Mesaj pentru toata lumea

mariamsa

New Member
In numele lui Allah Cel Milostiv , Indurator

Doar un mesaj !

Direct la subiect
Dupa crearea lui Adam , un singur mesaj original a fost in mod repetat predat omenirii , in toata istoria umanitatii .
Astfel sa le aduca aminte oameniilor si sa-i aduca inpoi pe cararea dreapta , multi profeti si masageri inclusiv Adam , Noe , Avram , Iisus (Pacea lui Allah fie asupra lor!) si Muhammed (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!) au fost trimisi de singurul Dumnezeu sa transmita acest mesaj : “Adevaratul Dumnezeu este doar unul . Sa-L slujeasca pe El si sa-si respecte juramintele . ” .
Adevaratul Dumnezeu , Creatorul a trimis pe :
1) Adam (Pacea lui Allah fie asupra lui!) sa transmita ca Dumnezeu e Unic ;
2) Noe (Pacea lui Allah fie asupra lui!) sa transmita ca Dumnezeu e Unic ;
3) Avram (Pacea lui Allah fie asupra lui!) sa transmita ca Dumnezeu e Unic ;
4) Moise (Pacea lui Allah fie asupra lui!) sa transmita ca Dumnezeu e Unic ;
5) Iisus (Pacea lui Allah fie asupra lui!) sa transmita ca Dumnezeu e Unic ;
6) Muhammed (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!)sa transmita ca Dumnezeu e Unic .
Dumnezeu a trimis acesti important profeti , la fel ca si multi alti profeti si mesageri , sa implineasca mai multe misiuni , din care cateva sunt :
1. Sa primeasca calauzirea de la Dumnezeu si sa o transmita oameniilor .
2. Sa transmita oameniilor ca Dumnezeu e Unic .
3. Sa fie model pentru poporul lor .
4. Sa-si instruiasca poporul lor sa fie cu frica de Dumnezeu si sa-si respecte juramintele .
5. Sa-si invete urmasii importanta religiei si principiile morale si chestiuni lumesti .
6. Sa-i ghideze pe acei care au deviat , neascultand de Dumnezeu , sau care slujesc alti Dumnezei sau idoli .
7. Sa spuna oameniilor despre destinatia lor finala (Ziua Judecatii) si ce duce spre Paradis sau spre focul Iadului.
Este acelasi Dumnezeu care a creat si a trimis acesti profeti si mesageri . El este Creatorul intregii omeniri , a animalelor si a obiectelor . Acesta este Unicul adevarat Dumnezeu care a creat universul (inclusiv natura) si tot ceea ce cuprinde el . El este Creatorul vietii , mortii si a vietii de dupa moarte .
Unicitatea acestui Dumnezeu adevarat , Creatorul , este evident de clara si o poti gasi usor in Sfintele Scripturi ale evreilor , crestiinilor , musulmaniilor sau a altor religii .
Studiind conceptul despre Dumnezeu in Biblie si Quran sincer si la obiect , o sincera cautare a adevarului ar fi capabila sa deosebeasca calitatiile unice care apartin doar Dumnezeului adevarat .
Cateva din calitatiile care disting acest Unic si adevarat Dumnezeu de altii care pretend a fi Dumnezeu sunt :
- Acest Dumnezeu adevarat este Creator , nu creat ;
- Acest Dumnezeu adevarat este Unic ,nu trei sau mai multi . El nu are partenerii si nu are pe nimeni egal .
- Acest Dumnezeu adevarat este invizibil , nimeni nu-L poate vedea in aceasta viata . El nu este o manifestare psihica sau incarnat in alte forme .
- Acest Dumnezeu adevarat este vesnic ; El nu moare si nici nu se schimba .
- Acest Dumnezeu adevarat nu are nevoie de nimeni ca mama , sotie sau fiu ; sau nimic altceva ca mancare , bautura sau ajutor . Dar orice altceva(altcineva) are nevoie de El .
Putem folosi aceste criterii si calitatii (la fel ca si altele care ii apartin numai Lui) in a examina si a respinge orice pretentie despre un alt Dumnezeu .
Acum lasa-ma sa ma intorc la discutia despre mesajul mentionat mai sus si sa citez cateva din versetele Bibliei si Quranului care confirma unicitatea lui Dumnezeu .
