Ne rugam profetului saws sau Creatorului?

Um Abdur Rahman

Sclava lui Allaah
Profetul sallallahu alahi wa sallam este viu in mormantul lui in sensul "VIATA DIN bARZAKH" el se bucura de binecuvantarile pe care Allah le-a pregatit pentru el ca si rasplata pentru marile lui fapte pe care le-a facut in aceasta viata.Dar viata din mormant nu este ca viata din Barzakh care vine intre viata de pe pamant..si viata de apoi.Pe cand noi stim ca profetul sallallahua lahi wa sallam a murit ca toti ceilalti profeti dinaintea lui.

Allah spune in Sfantul Quran:

[ s i Noi nu am dat vesnicia nici unui om înainte de tine. Dacã tu
mori, ar putea fi ei nemuritori?(58)al-Anbiya’ 21:34]


[26. Toti cei care sunt pe pãmânt vor pieri(8),
27. Va rãmâne vesnic [numai] fata Domnului tãu, Cel plin de Slavã si
de Cinste(10).al-Rahmaan 55:26,27]


.
Mai avem si versete care indica deasemenea ca profetul va muri .Mai mult ,companionii Allah sa fie multumit de ei l-au spalat l-au infasurat si l-au ingropat.Daca el ar fi fost in viata ei nu faceau acest lucru ca celorlalti morti


Fatima (Allah sa fie multumit de ea)l-a intrebat pe Abu Bakr Allah sa fie multumit de el de averea tatalui ei,sallallahu alahi wa sallam pentru ca ea era convisa ca a murit si nici unul dintre companioni nu s-a contrazis cu ea.Mai mult Abu Bakr Allah sa fie multumit de el i-a raspuns ca profetii nu lasa avere in urma lor.

Companionii au ales impreuna cine sa urmeze ca si khalifa pentru musulmani .Daca profetul sallallahu alahi wa sallam era in viata ei nu faceau asta.Deci asta ne aarata ca companionii constientizau ca profetul sallallahu alahi wa sallam A MURIT.


Cand fitna a aparut si problemele s-au inmultit pe timpul lui Uthman si Ali Allah sa fie multumit de ei NU AU MERS NICIODATA LA MORMANTUL PROFETULUI SALLALLAHU ALAHI WA SALLAM sa-i ceara ajutor sau sa se consulte cu el
In legatura cu sufletul profetului sallalalhu alahi wa sallam este in cea mai inalta parte din Aaliin pentru ca este cea mai buna dintre creatii si ptr ca Allah i-a dat o pozitie..care este cea mai inalta in Paradis.

Inca o data viata din barzakh este o viata speciala.Profetii si martirii sunt in viata in al-barzakh asa cum ne spune si hadithul Profetii sunt vii si se roaga in mormintele lor"

Allah spune in SfanTUL Quran: Traducerea sensurilor:



[154. Nu spuneti despre cei care sunt ucisi pe calea lui Allah "Ei sunt
morti!", cãci ei sunt vii, dar voi nu vã dati seama!al-Baqarah 2:154]


Aceasta este o viata speciala iar natura ei este cunoscuta lui Allah.Nu este ca si viata din aceasta lume in care sufletul ramane in corp.



Principiul de baza pentru care spunem ca mortii nu pot auzii vorbele celor in viata a fiilor lui Adam:

Allah spune"
“Tu nu ii poti face pe morti sa auda"
[Faatir 35:22]

Nu exista nimic in Quran sau sunnah care sa ne confirme ca profetul sallallahu alahi wa slalam aude orice dwah.mai mult ne este confirmat ca singurul lucru care il ajunge sunt salutarie noastre trimise asupra lui si avem haditul de la Abu Dawood, 2041.
Dar asta nu inseamna ca aude el pe cel care trimite salam din contra se poate ca ingerii sa-i transmita .Daca noi am spune ca aude pe fiecare om care ii transmite salam aceasta ar fi o o exceptie de la regula..Cum s-a intamplat cu necredinciosii de la bard..sau mortul care aude pasii celor care il cara.





Sa spunem ca Mesagerul lui Allah sallallahu alahi wa sallam aude pe cei care se roaga la el(sallallahu alahi wa sallam) in orice loc si ca el poate sa-i ajute pe cei in nevoi...El sallallahu alahi wa sallam nu a fost capabil sa faca acest lucru cand el era in viata ce sa mai vorbim dupa moartea lui?El nu le cunoaste pe cele nevazute si nu are puterea sa aduca beneficii lui sau altora.

Allah spune in Sfantul Quran(Traducerea sensurilor):Spune: "Eu nu stapanesc nici un folos pentru mine si nici o stricaciune, în afara de ceea ce voieste Allah. Daca eu as fi stiut necunoscutul, as avea prisosintã de bunuri si nu m-ar atinge rãul. Dar eu nu sunt decât un prevestitor si un binevestitor pentru oamenii care
cred(7 :188)


(Si Domnul vostru zice: "ChemaTi-Mã(80) Si Eu vã voi rãspunde!Aceia care din prea multa trufie refuza sa Ma adore vor intra înGheena umiliti".Ghaafir 40:60)

( si dacã te vor întreba robii Mei despre Mine, [spune-le] Eu suntaproape, rãspund rugii celor care Mã cheamã, atunci când Mã cheamã,
dar si ei sã-Mi rãspundã si sã creadã în Mine. Poate cã ei vor fi bine
cãlãuziti!(137)al-Baqarah 2:186)

Deci oamenii ar trebui sa nu cheme pe altul inafara de Allah,ei nu trebuie sa-si puna speranta decat in Allah singur este Cel care este capabil sa-i ajute


Stiindule pe cele nevazute,auzind chemarea celor care se roaga catre El,Raspunzandu-le sunt lucruri pe care doar Allah Taala le detine.Oricine atribuie una din aceste calitati unei persoane este Mushrik si face shirk major.
Allah spune in sfantul Quran:
(Nu este El Cel care rãspunde aceluia care este la nevoie, când Îl cheamã, si îndepãrteazã rãul si vã face pe voi urmati pe pãmânt?
Oare existã altã divinitate alãturi de Allah? Numai rareori vã aduceti voi aminte!al-Naml 27:62)

(Spune: "Nu stie nimeni dintre cei care sunt în ceruri si pe pãmânt Necunoscutul, afarã numai de Allah!” Iar ei nu-si dau seama când vor
fi înviati!al-Naml 27:65)

Allah este cel care iarta pacate,Cel care inlatura teama si El stie ce e in inimile oamenilor.
 
Top