Moj put do Hidžaba

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Pripremila sestra Muminka Moj put do Hidžaba ... Sjela sam jedno jutro sa svojim babom i mamom i tako im rekla meni je zelja da se u ime Allaha prekrijem , bio je tu momenat tisine iza cega je odma dosao odgovor " Ni govora" i " .... Bismillahi rahmani rahim, Assalaamu alaikum wa rahemtullahi wa barakatuhu postovana braco i cjenjene sestre u islamu.

S Allahovom s.w.t miloscu bih vam napisala svoj zivotni dogadzaj to jeste put do Hidzaba. Rodzena sam u islamskoj porodici, za svog djetinjstva samo sam zapamtila da mi je nana klanjala pet dnevnih namaza pa nije bitno gdje je namaz docekala tu bi ga klanjala. Kao djete isla bi i u mekteb i hvala Allahu dosta toga sam naucila ali tokom moga odrastanja nisam nista znala sto se tice serijata i kako se ponasati kao jedna muslimanka. Uvjek sam bila ubjedzena da se samo stare nene prekrivaju jer mi to niko nikad nije reko kad zena/ djevojka mora biti propisno obucena, i stovise kad sam upoznala par sestara koje su serijatski obucene cula sam one bosanske komentare "Sta ce joj marama, mlada je ona, ima vremena." Pa me je to stovise sve zbunjivalo. Odlucila sam se u ime Allaha da malo vise pocnem citati i saznavati stav islama koji sam uz pomoc prvo Allahovu a drugo par clanova moje familije saznala dosta toga...

Pocela sam Ellhamdullilah da klanjam, da postim, da dajem zekijat al kad je bio Hidzab u pitanju bili su malo veci problemi. Kad sam se odlucila da tu vjest ili tako reci zelju kazem svojim roditeljima bilo je gore nego sto sam ocekivala. Sjela sam jedno jutro sa svojim Babom i mamom i tako im rekla meni je zelja da se u ime Allaha prekrijem , bio je tu momenat tisine iza cega je odma dosao odgovor " Ni govora" i " Ako se mislis pokrivati izadzi iz ove kuce i radi sta hoces " ovo su bile rjeci moga Babe a mama bi mi rekla" Ako se prekrijes mi cemo te se odreci". Sve sam mogle nekako preko svog zeludca prevaliti al ove mamine rjeci nisam mogla nikako , to me je nesto jako pogodilo. Ja sam onako uplakano gledala u njih i kontalal kako bi to ja na najblazi nacin objasnila da bi me razumjeli ali pustila sam tu temu na miru neko vjreme . Kako bi vjreme prolazilo ja bi na lijep nacin nekad to spomenula i uvjek bi bili isti komentari samo su uvjek bili sve vise i vise blazi. Jedno jutro je osvanulo i mama je htjela da je vodim u prodavnicu bilo je tako reci vrjeme podne namaza ja joj reko " Odo ja inshAllah prvo klanjati pa cemo onda ici". Kad sam sklanjala svoj namaz i krenula preko vrata nesto me je prosto vuklo nazad u kucu nije mi dalo da izadzem iz kuce kao sto bi uobicajno izlazila, tako da sam mami rekla " Ja ovakva neidem nigdje ici cu samo propisno obucena, ako neces samnom takva ja neidem ovakva, dosta me je vremena svjet gledo onakvu kakvu me nebi smio vidjeti ". Mama je ono blijedo gledala u mene ali posto se moralo do prodavnice nije taj dan nista rekla isla sam sa njom pokrivena. Proslo je dva ili tri dana ja Ellahmdullilah prekrivena i kontam Hvala Allahu sve je Ellahamdullilah. Ali subhanAllah jedno jutro osvanu iznenadzujuce za mene , mama me napade zestoko s rjecima " Ja sam tebi rekla za tu mahramu, nemoj slucajno da te vidim vise u njoj , ko te nagovori na to da mi je znati i nemoj slucajno da si dosla po mene takva na poso." Kako je dan prolazio vrjeme je bilo da odem po mamu na poso ali problem je kako otici propisno obucena ili ne . Odlucila sam se opet u ime Allaha da idem onako kako bi trebala da izadzem iz kuce kontajuci ako ne htjedne sjesti u auto sta cu ja , ja necu nikakva dolaziti po nju nego ovakva kakva jesam. Otisla sam do njenog posla, ugledala me je pokrivenu vidjela sam u njenim ocima da je neopisano ljuta ali sam se tjesila sa to m cinjenicom da mi je to samo iskusnja i molila dragog Allaha za olaksanje i da ustrajem u toj odluci. Danas Ellahamdullilah nakon godinu dana nemam tih problema uopste ni sa strane roditelja ni drugih ljudi. Hvala Allahu s.w.t sto me je uputio na pravi put i dao snagu i iman da ustrajem na toj odluci sto sam to vec rekla par sestara koje poznajem i koje prolaze kroz iste probleme. Sestre moje mile ako vam je nijet u srcu da se prekrijete uradite to u Allahovo ime i saburite sa strane roditelja i drugog naroda uz Allahovu pomoc inshaAllah vi cete pobjediti jer iskusnja su sa svih strana samo da nam dragi Allah da sabur i cvrst iman.

Da nas dragi Allah uputi na pravi put, na put onih kojim je dao svoje blagodati a ne na put oni na koje se je on rasrdio niti onih koji su zalutali Amin.

Assalaamu alaikum wa rahmetullahi wa barakatuhu.
 
Top