Dar inainte de asta , mi-ar placea sa impartasesc cu tine acest gand : cativa crestini ar putea sa se intrebe , “E evident ca Dumnezeu e doar unul . Noi credem intr-un singur Dumnezeu . Deci care e problema ? “ .
Oricum , bazandu-ne pe o minunata invoiala de a citi si studia materialele crestine si a dialogurilor cu multi crestini , tind sa cred ca ei inteleg ca acest Unic Dumnezeu include :
1. Dumnezeu Tatal ;
2. Dumnezeu Fiul ;
3. Dumnezeu Duhul Sfant .
Deci bazat pe simpla logica si adevaratul sens , intr-o cautare sincera si onesta a adevarului poti realiza :
- Cum adica spui ca Dumnezeu este unul , cand te referi la trei Dumnezei ?
- E un Dumnezeu in trei sau trei in unul ?
Sa adaugam la asta , in accord cu dogmele crestine , acesti trei Dumnezei au identitati , imagini , roluri si functii diferite :
1. Dumnezeu Tatal = Creatorul ;
2. Dumnezeu Fiul = Salvatorul ;
3. Dumnezeu Duhul Sfant = Consilierul .
Apropo , daca Iisus , Dumnezeu Fiul (sau Fiul lui Dumnezeu) e in realitate Dumnezeu sau parte dintr-un Dumnezeu , nu contrazice asta Biblia insusi raportandu-ne la faptul ca nimeni nu-l poate vedea pe Dumnezeu , sau sa auda vocea Lui ? Statutul Bibliei :
- “ pe care nu L-a vazut nimeni dintre oameni , nici nu poate sa-L vada ; “ (1 Timotei 6:16)
- “ Nici glasul Lui nu l-ati auzit vreodata , nici fata Lui nu ati vazut-o; “ (Ioan 5:37)
- “ ”Fata Mea insa nu vei putea s-o vezi , ca nu poate vedea omul fata Mea si sa traiasca!” “ (Iesirea / Exodul 33:20)
Bazandu-ne pe aceste si alte texte Biblice , intreb sincer si onest : “Cum putem impaca dogma ca Iisus e Dumnezeu si declaratia Bibliei ca nimeni nu L-a vazut vreodata pe Dumnezeu si nu a auzit vocea Lui?” .
Evreii din vremea sa , familia lui si cei care l-au urmat nu l-au vazut pe Iisus (Dumnezeu Fiul , cum cred unii!) si nu i-au auzit vocea ?
- Este acolo vreun secret sau scop ascuns referitor la adevarul despre Dumnezeu ?
In Biblie , adevaratul Dumnezeu marturiseste clar : “ N-am grait acestea intr-ascuns , undeva in vreun colt intunecos al pamantului ; si n-am zis fara rost neamului lui Iacov : “Cautati-ma!” . Eu sunt Domnul Cel ce graieste drept si spune adevarul ! “ (Isaia 45:19)
- Deci , care este adevarul ? Te rog reciteste versetul si gandeste-te despre ceea ce zice !
Acum sa facem o “calatorie” in cautarea adevarului despre Unicul Dumnezeu in Biblie si Quran .
La finalul acestei “calatorii” si dupa citirea ta critica , sincera , onesta si serioasa a acestei brosuri si particularitatea versetelor citate dedesubt , as vrea sa stiu reactia sau punctul tau de vedere .
- Ca sa fiu cat de obiectiv e posibil , am citat versetele fara comentarii . Te rog citeste urmatoarele versete cu atentie , spirit critic si fara preconceptii .
Singurul Dumnezeu adevarat in Biblie (Vechiul Testament)
 “ Asculta , Istraele , Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn . “ (Deutronomul 6:4)
 “ Oare nu i-a facut El ca sa fie o singura faptura cu trup si suflet ? “ (Maleahi 2:15)
 “ Sluga pe care am ales-o , ca sa stiti , sa credeti si sa pricepeti ca Eu sunt : inainte de Mine nu a fost Dumnezeu si nici dupa Mine nu va mai fi ! Eu , Eu sunt Domnul si nu este isbavitor afara de Mine ! “ (Isaia 43:10-11)
 “"Eu sunt Cel dintâi şi Cel de pe urmă şi nu este alt dumnezeu afară de Mine ! “ (Isaia 44:6)
 “ “Nu este alt dumnezeu afară de Mine . Dumnezeu drept şi izbăvitor nu este altul decât Mine ! Întoarceţi-vă către Mine şi veţi fi mântuiţi , voi cei ce locuiţi toate ţinuturile cele mai îndepărtate ale pământului ! Că Eu sunt Dumnezeu tare şi nu este altul ! Am jurat pe Mine Însumi ! Din gura Mea iese dreptatea şi nu-Mi întorc cuvântul ; înaintea Mea tot genunchiul se va pleca ; pe Mine jura-va toată limba” “ (Isaia 45:21-23)

