je opći i osnovni propis, ali to nikako ne znači da se on ne može promijeniti shodno okolnostima koje preovladavaju u određenom vremenu ili na određenom prostoru. Jezikom islamske metodologije to bi glasilo ovako: ''Kada se osnovi suprostavi preovladavajuće stanje, uzima se u obzir preovladavujuće stanje.'' Tj. osnova nama nalaže da je meso kojeg kolju i prodaju muslimani dozvoljeno, međutim većina stanovnika ovog ili onog podneblja ne vode brigu o propisanom klanju, što će kod nas stvoriti, u najmanju ruku opreznost u ovome pitanju, i neće nam biti svejedno od koga uzeli meso, i kod koga jeli. Najmanja stvar koju možemo učiniti, kako nebismo optužili sve ljude redom za neislamsko postupanje kada se radi o klanju, jeste da budemo oprezni, i da se namirivamo tamo gdje je sigurno. Termin ''halal meso'' je zloubotrjebljen, u to se sve više ubjeđujemo svaki dan. Cilj je samo da se proda, da se zaradi, a da li se u stvarnosti radi o halalu, to samo Allah zna, a često i ljudi, na ovaj i onaj način, doznaju da se radi o prevarama i malverzacijama, što svakako treba uzeti u obzir. Allah najbolje zna!

Mr. Semir Imamović Saff
 

Amica

New Member
Jela Sljedbenika Knjige

Puno selama svima--
Mnogo hvala na odgovorima. Razumjela sam sta ste mi rekli. Ja ne jedem svinjetinu i trudim se da saznam da li ima svinjecih proizvoda u hrani koju jedem, te ako ima, hvala Allahu dz.s. ja je izbjegnem.

Mene zanima konkretno posudje. Da li je dozvoljeno jesti na primjer iz posude u kojoj je predhodno pecena svinjetina, pa je ta posuda oprana, pa je napravita u toj posudi hrana koja je nama halal? Ako neko zna ista o ovome, molim vas odgovorite.
Hvala. :hijabi:
 

Lejlla

muslima
Staff member
Selam alejkum sestro .Dobro ti nama dosla na forum.

Ja koliko znam dozvoljeno nam je jesti iz cistog posudja koje oprano nebitno sto to koriste oni koji ne jedu i ne spremaju halal hranu . Cim nam je u biti dozvoljeno da jedemo hranu koju krscani i jevreji spremaju logicno je da nam je i dozvoljeno da jedemo iz posudja koje oni koriste za spremanje hrane.A Allah najbolje zna.

Najbolje ti ti njima reci kad im ides u goste da oni razvucu krompirusu ili zeljanizu tebi i mirna Bosna.:shake:

Selam alejkum!
 
Top