Kako da ostavimo posao zbog namaza?! Pa i posao je „ibadet“!

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
U predajama se spominje: „Robu će biti uskraćena opskrba zbog grijeha koje čini.“Tako su slaba nafaka i gubljenje prava na bereket u imetku nesreća osobe koja ne obavlja namaz!
Da ta činjenica bude još gora, kada neke ljude pozoveš da prekinu posao kako bi se odazvali pozivu mujezina i obavili namaz, na licima im se odmah pojave znaci nezadovaoljstva. Kažu: „Kako da ostavimo posao zbog namaza?! Pa i posao je ibadet!“ Ovo je fraza koja je toliko proširena, razglašena i korištena da se danas na njoj odgajaju naša djeca i snjom sazrijevaju naši ljudi, a ona nije ni kur'anski ajet, a ni hadis Muhammeda, s.a.v.s. naprotiv, upotrijebljena u ovoj situaciji, ona se doima kao vrlo nezrela i odbojna!


Posao koji odvraća od Allaha, dž.š., i od izvršavanja Njegovih obaveza je, uistinu, ibadet, ali to je ibadet (robovanje) šejtanu i dunjaluku! Poslanik, s.a.v.s., kaže: „Propao je rob dinara i dirhema...“ Ovo je staza kojom hodi današnji savremeni musliman!? Allah, dž.š., kaže: „...oni koji vjeru svoju za igru i zabavu uzimaju, i koje je život na ovom svijetu obmanuo...“ (EL-En'am, 70.).

Gore navedena fraza „posao je ibadet“ (a ibadet je molitva, robovanje Allahu) jeste sekularistički „biser“, „nakit“ kojeg ej u stanju okačiti o vrat samo onaj koji neće da iskaže nužno poštovanje prema Allahu, dž.š., poštovanje koje samo On, dž.š., jedino i zaslužuje.


Da je dozvoljeno ostaviti namaz zbog nečega što je „preče“ od njega, najpreče bi onda bilo da, u jeku svoje borbe, namaz odloži borac na Allahovom putu – mudžahid koji se bori protiv neprijatelja. Ipak, i pored teškog stanja u kojem se nalazi, Allah, dž.š., mu nije dao izgovora za ostavljanje namaza, već mu je u takvoj okolnosti propisao takozvani „salatul-havf“ (namaz u trenucima straha)!!! Allah, dž.š., kaže: „Kada ti budeš među njima i snjima budeš obavljao namaz, neka jedna grupa s tobom klanja i neka oni oružje svoje uzmu. I dok budu na sedždi, neka drugi budu iza vas, a onda neka dođe grupa koja nije klanjala, i neka s tobom klanjaju, ali neka drže oružje svoje i neka oprezni budu! Nevjernici jedva čekaju da vi zanemarite svoje oružje i oruđe vaše, pa da na vas svi odjednom navale! A ako vam bude smetala kiša ili budete bolesni, nije vam grijeh oružje svoje odložiti, s time da oprezni budete! – Allah je doista nevjernicima sramnu patnju pripremio.“ (En-Nisa, 102[/B]-103.).


Također i bolesnik, kojeg je bolest iznurila, nije pošteđen obavljanja namaza. Namaz ostaje njegova lična i stalna obaveza: on će ga obaviti, tj. klanjat će na način koji mu je najlakši, onako kako bude u mogućnosti. Ne može se zamisliti čovjek musliman koji ne obavlja namaz! To je nešto veoma apsurdno i neprirodno, osim u slučaju žene koja ima mjesečno pranje (menstruaciju) ili se porodila pa ima poslijeporođajno pranje (nifas). Suprotno tome, zdrav i pametan čovjek musliman nema nikakvog opravdanja za svoje neobavljanje namaza!!!
 

Lejlla

muslima
Staff member
Jos jedan biser iz vakta komunizma je da je : Vjera je privatna stvar pojedinca i mjesto joj je u kucama i dzamijama .Takodje i onaj biser ''Vjera je u srcu i ne treba je pokazivati i dokazivati ,jer veci moze biti vjernik ona sto nikako ne klanja nego onaj koji stalno i posti i klanja .

Sve su to zablude koje su se podobro ukorijenile medju nasim neukim Bosnjacima .Da je komunizam potrajao jos 50 godina na nasim prostorima ocito je nebi ostalo nista od islama .
 

kecman

New Member
Jos jedan biser iz vakta komunizma je da je : Vjera je privatna stvar pojedinca i mjesto joj je u kucama i dzamijama .Takodje i onaj biser ''Vjera je u srcu i ne treba je pokazivati i dokazivati ,jer veci moze biti vjernik ona sto nikako ne klanja nego onaj koji stalno i posti i klanja .