- Acestea sunt doar cateva versete din Vechiul Testament . Poti sa gasesti altele similare ?
Singurul Dumnezeu adevarat in Biblie (Noul Testament)
 “Şi, iată, venind un tânăr la El, I-a zis: Bunule Învăţător, ce bine să fac, ca să am viaţa veşnică? Iar El a zis: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decât numai Unul Dumnezeu. Iar de vrei să intri în viaţă, păzeşte poruncile. “ (Matei 19:16-17)
 “Şi aceasta este viaţa veşnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis. “ (Ioan 17:3)
 “"Domnului Dumnezeului tău să te închini şi Lui singur să-I slujeşti". “ (Matei 4:10)
 “"Ascultă Israele, Domnul Dumnezeul nostru este singurul Domn". “ (Marcu 12:29)
 “Căci unul este Dumnezeu, unul este şi Mijlocitorul între Dumnezeu şi oameni: omul Hristos Iisus, “ (1 Timotei 2:5)

- Poti sa regasesti alte versete care sa confirme ca Dumnezeu este Unic ? (nu trei)

Singurul Dumnezeu adevarat in Quran
 “ Spune : “El este Allah , Cel Unic ! Allah este Stapanul , Cel care-si ajunge Siesi , Cel de care toate creatiile au nevoie , dar El nu are nevoie de nimic ! El nu zamisleste si nu este nascut . Si El nu are pe nimeni egal !” “ (112:1-4)
 “ “Nu exista alta divinitate in afara de Mine , deci adorati-Ma pe Mine!” “ (21:25)
 “ Necredinciosi sunt si aceia care spun : “Dumnezeu este treimea din trei , caci nu exista alta divinitate in afara de Allah cel Unic si de nu vor inceta sa vorbeasca astfel , ii va atinge si pe cei necredinciosi dintre ei un chin dureros. “ (5:73)
 “ Nu este El Cel care a facut pamantul loc de repaus , a pus in mijlocul lui rauri , i-a facut munti neclatinatori ,si a pus o stavila intre cele doua mari ? cei mai multi dintre ei nu stiu ! “ (27:61)
 “ Oare exista alta divinitate alaturi de Allah ? Allah Preamaritul este mai presus de ceea ce-I fac ei ca asociati ! “ (27:63)
 “Oare exista alta divinitate alaturi de Allah ? Spune : “Aduceti dovada voastra daca voi sunteti cei care graiesc adevarul !” “ (27:64)

- Intr-adevar , acest mesaj releveaza Unicitatea lui Dumnezeu care este tema principal a Quranului .

