pomoc

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
mogu li se nemuslimanke vencati u dzamiji sa muslimanom?

Pozdrav i dobro nam dosla.

Muslimanu je dozvoljeno da zeni krcanku ili zidovku. Ako mu je dozvoljeno da zeni zidovku ili krscanku po seriatu(islamskom zakonu) onda znaci da se moze vjencati sa njom u Dzamiji(seriatski, ovo je moj zakljucak). Isto tako ako ne zivi u Muslimanskoj drzavi onda je dovoljno da se vjenca samo kod maticara.
Ovdje je vaznije pitanje da li ta krscanka vjeruje u Boga(Allaha) ili ne? Ako nevjeruje onda je ona nevjernica i nemoze se udati za Muslimani, niti u Dzamiji niti u Opstini pred maticarem.

Ako imas jos nekih pitanja, slobodno pitaj. Najbolje je da odes na; www.minber.ba i tamo pitas posto ces tamo doiti adekvatan odgovor od strucne osobe, koja ja nisam.
Ako nadjem tacniji odgovor postavicu.

Pogledaj isto dole gdje pise Pitanja i Odgovori, mozda nadje odgoor koji si trazila.

Sretno, i da te Allah uputi na pravi put.amin!!
 

millly

New Member
pokusala sam da nadjem odgovor ,ali nisam uspela
Ta nemuslimanka sam ja,apsolitno postujem vasu veru,
jednostavno osecam potrebu da se vencam sa suprugom u dzamiji,
ne znam da li je to moguce ako ne promenim veru
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
pokusala sam da nadjem odgovor ,ali nisam uspela
Ta nemuslimanka sam ja,apsolitno postujem vasu veru,
jednostavno osecam potrebu da se vencam sa suprugom u dzamiji,
ne znam da li je to moguce ako ne promenim veru

Meni koliko je poznato, ti se mozes vjencati u Dzamiji iako si nemuslimanka.
 

Lejlla

muslima
Staff member
pokusala sam da nadjem odgovor ,ali nisam uspela
Ta nemuslimanka sam ja,apsolitno postujem vasu veru,
jednostavno osecam potrebu da se vencam sa suprugom u dzamiji,
ne znam da li je to moguce ako ne promenim veru

Pozdrav i dobro dosla na forum .

Dali ti kao prvo vjerujes u Boga ?

Dali od svog supruga za uzvrat ocekujes da se i on sa tobom vjenca u crkvi?

Vidis nasa vjera islam jeste jedina ispravna i kod Boga priznata vjera i mi u to vjerujemo bez imalo sumnje .Islam je lak a musliman se postaje prvenstveno vjerovanjem da je Bog jedan, da nema Boga sem Allaha i da je Muhamed,s.a.v.s., Bozji poslanik.Najbolje da ti prvo upoznas nasu vjeru druzeci se sa nama na forumu pa sama odluci dali zelis prihvatiti islam ili ne . Ako si srpskinja mogu ti ovako preko neta eto pomoci da stupis u kontakt sa nekim srpkinjama a nasim sestrama muslimankama koje su se vratile islamu elhamdulillah .Tako da bi ti one mozda puno bolje objasnile neke stvari u vezi nase vjere.
 

millly

New Member
Hvala!
Naravno da verujem u Boga i mislim da je on jedan,samo ga razlicite vere razlicito nazivaju.Poznajem vasu veru,ne dovoljno,ali osnovno znam.
Od supruga me ocekujem da se venca samnom u crkvi,jer to nije moguce,
a ne znam ni da li je moguce da se vencamo i u dzamiji,jer sam nemuslimanka
Pa molim nekoga ako zna,da mi konkretno odgovori na to
Unapred hvala!
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
Hvala!
Naravno da verujem u Boga i mislim da je on jedan,samo ga razlicite vere razlicito nazivaju.Poznajem vasu veru,ne dovoljno,ali osnovno znam.
Od supruga me ocekujem da se venca samnom u crkvi,jer to nije moguce,
a ne znam ni da li je moguce da se vencamo i u dzamiji,jer sam nemuslimanka
Pa molim nekoga ako zna,da mi konkretno odgovori na to
Unapred hvala!