Sve su to zablude koje su se podobro ukorijenile medju nasim neukim Bosnjacima .Da je komunizam potrajao jos 50 godina na nasim prostorima ocito je nebi ostalo nista od islama .

Ja sam novi član ovdje i prilika da poselamim i pozdravim sve članove i goste,
djelimično se slažem da je bilo krivog tumačenja vjere ali nije bilo tako strašno, komunizam u Jugoslaviji je bio daleko blaži nego u Sovjetskom Savezu i Albaniji, kod nas je bilo puno vjerske slobode, ali također je 'biser' ako je neko očekivao da mu komunisti tumače vjeru....
Ja sam 84' godište i sjećam se mnogo vjerskih manifestacija iz bivše države,
kod nas nije bilo tako crno bilo je tu odličnih stvari, nije bilo diskoteka i podruma ko sad, nije bilo droge, naprimjer ljtos se vozim sa prijateljem kroz njegovo selo i kaže mi: ''pogledaj u svakoj ovoj kući ima najmanje po jedan član da puši travu'', sad kod nas svaki zaseok ima diskoteku a možda nema ambulantu ili školu i nemojte zaboravit arapski komunizam i njihovu BAS partiju koja je trovala..Allahimanet
 

muharram23

New Member
Staff member
Jos jedan biser iz vakta komunizma je da je : Vjera je privatna stvar pojedinca i mjesto joj je u kucama i dzamijama .Takodje i onaj biser ''Vjera je u srcu i ne treba je pokazivati i dokazivati ,jer veci moze biti vjernik ona sto nikako ne klanja nego onaj koji stalno i posti i klanja .

Sve su to zablude koje su se podobro ukorijenile medju nasim neukim Bosnjacima .Da je komunizam potrajao jos 50 godina na nasim prostorima ocito je nebi ostalo nista od islama .

Selamu alejkum

ali interesujeme ovo. Ako je komunizam zabranjivao vjeru bosnjacima toliko, kako onda da svaki kilometar daljine, bila je napravljena jedna dzamija. Ezan se ucijo 5 puta nadan. Ljudi su opet isli u dzamije, na dzumu itd. Kako sam ja cuo da je jedino problem bilo ljudima koji su htjeli imati dobar zivot, posao itd. LJudi koji su zeljeli imati dobar zivot, dobar posao, dobru buducnost dunjajlucku, trebali su prihvatiti komunizam, biti komuniste, i takoder morali su da prihvate sve ono sto komunizam zeli. Znali iko ista o tome?

esselamu alejkum
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Esselamu Aleikum

hmm komunizam jest bio blazi u odnosu na rusiju i albaniju, ali nas je unazadijo toliko da kad pogledamo oko sebe manta ti se. kreni samo od price o "vehabijama" i nadalje, kako je ispravno klanjati, itd. koliko knjiga je stampano o islamu u vrijeme komunizma? imo si dvije: ilmihal iz kojeg smo ucili klanjati i takvim, a pogledaj danas. druga stvar je u tome da je Tito u svoje vrijeme surovo sa arapskim zemljama, pa je na osnovu nas bosanskih muslimana dobivo pojene za to, inace nebi u 70tim bili priznati pa makar kao muslimani. nadalje koliko je dzamija i harema unisteno od komunista????? o tome se neprica puno, znam da sam gledo jednom na youtube kako dzamiju ruse? koliko je zemlje uzeto u dvije jugoslavije od muslimana????? istina je da ako si iso u dzamiju nisi imo povlastica u zivotu kao oni koji si bili komunjare. koliko je hodza radilo za udbu, pa bi zapisivali one koji dolaze u dzamije?? koliko je naroda bilo na dzumi petkom a da nepitam koliko na redovnim namazima?? mozda bi trebali malo prelistati o mladim muslimanima i njihovoj dawi u ono vrijeme? da nenabrajam dalje komunisam jest imao dobre strane ali one loseih je bilo vise i bile su daleko pogubnije po nas muslimane. nisma ni ja puno star ali nekih stvari se sjecam, a neke sam cuo iz prica. Da nas Allah uputi na pravi put.
 

