Poslanikov s.a.v.s. odnos prema supruzi

GAZIJA

Well-Known Member
Staff member
ziban.jpg
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: ‘’Čitav dunjaluk je užitak, a najbolji dunjalučki užitak je dobra žena." (Sahihul-džamiis-sagir) Poslanik ovog ummeta predstavlja prekrasan primjer lijepog i blagog ophođenja prema suprugama i poznavanja njihovih duševnih potreba. Aiša, r.a., rekla je: "Znala sam piti (iz posude), a bila bih u hajzu, te bih je dodala Allahovom Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem, a on bi stavljao svoje usne na mjesto na kome su bile moje i glabala bih meso s kosti, zatim bi je on uzeo i stavljao svoja usne na mjesto na kojem su bile moje." (Muslim)
Od Aiše, r.a., također se prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, poljubio jednu od svojih žena, a zatim otišao na namaz ne uzimajući ponovo abdest. (Ebu Davud, Tirmizi)
Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, objelodanio je u brojnim situacijama da ženi pripada uzvišeno mjesto.
Evo Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, odgovara na pitanje Amru bin El-Asu, r.a., i na taj način ga podučava da ljubav prema supruzi ne treba da izaziva stid kod zrelog i normalnog muškarca! Od Amra bin El-Asa prenosi se da je pitao Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: "Koga najviše voliš", na što je on odgovorio: "Aišu." (muttefekun alejhi)

Ko bude želio da bračnu sreću ugradi u svoj život, neka razmisli o hadisu majke pravovjernih i o načinu na koji se Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, ophodio prema njoj.
Od Aiše, r.a., prenosi se da je rekla: ‘’Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, i ja kupali smo se iz iste posude.’’ (Buhari)

Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nije propuštao priliku da u srca svojih žena ulije sreću i da ih učini sretnima u svakoj dozvoljenoj prilici!
Od Aiše, r.a., prenosi se da je rekla: "Krenula sam sa Allahovim Poslanikom, sallallahu alejhi ve sellem, na jedno od njegovih putovanja, a bila sam još uvijek mlada, neugojena, te je rekao ljudima: ’Idite naprijed’, i oni pođoše, a zatim mi reče: ‘Dođi da se natječemo’, pa smo se natjecali te sam ga pretekla. Prešutio mi je ovo sve dok se nisam udebljala i krenula s njim na jedno od njegovih putovanja te reče ljudima: ‘Idite naprijed’, a zatim mi reče: ‘Dođi da se natječemo’, te me preteknu i poče se smijati govoreći: ‘Ovo je za ono!’" (Ahmed)
Ovo je lijepa igra i velika pažnja. Naređuje družini da idu naprijed da bi se trkao sa svojom suprugom i ulio sreću u njeno srce...

Jednog dana vraćao se Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kao pobjednik iz jedne bitke, predvodeći veliku vojsku. I pored toga bio je čovjek pun ljubavi i blagosti prema svojim ženama, majkama pravovjernih! Nije ga zaokupljalo komandovanje vojskom, dug put niti pobjeda u bitki od misli na svoje žene, one koje trebaju njegov nježan dodir i iskreni šapat koji će odagnati tegobu i umor puta.
Buhari prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nakon što se vratio iz bitke na Hajberu i nakon što je oženio Safiju bint Hujej, r.a., ogrtao prostirkom devu na koju se ona penjala, tako je zaklanjajući, te bi sjeo pored deve i postavljao svoje koljeno da bi Safija stavljala svoju nogu na njega i tako se popela.
Ovaj dirljivi prizor ukazuje na skromnost Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. On je podučavao svoj ummet da pažnja i ulivanje sreće u porodicu nimalo ne umanjuje njegov položaj i mjesto.
Od njegovih oporuka ummetu je i sljedeća: "Oporučujem vam da ženama činite dobro." (Muslim)

Poslanikova, sallallahu alejhi ve sellem, narav

Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, vodio je brigu o svom ummetu, vojsci, o svojoj porodici, nekada o objavi, a nekada o ibadetu, a tu su bile i druge brige... zaista su to velika djela koja čine čovjeka nemoćnim da ih ispuni, međutim Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nije zakidao ničija prava na račun drugih, već je svakom davao njegovo pravo. On je, i pored brojnih svojih poslova i briga, u svome srcu našao mjesta i za mališane. Znao se šaliti s njima i unositi sreću u njihove duše kao što se znao šaliti i sa odraslima!
Od Ebu Hurejre, r.a., prenosi se da je rekao: "Bi rečeno Allahovom Poslaniku, sallallahu alejhi ve sellem: ‘Ti se šališ s nama’, a on je na to rekao: ‘Da, ali ja govorim samo istinu." (Ahmed)

Jedna od njegovih šala jeste i ono što se prenosi od Enesa bin Malika, r.a., da mu je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "O dvouhi." (Ebu Davud)


Poslanikovo, sallallahu alejhi ve sellem, spavanje


Od njegove upute svakom muslimanu i muslimanki: "Kada kreneš u postelju, abdesti se kao za namaz, zatim lezi na svoju desnu stranu." (muttefekun alejhi)

Prenosi se od Aiše, r.a., da je rekla: "Svake noći kada bi Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, pošao na spavanje i legao u postelju, skupio bi svoje šake, puhnuo u njih i proučio u njih suru Kul huvallahu ehad i Kul e`uzu bi Rabil felek i Kul e`uzu bi Rabinnas, a zatim potrao dlanovima svoje tijelo koliko bi mogao dohvatiti počevši od glave, lica i prednjeg dijela tijela, i to bi ponovio tri puta." (Buhari)

Od Enesa bin Malika, r.a., prenosi se da je rekao: "Kada bi Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, krenuo u postelju, proučio bi: ‘Hvala Allahu koji nas nahrani i napoji, i koji Sebe učini nama dostatnim i koji nam se smilova. Ta, koliko je onih koji sebi nemaju zaštitnika i skrbnika." (Muslim)

Po knjizi "Jevmun fi bejti Er-Resuli sallallahu alejhi ve sellem", autora Abdul-Melika el-Kasima
 
Top