Concluzii
Aceste versete sunt la fel ca sute de alte versete smilare din Biblie si Quran care confirma acest mesaj etern ca adevaratul Dumnezeu e Unic .” Întoarceţi-vă către Mine şi veţi fi mântuiţi, voi cei ce locuiţi toate ţinuturile cele mai îndepărtate ale pământului! Că Eu sunt Dumnezeu tare şi nu este altul! “ (Isaia 45:22)
Nu doar ca Biblia afirma ca Dumnezeu e doar unul , dar si releveaza ca adevaratul Dumnezeu , Creatorul , este unicul Salvator . “: inainte de Mine nu a fost Dumnezeu si nici dupa Mine nu va mai fi ! Eu , Eu sunt Domnul si nu este isbavitor afara de Mine ! “ (Isaia 43:10-11)
Deci , in accord cu aceste afirmatii , toti ceilalti presupusi dumnezei sau zeitati ca Iisus , Sfantul Spirit , Brahma , Vishnu , Shiva , Krishna sau Buddha nu sunt nici un dumnezeu sau vreo manifestare a Unicului Dumnezeu adevarat .
Din cauza unor astfel de credinte false evreii au crezut apoi in alti zei, “Aşa s-a lipit Israel de Baal-Peor, pentru care s-a aprins mânia lui Dumnezeu asupra lui Israel. “ (Numerii 25:3) . La fel cum Moise a distrus vitelul de aur .
Pe alta parte , Essenes , o comunitate crestina , a indurat torturi si persecutii pentru ca au refuzat sa schimbe tehnicile monoteise cu inovatiile trinitatii .
Sa concluzionam , toti profetii lui Dumnezeu inclusive Adam , Noe , Avram , Moise , Iisus (Pacea lui Allah sa fie asupra lor!) si Mohammed (Allah sa-l binecuvanteze sis a-l miluiasca!) au fost trimisi de acelasi Dumnezeu , Creatorul , sa transmita acelasi mesaj : “Adevaratul Dumnezeu este doar unul . Sa-L slujeasca pe El si sa-si respecte juramintele . ”
Si daca acesti profeti si mesagerii au provaduit doar un singur mesaj , religia lor trebuie sa fie aceiasi ! Deci , care este religia acestor profetii si mesagerii?
Supunerea in fata lui Dumnezeu este esenta mesajului acestor profeti . Acet cuvant “supunere” inseamna “ISLAM” in limba araba .
Quranul confirma ca islamul este religia tuturor profetilor si mesageriilor lui Dumnezeu . Acest qoranic factor se poate gasi si in Biblie ! Si asta este ceea ce o sa discutam in urmatoarea brosura , cu voia lui Dumnezeu !
In final , sa ajungem la mantuire , trebuie sa primim si sa credem in mesajul mentionat deasupra cu bunavointa si sinceritate . Totusi , facand asta nu e deajuns ! Trebuie , deasemenea , sa credem in toti profetii adevaratii a lui Dumnezeu (inclusiv Profetul Muhammed – Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!) si sa le urmam exemplul . Aceasta este calea spre o viata fericita si eterna !
Deci , daca esti un sincer cautator al adevarului si un iubitor al salvarii , salveaza-te inainte sa fie prea tarziu ! Inainte sa mori ! Poate fi curanad ! Cine stie ?

Inca un lucru :
Un gand final !
Aceia care sunt sinceri , onesti , seriosi , obiectivi , cu mintea deschisa in cautarea adevarului , si dupa o gandire critica despre acest mesaj ,ei pot sa se intrebe : Deci , care este adevarul ? sau Ce pot eu sa fac ? .
POTI sa crezi sincer in singurul Dumnezeu adevarat (Allah) , crezi in ultimul lui mesager si marturiseste : “Marturisesc ca nu exista alt dumnezeu decat Allah si marturisesc ca Muhammed este slujitorul si mesagerul sau .”
Aceasta marturisire e primul pas spre o viata eterna si cheia reala pentru poarta Paradisului .


Daca te-ai decis sa faci acest pas poti sa iei legatura cu prietenii tai musulmani , cel mai apropiat centru Islamic , sau cu mine (as fi foarte bucuros sa te pot ajuta) .
Da ,poti sa o faci!!!
Scurte definitii al termeniilor majori islamici :
Allah: numele propriu al singurului Dumnezeu adevarat , Creatorul . Allah este adevaratul Dumnezeu al tuturor religiilor (evrei , crestini , musulmani , hindusi , etc.) .
Muhammed (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!) : ultimul Profet al adevaratului Dumnezeu (Allah) .
Islam : supunerea in fata Creatorului , adevaratul Dumnezeu (Allah) . Care poate duce la fericirea si pacea sufleteasca ; doar supunete adevaratului Dumnezeu .
Muslim : acela care se supune adevaratului Dumenezeu , Allah (Creatorul) .
Quran : cuvintele lui Dumnezeu relevate Profetului Muhammed (Allah sa-l binecuvanteze si sa-l miluiasca!) .

Traducere din limba engleza dupa brosura “Just one message!” de Dr. Naji I. Arfaj
 
Top