Lejlla

muslima
Staff member
:astag::astag:
Selamu alejkum

ali interesujeme ovo. Ako je komunizam zabranjivao vjeru bosnjacima toliko, kako onda da svaki kilometar daljine, bila je napravljena jedna dzamija. Ezan se ucijo 5 puta nadan. Ljudi su opet isli u dzamije, na dzumu itd. Kako sam ja cuo da je jedino problem bilo ljudima koji su htjeli imati dobar zivot, posao itd. LJudi koji su zeljeli imati dobar zivot, dobar posao, dobru buducnost dunjajlucku, trebali su prihvatiti komunizam, biti komuniste, i takoder morali su da prihvate sve ono sto komunizam zeli. Znali iko ista o tome?

esselamu alejkum

Ve alejkumusselam!
Ovako prvo mislim da bas na svaki kilometar nema dzamija inace bi bilo vise dzamije nego muslimana.

Sad sto se tice situacije u Bosni po pitanju islama ipak se tu ponajvise odrzalo islama u odnosu na ostale djelove bivse nam drzave,ali ipak nedovoljno . Jer kad pogledam recimo sliku bilo kojeg bosnaskog grada pa je uporedim sa prizorom velikim evropskim gradovima prosto se razocaram . Nije da nema pokrivenih zena na ulicama bosanskih gradova ali s obzirom na procenat muslimana u tim gradovima stanje je porazavajuce . Onda uzmimo procenat Bosnjaka koji redovno obavljaju namaz taj procenat je jako mali .Pa se sjetimo situacije sa takozvanim''vehabijama'' toliko mrznje netrepeljivosti prema muslimanima koji samo zele zivjeti islamski nacin zivota i islam praktikovati u svakodnevnom zivotu . A sta je to drugo vec posledice komunizma Bosnjaci muslimani ne poznaju svoju vjeru oni sve to rade iz neznanja .Sad nemam bas vremena a postiracu bas neke tekstove koji govore o odnosu komunista prema islamu i muslimanima.

Nego sada da se opet vratim na one dzamije na svaki kilometar !:lol: Opet kazem u Bosni je situacija i u vrijeme komunizma ipak bila dosta povoljnija u odnosu na nas ali opet nedovoljno. Ja licno dolazim iz C.G i mi bas nismo imali puno srece da ucimo o islamu mi smo imali jedni gradsku dzamiju a naseg hodzu bas nesto puno nikad nije interesova rad za islam . Moji roditelji su cak imali i puno manje sanse od mene ,jer su oni ako su htjeli u dzamiju otici morali preci i vise od 20 km . Crnogorski dio Sandzaka pogotovo dio Berane/Bijelo Polje je i u drugom svjetskom ratu ponajogore prosao i pretpio najtezi pokolj od strane cetnika. Dzamije kojih ni prije tog rata u tom kraju nije bilo previse posle rata nisu ni te ponovo izgradjene tako da dzamija nije ni bilo .Tako da sto se tice tog dijela sjevera C.G jedino je Rozaje svijetli primjer i tu se ipak ponajvise islama zadrzalo jer su muslimani Bosnjaci vecinsko stanovnistvo. Sto se tice ostalih djelova C.G Sandzaka kako i juga C.G tu cete naci najveci broj Bosnjaka koji namaz ne znaju obaviti ja licno ih znam mnogo koji ni sehadet ne znaju niti ih interesuje da sta nauce.Uglavnom stanje je porazavajuce ali sad je svima zajednicko da mrze takozvane ''vehabije'' i da se bore protiv njih ,jer im oni kvare vjeru tako bar kazu.
 

muharram23

New Member
Staff member
:astag::astag:

Ve alejkumusselam!
Ovako prvo mislim da bas na svaki kilometar nema dzamija inace bi bilo vise dzamije nego muslimana.

Sad sto se tice situacije u Bosni po pitanju islama ipak se tu ponajvise odrzalo islama u odnosu na ostale djelove bivse nam drzave,ali ipak nedovoljno . Jer kad pogledam recimo sliku bilo kojeg bosnaskog grada pa je uporedim sa prizorom velikim evropskim gradovima prosto se razocaram . Nije da nema pokrivenih zena na ulicama bosanskih gradova ali s obzirom na procenat muslimana u tim gradovima stanje je porazavajuce . Onda uzmimo procenat Bosnjaka koji redovno obavljaju namaz taj procenat je jako mali .Pa se sjetimo situacije sa takozvanim''vehabijama'' toliko mrznje netrepeljivosti prema muslimanima koji samo zele zivjeti islamski nacin zivota i islam praktikovati u svakodnevnom zivotu . A sta je to drugo vec posledice komunizma Bosnjaci muslimani ne poznaju svoju vjeru oni sve to rade iz neznanja .Sad nemam bas vremena a postiracu bas neke tekstove koji govore o odnosu komunista prema islamu i muslimanima.

