Nagrada grada Medine dodijeljena Bošnjaku

Ensarija

Junior Member
Početkom drugog semestra ove školske godine imao sam neobičnu čast da u ime mr. Semira Imamovića, bivšeg studenta Medinskog univerziteta, podignem značajnu nagradu za najbolji pisani rad za 1427./1428. školsku godinu. Rad je bio na temu: ''Umdetul-muhtadž ili kitabil-minhadž, diraseten ve tahkikan''
odnosno ''Naučna valorizacija jednog dijela komentara Nevevijevog 'Minhadža''', čuvenog islamskog alima i učenjaka šafijske pravne škole Ebu Hafsa Omera ibn Alija Ibnul-Mulekkina, i urađen je na 1200 stranica. Riječ je o "Nagradi grada Medine" koja se uručuje jednom godišnje od strane mudraca Istoka, kako je to nekada bio običaj reći.

Fondacija "Nagrada grada Medine" osnovana je 1415. h.g. /1994. god. U svom radu Fondacija prati i nagrađuje radove iz tri oblasti:

- Naučni radovi,

- Opće potrebe,

- Univerzitetsko-akademske disertacije/radove.

Ovim nagradama obuhvate desetine nagrađenih tokom godine sa svih univerziteta i naučnih institucija koje djeluju na teritoriji grada Medine. Sama Fondacija osnovana je radi unapređivanja nauka Kur'ana i sunneta Allahovog Poslanika, s.a.v.s., kao i stimulacije i nagrađivanja naučnih radnika te kao podsjetnik da rad vrijednih neće biti neprimijećen i zaboravljen.

Članovi fondacije su:

- Abdul-Aziz b. Madžid b. Abdul-Aziz, gradonačelnik Medine, direktor Fondacije,

- Uvaženi šejh Salih el-Husejn, direktor dva Harema, zamjenik Fondacije,

- prof. dr. Muhammed Salim el-'Avfi, zastupnik Fondacije,

- dr. Muhammed el-'Ukla, dekan Medinskog univerziteta, član,

- dr. Gazi b. Ubjed Medeni, član,

- Abdul-Aziz el-Husejn, član,

- dr. Mensur en-Nuzhe, član,

- Ibrahim el-Hataf, član,

- Uvaženi šejh Abdul-Bari es-Subejti, član,

- dr. Abdur-Rahman el-Ensari, član,

- dr. Aid er-Redadi, član,

- dr. Adil Bušnak, član,

- dr. Behdžet el-Feki, član.

Zanimljivo je spomenuti da je među dosadašnjim dobitnicima ove nagrade i uvaženi šejh Muhammed Muhammed Muhtar Šankiti čija je doktorska disertacija o šerijatskim propisima u medicini bila nagrađena 1417. h.g.

Nagrađeni Semir Imamović rođen je 1974. u Prozoru. Osnovnu i srednju matematičku školu završio je u Bugojnu. U redovima Armije BiH nalazi se od 1992. do 1995. Po završetku rata primljen je na Islamski univerzitet u Medini. Uspješno je završio Koledž arapskog jezika i Šerijatskopravni fakultet. Na istom Univerzitetu je, 16. 4. 1427. / 14. 5. 2006., odbranio magistarski rad iz oblasti islamskog prava. Objavio je knjigu ''Dragulji iz riznica islamskog prava'', koja je štampana u tvrdom povezu, a doživjela je tri izdanja. Nedavno je objavio i svoju drugu knjigu ''Savremena pitanja – islamski odgovori''. Trenutno je glavni i odgovorni urednik Omladinskog časopisa ''Saff''.

