Lopov i ukućan

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Priča se da je kradljivac provalio u kuću Malika ibn Dinara i ništa nije našao da ukrade. Malik, koji je bio na namazu, primjetio je lopova i brzo završio sa namazom, a potom, nazvao mu selam i rekao: “Brate! Allah ti se smilovao! Ušao si u moju kuću i ništa nisi našao. Tako mi Allaha, nećeš izići iz moje kuće, a da ništa ne poneseš.” Ustao je, uzeo posudu sa vodom i rekao lopovu da uzme abdest i klanja dva rek’ata. Kada je završio, upitao je Malika da li može klanjati još dva rekata, a Malik mu je odgovorio: “Klanjaj koliko ti je Allah odredio da klanjaš!” Lopov je tako klanjao do sabaha.

Ujutro, Malik mu je rekao: “Iziđi, pravovjerni!”, a on je odgovorio: “Mogu li ostati još danas, jer, zanijetio sam da postim danas?” Malik mu je odgovorio da može ostati koliko mu je volja. Tako lopov ostade kod Malika nekoliko dana. Dane je provodio u postu, a noći u namazu. I kada je htio da ode Maliku je izrazio želju za pokajanjem, a Malik mu je rekao: ”To je u Allahovoj moći.” Lopov se iskreno pokajao.

Kada je izašao od njega, susreo ga je drugi lopov i rekao mu: “Izgleda da si našao pravu riznicu!”, a on mu odgovori: “Brate! Našao sam Malika ibn Dinara. Otišao sam kod njega u namjeri da ga pokradem, a on je pokrao mene. Pokajao sam se Uzvišenom Allahu!”


(Priča “Pokajanje kradljivca pred Malikom ibn Dinarom” iz knjige “101 tevba – kazivanja pokajnika i pokajnica”)
 
Top