Ko su prave vehabije?

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Mržnja i pakost su urotnike protiv poziva Muhammeda b. Abdul-Vehhaba natjerale da ga nepravedno pripišu jednom haridžijsko-ibadijskom pokretu koji potječe iz Sjeverne Afrike i čiji je dosije historija već davno zatvorila. Naime, ova sekta, koja je sebe nazivala "vehabijskom", pojavila se u drugom hidžretskom, odnosno devetom gregorijanskom stoljeću. Vođa joj je bio Abdulvehhab b. Abdurrahman b. Rustum, haridžija i ibadija, koji je dokinuo islamske zakone, poništio hadždž, a između njega i njegovih protivnika se odvijaše veliki ratovi. Umro je 190. h.g. u gradu Tahertu na Sjeveru Afrike.

El-Venšerisi (um. 914. h.g. u gradu Fasu u Maroku) spominje u svojoj knjizi "El-Mi'jar" (11/168) da je El-Lahmi (um. 478. h.g.) upitan o stanovnicima jednog područja kojima su "vehhabije" iz drugog hidžretskog stoljeća napravile džamiju i propisu namaza u toj džamiji.
Odgovorio je: "To je zalutala nevjernička haridžijska sekta. Allah joj zatro sjeme! Dužnost je srušiti tu džamiju i udaljiti ih od muslimanskih krajeva."
Savremeni falsifikatori od radosti poskočiše kada nađoše ove navode u starim knjigama. Proširiše ovu fetvu i njoj slične među masama, iako je između šejhul-islama Muhammeda b. Abdulvehhaba (um. 1206. h.g.) i Abdulvehhaba b. Rustuma bilo razlike više od HILJADU godina! Između šejhul-islama Muhammeda b. Abdulvehhaba i bilo je El-Lahmija 728 godina, a između El-Venšerisija i njega je bilo 292 godine. I pored toga, nisu se mogli suzdržati a da zulumćarski ne potvore poziv šejhul-islama Muhammeda b. Abdul-Vehhaba.
Španski orijentalista Armano kaže: "Sve besmislice i laži koje su priljepljene pokretu Muhammeda b. Abdulvehhaba apsolutno nemaju nikakve vjerodostojnosti
 

Haso

New Member
ma ima dosta ovih sekti ovih dana ali pravi put je vrlo jasan. Ko god ide van Kur'ana i Sunneta Muhammad a.s. je zalutao.

Muhammad a.s. je rekao u hadisu da ce doci vrijeme kada ce biti ja mislim oko 73 sekte a jedini spaseni ce biti oni koji slijede Ku'ran i Sunnet.
 

muharram23

New Member
Staff member
ma ima dosta ovih sekti ovih dana ali pravi put je vrlo jasan. Ko god ide van Kur'ana i Sunneta Muhammad a.s. je zalutao.

Muhammad a.s. je rekao u hadisu da ce doci vrijeme kada ce biti ja mislim oko 73 sekte a jedini spaseni ce biti oni koji slijede Ku'ran i Sunnet.

salamu alejkum

hadis ide "moj ummet ce se podjeliti u 73 sekte, sve osim jedne u vatru. Ashabi su upitali, o poslanice, koja je to spasena sekta a on svs je odgovorijo ono na cemu smo ja i boji ashabi". Znaci vrlo je vazno razumjeti ovu zadnju riject a to jest "ja i moji ashabi". Sve te sekte danas se smatraju sljedbenicima qurana i sunneta ali njihovo tumacenje qurana i suneta je po njihovom nahodenju, strastima i razumjevanju. Ali jedina sekta to je "ahlusunnah wal jamah" objasnjava quran i sunnet onako kako su to ashabi ra razumjeli. Oni su nasi selefi, i oni su the 3 najbolje generacije spomenute u quranu i sunnetu. Ko misli da moze ovu vjeru razumjeti bez njih, onda je on novotar.

Allah zna najbolje
eselamu alejkum:SMILY259:
 

muharram23

New Member
Staff member
:salam2:
Mislim da mi ne trebamo postavljat ovakve tekstove, o "Vehabijama" i nekim mevludima, ne treba govorit šta islam nije već šta islam jeste, oštro osuđujem sve sektaške tekstove.

salamu alejkum

kako da nije potrebno. Brate, treba govoriti sta islam nije a u isto vrijeme sta islam jeste pogotovo danas, kada je sunnet postao novotarijom a novotarija sunnetom. Znaci obadvoje nemoze jedno bez drugog.

wasalam
 

Lejlla

muslima
Staff member
:salam2:
Mislim da mi ne trebamo postavljat ovakve tekstove, o "Vehabijama" i nekim mevludima, ne treba govorit šta islam nije već šta islam jeste, oštro osuđujem sve sektaške tekstove.


Problem i jeste u tome sto se mnogo toga pokusava pripisati isamu a sto nije od islama. Duznost je svakog muslimana da upozori na to ,jer cemo biti pitani zasto nismo upozoravali kad smo vidjeli da ljudi grijese. Nasa je duznost da pozivamo na dobro a odvracamo od zla Allah je time zaduzio svakog muslimana .
 
Top