Ovo priznanje i nije bilo neobično u historiji bošnjačkog naroda jer su naši studenti pokazivali vrhunske rezultate u tadašnjim islamskim naučnim centrima. Vjera koju dijelimo sa istočnim narodima oplemenila je nas Bošnjake i otvorila nam vrata da se uspinjemo na sami vrh civilizacije. Nije nepoznato da je tokom trajanja Osmanskog halifata bilo šejhul-islama našeg porijekla. Međutim, dekadencom Osmanskog carstva i njihovim povlačenjem sa naših terena, Bošnjaci doživljavaju vjerski, ekonomski, moralni pa i intelektualni pad, čemu je u prilog išao i komunistički mračni period, u kojem smo doživjeli najveći pad tokom cijele naše historije postojanja. Međutim, u osamdesetim godinama XX stoljeća, te u ratnom i poslijeratnom periodu ponovno se na scenu vraćaju slavni dani naše prošlosti i Bošnjaci opet počinju zauzimati zapaženo mjesto na intelektualnoj pozornici. Od tih uspjeha je i događaj koji smo naveli, a za koji se nadamo da neće biti ni usamljen ni posljednji.

Sami Bošnjaci nisu novina u gradu Allahovog Poslanika. Od našeg prelaska na islam postali smo dio nečega što postoji od prvih dana islama u ovom gradu. U ovaj grad po znanje su dolazili mnogi sinovi našeg naroda. U medinskom groblju Bekija' ukopan je Salih Šani el-Bosnavi, 1010./1601., zatim je u ove gradove dolazio Mustafa Pruščak, 1135./1722.-23., boravio je u Mekki i tu je napravio prepisku zbirke 40 hadisa. U Mekki postoji porodica sa prezimenom Bošnak, djeca mekkanskog kadije koji je bio Bošnjak, kao i mnogi drugi.

Međutim, sa samog Medinskog univerziteta prvi svršenik Bošnjak izašao je prije 25 godina, tj. 1404./05. u sklopu 20. generacije ovog fakulteta, a riječ je o prof. Mahmudu Karaliću. Sljedeće godine završava prof. Munir ef. Jašarević. Godinu dana kasnije muftija travnički Nusret ef. Abdibegović i prof. Mirsad ef. Mahmutović i tako do današnjih dana. Za tih 25 godina, po našim skromnim podacima, postoji oko 100 svršenika ovog fakulteta koji su muftije u kantonima, profesori u medresama i srednjim školama, imami u mesdžidima, urednici u časopisa, islamski radnici i istraživači, pozivači na izvorno tumačenje kur'anskih i hadiskih tekstova.

Danas među studentima Bošnjacima na Medinskom univerzitetu ima studenata iz: Slovenije, Hrvatske, BiH, Srbije, Crne Gore, Kosova, Makedonije, Australije, Njemačke, Austije, Švicarske, Švedske... jednostavno iz svih mjesta gdje se naš narod raselio tokom rata.

Zanimljivo je spomenuti da je Univerzitet u Medini osnovan 25. 3. 1381. hidžretske godine (1961. po Isau, a.s.). Univerzitet se sastoji od 5 fakulteta i to:

- Fakultet Kur'ana časnog

- Fakultet hadisa

- Fakultet da've i usuli-d-dina

- Fakultet šerijatskog prava

- Fakultet arapskog jezika



U sklopu Univerziteta djeluje i Centar za podučavanje arapskog jezika, te islamska srednja škola.

Na fakultetu trenutno studira oko 7500 redovnih studenata koji dolaze iz preko 175 različitih govornih područja.

Oko 70% fakultetskih mjesta zauzimaju strani studenti, iz svih zemalja svijeta, tako da je do sada svjetski priznate diplome sa Univerziteta ponijelo više od 22.000 studenata, a svake godine s ovog Univerziteta izlazi oko hiljadu (1000) apsolvenata.
Na kraju molim Allaha da našem nagrađenom magistru podari sve najbolje u budućem radu, da mu olakša u prenošenju onoga što je on uspio naučiti u svetom gradu Medini, a da bošnjačkom narodu podari još mnogo onih koji će uspjeti postići ovakve rezultate na svim poljima naučnih istraživanja i u svim naučnim centrima gdje se školuju sinovi Bosne i Bošnjaka.
[/B][/B][/B]
 
Top