Nego sada da se opet vratim na one dzamije na svaki kilometar !:lol: Opet kazem u Bosni je situacija i u vrijeme komunizma ipak bila dosta povoljnija u odnosu na nas ali opet nedovoljno. Ja licno dolazim iz C.G i mi bas nismo imali puno srece da ucimo o islamu mi smo imali jedni gradsku dzamiju a naseg hodzu bas nesto puno nikad nije interesova rad za islam . Moji roditelji su cak imali i puno manje sanse od mene ,jer su oni ako su htjeli u dzamiju otici morali preci i vise od 20 km . Crnogorski dio Sandzaka pogotovo dio Berane/Bijelo Polje je i u drugom svjetskom ratu ponajogore prosao i pretpio najtezi pokolj od strane cetnika. Dzamije kojih ni prije tog rata u tom kraju nije bilo previse posle rata nisu ni te ponovo izgradjene tako da dzamija nije ni bilo .Tako da sto se tice tog dijela sjevera C.G jedino je Rozaje svijetli primjer i tu se ipak ponajvise islama zadrzalo jer su muslimani Bosnjaci vecinsko stanovnistvo. Sto se tice ostalih djelova C.G Sandzaka kako i juga C.G tu cete naci najveci broj Bosnjaka koji namaz ne znaju obaviti ja licno ih znam mnogo koji ni sehadet ne znaju niti ih interesuje da sta nauce.Uglavnom stanje je porazavajuce ali sad je svima zajednicko da mrze takozvane ''vehabije'' i da se bore protiv njih ,jer im oni kvare vjeru tako bar kazu.

Salamu alaykum

dobro, hajde nije bas svaki kilometar, mozda svakih dva :) :angryblue:

Ali jazakallahu khair. Iako sam ja izasao iz bosne kad sam imao 8 punih godina, hocu bas da znam malo vise o tome. Pitam zbog toga sto hocu da znam, dali je zaista to bilo zbog kommunizma, ili zato sto muslimani nisu htjeli prakticirati islam. Naprimjer, niko nije gonio muslimane da jedu svinjetinu, piju alcohol, da neklanjaju u svojim kucama tajno ili caj javno negdje na livadama. Nije bas toliko bilo tesko da na svakom cosku grada, ulice bila neka tajna kamera ili strazar koji bih pazili da ako neko obavlja islamske duznosti da bih bio kaznjen. A mozda su cak i neki muslimani uzimali komunizam kao izgovor da nisu mogli raditi to i to kako nebi obavljali svoje duznosti.

veselam:SMILY259:

ok ode ospavati jedan sat :SMILY153: inshaALlah

veselam
 

muharram23

New Member
Staff member
Esselamu Aleikum

hmm komunizam jest bio blazi u odnosu na rusiju i albaniju, ali nas je unazadijo toliko da kad pogledamo oko sebe manta ti se. kreni samo od price o "vehabijama" i nadalje, kako je ispravno klanjati, itd. koliko knjiga je stampano o islamu u vrijeme komunizma? imo si dvije: ilmihal iz kojeg smo ucili klanjati i takvim, a pogledaj danas. druga stvar je u tome da je Tito u svoje vrijeme surovo sa arapskim zemljama, pa je na osnovu nas bosanskih muslimana dobivo pojene za to, inace nebi u 70tim bili priznati pa makar kao muslimani. nadalje koliko je dzamija i harema unisteno od komunista????? o tome se neprica puno, znam da sam gledo jednom na youtube kako dzamiju ruse? koliko je zemlje uzeto u dvije jugoslavije od muslimana????? istina je da ako si iso u dzamiju nisi imo povlastica u zivotu kao oni koji si bili komunjare. koliko je hodza radilo za udbu, pa bi zapisivali one koji dolaze u dzamije?? koliko je naroda bilo na dzumi petkom a da nepitam koliko na redovnim namazima?? mozda bi trebali malo prelistati o mladim muslimanima i njihovoj dawi u ono vrijeme? da nenabrajam dalje komunisam jest imao dobre strane ali one loseih je bilo vise i bile su daleko pogubnije po nas muslimane. nisma ni ja puno star ali nekih stvari se sjecam, a neke sam cuo iz prica. Da nas Allah uputi na pravi put.


Jazakallahu khair
 
Top