Pozdrav,

Za tebe nije nikakav problem da se vjencas u Dzamiji. Znaci samo hrabro naprijed. Ovaj odgovor kao i sto sam ti bio reko sam dobio od Imama(Hodze) tako da nema problem sto se toga tice.

Sretno:SMILY139: Da te Allah uputi, pa da spoznas istinu.
 

Lejlla

muslima
Staff member
Evo ovdje imaju neke fetve:

Differences between Muslim and non-Muslim weddings

http://www.islam-qa.com/en/ref/6276

Evo i nesto vezano za ulazak nemuslimana u dzamijei neki od uslova koji se trebaju ispunjavati za to :

http://www.islam-qa.com/en/cat/98&page=4


Evo i direktnog odgovora na tvoje pitanje ,brat Haris je postavio pitanje ucenijima od nas da ga Allah nagradi .Pa evo i odgovora inshAllah.

Non-muslimah being married in a mosque: allowed or not?


http://www.ahlalhdeeth.com/vbe/showthread.php?t=3821
 

nermin_b

New Member
Meni koliko je poznato, ti se mozes vjencati u Dzamiji iako si nemuslimanka.

brate ako neznas odgovor nemoj ni odgovarati, jer misljenje je najveća laz. Odgovara samo ako imas dokaz za to, jer tako praviš smutnju i nerazumijevanje i mogućnos da neko tvoje riječi zloupotrijebi ili nešto doda što ti nisi rekao.
 

muharram23

New Member
Staff member
brate ako neznas odgovor nemoj ni odgovarati, jer misljenje je najveća laz. Odgovara samo ako imas dokaz za to, jer tako praviš smutnju i nerazumijevanje i mogućnos da neko tvoje riječi zloupotrijebi ili nešto doda što ti nisi rekao.


Selamu alejkum

Brate vrlo je vazno imati lijep ahlaq kada ogovaras bratu muslimanu. Ako si rekao da brat laze onda znaci da ti imas validan dokaz da je on pogresan? Medutim nisam vidio tvoj dokaz ovdje zato ga donesi. Da te ALlah nagradi. Medutim, ti si rekao da je misljenje najveca laz. Kad ucenjaci donsu misljenje ili idztihaad za koji nemaju dokaz iz kurana i sunneta, dali je to laz? Ako pogodi ima dvije nagrade a ako pogrijesi ima 1 nagradu. Da ovo se odnosi samo na mudztehide a ne na obicne ljude. Zato moras malo pojasniti tu rijec. Ima hadis da je poslanik saw: rekao ev kema qale da je sumnja najveca laz. A za misljenje mi nije poznato da je rekao da je najveca laz. A takoder ako imas dokaz, donesi da ija ispravim svoj stav i da to kazem.

Veselam
 

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
brate ako neznas odgovor nemoj ni odgovarati, jer misljenje je najveća laz. Odgovara samo ako imas dokaz za to, jer tako praviš smutnju i nerazumijevanje i mogućnos da neko tvoje riječi zloupotrijebi ili nešto doda što ti nisi rekao.

Esselamu Aleikum brate i dobro nam doso.

heheh ti odma kreno u ispravljanje i optuzivanje. Nevidim ni da si se predstavio niti nas/mene poselamio(mozda nisam vidio). Ja se nadam da u tvom postu nije nijet bio da me uvrijedis niti omalovazis.

Ja jesam znao odgovor zato sam napisao;"meni koiko je poznato..." a nisam napisao; "ja mislim...moze biti...itd." nadam se da vidis razliku. Ali posto nisam mogao naci fetvu specificno vezano za njeno pitanje iso sam logikom, dok nisam upitao Imama, da potvrdim odgovor,(ali u medjuvremenu Haris je postavio odgovor da ga Allah nagradi) i da sam pogrijesio ja bi to ispravio.

Da nas Allah uputi na pravi put. Amin!!

weselam

p.s. ova tema je sazvakana, tako nemoj da se sad budemo vrtili u krug sa diskusijom.
 
Top